Volks-Kamer Rampen Misdaden-Ongelukken De doodrijders /f Buitenland Ulengclingen Kruizemunt. Werkstaking der Aardewerkers op de lijn Brussel-Gent IN DE SCHOOL. Meester. Als ik vraag wat heb ik hier in mijne hand, dan moogt ge niet antwoorden krijt; maar ge moet een vol len zin gebruiken en zeggen gij hebt krijt in uw hand. Nu zullen we eens pro- beeren. Spiessens, wat heb ik aan mijne voeten Spiessens. Schoenen. Meester. Niet goed. Gij hebt niet geluisterd, Peeters. Kousen. Meester. Nog niet goed. Gij. Jans- sens, wat heb ik aan mijne voeten Janssens. Eksteroogen, meester Toen gaf de meester het op. Vrouw, tot haren man, die na tien jaar afwezigheid uit Amerika terugkomt. Ach, lieven hemel, moet ge nu juist terugkomen als ik de groote wasch doen? SPREEK VLOMS, DOKTOOR. Een doktoor werd geroepen in een klein huisje der Morrollenwijk en vond daar een ziek jongentje. Laat me uw tong eens zien, ventje, zei de doktoor vriendelijk. De jongen staarde hem als een uil aan. Mijn beste jongen, vroeg de dokter nog vriendelijker, laat me uw tongsken eens zien. Spreek vloms, doktoor, zei eens klaps de moeder, wie dat dralen van den jongen begon te vervelen, en zich tot haar zoontje wendend, riep ze Allo Jef, uw roode lap uit uw smoel De jongen stak seffens, zoo ver hij kon, zijne tong uit. Zienier het A B C der jonge doch ter Een jongman van 38 jaar, die on langs gevraagd werd, waarom hij niet en trouwde antwoordde Trouwen zal ik, zoohaast ik een meiske kan vin den, dat in haar het A B C vereenigt I Wat is dat vroeg men. Hoor It zei hij. De dochter die ik tot vrouw zou willen, moet zijn Aanvaiiig, Bescheiden, Christelijk, Doordacht, Eerlijk. Flink, Goed, Huiselijk, Innig, Jong, Kunstmin, nend, Leerzaam, Matig, Nederig, Open hartig, Proper, Rechtzinnig, Spaarzaam- Teerhachtig, Uitmuntend, Vernuftig, Waakzaam, Yverig, Zacht l Mismoedigheid verlamt de kracht, Met moed slechts wordt iets grootsch [volbracht. Wie slagen wil in eenig werk, Zij kloek en door volharding sterk. Een heilig ende, een goed begin, dat geve u God, jaar uit jaar in, en 'k wensche u in een woord gezeld zoo nu zoo immer Zaligheid 1 Zoolang 't geluk u dient zoo hebt ge menig vriend maar gaat geluk aan 't draaien, ze vliegen lijk de kraaien. Kruizemunt is warm in den derden graad ze beklijft wel waar ze ieëns ge plant is. Geneesmiddel. Alle dagen kruizemunt gebruikt, iö ge zond en maakt een goed kleur. In wijn gezoden en gedronken, verdrijft het den reuk uit den mond azijn daarbij gedaan en de tanden daarmede gewasschen, ma::k goede tanden. Krui'emunt is tot veel dingen goed, het versterkt de maag, verteert de spijs, maakt appetijt, en verheugd het hart. hel sap aan i-et voorhoofd gestreken, stilt de hoofdpijn en met honig in e oogen gedaan verklaart het gezicht. Kiuizununt vei sterkt en ver. aimt de maag, veidrijtt het oprispen oi opweipen, en is eene zonderlinge hartversterking .pn koude ziekten. Brussel. Onvoorzichtigheid. Vrouw Smidt, Wagenmakerss'raat, goot Zater dag petrol op het vuur. Eene groote vlam tastte hare klcederen aan. De ongelukkige werd erg verbrand aan de borst en het gezicht. Brussel. Erg ongeluk. Zaterdag namiddag stortte eene stelling (in op de Pautheoulaan. Achiel Bogaerd van Ternath en Delmoitie van Dilbeek vielen op den grond. De eerste werd opgenomen met gebroken rib ben en eene gevaarlijke wonde aan het hoofd. Andcrlecht. Doodelijk ongeluk in eene drukkerij. De werkhuizen der drukkerij Gouweloos te Anderlecht, werden door een smartelijk ongeluk in rouw gedompeld. Een jongeling Willem Blauwaert, t6 jaar, Chausieé de Mons, 790, werd in het raderwerk van een diukmachien gevat, met het ongelukkig gevolg dat het linkerbeen letterlijk afgerukt werd. Naar het hospitaal gebiacht gaf er de jonge ling weldra den geest, 't Parket heeft een onder zoek gedaan. Dag in, dag uit, 't is al malheuren, Wat we in de wereld zien gebeuren, Brussel. Levend verbrand. Moederken De Vriendt, uit de Notenboom- s traaf, bevond zich des nachts ODpasselyk. Al gauw stak ze de petrollamp aan en kwam er mee naar beneden. Oei, oei, ze misstapt en rolt met de lamp de trappen af. Op ne wip staat z' in vlam en vuur. Haar man en ander huisbewoners komen toegeloopen en dooven de vlammen uit. Maar 't mensch ontving zoo'n vreeselijke brand wonden dat z' het met den dood zal betalen. Loop nooit met een petrollamp rond, Er menigeen den dood bij vond. Tramongeluk te Eisene. Maar 't is M. W. die zijn onvoorzichtigheid duur betaald heeft. Hij springt van den tram alvorens hij stil staat, ardibi, daar hebt g' het, hij rolt de steenen op. Resultaat, een arm gebroken, zijn neus ge kwetst en bulteren en builen op zijn hoofd. Rijdt gij per tram wacht tot hij stille staat, En stapt dan af, onthoud dat lieve maat. Gent. Doodelijk ongeval. Zondag spr'.ng zekere Lieven De Meester te Oostakker op den voorbijrydenden tram voor Saffeiaere. Hij miste zijn ;sprong, viel onder de wielen en werd het rechterbeen totaal afgere den. Hij werd na verzorging naar het gasthuis van Gent overgebracht, waar de ongelukkige he den morgend om 11 ure bezweken is. Antwerpen. Dief geknipt. Een genaamde S..., wonende Burggracht, die aan den Kattendijkdok, meer dan 1000 kgr. oud ijzei gesiolen had, is aangehouden. Twee mede- plichtigen van S..., konden ontvluchten. Mechelen. Kind levend verbrand. Vrouw D..., wonende Leermarkt, beging Maandag middag de onvoorzichtigheid, een pot kokende soep, op den vloer der keuken te zetten, terwijl haar 2 jarig zoontje daar aan 't spel was De arme kleine viel in den ketel en werd zoo erg verbrand, dat hij kort nadien aan de gevolgen bezweek. 't Begint er met de doodrijders zoo afgrij selijk wreed toe te gaan, dat men al spreekt van een speciaal gazet voor 't opnemen der ottomo- bielrampen. Eugeen Mavaut en Toon Verspranghe kwamen te Molenbeek met hun rijmachien aangevlogen. Eensklaps maakt het spel fil a gauche, bottert tegen d'huizen en kantelt om. Mavaut werd er van onder gehaald met ge broken arm en wreede brandwonden. Verspran ghe werd zwaar gekwetst aan het hoofd en had verscheidene inwendige wonden. Zoo men wat zachter wilde rijden, Men zou er menig ramp mee mijden. Is 't niet verschrikkelijk I De eene Moor- derij verwacht d'ander niet. Nu is het te Vorst, Forest, bij Brussel, waar ik zulke hertelijke goede vrienden tel. Zondag avond zaten daar op den bijgang van een herberg verscheidene personen, gelijk het nog al de gewoonte is, 't was in de Molenstraat, een ottomobiel komt, schuintelt, loopt op den bijgang tot tegen den muur van do Staminé en en ligt daar stukken, er konden vele doode:i ge weest zijn nu werden een dame en een doch terken van 14 jaar door den Otto getroffen en voortgeworpen de 6toker en 3 personen die in den Otto zaten, liggen ook ten gronde ;ze mogen levenslang hun h.. nden kussen dat ze niet mors dood zijn. De otto is naar den sis. Er zijn geene doodelijke verwondingen. Beauraing. Droevig ongeval. Dinsdag gebeurde een droevig voorval in de gemeente. De echtgenoote Achille Collin, gebo ren Post-phine Poncelet, 5a jaar oud, hoorde opeens bi and 1 brands roepen. Zij liep buiten cn zag hei Luis van haren gebuur Graindoige in iaaie vlam s-aan. De vrouw *as er zoo zeei door getroffen, dat zij ten grolde siortie. Toeu men baar opnam, Au» zij xceds dood. Overpeit. Dief in een klooster. Maand_g klepte opeens de stormklok in het Ursuiinenkloos er. Een kerel was door eene ruit ut hei klooster gcdiongen en poogde eene zuster eene prop in den ihond te steken. De zuster kon ontsnappen en om hulp roepen. Toen men ter plaats kwam was de inbreker verdwenen. Luik. Kind overreden. Terwijl Mev. Van Suitsen, aan haar deur, Groentenkocht, liep haar zoonte van twee jaar en half eensklaps de straat over, werd gevat door j den tram Luik-Hollogne en verdween onder het voertuig, 't Ongelukkig schaap werd vreeselijk verminkt, de scnedel was gekloven, ruggegraat en ledematen gebroken. De wanhoop der moeder is onbeschrijfelijk. STAATSAANSLAG IN PERZIË Eene nieuwe omwenteling is uitgebro- ken te Réhèran. Salar-Eddoeleh heeft Mahomed Alli Mirza (dit laatste is ook den naam van 'nen hond) omgeworpen en heeft zich als monarch doen uitroepen. Hij beschikt over 3,000 man voetvolk, een soort van piotten en 800 peerdemans. Er zijn er die willen hebben dat het gemaakte mannekens zijn, om den ouden Schacht, Mahomed Ali, die bij Weenen op een Villa woont, terug op den gouden troon te plaatsen. DUITSCHLAND. De expresstrein Bazel-Berlin Maandag te Meullseunn ontriggeld. Tender en bagagiewagen kantelden al den linkerkant der baan, een wagen van eerste en tweede klas aan den rechter kant. Twee wagens van derde klas dron gen in elkander. Er zijn acht dooden en twintig gevaarlijke gekwetsten. Italië. Twee nieuwe MISDADEN DER MAFIA. In de omstreken van Termioü werd de eigenaar Cosentini, die in rijtuig voorbijreed met twee geweerschoten ge dood door twee personen die hem be spiedden. Te Vallebunga, waarheen hij zich be geven had, werd de bisschop van Mez- zaros, Mgr. Andino, met vier geweer schoten doodelijk gewond, toen hij de statie verliet. Hij had vroeger een sermoen uitgesproken tegen de Mafia. AMERIKA Uit Dubois meldt men dat 22 mijn werkers werden gedood, ten gevolge eener ontploffing in [den koolput Sylroe- ville. 18 lijken werden reeds opgehaald. ALBANIË-TURKYË. De vreeselijkste nieuwstijdingen komen toe uit Albanië, waar de Christen stam men der Moelessores door de Turken, onder kommande van den bloedhond Torghout-Chef het, om zoo te zeggen uitgehongerd en uitgemoord worden. Tot hiertoe bleef de hartelooze diplo matie stom en doof. 't Schijnt dat einde lijk Oostenrijk zinnens is tusschen te komen. CANADA Vreeselijke Boschbranden. Telegrams uit Hanleybury (Outario), melden vreeselijke bijzonderheden. 250 werklieden der mijn Beg t-t Dóme, waren door een bosch naar Golden City gekomen; slechts 40 hebben de plaats bereikt. De stad Matheson, aan de spoorbaan werd door den brand vernield; de 2,3oo inwoners vluchtten naar het meer hon derden menschen kwamen in het meer om, waar zij ingesprongen waren om aan het vuur te ontsnappen. IJselijk I ijselijk Er zijn duizende slachtoffers, EENE KATHEDRAAL AFGEBRAND. Dinsdag is de schoone kathedraal van Gonversano, in de provincie Bari (Spanje) door een geweldigen brand in asch gelegd. Er zijn geene ongelukken van personen te betreuren. ERG ONGELUK. Te Weinberge, in het groot-hertogdom Baden, volgden zeven vrouwen den lijk stoet van een inwoner der gemeente. Zij vielen in een put, verscheidene me ters diep, en half met water gevuld. Wanneer men de slachtoffers eruit haalde, bevond meii dat drie vrouwen op den slag^doodgebleven waren de toe stand van de vier andere slachtoffers is zeer erg. SCHIPBREUK. De Duitsche stoomboot Elbing is in de Baltische Zee vergaan Acht matrozen zijn verdronken. De Werkstaking duurt voort, doch spijtig dat er van links en rechts onderkruipers opdagen, laffe menschen die 'i werk omen verrichten, wat hunne Broeders-Werk lieden om de gegrondste reden lieten staan. Z'handelen om zoo te neggen slechter nog als de onredelijke en har telooze Ondernemers. Uit deze Werkstaking blijkt nogmaals de volstrekte noodzakelijkheid van een Syndikaat. Wanneer toch zul len de Werklieden dat begrijpen., - ZATERDAG 22 JULI, om 8 uren 's avonds, nogmaals groote Meeting met Volksvertegenwooidiger Daens, Van den Bruele en Weekers als Sprekers. De Aardewerkers en de Werklieden in het algemeen zijn dringend uitgenoodigd tot deze belangrijke Vergade ring, welke zal plaats hebben bij Van den Spiegel, on trent de Statie, Haaltert (Terjoden). Zitting van 13 Juli. De heer Voorzitter. De heeren Royer en Rens stel len voor een nieuw artikel 7, luidende De richtsvorderingen tot betaling van verzekerings- premién of van.vervallen kortingen op den prijs van op krediet verkochte koopwaren, waarvoor de Vrederechter bevoegd is, moeten, ondanks elk strijdig beding, worden gebracht voor dien der woonplaats van den verweerder. De heer Daens (in 't Vlaamsch). De Verzekeringen geven aanleiding tot talrijke zware misbruiken. Zoo zijn er, op den Buiten tal van !i«d"n die worden gefopt door Verzekeringsagenten deze doen de menschen teekenen onder allerlei voorwendselen ze zeggen, bijvoorbeeld, dat er moet geteekend worden enkel om te bewijzen dat ze in de Gemeente geweest zijn. Later worden diezelfde personen aangemaand om te betalen en, betalen zij niet, dan worden ze gedagvaard om voor de Rechtbank te Brussel of Luik te verschijnen. Dat veroorzaakt tijdver lies en daarboven groote kosten, die men, in elk geval kan vei mijden zoo men den Vrederechter van hun Kanton doet optreden. Zitting van 14 Juli. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Ook in het Minis terie van Kunsten en Wetenschappen heeft men te klagen over Hongerloonen Waarom wordt er geen bijzondere loonstandaard ge maakt Nu winnen bijv. de verzenders: 1200 tot 2000fr de concierge 950 fr., de bureelgasten 1200 fr., de tijde lijke bedienden 1200 fr., de waschvrouwen 800 fr.. 't Is waarlijk te weinig I Men zou moeten zorgen dat ai degenen, die in Staatsdienst zijn, genoeg verdienen om daarvan behoorlijk te kunnen leven. Met 3 frank per dag gaat het niet't zou minstens 4 frank moeten zijn en dan is het nog maar passe-maatje. Wil men de ontvolking van het Land tegenwerken, dan moet men zorgen dat de armoede uit de gezinnen verwij derd blijft lk hoop wel, dat de heer Minister ons zal hel pen om jacht te maken overal waar hij hij kan, op de be droevende Hongerloonen. Artikelen 6 tot 8 worden zonder opmerking aangeno men. Artikel 9 Teruggave aan de kas voor weduwen en weezen van het Bestuur van Openbaar Onderwijs der deelen van Pensioen door haar betaald ter ontlasting van den Staat (Wet van 13 Maart 1867) 797 frank. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Ten nadeele van de Onderwijzers werd ten jare 1886, in zake van Pen sioenen een echte diefstal gepleegd. In het ontwerp van Schoolwet stond een bijzonder ar tikel tegen de kleine loonen in 't Onderwijs, zooals 2,50 fr. daags na 8 jaar, 1200 fr.. En ik hoor met vreugde en voldoening, dat in afwachting der Schoolwet een aanzien lijk krediet, een tijdvak van Familieloon voor het onder wijzend pêrsoneel zal invoeren. Wat het Pensioen aan gaat, op Hongerloon volgt Hongerpensioen. voren. De stroom wordt niet meer in zijnen loop doorbroken. Het water heeft vier kostbare oflers verzwolgen 1 De Barret zag dit alles van op den overge- stelden oever en op zijne lippen verscheen een helsche lach. Deze nieuwe slag was voor de arme Marie schrikkelijk en ontzettend. De roos van Lion- neau verwelkte op haren stengel. Toen de zon der vreugde haar niet meer bescheen, boog zij het hoofd ter aarde en scheen de dood te ge- moet te gaan. De schoone bloem dreigde onder het gewicht der smart te zullen bezwijken. Het vaartuigje werd opgevischt en men ont dekte dat de bodem doorboord wa«. Niemand begreep hoe dat konde gebeurd zijn. Jacques DeJorme hoorde alles en herinnerde zich, in den vroegen morgend, voor het ongeluk, de Barret het kasteel der familie de Lionneau te hebben zien verlaten. Hij dacht er op na en schudde het hoofd, want hij alleen begreep alles. De onschuld was wederom bezweken en de misdaad had gezegevierd. IV. Wederom waren er verscheidene maanden verloopen. De gebeden welke de jonkvrouw de Lionneau ten hemel stuurde brachten haar wel troost en verkwikking, maar toch treurde zij voortdurend. Het rood harer wangen verdween merkelijk. Haar voorhoofd en hare schoone zwarte oogen toonden ernst en nadenken aan. In stille afzondering leefde zij op het vader lijke landgoed, omringd door de schoonheden der natuur, te midden derwelke zij geene be hoefte gevoelde naar de vermaken der wereld, in dewelke zij zoo zeer had kunnen schitteren. Nochtans had de hemel haar nog vermaak bespaard. Haar hart begon zich voor een tot dan toe haar onbekend genot te openen de liefde bracht haar troost en zoet genot in haar treurig verblijf. Guillaume du Bois, een edele ridder, in den

De Werkman | 1911 | | pagina 2