Stepan de IMiist De Kamer Denderleeuw 'BRECHt IV» 20291 25 Juni 19! 1 Van 't ongedierl der Pauzen Verlost ons Vaderland. De Kamerzitting' van Woensdag De Her ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schryft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39=" JAARGANG Dijnsdag 6 URE. Vandaag Zitting en Installatie der vier nieu we Ministers, die met de 6 andere voor de Ka mer en voor 't Land zullen verschijnen zoo men reeds weet het zijn De heeren Carton de Wiart, Levie, Poullet en Van de Vyvere. M. Van de Vyvere, uit West Vlaanderen (Thielt), Schepene van Gent, heeft nog geen woord gesproken in de Kamer en nu treedt hij op als Minister wat zal 't zijn met de nieuwe Ministers Laat ons afwachten Eerst zien, zei de Blinde. De geruchten loopen te Brussel dat M. Woeste zal komen, en uitleg zal geven over zijne Han delwijze. Een zaak is EEUWIG SPIJTIG en onherstelbaar Dat de Schoolwet niet gekomen is in i8$5 dan was er een groote meerderheid in de Kamer en de Vlaamsche Liberalen waren alsdan tegen de Onzijdige School. Ik ben krieus tegen dezen achternoen. Het schijnt dat Minis ter de Broqueville gezegd heeft Als er nog troebels en woelingen zijn, we zullen niet ach- teruitdeinzen voor algemeene Kiezingen, aan stonds na de Volksoptelling Woensdag 21 Juni, Sint Aloysius-dag Aloysius van Qonzaga, Prins, schatrijk, bracht alles ten offer voor het lijdende Volk, ging de arme zieken oppassen in de Hos pitalen en stierf, martelaar van zijne Volksliefde, gelijk Bisschop Lambrecht. IN DE KAMER 2 ure, proppensvol, storm loop voor kaarten, aide Ministers zijn aanwe zig de heeren Schollaert, Helleputte, De Lantsheere en Liebaert zitten op hun bank als Volksvertegenwoordiger Minister de Brocque- ville staat recht en leest een verklaring alsvolgt Er zal gehandeld worden volgens 's Ko- nings Throonrede Verbetering der Pensioe nen, vrij bestaan der Hoogescholen, bescher ming van den Arbeid, van de Kinderen, van den kleinen Eigendom zedelijke en stoffelijke verbetering der kleine Staatsbedienden Pen sioenen in Leger en Gendarmerie zuinig ge bruik der Staatspenningftn nuttige openbare Russisch Verhaal uit den hedendaagschen Tijd. (F. D. 19 Oogst 1908.) Sedert een heelen tijd reeds is het groote Rusland ten prooi eener bloedige Revolutie het Volk, lang gebukt,verstooten, vertrampeld, is eindelijk uit zijn langen slaap opgestaan. Het ontwaken was verschrikkelijk. Er wierd gevochtenbloed liep langs de straten heen moord op moord werd gepleegd Groot-Hertogen, Prinsen, Gouverneurs, Poli- tieoversten vielen dagelijks onder het mes eens onbekende en geheimzinnige moordenaar. Die man, begaafd met eene buitengewone stoutheid en ongemeene behendigheid, trof zijn slachtoffer bij klare dage op de straten zoowel als in hunne paleizen. Niettegenstaande al de pogingen der Policie was men er nog niet in gelukt den stoutmoedige te ontdekken ook werkte hij in voile zekerheid eniederen dag bracht eene nieuwe moord bij. Die man, de vrees des Keizers, welke de Po licie niet kon ontdekken, was niemand anders dan Stepan Boleski. Stepan, Professor in d'Universiteit, dank aan zijne buitengewone koelbloedigheid en aan zijne groote voorzichtigheid, werkte zonder falen en bijna zonder gevaar. Met lichaam en ziel aan de groote Volkszaak fenegen en aangekleefd, fanatieke Nihilist, ood hij zich uit eigene beweging aan, om het moeilijkste en gevaarlijkste werk te verrichten. Nu, dien dag had het lot hem aangeduid om den trein van Moscou te doen springen met eene bom dinamiet. Tot groote verbazing zijner bondgenoten had Stepan kortaf geweigerd. werken t'Antwerpen verbetering der Vaarten de nationale Vischvangthulp aan den Land bouw, grondsteen van den openbaren rijkdom eerlijk neerstig onderzoek der Schoolwet, om de voordeelen van het Onderwijs mild uit te breiden, onder de waarborg van vrijen keus der School, in afwachting der Schoolwet verbete ring van het lot der Onderwijzers; wijze bezorgd heid voor den Congo wat de Kiezingen aan gaat, de Regeering zal zien wat er te doen staat, na de Volksoptelling. (De Rechterzijde juichtte toe en ae Linkerzijde knokkelde.) Dan stond recht M. WOESTE die zijn schip j wilde schoon wasschen en o. a. zegde Wat j ik aan den Koning gezegd heb, moet geheim I blijven doch mijn redevoering heeft het Mi- nisterie niet doen vallen, vermits de Ministers j ontslaggevers waren vóór mijne redevoering j de Koning had Minister Schollaert verwittigd j dat hij eenige Staatsmans ging raadplegen en daarop was Minister Schollaert naar Vorst ver trokken Als M. Woeste sprak, bleef de Rechterzijde ijskoud, terwijl Liberalen en Socialisten menig- maal toejuichtten. De heer Schollaert, De Lantsheere en Helleputte zegden dat M. Woeste de zaken onvolledig en onjuist aanhaaldewaarop M. Woeste bijtend riep Ja, ja en M. De Lantsheere stellig verklaarde Neen, neen j Dan hebben gesproken de heeren Hymans, Van de Velde ze wilden de nieuwe Ministers op den slijpsteen leggen over Schoolwet en Kie- i zing en verklaarden eensgezind te zijn tot ge- I weldigen tegenstand en ook voor Algemeen - Stemrecht. Van de Velde eindigde zijne aan- spraak met de woorden Terwijl Franck rechtaf zegde Wij willen de kinderen vrijmaken van alle Dogma's of Ge- loofspunten. Van de Velde heeft zich ook tot mij gericht j en gevraagd De Rechterzij heeft u van de Democratie willen afscheuren. Ik vraag aan M, Daens en zijne Vrienden of zij aan onze zijde zullen staan voor algemeen Siemrecht. Ik zal vaüdaag antwoorden. In zitting van dijnsdag is ook gesproken over de Veeziekte die aan verschillige kanten j losbreekt en over de Werkstaking aan de Leie, die vrijdag behandeld wordt, vrijdag te 4 ure. Ik ben ingeschreven na M. De Bunne. A O 1 rv4" Tentoonstelling op Oud iiCllo La en Nieuw Stadhuis, rede-ijk merkweerdig is... Inkomgeld 10 c.. Met de nieuwe Kieswet voor de Gemeente zal kalsteen nieuweGemeenteraad hebben, met mannen uit al de Partijen. Dan zullen de Ambachten en Nijverheden van Aalst onpartijdig en machtig prijken. Alle Zonda- gen van Juni en Juli zullen er 3 Concerts zijn op de Groote Markt. Zondag kon het niet zijn te 10 ure en 11 1/2 ure; TH1SSELT, van tegen Scherpenheuvel speelde zeer schoon te 4 ureeen droeve uurMen kon de aanhoorders tellen 40 waren er niet. Aan CHIPKA breken ze de kalseisteenen uit en rukken de zware ijzeren staven wegde waterplanten schieten weêrom uit het j morrassig water. De BRIEFWISSELAAR van Vooruit springt drijmaal daags uit zijn velwaarom Och 't is 't onnoozel om dood ie doen. Elk gaat oordeelen Er was j beslist de Drukpers niet toe te laten. Rond 2 ure 45 hij vraagt mij in de Zoutstraat: ls de Drukpers toegelaten Ik zeg NEEN. Rond 3 ure de toeloop was overgrootI 3 k 4 G zettiers uit Brussel vragen te mogen binnen gaan... He: Komiteit verandert van gedach De Druk pers mag binnen... En voor dit eenvoudig feit, al die tuimelperten in de lucht 11! is meer dan woelig geweest er is bijna ge vochten, omdat Maenhout de naam van Van Langendonck noemde. Ziehier in korte woor den; de naaste week geef ik mijne Redevoering; M. Lemonnier had 15 minuten gesproken dan was het mijne beurt zoodra ik op 't Spreek gestoelte kwam, begon geroep en gewoel ten eersten door de Walen Pepin, Hubin, Dem- blon en anderen, omdat ik VJaamsch sprak, en M. Anseele was van dan af zoo opgewonden, dat hij mij toeschreeuwde Leert Fransch, M. Daens. Ik sprak hem toe M. Anseele, is dat de taai van eenen Vlaming 1 Ik versta en (Zie vervolg 3e bladz. 3C kol. Het is te Denderleeuw, in die Parochie van werkzaam, eerlijk manhaftig Volk, dat de geliefde Volksbisschop Lambrecht bijna schielijk overleed den nacht van maandag tot dijnsdag 1 tot 2 Juli 1889. Ziehier wat wij hierover lezen in het boekwerk Hl ANTON/US van PADUA de Volksheilige en BISSCHOP LAMBRECHT de Volksbisschop, bladz. 75 enz- Den Vrijdag 28, Feestdag van 't H. Hart, stond hij op, kwaart na 4 ure na 5 ure was hij in St Baafs, las er Mis, preêkte erer was veel Volk hij zag er afgemat uit. G'heel den voornoen ont ving hij veel Volk in zijn Bisdom... Priesters en Wereldlijken... Ten 3 ure deed hij Pontifikaal Lof in St Barbara... Ten 8 ure deed hij Lof en preêkte in Sint Jan-Baptista. die groo e Volkswijk van Gentbuitengewone toeloop... Zijn stem was flauw... De Kerk verlatende, rond 9 ure. 't Volk vocht bijna, om tot hem te naderen en zijnen zegen te ontvangen Het was één geroep Leve ONZEN Bisschop 1 Leve Bisschop Lambrecht I Men hoorde zeg gen Och, ge moogt ons alles vragen, Gij, U I kunnen wij niets weigeren... Het was een opvoering van geestdrift. Hij kwam thuis ten 10 ure, en de oude Kanunnikken sloegen hun armen omhoog, als zij dit 's anderdaags hoorden. Mgr spaart hem niet genoeg, zeiden ze...'s Anderdaags, Sint Pleter, Boeren-Zondag, las hij Mis ten half zeven na zijn Mis en ontbijt, naar Herzele... Grooten toeloop... Hij vormde en preekte hij deed er buiten de Kerk korte aanspraakjes tot het Volk... Ten 2 ure naar Ninove slikkend heet weêrde straten slikten van 't Volk een prachtige Stoe» haalde hem in cr was Volk tot uit Ophasselt en Steen- huyze... In de straat waar Klokke Roeland nog gedrukt is, daar stonden wij tusschen 't Volk met ons Mariatje en ons Annatje; in de strooming van 't Volk zagen wij hem afkomen al zegenende hij zag ons ook, kwam naar ons toe Vriend Daens, zegde hij, ik zegen u uitterherte, u en uwe lieve Kinderkas 1 Ze zullen u altijd troosten en u navolgen. Een luisterrijke dag voor Ninove,'; in triomf de Stad rond, met de Praalwagens tusschen een zee van Volk... Ten half 7 's avonds was hij nog in de Kerk van Ninove... Daags nadien, Pontifikalen Dienstaanspraak in de Kerk aan spraken buiten, zegeningen en opwekkingen.. Maar dan kon hij niet meer voort en moest in de Dekenij blijven rusten. De Vlaam sche Leeuw was uitgeput van krachten en de Volkeren vroegen Wat is er toch Maar niemand, niemand dacht aan een sterven. Den Maandag 1 juli, ten half 6, gaat de Volksbisschop naar 't Collegie, leest er Mis, preekt er, bidt, ontvangt er in de Feest zaal, heeft voor allen een goed hertelijk woord tracht in die jonge Vlaamsche Scholier-herten de ware liefde van Vlaanderen in te prenten Liefde voorde Taal, zekerlijk maar bijzonderlijk liefde voor t Volk. Dan trekt hij naar Okegem. Daar ook vormt hij, preekt hij, zegent h;j de menigte... Ten 10 ure naar Denderleeuw. AI 't Volk 13 op de been niemand die werkthet is gelijk vroeger te Padua voor Broeder Antonius. De Volksbisschop is vermoeid het is van uit zijn rijtuig da' hij de menigte zegent, de menigte die hem volgt en die aan elke wijk aangroeit... Aan een artn Volkskapel* leken is een tapijt van bloemen gemaakt, of een bloemperkje, ge lijk de kinderen van Brabant en Vlaanderen langs de Steenwegen nog al doen... De Bisschop komt uit zijn rijtuig, zegt eenige woorden en bidt daar met de menigte.. Korts nadien is hij in ae Kerk van Denderleeuw, doet er een kort Sermoen, vormt er, bidt er met engelachtige godsvruchtzijn wezen was bepereld niet zweet en later zegden de kinderen da't zijne vingers ijskoud wa ren... De Volksbisschop kan niet meer voort... Hij moet gaan rusten... De Pastorij is maar eenige stappen van de Kerk. 't Staat er opgepropt van Volk... De Bisschop zegent, zegent d'Ouders en de Kinderen, de Grijsaards en de Jonkheden, Inde Pastorij, hij keert zich nog eens om, hij zegt eenige woorden, die uit den grond zijner ziel komen. O Vlaanderen, het zijn de laatste woorden die gij uit den mond van den grootsten uwer Bisschoppen zult hooren. Bisschop Lambrecht is weg, de poort wordt achter hem geslo ten t Volk gaat al zuchtende naar huis... Onzen Bisschop is ziek p Maar niemand dachthij gaat sterven Hij rustin de Pastorij Hij komt aan tafel voor eenige minuten. Hij gaat weêrom boven. Hij is niet wel hij gaat in den Hof zijn Officie lezen, zijnen Rozenkrans bidden. De Volkeren wachten hem t Iddergem, te Denderhautem 'tis er al bekroond en bekransd. Jan, de brave knecht van den Bisschop is daar, om zijn Orders: jan, 'k zal nog zien misschien zal 't gaan ten 4 ure... Jan ik ben niet wel... Willen we den Doktor halen, Mgr Och wacht nog wat.,, 't Zal overgaan... Vandaag kan ik niet meer uilgaan. Zoo Aordt het avond en nacht. M. de Pastoor Walraet wordt erg ongerustzijn Onderpastoor Braeckman vindt ook dat een Doktoor moet geroepen worden.. M. De Clippele komt aan- stoncib... Hij bestatigt een erge vermoeienis, uitputting van krach ten... Geen toeken van ziekte. Hij schrijft de medikamenten voor; Bisschop Lambrecht ligt daar... Hij bidt, hij verheft zijn ziel tot God... Hij bidt voor Vlaankeren, hij denkt aan Vlaanderen... Men waakt op zijn kamerniemand rust in de Pastorij men loopt angstig over en weêrten 12 ure 's nachts, Bisschop Lam brecht sluimert rustig in... Hij komt in woeling hij spreekt zacht tot het Volk hij zegent... Hij opent zijne oogen... Hij ziet rond... Ten 3 ure min 20 minuten, hij sterft, hij s'erft 1 Zijn ziel isHnaar 't Land harer Eeuwigheid. XJtmrtCb 1? ziine razi8e woede heeft V "I Jl diU.61 Anseele mij dit woord toege- richt. Dat elk oordeele Ben ik Verrader, omdat ik voor ons Kristen Volk niet wil hooren van onzijdig Onderwijs... Indien ik hier zweeg of aarzelde, zou dat geen akt van verraad zijn tegen ons Programma en tegen alle Kristen Democraten

De Werkman | 1911 | | pagina 1