De Familiehaat Overzicht Groot Volk! Klein Volk! IV" 202'? 28 Juli 1911 Voor <le Hulponderwijzers Aalst - Arrondissementsbond De verklaringen De Veeziekte. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39stc JAARGANG Infalle regels zijn uitzonderingen Maar het is bij 't groot Volk niet, dat doorgaans de groote en de goede gedachten te vlndért zijn. Hoe dieper in 't politiek leven, hoe meer men het on dervindt Het klein Volk is oprecht, rechtzinnig, dankbaar, ter wijl 't groot Volk niets kent dan eigene verheffing en eigenbaat, den geldkoffer en het najagen van mandaten Daarvoor zijn ze tot alles bekwaam daarop zitten ze gedurig te studeeren en te berekenen. Ons Heer had in zijn Leven, hier op aarde, en in zijn Leering geen eigene vijanden dan de grooten en machti gen der aarde Door 't klein Volk werd hij omringd met liefde en dankbaarheid het groot Volk deed hem kruisen als zijne Kerk na 300 jaren vervolging een groot deel der bekende Wereld had veroverd, dan zijn de Grooten der Aarde in 't Kristendom gekomen, om te pralen boven de anderen, voor de rijkdommen der Kloosters en Bisdom men. Tegen de Kristene Broederlijkheid hebben ze den Eêldom ingerichtze waren van beter bloed dan alle andere menschen als Slaven en Slavinnen konden ze de menschen niet meer behouden doch maakten er Lijf eigenen van, Vassalen, Kiesveewerkende menschen, uw persoon hoorde toe aan die Eelmans, gelijk later, ge lijk later uw stem in de Kiezingen. Zelfs in de Kerk namen zij voorrechten om de hooge bedieningen. Hoogleeraar Priester de Namêche schreef met veel rede Wegaan tot veel betere tijdento/ eer en welvaart van de Wereldbewoners, door de Volksmacht. En die waardige Ouderling, Vriend van Priester Daens, Vriend van De Backer, De Pelsemaeker, ons aller wijze raadgever, de verzuchting van zijne ziel was een KRIS TEN VOLKSMACHT te hebben. Het bijzonderste wapen van een Volk is zijn Stemrecht; een klein Stemrecht, een kleine Welvaarteen volledig Stemrecht, algemeene en spoedige verbetering. Ziet toch eens hoe Priester Daens en Advokaat De Backer in de Kamer moesten strijden om eenige kleine verbeteringen af te persen ik, als Volksvertegenwoordiger, werk al 7 jaar aanhoudend, rusteloos, uit al mijn krachten en er is nog zoo weinig te bekomen. Waarom Op dit oogenblik trok de zon hare vroolijke lichtende stralen terug. Donkere wolken ver vulden de lucht. De wind loeide geweldig door het geboomte en groeide spoedig aan tot eenen storm, die de wateren van het meer vreeselijk deed stijgen, de dennebosschen met vernieling bedreigde, en eindelijk tot een orkaan overging, dat verschrikkelijke in de diepe afgronden huilde en de trotsche Alpen op hunne grond vesten deed beven. Het was alsof de gansche natuur, door de ontzettende moord der Familie de Lionneau, al hare krachten in het orkaan oploste, ten einde alom schrik en verdelging te verspreiden. De Barret was intusschentijd op zijn kasteel wedergekeerd, hij voelde den grond onder zijne voeten beven, hij sidderde onwillekeurig, maar hij verjoeg welhaast zijne vrees in den wijn. V. Een uur nadat de Barret zijne vreeselijke misdaad bedreven had, en terwijl het orkaan nog altijd met even veel kracht woedde, ver scheen Guillaume du Bois, de tevredene brui degom, aan het kasteel zijner bruid. Eerst zocht hij haar in verscheidene kamers, vurig verlangend haar in zijne armen te drukken. Eindelijk vroeg hij naar haar en men wees hem de bidkapel, waar de jonkvrouw dikwijls lang bleef bidden, en waarin niemand haar immer stoorde. Met verdubbelde schreden snelde Guillaume erheen, opende de deur, en onder den uitroep van Maria, waar zijt gij trad hij er binnen. Maar, o hemel! welk zielverscheu- rend schouwspel vertoont zich aan zijne oogen. Zijne bruid onthalsd Een geweldige schrik be ving al zijne ledematen. Het was als een dolk dat hem door het hart ging zijn gelaat werd doodsbleek zijne tong weigerde hem een enkel woord te laten uitbrengen. Zijn bloed verstolde Omdat het Stemrecht aan 't werkende Volk nog zoo beknot en zoo beperkt is. Algemeen Stemrecht moet er komen Lj, Zuiver Algemeen' Stemrecht Ach, ik begrijp, ik versta de beweging bij ons moedige mannenhun hert, hun ziel is bij de Betqogirig van 15 Augusti aanstaande Priester Daens heeft het ver klaard in de Kamer, in Schriften en op Meetingen ALGEMEEN STEMRECHT is de sleutel der Volkswetten. ALGEMEEN STEMRECHT is het eerste artikel van onzen Credo. Al ons Hoofdmans De Backer, Smid Lambrecht, Frans Sterck waren allen in geestdrift voor Algemeen Stemrecht. Samen met ons Aanvoerders ben ik, Pieter Daens, op groote Meetingen en Betoogingen geweest voor Alge meen Stemrechtik heb gesproken op de Groote Markt van Brusselover 12 jaar in Aalst er was besloten op de Groote Markt Betooging te houden voor Algemeen Stem recht de Liberalen waren op hunnen post nietik stond aan hoek van Markt en Zou'straat met Werklieden wij riepen samen voor Algemeen Stemrechtik werd er uit gehaald door 8 Politieagenten en in 't Gevang opgeslo ten van 12 tot 3 ure, op Kermis-Zondag.Geduri>j heb ikin de Kamers alle gelegenheden waargenomen om; te spreken voor Algemeen Stemrecht. Kost wat kost, wij moeten tot Algemeen Stemrecht ge raken Een man, éen stem, gelijk mijn duurbare Vriend Pastoor Van der Haegen standvastig en vrijpostig uitriep. Met Algemeen Stemrecht, elk voelt het, er komt meer Rechtveerdigheid overal, een nieuw beter en hooger le ven voor ons Volk, dat snakt naar Algemeen Stemrecht. Ach, voor zuiver Algemeen Stemrecht alle Kristen De mocraten zouden opgekomen zijn, met de ziel var. Pries ter Daens, van De Backer, van Lambrecht en alle andere Aanvoerders. Liberalen en Socialisten, gii hebt wreed en anti-Volks gehandeld met Schoolwet en' Godsdiensthaat erbij te voegen 1 Er zijn twee Schoolwetten Het ONTWERP-SCHOL- LAERT dat kan verbeterd en goed gemaakt worden. Het Ontwerp van ONZIJDIGE SCHOOL, dat met de verplichting, en de niet-ondersteuning der Vrije Scholen de DOOD van onzen Godsdienst moet zijn in ons Land. Vruchteloos heb ik gevraagd en gesmeekt aan de hee- renjanson, Van de Velde, Anseele, de Betooging in te richten op zulke wijze dat de Kristene Democraten er zouden kunnen deel aan nemen... Ze verklaarden het on mogelijk mij die geruststelling te geven. M. Plancquaert, ook een vurige aanhanger van Alge meen Stemrecht, maar ook overtuigde Kristen, heeft de zelfde aarzelingen in zijn Recht van 23 Juli stond op eerste bladzijde Democraten, den 15 Oogst naar Brus sel maar op 2de bladzijde las men Over eenige dagen vroeg Vooruit wanneer er een op roep kwam in 't Rechtvoor de Betooging van 15 Oogst? Dat Vooruit zich met zijne zaken bemoeie. Wij zijn zoo onafhankelijk van Vooruit als van de Katholiekennoch de eene noch de andere hebben ons iets te bevelen of te gebieden. Wij gaan onzen eigenen weg. De kwestie isof men deze zal inrichten in voorwaar den die ons toelaten en er deel aan te nemen. Dit zulleu wij later zien en dan onbewimpeld ons gedacht zeggen. H. Pl. In voorwaarden die ons toelaten er deel aan te neinen. Zoo is ook onze houding t'Aalst, in overeen komst met de algemeene Vergadering van 11 Juni t'Aalsi en de Partijvergadering te Gent. PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger. Zooals men weet, heeft M. Eoullet, Minister van wetenschappen en kunsten, voorgesteld eene som van 4millioen 's jaars op zijn budjct te schrijven, ten einde eene vermeerdering van jaarwedde te kunnen verleenen aan de onderwijzers en onderwijzeressen, in afwachting dat de nieuwe Schoolwet gestemd wordt. De hulponderwijzers van de öu, 4° en 3b categories, die eene laarwedde hebben van 1,0001,100 en 1.200 fr. zullen een opslag krijgen van 300 fr. voor de 5e ca tegorie en van 200 fr. voor de 4C en 3e categories. Bovendien zal de tegenwoordige vierjaarlijksche op slag van 100 fr. op 150 fr. gebracht worden. Ongeveer 1,600 gemeente- en aangenomen hulponderwijzers zullen aldus reeds van af October aanstaande, een op slag van 300 a 600 fr. bekomen1,420 anderen zullen een opslag krijgen van 200 a 250 fr. De onderwhzers der 5°, 4° en 3° categories, die reeds eene vergoeding voor woonst trekken, zullen een op slag bekomen van 100 tot 300 :r. Voor de Onderwijzeressen zal de opslag 150 tot 40r) frank bedragen Ook voor de andere categories zal er gezorgd wor- l den. Wat nieuws op den Buiten. Wat nieuws Zondag zag ik Charelken van Ressegem aan een herberg van ons groote Markthij bewonderde den Metalen Man, den Triatcr, fix in 't groen geverfd, de schoon rapos, het antiek Stadhuis, zoo zelfkant in de lucht, den Metalen Dirk zoo permentig als leefde hij en ('t was 10 ure de Zonne die op de Markt blikkerde, gelijk op 't Kamp van Beverloo, waar de jon gens naartoe moeten, blijft het zoo heet, ze zullen zwart branden als kastanjen. Wat zegde hij van de Vruchten 't Koorn is goed en abondantig, maar is genadiglijk bezig met aanslaan en thoop te branden door 't geweld van d'hitte der Zonne. Er zal niet veel Bloem inzitten. De KLAVERS - Uit, d'eerste sneê nog al wel, de tweede komt niet, groote erremoei voor de beesten, de derde sneê ook uit. De MEERSCHEN Blijven dorre. De BETTERA- VEN Nog al wel staan, alwaar ze goed gevat zijn. De PATATTEN? Nemen uiten veel. De FRANSMANS? Komen af met groote compagnien, er is geen Boerenwerk in Frankrijk de maksienen kunnen alles afdoen, er is du3 weinig handwerk geweest, en ze zeggen dat er Franschmans zijn die met moeite gewonnen hebben om teiug te keeren. EN D'HOP Ja de schoonste plant van 't Land, gelijk vriend Jan zoo scnoon dichtte; d' Hop staat hier in de rede de ranken komen goed op, maar grooten tier zit er niet in malsche regenvlagen zouden veel deugd doen d' Hop en 't moet zoo zijn overal, want de Beurs van Brussel gaf opslag 1910 is verkocht, Aalst 82, Poperinge 92; Voor 1911 werd verkocht aan 110 fr. NUREM BERG schreef d'ander week nog geen regen; hij is er nogtans zoo noodig SAAZ schrijftHet heeft geregend, maar veel te weinig; de Hop bereikt de hoogte der ijzerdraden in ASSCHE is veel Hop dor en droog door de hitte en den wind uit den ELZAS Immer die tropikale hitte en geenen Regen d' Hop staat rein, maar treurtd' Hop staat rein, maar op sommige plaateen zeer klein, half staak. Zondag 30 Juli, om 4 ure nam. algemeene Vergadering voor de Leden en al ander Demokraten van Stad en Buiten, in 't Lokaal fo/Ars- verheffing, Lange Zoutstraat. DAGORDEDe Betooging van 15 Oogst te Brussel. Een omzendbrief uit Brugge ons toegezonden, luidt alsvolgt Aangezien 't Algemeen Inrichtingscomiteit van Brussel in de Vergadering van Woens- dag 20 Juli, aan den heer Bernard Minnebo, stellig verklaard heeft, dat het volstrekt zoude verboden zijn in de betooging opschriften te dragen die zouden beleedigend zijn voor on- zen Godsdienst en zeden. Demokraten, koint dus allen op naar deze zoo belangrijke Vergadering uli 1911 De Telefoon is verminderd tot 50 c. en voor de Staats-Bureelen tot 10 centiemen. Nog voor Nieuw jaar aanzienlijke verhooging van de oude Werklieden en andér Bedienden.. Minister de Broqueville is aan hanger van den FAMIL1ELOON. De Pensioenen zul len 75 zijn, gelijkvormig doch waarom een ver schil m de jaren Voor de Bedienden 37 jaar en voor de Werklieden 45 In 't Land van Herve zijn 1100 koeien door de Vee- ziekte overledende verwoesting onder de Varkens i3 ook groot. In de Provincie Antwerpen is de ziekte in 24 Gemeenten, 43 stallen, 414 beesten. ]n Brabant 38 G., 96 st., 593 beesten. In West-VI. 136 Gein 1125 stallen, 14519 beesten. In Oost-Vl. 28 G. 53 st 486 beesten. In Henegouw, 39 G., 90 st., 727 beesten' Luik 129 G., 1179 st 13,591 beesten. Limburg 62 G 280 st., 1866 beesten Luxemburg 3 st., 15 b Namen 23 G., 59 st., 247 beesten te samen 32 4»ï beesten. i* Overliitlens T'AAL3Tis overleden een 0.. ou<J,e goede Vriend van my, en van Silvain Van der Gucht zaliger de eer zame en deftige EDOUARD VaN CAUTER, zoo veel jaren de Baas uit de Diepe Lochting, oud-vermaarde herberg van den Gentschen Steenweg. De gedachte nis van dien braven Man blijft in dertigheid en eer bied bewaard. De Jongeling Matthys, van Erembodegem, die door een revolverschot getroffen werd, is bulten gevaar de kogel is uit het hoofd gehaald.

De Werkman | 1911 | | pagina 1