Overzicht De Familiehaat De Kamer tjm IV» 2026 21 Juli 19! I De Vlaamsche Kunsldag Belooi>ing van Brussel Kerkelijk HirtuDs. De Werkï ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 395te JAARGANG Hoe is 't in de Wereld De Zomer vórdert, de dagen gaan naar Kortrijk 1911 nauwelijks begonnen, al aen helft voorbij is. En de Vruchten Staan redelijk schoon, niet buitenmatig, Van der Schuren gaat in proces tegen Van de Velde, om hem alles af te nemende Oogst is begonnende Aardap pels beloven veel, maar de Hop staat op veel plaatsen deirlijk, in Vlaanderen en Brabant en ook in d'ander Landen zoo luiden de berichten, de prijs is 70 a 80 fr. in afwachtingmaar d'Hop blijft tremen zoolang wij de Wetten niet hebben van Priester Daens en Advo- kaat De Backer. Hoe zijn de zaken afgeloopen te Gent Goed, zeer goed, ten eersten, Brugge had een Vergadering bijeengeroepen voor de Manifestatie van 15 Oogstze begon ten 11 urezeer veel mannen 30 40M. Plancquaert of Priester Fonteyne was er niet, de briefkes waren te laat gezonden en volgens ik hoor wist M. Plancquaertjniets van die Vergadering ze duurde van 11 tot 12 en half. Wat is er beslist De Beslissing van de algemeene Vergadering- Aalst, 11 Juni na te leven namelijk GEEN DEEL TE NEMEN AAN DE MANIFESTATIE ALS DE SCHOOL WET ERBIJ IS, immers dat komt hier niet te pas en zal aanleiding geven tot bespotting en aanranding van onzen Godsdienstde Inrichters der Betooging hebben slecht en dwaas gehandeld met bij het AL GEMEEN STEMRECHT (eenparig gevraagd) te voe gen BETOOGING voor ONZIJDIG ONDERWIJS. De Kristene Volkspartij neemt dus geen deel aan de Be- -1 Volgens De Vlaamsche Gazet van Woensdag is er groote verdeeldheid. In zekeren zin, er zijn er eenigen die toch willen gaan, daar zijn ze vrij vaner is groote vrijheid in ons Partijmaar ik ben zeker dat de Vlaamsche Gazet ingelicht is door een soort van Trispalul. Ten tweeden te Gent: prachtig en machtig, 3 a 400 Maatschappijen, rond de 200 Vlaggen; ons Groene Vlag was er ook met Muziek en talrijke Ledengrouwelijk veel Volk van Gent, en Eene halve uur later, zeilde op het bekoorlijk water een fraai bootje, waarvan de bevaarders aan onschuldige scherts en zoete vreugde waren overgegeven. Bevallig gleed het over den zachtgerimpelden stroom en beantwoordde met de grootste ge makkelijkheid aan de wendingen van het roer. Nauwelijks echter was het te midden van den waterspiegel gekomen, of men kon bemerken, dat deszelfs vaart eenigszings minder snel werd. De bevaarders echter bemerkten dit niet, maar wel, dat cene poos later eene hoeveelheid water den tweeden bodem van het vaartuig kwam be dekken, en steeds vermeerderde. Zij grijpen pomp en schepper en werken ijverig om het bootje te ontlasten, doch bemerken met ver wondering dat al hunne moeite te vergeefs is. Het water klimt steeds hooger en hooger in het vaartuig, terwijl het langs buiten den rand al meer en meer nabij komt. Zij kunnen zich hier van de oorzaak niet inbeelden, Een kille schrik bevangt hen. Zij roepen om hulp, zien naar alle kanten om, maar zij zijn, helaas! te ver van de oevers verwijderd nergens zien zij bijstand oi redding opdagen. Het water klimt aanhoudend hooger. Zij wringen zich radeloos de handen. Hunne angstkreten vervullen de lucht. Daar vereenigt zich het water in het vaartuig met dat van het meer, overstroomt hetzelve, en daalt met de bevaarders naar de diepte. Verschrik- tooneel I Akelige hulpgeschreeuwen doen zich hooren. Den toestand der ongelukkigen is rampzalig. Zij worstelen met de dood. De zus ters klemmen zich aan hunne broeders vast. Deze pogen te zwemmen, maar hunne krachten zijn voor den dubbelen last te zwak. Hunne laatste oogenblikken zijn gekomen. Een borre lend en hol geluid doet zich nu en dan nog hooien een arm komt nu en dan nog boven het water maar eenige oogenblikken daarna en de oppervlakte des meers is kalm als te allen ieverige Vlamingen; onbeschrijfbaar schoon was het FeestOp Stadhuis, in Schouwburgzalen, door den Optocht van meer dan 20,000 Vlamingen, I door een haag van Volk, allen Vlaamschgezind, door door de groote vergadering op 't uitgestrekt St Baafs- 'n, vol Volk, door 't Gezang, aldaar en de Aanspra- van Franck, (Liberaal) Huysmans, (Socialist) Van plein. Cauwelaert (Katholiek); door den geestdrift en de opvoering. Nooit is zulk feest gevierd. BEMERKING Ik vroeg aan M. HUYSMANS, kopstuk der Socialisten Nu is er groote éenparigheid geweest in Uent voor 't Vlaamsch Feest. Doch indien bij I 't Vlaamsch een schijn geweest ware van iets dat tegen het Socialismus strijdt, zou éen en- kei Socialist opgekomen zijn M. Huysmans zweeg toestemmend. En men durft ons, Kristen Democraten, vra- naar een Betooging voor onzijdig Onderwijs, tegen de Vrije Scholen Zitting van Maandag 10 ure. j Aanwezig 25 a 30 Leden. Het is een heel schoone zitting. Is 't niet beter met 30 Leden die stil zijn en luisteren dan met 100 of 120 die zouden loopen, die I gedurig wavelen en tateren Spreken over Onderwijs en Scholen M. Van Cau- j welaert (in 't Vlaamsch), Buyl, Ozeray, Daens, (2 maal in 't Vlaamsch) Huysmans, Anseele, Wauters, An- 5 seeie, Minister Poullet, de zitting duurt tot 12 ure 20. i Namiddagzitting 2 ure. j Spreken: Berloz, Daens (VI.), Woeste, Masson, Buyl, Hoyois, Hymans en Borboux. j Berloz stelt voor 3,500,000 voor Familieloon aan de Onderwijzers, doch Minister Poullet zegt dat hij 4 MILLIOEN zal geven, te beginnen van October 1911, i hij spreekt zeer schoon, zeggende dat elk moet leven i door zijn iverh, deftiglyk. i Te 7 ure zijn nog 8 Leden. Minister Poullet en Car- I ton de Wiart, Nerinckx (uit den Osbroek) Liebaert, i De Merris, Hoyois, Huysmans, Moyersoen, Buyle, Hy- mans, Demblon, Daenste 7 ure 20 zijn wij nogMi nister Poullet, Nerinckx (Ondervoorzitter), Liebaert, Huysmans, Hoyois, Daens (juist met vieren, ware 't mogelijk om eens te wippen) 't Publiek bestaat nog i uit 1 man en 't is Brussel-Kermis, 't moet een soort van raizantrop zijn of die geldeloos is, moedeloos of familieloos. M. le Président. La parole est a M Daens. De heer Daens. Wij Democraten zeggen al wat goed is is goed, het kome van wie het ook weze. Indien er ergens Hongerloonen bestonden en nog be staan, dan is het bij het onderwijzend personeel. In vroe ger zittingen heb ik aangehaald dat de Onderwijzers hunne loopbaan beginnen met eene jaarwedde van 1000 frank, wat na afhouding voor Pensioen slechts j 2,50 fr. per dag is. Na 8 jaren dienst krijgen de Onder wijzers 1200 fr. of 3 franken daags. Is dit geenen schandigen toestand in een Land gelijk het onze, dergelijke loonen te betalen aan die achtbare Bedienden die, na lange studiën en vele kosten, het lastig werk van Onderwijs moefen op zich nemen 1200 frank 's jaars, dat maakt niet meer dan 3 franken daags. Welnu, het minimumloon zou voor iedereen, ook voor de Werklieden, 4 franken daags moeten zijn. En als gij dit loon goed nagaat, dan zult gij vinden dat men er slechts een armtierig leven kan meê leven. In de verklaring van de Regeering hebben wij gehoord dat in afwachting eener nieuwe Schoolwet die er toch moet komen, want de Leerplicht is noodzakelijk de vvensch der Onderwijzers zou vervuld worden en hun toe stand van nu af verbeterd zal worden. Ik bestatig met genoegen en vreugde dat men deze be lofte houdt met dit jaar een niillioen toe te staan voor de drij laatste maanden en toekomende jaar vier millioen. Dat is zeer wel, dat is een maatregel die door iedereen moet goedgekeurd worden. Doch, dat is slechts een begin en wij hopen dat er later nog verbetering zal komen. Wij zien nu dat men aan de Rechter- an aan de Linker zijde beslist ten strijde trekt tegen i longerlonn Hoe meer de Liberalen en Socialisten voorstellen in dien zin zullen doen, hoe liever ik ze zal stemmen, maar ik zal insgelijks met dank aanvaarden de sommen die van nu af gegeven worden. Ik neem deze gelegenheid te baat om aan den lieer Mi nister te vragen van de Gemeenten van 30,000 inwoners in de tweede klas te willen rangschikken. Aan artikel 68bis zal ik een amendement neerleg gen, inhoudende dat de jaarwedde der Onderwyzers rechtstreeks zullen betaald worden door den Staat, gelijk dit geschiedt voor de Priesters. Dit is zeer noo- aig in vrij Onderwijs zoowel als in Staatsonderwijs. Inderdaad, wij hebben gezien dat zekere gemeenten, o. a. te lddergem, 6 en 7 maanden wachten vooraleer de jaarwedde van den Onderwijzer te betalen. Gij I kunt toch wel denken dat de Onderwijzers geen geld in kas hebben, en voor hen, gelijk voor de Werklie- den de woorden zonder werk niets anders bedui den dan zonder eten. Ik zal hierover de stemming vragen. De heer Blyl. Vraagt gij dat voor alle Onder wijzers De heer Daens. Ja. De heer Blyl. Wat zult gij doen in de groote gemeenten, waar men meer dan het minimum der jaarwedden betaalt De heer Daens. Laat ons zoeken den huidigen toestand te verbeteren. Gij zijt toch daar niet tegen 1 De heer Buyl. Ik stel maar eene vraag. De heer Daens. Kan de bijleg niet afzonderlijk betaald worden. Zou de heer Minister van nu af niet denken dat er eene bijzondere hulp moest verleend worden aan de getrouwde Onderwijzers met Kinde ren Het geldt hier eene groote sociale kwestie. Zou er voor elk kind geene zekere som meer kunnen ge geven worden 7 Indien dit goed zou zyn binnen zes maanden of een jaar, waarom zou het van nu af niet uitgevoerd worden Hoe meer de toestand van de Onderwijzers verbe- terf, hoe beter het Onderwijs zal worden. Wat de Onderwijzers in de gevangenhuizen be treft, die afhangen van het Ministerie van Justitie, daarover z l ik spreken bij de behandeiing der be grooting van dat departement. Ikhernaaldus dat ik het gevraagde millioen zal stemmen. Dit krediet is goed, maar het moet nog ver hoogd worden. Wij moeten den kolk van de honger loonen dempen en zorgen dat de Onderwijzers niet alleen kunnen leven,maar dat zij ook welvaart hebben. Ik zie dus met genoegen de kamping tusschen rechter-en linkerzijde tegen Hongerloonen. Zitting van Dynsdag. Is zeer belangrijk geweest. Minister de Broqueville heeft zijn verbeteringen aangekondigdVoor den Telefoon van 1 fr. op 50 c. en van 25 tot 10 c.. Minister de Broqueville zegt dat hij altijd van gedacht is geweest dat de Hongerloonen moeien uitgeroeid zün, sedert 7 maanden duurt het onderzoekonmiddelijk gaan de verbeteringen komen aan welk de som van over 10 mill, zal besteed worden; 't is altijd zijn gedacht geweest deftige behandeiing en een goed loon hierin zal hij voortgaanzijn aan spraak duurt van 10 ure tot 11 en halldan spreken Lemonnier, Bertrand en Ozeray. Men gaat spijsteren ten 12 ure 20ge ziet dat er gewerkt wordt. 's Namiddags te 2 ure zijn wij terug. SprekenDe Bue, Augusteyns (Vlaamsch) Huysmans, De Bunne (VI.), Anseele, Daens (VI.) Van de Wallc, Van Merris, Bertrand, Wauwermans, Delporte, Persoonsdan beginnen Roy er en Des rée, twee Waalsche Socialisten op te spelen tegen den wegwijzer der Treins, omdat hij in de twee Talen isbijna al de Walen maken een helsch lawijt, alsook de Katholieke Waal Borboux, die 't spel had in gang gestekenRoyer had ook met de Vlaming Van Cauwelaert willen spotten Pepin had geroepen: De scheiding met de Vlamingen Doch de antwoord van Van Cauwelaert was krachtig en volledighij haalde aan en toonde met cyfers dat in het hoog Staatsbestuur er 8 Walen zijn op 1 Vlaming, 85 op 2, 17 op 2, 26 op 8, 42 op 5 enzoovoorts. En ze vragen de scheiding. In die zitting hebben nog gesprokenBologne, Hoyois, Rosseeuw, Gilles, Reynaert, Moyersoen die mij steunde over Tour-Taxis, Lampens (VI.) Masson, Jourez, Denis en Buyl (de zitting duurde tot 8 ure 10.) Zitting van Woensdag. Landbouw en stemmingen 't Gedacht was morgen donderdag te sluiten, vrij dag kan er geenzittingzyn door de Feesten van De- coratiën en Te Deum. Doch er is noch zooveel werk. LVan 10 tot 12 ure over de Compagnie Kasaï, die duurt tot kwaart na den noen, ten 2 ure ondervraging aan den Minister van Oorlog over Hooi en Strooi aan 't Leger van 3 'ot 5 ure Stemmingen r.Mn.i i nr>a i.j i1 'S-J IK II Werk ik tegen Loop ik mijn beenen af, gelijk vele Liberale Gazetten valschelijk schrij ven Ziehier de Waarheid kort en klaarIn Aalst, op de Vergadering van 11 Juni (6 4 700 Demokraten), is éenparig beslist aan die Be tooging geen deel te nemen, omdat de School kwestie er bijgevoegd is. Te Gent, zondag op een Vergadering van Hoofdmans is dat Besluit bevestigd. UJ' J1 De heilige Pastoor van Ars preekte meermaals Krenkt niemand in zijn Geloofwant leven zon der Geloof is het allergrootste ongeluk. Socialist Jourez heeft in zelfden zin gesproken. Een der geurigste Bloemen in de ziele wereld, is een eenvoudige en teedere Godsvrucht tot de Moeder Geds.

De Werkman | 1911 | | pagina 1