WbenI Algemeen Stemrecht Arme Ouderlingec I11 Staatsdienst Bavegem Steengroeven IV«|j2029 11 Oogst 1911 De Belooging van 15 Oogst te Brussel De Volksverheffing in Aalst. te Erpe-Bambrugge. ril DARIJS. Petit Journal geeft een ge kleurde plaat, op welke e.n voorbijganger neervalt op straat en weggedragen wordt Het B ad geeft als tekst. Algemeen Stemrecht Parlement malgré Strijdlied voor 't Stemrecht. Sf»' V .'- ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39"= JAARGANG Hoe spijtig, het Algemeen Stemrecht niet alleen stond zuiver en rein, dat zelfs Katho lieken er konden deel aan nemen. Want voor ALGEMEEN STEMRECHT zou ons Volk door een vuur loopen immers ALGEMEEN STEMRECHT Eén man, éen stem, gelijk Pastoor Van der Hagen, van Steenhuyze, zoo manhaftig zegden De VOLKSMACHT in Kamer, Provincie- en Gemeenteraad, overal de krachtige en spoe dige Volkswettende Verheffing van ons Volk. zoo is de naam van ons Lokaal Het Inrichtend Komiteit heeft verklaard dat de Godsdienstige gevoelens niet zullen ge krenkt worden in den Stoetdat woord is ons voldoendewerd het verbroken, op ons zal de schande niet vallen Priester Daens verklaarde Niemand mag zich Demokraat noemen, of hij moet aanhanger zijn van Algemeen Stemrecht. Wat zien wij in ons Land? Nevens overgroote Weelde, bijtende Kremp en bittere Armoede bij de Werkende Menschen. Dien slechten Toe stand willen wij doen eindigen door Algemeen Stemrecht. Hooger en beter Leven eisschen we voor ons geliefde Volk... Bespotting van Gods dienst doet ons grouwelen en walgen. Onzijdig Onderwijs willen wij niet voor ons Kinderen.... De Leerplicht vragen wij, met vrijen Keus der School aan den Huisvader. P. Daens. Nieuw historiek-dramatiek Verhaal DOOR IMoter D AEIMN, Volksvcrtegcnwoordiger TWEEDE HOOFDSTUK. In Affligem-bosch De twee Meesters der Vlaamsche Schilders school namen samen het noenmaal in een af zonderlijke Kamer van de Drij Koningen. Kanunnik van Melfi, uit Italië', Schrijver en Reiziger uit dien tijd, roemt de Vlaamsche Gasthoven als de beste van Noord-Nederland, voor hunne reinheid nooit ongedierte, zoo luidt de lofspraak van den Italiaan voor de keuken de Vlaamsche keuken was meer be faamd om haren overvloed, dan om hare fijn heid ossen en schapenvleesch, wild, zee en riviervisch, allen overgoten met bovenmatige botersausen; daarbij groote hoeveelheid boonen en erwten, salade en andere groenten, allerlei kooien, als kabuis en zuurkoolen; als nagerecht gerookte of gezoute hesp, gele, witte en groene kazen, dikwerf met kruiden toebereid, lekker gebak als tasseien en fruittaarten en in 't seisoen veel fruit. Overal diende men goede witte en roode wijnen, tapte men lekkere in- landsche bieren, veel beter van smaak en hoe danigheid dan de Duitsche, hier en daar had men appelwijn, (Zie het oude Vlaanderen door Victor Fris, bl. 30 en 31). Onze Schilders aten rustig en smakelijk, al koutende en lachende in hun schoon Autwerp- sche taal; maar wat bij het nagerecht Rubens bijzonder aanstond en hem een genoegelijke vreugde verschafte, dit was een schoone groote Hoe droef is uw lotVriend Jan Miers zegt het zoowel in zijn Lied der Pensioenkas Men ziet arme oude lieden Strompelend nu uit bedelen gaan, En hun stramme hand u bieden Om te vinden hun bestaan. Hoe vernederend voor die menschen Die men noemt het bedelaarsns Moet elk edel hart niet wenschen Dat men sticht de Pensioenkas? G'hebt in Aalst een wreed gevalCallebaut, 82 jaar, die op den Bolleweg woont bij zijnen Zoon. die zijn Huizen heeft in welk hij iets krijgt (o a. bij mij komt hij eiken Zondag) t'Haaltert 't is al 14 jaar dat hij daar bin- nei een Hofsteê zijnen Boterham krijgt (wie heeft daar zaken mcê, ik ontvang toch in mijn huis wie ik wil) t Haaltert een Wreedaard doet hem aanhouden door de Gendarms, die brengen hem voor de Rechtbank, sito sno, naar een Bedelaars-Gesticht te Wortel, (denken ze dat die menschen geen hert hebben voor hun Familie Veel meer hert dan de rijken)hij zit daar te Wortelhet wreed feit mij aangebracht wordtik klaag het aan, in de Kamerde Ouderling wordt verlosthij wordt naar Aalst gebrachtte Brussel in 't Gevang om van 't Ge vang naar de Statie te komen 2 ureuit 't Ministerie wordt mij geschreven dat Aalst hem zal in een Gesticht doen hij en zijn zoon komen bij mijik verkrijg van den Burgemeester dat Callebaut bij zijn Zoon mag blij ven alles is in orde gelukkig de Kinderen die hun Ou ders helpen en eëren 1 die dat doen hebben een zaligheid in hun hertKinderen, Kinderen verwaarloost dat geluk niet. Dijnsdag avond7 ure. Ik kom uit de Steengroeven van Erpe-Meire, Eronde- gem, Bambrugge Wat hoor ik Die Ouderling staat op de Vaart, een Heer zegt hem Ge moet naar 't Ongeneesbaarhuis 1 Wie is die Heer Heeft hij meer te zeggen dan M. den Burgemeester Pieter Daens, Volksv. In Brussel-Noord is nieuw Expositiegeld aangekomen J maar de 12 reizende Voituurpoetseis, de 5 a 6 lichtge- slrafte en de Pointeur hebben nog n;ets ontvangen VAALST het grouwelijk stuk in de Elek'rieke Kabien zaterdag avond 8 ure tot zondag morgend 8 ure geen Mis kunnen hooren 1 Ir. kabien 1 en 3 excentriek 12 uren aan 't werk, zorgvuldig werk, de minsie misgreep zijn er zware ongelukken en aan dit werk 12 uren en al werkende moeten eten, 't is vreeslijk I Te Brussel atelier der Lokomotieven, Masuistraat, 198 WerkiiedeB vragen 's middags enkel één uur te hebben omdat zij in 't werkhuis eten. 67 die naar huis gaan, vragen de ander half uur te behouden Men onderzoekt... In dit groot werkhuis van 600 man zijn weinige Vlaamsche Stielmans, t zijn meest Walen en Lieden uit de groote Steden de groote daghuren zijn voor ons Volk niet. Die Parochie van ons Arrondissement, met afgrijzen genoemd wordt. j Zie de Rampen en Misdaden. Over Bavegem een zware droefheid ligt sedert zater dag noen, als het lijk ontdekt is van CELINATJE SCHEPENS. En de brave Vader zat in Frankrijk. Ach de vlie- mendste droefheid komt toch door de Ondeugd. 't Is oprecht merkweerdig al delvende voor ue nieuwe Spoorlijn heeft men t'Erpe mijnen ontdekt van witten steen, zoo hard en zoo goed als den oud-vermaarden steen van Balegem de eerste steen werd gevonden tus- sclien de Statie Erpe-Meire en Erpe Kerk. 45 Steenkap pers zijn aan 't werk, 't zijn meest Walen van Namen Jodocqueenz.. De daghuur is van 5J tot 65 c. per uur die menschen ieven niet gelijk ons Volk ze zijn op logisi aan 2 ir. daags, zoodat elk er protijt bij heelt. Die steen moet dienen vuor de Statie van Sint Pietersjette en voor 't nieuw Seminarie van Gent. Er zijn steenen in welke schelpkes zitten en tanden. Parijs I 37 graden in 't lommerGeen waterDe stra len overwarm en vol heet stofMeermaals menschen ciie vallen en naar d'Hospitalen of in d.Apotheken worden gedragen Velen zijn bezweken... Wélke tortuur voor de dezen die door hun werk gedwongen zijn 111 zulke hitte op straat te loopen of aan hun werk te staan. Ach Parijs zal dezen buitensporigen Zomer lang onthouden. M' Woeste verklaarde in 1870 Van het oogenblik dat de talrijke klassen der Samenleving zonden t'akkoord zijn, om volledig Algemeen Stemrecht te vragen, welke Regeering |die een weinig voorzichtigheid en vooruitzicht heeft, zou de verantwoordelijkheid willen op zich nemen van te wederstaan aan den algemeenén wensch In een der nagelaterie Schriften van Priester Daens lezen wij alsvolgt Wij, Kristene Democraten, wij eischen en zullen niet ophouden het te eischen, tot het verkregen wordt het Algemeen Stemrecht, 't is te zeggen de politieke gelijkheid van alle Bur gers; maar indien wij de gelijkheid en de rechtvaardigheid vragen voor alle Burgers, wij vragen ze ook voor de groepen van Burgers, voor de Partijen; wij willen niet dat eene Partij, welke zij ook weze, verpletterd weze door eene andere. (Dijnsdag). Tist. Gisteren zag op regenen, Rikus. Rikus. Mij docht het mij ook, Tist. Tist. Maar vandaag dijnsdag 6 Augustus. Rikus. Tist, wat zijn ze van zin met ons Tist. Kan het niet meer regenen I Rikus. Tist, 't water ontbreekt, er is geen eten voor de beesten, en het wordt alle dagen heeter om heeter, heeter om heeter. Blijft dat duren, we vallen erbij. Tist. Ja, ja, Rikus, weet ge wat ik zeg 't Is Mon- peer den Kongo die ons een bezoek komt brengen. Rikus. 't Zijn redens, Vriend, 't zijn redens l Zangwijze Rond de groene vaan. I Hoort de noodklok luidt O er Belgenland. 't Volk zijnen wil beduidt, Blijf dien eed gestand Één man, één stem, Dat eischt met klem De Vokspartij En vecht Vlaandren weerom vrij 11 't Daghet in den oogst, 't Licgtet overal. Ziet hoe de kimme bloost 't Stemrecht winnen zat. UI 't Volk zijn banden breekt Varend recht door zee 1 Duinen en dijken breekt Roepend langs de zee. IV Eischt rechtveerdigheid, Weg de dwinglandij. Klinke thans wijd en zijd 't Lied der Volkspartij. V Broeders rond de vaan Schaart u dichterbij Strijdend voor 't volksbestaan Zoo verwinnen wij. IV Hoog waai onze vlag 't Onrecht moet te niet. 't Is geworden dag Galme 't zegelied Één man, één stem Dat eischt met klem De Volkspartij En vecht Vlaandren weerom vrij E. D.

De Werkman | 1911 | | pagina 1