Briefwisseling Keukenboeken_ 50 p» h winst Pastoor Kneipp Loopende Nieuws Vlaanderen... bovenal! Kassé-Papier Vesinet Lede-Grammene i Maria van Brabant Te koop op ons Bureel in iedere nijverheid heeft gemaakt aanwenden als kies- platform. Dat de tegenstrevers ons zoo willen bekampen, kan mij niet hinderen M. Leveau is in maatschappijen die groote winsten afwerpen (M. Leveau antwoordt moe dig ja I) Er zijn maatschappijen van liberale patroons die er zich op beroemen, dat hunne maatschappijen 50 per cent winst afweipen. Dit zij tusschen haakskens gezagd.» (Wordt voortgezet.) UIT NINOVE Heer Daens, laat mij nog eens mij voegen bij de duizenden Vrienden, die u geluk wen schen over uwe kranige houding en vastberaden woord, wanneer het in de Kamers den Godsdienst en de Kristene opvoeding der jeugd zou gelden. Laat u uit uw lood niet slaan door de ongerechtveerdige en bittere verwijten der linkerzijde noch door de be rekende toejuichingen der rechtere, Goeden moed en vooruitGij ziet wel dat ik gelijk had, toen ik u de algemeene goedkeuring van al ae Kristene Demokraten voorzegde. Uit FLEURUSM. Daens, in naam van al de wel denkende Onderwijzers, de vurige dank en geluk- wensch over uwe kloeke houding in de Schoolkwes tie. Uit BRUSSEL Bravo, Mr Daens, alle Kristene Ou ders bewonderen uwen moed en uwe waakzaamheid. Voor zulke heilige zaak wordt gij bedreigd en bespot; wees daar fier en gelukkig over. Uit NAMEN M. Daens, uwe houding in de Kamer wordt hier door alle Demokraten bewonderd en goed gekeurd. Ik, Strijder van de eerste uur, mag u zeg gen Zoo is altijd ons gedacht geweestRechtveer- digen Schoolvredc. Uit TURNHOUT: De Socialisten beschuldigen U van verraad, maar ik heb uwe houding als rechtzin nig en vurig Christen Deniokraat, schitterend en ze gepralend verdedigd. Uit GENTMijnheer Daens. ik kan niet nalaten U eene dankbare hulde te brengen over uw gedrag in zake van de Schoolwet. Gansch het Christen België staat in bewondering over uwe houding. PERUWELZ Heer Daens, ik dank u bijzonderlijk voor uwe werking ten voordeele der wereldlijke On derwijzers ik wensch U ook geluk voor uwen Strijd tegen'den Schoolbon, is hij weg, de Schoolwet kan door eiken Belg aanvaard worden. Uit TIUELTIn naam der Onderwijzers, hulde en dank. Zij rekenen op uwe medehulp voor afschaffing der vierde reeks 3 jaarl. verh. aan 150 fr. Huisvesting voor gehuwde Hulponderwijzersafschaffing van den Schoolbon of OORLOGSBON, zoo wij hem noe men. Uit ARLON Dank voor uw krachtige houding in de Kamer. Dat men toch de oude Onderwijzers niet vergete. Zoo M. Schollaortgoed wist hoe hard het is, als men Familielastheeft, van het noodige te moeten missen, hij zou zich haas! en de oude dienaars van het Onderwijs ter hulp te komen. Uit DOORNUK Een onbekende Vriend, Waalsche Demokraut, komt U van iiarte geluk wenschen. G\j hebt verstaan dat hier voor ons staat het heilig recht van Huisvader om zijne Kinderen op te brengen, ge lijk hy het begeert; aat hier voor ons staat de toe komst van den Godsdienst in België; M. Daens, laat huilen en tieren ge zijt getrouw aan de gedachtenis waren er te Aalst niet min dan zes keurmeesters voor de h®ppe, welk getal ten jare i663 op twee werd vermindert. Was de handel dan misschien eerlijker ge worden 't Is mogelijk, maar 't bedroog kreeg naderhand weer de overmacht immers de ne- ringkeure van 1717, door het gemeentelijk ma gistraat uitgevaardigd, behelst verscheidene artikelen met betrekking tot het onderzoek der te markt gebrachte hoppe, die de vooridurende bezorgdheid der wethouders nopens de verval- sching te kennen geven. De handel in hoppe was omtrent liet jaar 1731 in gevaar gebracht door de omstandigheid, dat men toen in Engeland ook hoppe had geplant, en er bij den invoer van Belgische hoppe al daar niet min dan 4 pond 10 schellingen ster ling ten hondert geëischt werd, terwijl Beigië, bij den uitvoer, eene belasting eischte van 15 stuivers, boven 1 1/2 stuiver voor vrachtrecht. Daar nu de vreemde hoppe niets bij den uitvoer in die landen betaalde, was de teelt in Vlaan deren, gelijk wij zoo even zeiden, ernstig met ondergang bedreigd, hetgeen voor de dorpen des lands van Aalst een onberekenbaai verlies zou ten gevolge gehad hebben. Inderdaad, de gemeenten, die hoppe kweekten of er handel in dreven, waren vanouds gewoon hunne belastin gen aan de regeering.te kwijten met de pennin gen, van den verkoop der hoppe voorkomende, De gemeenten vroegen derhalve vermindering van repht, hetgeen hun werd toegestaan, gelijk overigens in de vorige en loopende eeuw her haaldelijk had plaats gegrepen het werd ver hoogd of verminder naarmate er schaarsheid was of overvloed van viucht Het jongste reglement betrekkelijk de hop- pemarkt dagteekent van 20 Augustus 1863 het werd, uitwijzens de inleiding, hoofdzakelijk opgesteld om den vreemden handel meer verzekering te geven jegens de wezenlijkheid yan de goede hoedanigheid der Aalstersqhe hoppe. Wij zien er uit, dat men heden onder gemeld artikel begrijpt alle hoppe, voortko- van uwen eerbiedweerdigen Broe.der, ge zijt innig vereenigd niet alle Vrije Kristen Demokraten. Uit DENDERMONDE N. P. biedt aan zijnen goe den vriend en strijdgenoot, den achtbaren heer Pe trus. /yne hartelijke groeten. Hü houdt hier te zeggen dat hij in volle verwondering stond om de koene en waardige houding, tijdens net besprek der School wet, van den vaandrager en leidsman der Kuist ene Volkspartij. Meer dan ooit is hij fier Daensist te wezen- Uit LEUVEN Ik kom U mijne oprechte geluk- wenschen aanbieden voor uwé kloeke houding in zake der Schoolwet. Door uw kranig optreden zult ge vele parrijgenoo- ten herwinnen. Ik was sinds enkele jaren geen partij- fanger meer der VI. Kr. Volkspartij. Nu echter ank aan uwe houding in de Kamers ben ik be reid terug onder de Groene Vlag te strijden. Enz. enz. enz. enz. Aan allen mijn hartelijkste groe- tenissen.. Moet ik niet spreken over de twee Brieven uit Dknderleeuw 1 Rentenier Vermeersch van Deinze, zeer rijk maar zeer gemein, overal in Frankrijk, gelijk in België zijn vuile driften meedragende. Op einde Meert 1910 op zijn Kasteel te Vesinet komen, eensklaps verdwenen, spoorloos navorschingen gedaan in alle Landen van Europa, nergens van Rentenier Ver meersch gehoord, zoodat men begon te denken Hij is verdwenen in Maart 1910 gelijk LISA IM- PENS verdwenen is over 6 k 8 jaar te OORDEGEM, bij Aalst. Reeds was't gras erover gegroeid, men zweeg er van, als eensklaps het lijk van den Ren'enier werd ont dekt in den groenselhof van zijn kasteel, 89 centimeters diep, zoodat men hier voor een moord staat. WIE ZIJN DE MOORDENAARS? Door de Fransche en Belgische Justicie zijn aan stonds de opspeuringen begonnen en te dezer ure weet men reeds 1° Dat de Rentenier verinoord den kop ingeslagen en verwuigd, in den nacht van 30 tot 31 Meert 1910. 2° Dat hij dan iuist van eene reis terugkwam daags j te voren ward zijn Hovenier Adiel Vercruy-sen naar i Grammene geroepen, bij Deinze, omdat zijne Moeder er in stervensnood lag. Zoo stond op de Postkaartdat die jongeling thuis kwam (zijn Ouders hebben 11 kinderen) die zijne Moeder frisch en gezond zag, 't mensch was niet ziek geweestdat hij aanstonds terugkeerde. 3° Dat op't Kasteel waren Jozef Jooris, van Ledeen Margaretha De Bock ook van Lede, bij Aalst, die er sedert eenige maanden woonde. Dat zij zegde tot éen HovenierMijnheer is thuis gekomen, maar heeft brieven ontvangen die hem deden terug op reis gaan. De Hovenier zag den reiszak van Mijnheer staan, hij had maar éenen reiszak en droeg hem altijd meê. 4° Dat Jooris gedurig zegde Mijnheer zal schrijven 1 Doch Mijnheer schreef niethij was immers dood. 5° Dat korts na de moord Jooris groote onkosten begon te doen, terwijl hij vóór de moerd niets had. 6° Jooris zegt dat die Rentenier veel gemein Volk ont ving, (inderdaad, 't was 'ne smerdis) doch hij kan nie mand noemen Margaretha zegt dat zij den nacht der moord gerucht heeft gehoord er wa.ren vermoedens op 'ne zekeren heer Linders, goede kenRis van Jooris, dooh die Heer heeft zijnen Alibi (1) kunnen bewijzen. Ziedaar de Berichten tot 4 Juli. Verscheide Balgteche Rechters zijn te Parijs om er te confereeren met de Fran sche JusMcie. (1) Alibi wil zeggen dat hij met getuigen kan tooneH den nacntder moord elders geweest te zijn. Te bekomen op ons bureel zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te ger ezen door het water. 0,70 Franco thuis wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het OEJBOOETKLD IVT-A-TNTINT EKN en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer sch 'on Boekdeel. 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen 1 en Voorschriften, vooral dienstig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 EREENISWETBOEKJE voor Burger en Beer, ef mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 i Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 BOEKEN aan 0,50. De Vrouwenperels of historiën van Helena, de verduldige Grisei- dis, de zachtmoedige, en Florentina d.e ge trouwe. SNOECK'S LIEDJES BOEK Verzameling van Liedjes die van in 183 in den almanak zijn verschenen. REIN AART DE VOS of het oordeel de Dieren, IB I E 13 O E K of de ware wijze van de Honigbijen te kweeken De Heeren der Rechterzijde hebben beslist de Ge- meentekiezing te laten in October. En met 4 stemme»? en de 30 jaar, die monsterachtigheid. De Katholieken van Brussel en vele Walen hadden het nogtans an ders gevraagd. De oude Katholieke Partij verwijdert zich meer en meer van 't werkende Volk. En aan V Volk komt de macht onvermijdelijk Hebben ze dan oogen om niet te zien en hooren om niet te hooren. In 't RECHT van Zondag stond een gloei end Artikel tegen de Liberalen en So cialisten van Gent, die hun Woord en Verbond met de Katholieken gebroken hebben. Zullen Gazetten Liberaal en Socialist nu ook dit Artikel op hun hert drukken en meêdeelen En die zijn woord verbreekt, zijn eigen in schande steekt. Te NINOVE spreken ze van een groot schandaal bij de Katholieken Ka tholieke Gazetten pralen met schandalen in de wereld der Socialisten geen enkele Partij heeft hare man schappen aan haar been gebonden. Laat ons naar el kander niet werpen met vuiligheid. In FRANKRIJK is voor de verandering een nieuw Ministerie met M. Caillaux aan 't hoofd. In ITALIË te Milanen is den 8 Juli proces tusschen den vermaarden zanger Caruso en zekere uffra Ganillo, die 250,000 fr. vraagt, omdat Caruso haar laat zitten, 11a een lange verkeering en belofte van te trouwen, Hoe gaat dit uitspelen In RUSLAND te Tifflis is de Officier van Policie ver moord en in AALST laat 't Katholiek Bestuur de Politieagenten op 't verhongeren. Ze beginnen met goo fr. 's jaars, is nog geer. 3 fr. per dag. Een KRIEM is 't effenaf gezegd. HONGERLOON is dubbel scha? de als men 2ooveel geld verkiskast aan Stads- drukwerk dit Drukwerk moet nogeens voor de pinne. komen. Kozijntjeswinkel en konkeitoesel beginnen en eindigen met dezelfde Ietter. 2 miilioen 37 duizend Vlamingen meer dan Walen. Het Staatsblad kondigde donderdag de optelling af der bevolking van 1910. De prov. Antwerpen telt 989,340 inwoners Brabant, 1,505,214; West-Vlaanderen 881,033 Oost-Vlaanderen, 1,122,755 Limburg, 277,582 Henegouwen 1,240,525 Luik, 899,423 Luxemburg, 234,252 Namen, 365,606. Totaal 7,516,750 inwoners. De vijf Vlaamsche Prsvinciën telllen 4 miilioen 176 dui zend 934 inwoners. De vier Waalsche Provinciën (Luxemburg inbegrepen) 2 miilioen 739 duizend 816 inwoners. Er zijn dus 2 miilioen 37 duizend 118 Vlaamsche inwo ners meer dan Waalsche 1 Aangroei van de bevolking van 1909 tot 1910. De Provincie Antwerpen won in één jaar 15,885 inwo ners meerBrabant 27,985 West-Vlaanderen 5019 Oost-Vlaanderen 5520 L'inburg 3950 Henegouw 6107 Luik 114; Luxemburg 289Namen 186. De vijf Vlaamsche Provinciën wonnen meer op een jaar 58,359 inwoners. De 4 Waals:he Provinciën slechts €696 inwoners!!! Die cijfers zijn voor ons, Vlamingen, van de grootste beteekenis en bewijzen ten overvloede dat onze Vlaam sche stam groeit en bloedt en niet kan uitsterve». Die Volksoptelling van 1910 is voor ons allen een zeer verheugend verschijnsel, wanneer wij die welsprekende Vlaamsche cijfers vergelijken met deze van het Walen land N. B. Brabant telt eenige Gemeenten waar uitslui tend Fiansch wordt gesproken, dit is het arrondissement Nijvel, dat 178,532 inwuners telt. Dit cijfer kom zoo wat overeen inet de 170 000 Vla mingen dre de Waalsche Provinciën bewonen (Luik en Henegouwen.) Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mme Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken 1,00 Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier, itoo Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek ifoo schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aa» o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER o,io c. per nieter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF - Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3