RUBENS toppende .5 Nieuws Pastoor Kneipp Kassé-Papier Aalst verheerlijkt Vele Aalslenaars 't Congres tier Briefdragers te Charleroi. j Ze moesten de correspondentie hebben j Maria van Brabant De Vlaamsche feesten te Gent. Te koop op ons Bureel Uit de Verslagen der Kamer bl. 1898. Zitting van 14 Juli 1911. De heer Van Cauwelaert. In 1909 werd 12,675 fr. uitgegeven aan persoonlijke toelagen en aanmoedigingen, geen cent aan Vlaamschschrijvenden. En wanneer een man zooals Doktor Bauwens, van Aalst, die met zijn Geneeskundig Woordenboek een nationaal Monument opricht, dat meer dan met bewonde ring, dat ook vreemde geleerden met verbaz ng slaat voor de kracht waarvan het getuigt, wanneer die m n daarvoor niet minder dan 60,000 fr. moet uitgeven aan materiaal, dan schrijft de Regeering slechts in voor een vijftiental exemplaren voor een werk dat aan den schrijver meer dan 60,000 frank zal kosten. De heer C. Huysmans. Zeer wel. De heer Daens. Ik was ingeschreven om te spreken bij artikel 11, betreffende de Vlaamsche Letterkunde, doch de achtbare heer Van Cauwelaert deed het op zulke meesterlijke wijze, dat het waarlijk onnoodig is er nog iets bij te voegen. Een enkele bemerking Vermits ons Land 2 millioen Vlamingen meer telt dan Walen, zou de -ondersteuning voor Letterkunde, Vlaamsche en Fransche, behooren in evenredigheid te zijn. Ik dank den heer Van Cauwelaert om zijne loffelijke woorden over het werk van den Aalstenaar heer Doktor Bauwens. een werk waarvoor al de geleerden van Neder land in bewondering staan. Wij vernamen alzoo, dat de Belgische Regeering slechts voor 15 exemplaren heeft ingeschreven op dat geleerd boek. 't Is veel te weinig en ik vraag dat de heer Minister er ten minste 100 zou ne men, want zulke uitgaaf vergt overgroote onkosten. De raadsheer Valincour, op/olgervan Racine in de Fransche Ademie, verloor in 1725 zijne kostbare, aan zeldzame boeken zoo rijke bibliotheek, dooi een brand. Toen zijn vrienden hem daarover kwamen beklagen antwoordde hij Ik zou al heel weinig nut uit mijn boeken getrokken hebben, als ik er niet uit geleerd had ze te kunnen missen. weten nog niet dat zij in hunne Hoofdkerk een wonder julsten BaromeL r hebben d'hooge Koor, de schoonste der gansche wereld, met die prachtige arduinen kolonnen|; voorbij het Tabernakelhuis, dit meesterstuk van Duques- noy, de kolon wordt vochtig 48 uren voor den regen als het iegent die kolon krijgt de kleur van een regenwolk... Nu was het vergeten, maar baliu Pieterken, die in't Ro- zenmarijnstraatje woonde bij den schrijnwerker Van Mol, maakte er veel werk van. 't Congres heeft plaats gehad verleden Zondag en is uitnemend gelukt, 't Was voorafgegaan, van eene be stuurlijke zitting waar talrijke afgevaardigden deel aan namen. Om 9 uren werd het eigenlijke Congres geopend door M. Haye, Voorzifter van de zesde omschrijving, die eene kleine weldoordachte redevoering uitsprak. Nadat briefdrager Defoux, Voorzit er van het uitvoerend Comi- teit den lof had gemaakt van de groep van Charleroi, die het Congres had belegd, werd het Bureel gevormd en als Voorzitter M. Defoux aangewezen. Rond een uur werd een prachtige Stoet gevormd aan de Statie van Charleroi Zuid, die zich welhaast in bewe- - ging stelt, geopend door de Postharmonie van Brussel en de Postfanfaar van Luik. Om 2 uur werd in de Feestzaal der Tentoonstelling de zitting geopend, waarop de verslagen moesten voorge dragen worden. Een telegram van genegenheid en eerbied wordt aan den Minister van Spoorwegen, Posten en Telegrafen ge zonden. Stemmingen [werden uitgebracht over het recht van vereeniging, tractementen, vermindering van werkuren, 5 verloven, pensioenen enz., en het Congres wordt geslo ten met de stemming van de volgende dagorde Het algemeen verbond der Postbedienden van Belgie, neemt met algemeenheid van stemmen de Verslagen aan, voorgedragen door het Studiecomiteit, drukt den wensch uit dat artikel 12 van het Bestuurlijk Reglement van 10 Maart 1910 gewijzigd te zien in dezen zin dat de Be- dienden-Briefschikkers alsook de boventalligen opnieuw van het verbond kunnen deel nemen en zendt den broe- dergroet aan al de vereenigingen van Staatsbedienden.» De ranke populieren, welke rond het graf der slachtoffers van de verschrikkelijke wraakzucht geplant waren, ruischten alleen het treurlied over de vermoorden. Dikwijls reeds waren de bloemen, die boven het schuldeloos gebeente bloeiden, in het stormig najaar vergaan, en hare telgen in de lachende lente herrezen. Slechts Jacques Delorme herdacht nog somtijds bij het graf nedergeknield, in stille go svrucht, de deugdrijke afgestorvenen Gustaaf De Barret leefde op zijn slot in bras partijen en ontucht. Zijn verblijf was eene wo ning der ondeugd, een tempel aan den Satan toegewijd. Nooit kwamen in dat huis onschuldige we zens. Alleen misdadigers traden binnen die muren, waar de schandelijkste euveldaden ge pleegd werden. De zomerzon praalde in haren vollen luister aan den hemel en reeds verscheidene weken schoot zij hare gloeiende stralen over geheel Zwitserland. Opeens daagden verschrikkelijke onweerswolken op, want alles was stikkend heet in de natuur. Een afgrijselijk onweder brak over Zwitser land los. Op hetzelfde oogenblik stood het kas teel van de Barret in vlammen. De Barret lag in eene volkomene dronken schap op zijn bed uitgestrekt, toen zijn Kasteel door het bliksemvuur getroffen werd. Langs alle zijden namen de vlammen toe en omring den in korte stonden het gansche gebouw en zijne torens.JjEenige oogenblikken later was geheel het achterdeel in asch gelegd en alle toegangen tot de slaapkamer van de Barret wa ren vernield. Dikke rookwolken drongen in hetzelve door. Dan ontwaakte hij en ademde moeielijk. Verschrikt sprong de Barret uit zijn bed en rukte met kracht de deur open, maar aanschouwde slechts eenen vuurpoel. In ver- schrikkelijken angst loopt hij de kamer rond, doch nergens ziec hij eenige hoop op redding. Verschrikkelijke verwenschingen en godslaste ringen braakt hij uit. Slechts een kleine venster In ons volgend Nummer begint ons groot VERHAAL in Aalst. Nieuw historiek-dramatiek herhaal DOOR Pieter DAEMW, Volksvertegenwoordiger De trein van 8 ure 47 van Osten de-Brussel, staat;, nergens stil, 't is 'n oprechte vliegtrein. Tusschen Brugge en Gent, terwijl de reizigers Babbelde, aten of sliepen, staat eensklaps M. de Trein paf stil. Iedereen i springt rechtWat is er? Wat is er 'n botsing op handen, 'n moord, 'n wreede vechtpartij, ledereen zegt I het zijn en niemand weet iets, maar door al de vens- terkes kijken de koppen. Een madammeken vol schrik wil al beneden springen, men houdt haar te- 1 gen, Wat mag het toch zynDoch 't raadsel is dra opgelost. Men ziet 'n oude boerin en 'n jonge boerin en 'n klein menneken uit den treip stappen. Maar de treinoverste is daar al 't is 'ne Waal, hij kan geen gebenedijd woord Vlaamsch en d'oude boerin lapt het af in hetVlaamsch, net als 'n advokaat: Mor, Men heer, mor Menheer, _we meusten de ceurrespendêce voi Gêntbreugge hen. En de Vlaamschonkundige Waal 'staat te sakkeren en te tempeesten. Procés verbal, Madam, procés verbal, met 'ne fransche vloek, 't Es azeeu 1 't Es azeeu, schreeuwt de boerin Nor Gêntbreugge, nor Gêntbreugge. En vor wa deüt die bêlle doin, die bêlle Inderdaad, de boerin gehoord hebbende datz'in den sneltrein zat, had met het noodsein geklonken en den trein doen stilhouden. En zij staat neel verwonderd dat die Waal zooveel kompleraenten maakt. De namen worden opgeteekend en van de oude boerin en van de jonge boerin, ook van 't klein menneken. Dan mogen ze gaan. Doch d'oude boerin steekt verbawe- reerd haren parapluie uit naar de chef-garde, bij hoog en laag roepende en tierende, dat hij zooveel verstand heeft van .nen trein besturen als 'n koe van saffraan eten. De Brusselaars die de boerinne den raad gegeven hadden met de bel te trekken, waren schier doodge- lachen toen z'in de Nord arriveerden. K r Dees jaar zijn reeds 60 Hoog- r, vliegers dood gevallen. Z/oo^e I'liegers, diepe Zwemmers sterven zelden op hun bedde. Koning Albrecht is per Ottomobiel naar 't Kamp van Beverloo gereden, maar straks nadien was hij terug. Te N1NOVE is met den Statie- Overste den schoonen Bloemhof verdwenen. Hij was nogtans den Primus van ons Land. In PRUISEN heeft de Firma Krupp dees maand haar 50 duizendste kanon geleverd in Juli 1847 werd het eerste kanon geleverd, toen waren daar 1225 Werklieden nu zijn er 45,200.. Welke akelige macht van Moorderij De HITTE, de Tropikaansche hitte3 weken dat het niet geregend heeftsinds 60 jaren is het zoo heet niet geweest in Europate Keulen was het 36 graden tn 't lommer en te Trier 52 in de Zon in die oude Ro- maansche Stad is 'ne mensch bots dood gevallen op straat; te Elberfeld, Burmen, Esslingen, zijn verschelde honderde stuks Vee versmacht in de Wagons, onder- wege 't Slachthuiste Weenen zijn veel menschen neergeveld door Zonneslagen den dag van Zondag 8 menschen die gingen zwemmen, zijn verdronken in den Donau. TePAMELis uit den Dender opgekomen het lijk van Albert Duffeleer, oud 17 jaar, verdronken met te gaan zwemmen zelfde ramp te NiNOVE, al zwem mende is aldaar verdronken Frans De Winne, eenige steun zijner Ouders te EEKLOO is verdronken al ba dende, de jongeling Bral, 19 jaar, hij ging in de Vaart zwemmen; geraakte buiten grond, zonk en verdronk. M. V,, van Denderleeuw, die naar Brussel gekomen was om zijne Decoratie voor 25 jaar dienst aan den Staat, werd op de Rogierplaats door een otto omge worpen, en erg aan het been en hoofd gekwetst. Nogal een ongelukZondag reed een otto langs den Berg van 't Hofeen genaamde Antoine D., werd om geworpen. De man had erge wonden aan den linker voet. Te bekomen op ons bureel zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te ger ezen door het water. 0,70 Franco thuis wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het OEBOOEiPJlLID 3VEA.3ST3STEK3ST en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch l 50 ERFENISWETBOËKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen 1.00 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover» toeren te vermaken. o,75 BOEKEN aan 0,50. De Vrouwenperels of historiën van Helena, de verduldige Grisei- dis, de zachtmoedige, en Florentina de ge trouwe. JAN VAN PARIJS Koning van Frankrijk. Vermeerderd met eenige vermakelijke vertellingen. SNOECK'S RAADSELBOEK geschikt om oud en jong te vermaken. Leven van Thyl Uilenspiegel met aardige kluchten, poetsen en boeverijen. Om zich niet te bederven door het drinken als men bezweet is en groote dorst heeft. Het beste wat men in dat geval drinken kan Is het volgend 2 of 3 deelen water gemengd met een deel franschen brandewijn of koornbrandewijn doch indien men niets anders heeft als water of bier, dan zal men den eersten dronk in den mond houden tot dat hij lauw wordt, en hem alzoo, langzaam, weinig seffens, afslikken. Is het zake dat men verre door de hitte gaan moet zonder i drank te kunnen krijgen, dan behoeft men maar van tijd I eenige druppels franschen brandewijn op de tong te nemen, of bij deszelfs gebrek, op eenen stroohalm of iets dergelijks te knauwen dit wekt de speekselklieren op en doet hun vocht geven, waardoor de mond en de keel ver- verscht worden (Getrokken uit het HANDBOEK VOOR LIJDENDEN, j door Rector Van den Bosch. Verkrijgbaar in ons Bureel aan 1,50 fr.) Wij hebben als naar gewoonte gewacht eerst onze hoofdmans te laten schrijven. Het Recht zegt niet, de Werkman ook niet veel. Wij hadden gedacht te mogen lezen, eene aanmoediging een grimlach en bedanking voor de moedige mannen die zich opentlijk als democraat durven toonen, tenzij zoo I vele groote heeren met hooge hoeden, goude ketting en wittearmbanden.voor eene rechtveerdige zaak zich schuil houden,was ons getal niet voldoende, niet groot genoeg, laat ons elders kijkenHet Katholiek Muziek van Gent- brugge had 4 leden met zich het Liberaal ging niet meê van die gemeente, eenige leden gingèn zich aansluiten bij de Jonge Wacht van Gent La Flandre Liberau, die daar ook woont, en als men zegt dat er zoo veel volk was, kèert Madam zich om en gaat henen. Genoeg van al die met hun gespeel en gedruis 2 3 4 man zijn en wij, met enkel een opschrift te toonen, zijn reeds met een schoon compagnie, gij ziet het, de demo cratie leeft in d'harten, wij danken alle vrienden die zoo moedig ons te zijde stonden van Gent en elders, ook het Muziek V3n Aalsten tot teeken zenden wij 1 fr. Zoo ja. de vrienden van Welle hebben het gezegd dat er te Gent ook mannen wonen die den strijd niet opgeven, dat is zoo, en denk nu allen zullen te vreden zijn, daarom vragen wij aan M. Daens ons schrijven te willen opne men. Th. V. VV. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF - Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3