I Hampen Misdaden-Ongelukken i Uit liet Verslag van Buitenland Mengelingen De doodrijders Albert Van den Bruele, Op een zekere Gemeente van Fries land, een Boer had iemand een kaaksmeet gegeven en kreeg daarvoor een boet van 7 stuivers. 7 stuivers I sprak ons Boerken van Friesland, en dat is voor een kaaksmeet? Ja, zei de Burgemeester. En voor 7 stuivers mag ik dus een kaaksmeet geven. Ik zei het u reeds ja. Piakke, zei de Boer van Friesland, en gaf den Burgemeester een kaaksmeet, dat zijn hoed op den grond rolde. Oom. Zeg eens, Frits, zijt ge bij den tandentrekker geweest Frits. Ja, oom. Oom. Heb' ge geschreeuwd Frits. Neen oom. Oom. - Dat is braaf, Frits. Nu krijgt ge een haif franksken van mij. Hier. Frits. Dar.k u, oom. Oom. Heeft het veel pijn gedaan? Fri s. -- Neen, in 't geheel niet Oom. Zoo? Hoe kwam dat Frits. De tandentrekker was niet h uisl HET HUISDIER. Meester. Wel Frans, kunt gij me ook zeggen wat het nuttigste van al onze huisdieren is Frans. De os, meester. Meester. De os is wel heel nuttig, maar het nuttigsie huisdier is hij niet. Noem een ander. Frans. Het schaap dan I Meester. Neen, ge raadt er maar naar 1 Zeg me dan eens, van welke dier krijgt uw moeder de melk Frans. Van den melkboer. VRAAG. Rech'er. Zoo, manneke, gij zijt nog maar 9 jaar, en gij steelt al I Gij begint vroeg, zulie Betichte. Ja, menheer, maar vader is ziek, en nu moet ik zoolang zijn werk doen. SNUGGER. Oom. Frits, wat wilt ge worden Frits. Politieagent, oom. Oom. En waarom dat Frits. Dan kan ik iedereen wegja gen, als er iets te zien is. Er zijn personen, die met weinig stem toch een grooien roep hebben. Wil men anders handelen dan een ander, dan moet men beier doen. BOEKENom Fransch te leeren zonder MEESTFR Aalst-M ijlbeek. Brand. Maandag morgend, om 7 ure, is er brand ont staan in 3 aanpalende huizen, bij M. Moens, Moorselschebaan, herbergier en winkelier. Er is niets kunnen gered worden, als eenige meubelen en wat winkelwaren, er zijn ook verscheidene duiven en kiekens in gebleven. Alles in doer verzekering pedekt. Men kent de oorzaak van den brand niet. Ninove. Erg ongeluk. Maandag morgend, is de geDaamde Petrus Van Snick, van Meerbeke, machinist in de allu- mettenfabiiek Cobbaert en Prové, toen hij zijn machien wilde smeeren, medegerukt geworden en de beide beenen verpletterd. De man klaagt ook over hevige inwendige pijnen. Zijn toestand is bedenkelijk. Ham me. Erg ongeluk. Zondag deed de tooneelmaatschappij van Hamme, eeue plezierreis naar Antwerpen, met den stoomboot Durme. Plotselings vi-1 het muziek stil. Een der vrienden, Emiel Van Damme, in de duisternis suuikelemi, viel over boord en vsrdionk. Alle redding was vruchteloos. Ruyen-bij-Ronse. Bandietenstraat. Maandag morgend kwam in de herberg van den jachtwachter Van Maercke, een man en een vrou w binnen. Zij vroegen twee glazen bier en gaven een stuk van vijf franken in betaling. De herbergierster nam hare beurs, waar ecne som geld in zat, om op het vijf franksïuk terug te ge ven. Eensklaps sprong ds vreemde vrouw op en greep de herbergierster bij de keel, terwijl de man haar de beurs met geld ontrukte. Beiden verdwenen vervolgens in een bosch. De beuis bevatte een vijftigtal frank. Men denkt dat de vrouw een verkleed mans persoon was. Het parket van Audenaarde onder zoekt De zaak. MOORD TE LOKEREN. Zondag avond, rond 9 ure, hoorde men op de Groendreef revolverschoten. Eenige xseters ver der vond men op de tramlijn een man liggen, hij gaf geen teeken van leven meer en had het hoofd dooiboord van revolverschoten. Weinig naar 9 ure, kwam een vreemdeling de policiewacht binnen geloopen. Hij was gansch bebloed en had een revolver in de hand. Aan de agant zegde hij, dat hij zijn vriend ge dood had, omdat deze hem te veel kwaad gedaan had. Hij vertelde aan de commissaris, dat hij Em. Clem. Wiene van Gent was, naar Lokeren geko men, om Louis Verbruggen, te vermoorden. Hij was eerst naar Heirbrugveer geweest, dan had hij Louis ontmoet in eene danszaal van de wijk Bergendries, s' avonds rond 9 ure ging Louis voort, en hij achtervolgde hem. Gekomen aan 't Kasteel van M. Geurts groette hij hem, en schoot htm dood. Uit het onderzoek schijnt, dat de dader Wiene, kraukzinnig is. deze is naar Dendermonde ge bracht. EJsene. Meid verbrand. Theresia De Pauw, dienstmeid, Berlijostraat, wierp Zondag avond, een petrollamp om. Hare klecderen va'.ten vuur en de ongelukkige werd door vlammen omringd. Zij is gevaarlijk ver brand, Brussel. Kind overreden Vrijdag werd het 3 jarig knaapje J. Dupré, bij het oversteken der Anderlechtschestraat, door een tramrijtuig gegrepen en meegesleurd. De linkervoet van het arme knaapje is afgereden. Pijnlijk ongeval. De bakkersgast J. Wille, Hoogstraat, kapte Dinsdag, bij het klieven van hout met eene bijl, in zijn rechterbeen. Het slachtoffer bloedde over vloedig tn werd naar het gasthuis overgebracht. Men vreest dat het been zal moeten afgezet wor den. Smartelijk arbeidsongeval. Op dc werken van het nieuw gebouw der u C rise des Reports in de K Honiënstraat. is een smartelijk ongeluk gebeurd. De werkman Jan Peelers, wonende Leuveusche Weg, 226, was aan. drn arbeid op de kleine spoorbaan die de werken dient om aarde te vervoeren, wan neer zijn schoei: tusschen de rail» bleef ste ken. Dt man kon ziju voel niet vvtglrekken, en op het zelfde oogenblik kwam een wagon aan gereden. Een der waggonetjes reed over den voet van den ongelukkige, die letterlijk vermor zeld werd. Peeter is naar het gasthuis gebracht, waar men tot afzetting van dit lichaamsdeel over ig- Beveren-bij-Audenaarde. Verdronken Zondag avond speelde het driejarig kind Fran- cies Provoost, wonende langs de Genische baan, op de koer. He» viel in eene kuip water. Toen men het er uit trok, gaf het den laatsten adem Deerlijk. Doodelijk ongeluk. De kleine Gustaaf De Backer, oud 8 jaar, ia in een diepen kelder gevallen. Hij bezeerde zich zoo erg aan het hoofd dat hij kort nadien over leed. De Panne. Brand." Zondag avond, ron 1 5 ure, is de Casino van Dc: Pcnri-t afgebrand. Het gebouw was in hout, en bij gebrek van water was het blusschen onmo- gc.ijk Men gaf in de Casino cinematografische ver- tooningen. De oorzaak van den brand is onbekend. Geluk kig zijn er geen ongelukken aan personen over gekomen. Droevige terugkeer. Eene Antwerpsche maatschappij had Zondag den stoomer Stad Zierikzee gebuurd, om een uitstapje te doen naar Vlissingen. Het reisje was opperbest afgeloopen en 's a- vonds legde de stoomer aan de Vlotbrug aan. De aankomst moest echter door een vreeselijk ongeluk gekenmerkt worden, i Pas lag de stoomer stil en werden de loopgan- j gen aangelegd, toen de talrijke passagiers als een man drongen, om van den stoomer te zijn. In het gedrang verloor een der opvaienden hel evenwicht en rolde in het water. Onmidde- lijk werden de reddingswerken aangevangen, doch de ongelukkige werd niet meer terugge vonden. Men weet niet of hij door den stroom medege- sleept werd, ofwel in de diepte zonk. De indentiteit van den drenkeling kon nog niet vastgesteld worden. Ook werd het lijk nog niet teruggevonden. Maandag morgend, bracht een automobiel, de heeren Paul Goffiu van Thienen, en L. Boe ker van Si-Truiden naar Velm. Te Bevingen bleef de geleider het roer niet meer meester en de auto botste tegen een boom. De schok was zoo hevig dat M. Paul Goffin uit het rijtuig vloog. Hij werd opgenomen met eene schedelbreuk, met bloedsuitstorting in de her sens, lichte kneuzingen aan voorhoofd en han den, en is kort nadien overleden. De andere inzitters waren ongehinderd. Een auto-taxi, reed Zondag avond in de Wetstraat, te Brussel, tegen het voetpad. De geleide: J. P. werd op den grond geworpen. Hij was erg gewond aan het hoofd en zijn rechter been gebroken. M. G. wonende, Bleekerijstraat, Antwer pen, deed met zijn familie ëen uitstapje per auto mobiel. Hij wilde een wandelaar vermijden. De auto gleed uit en botste tegen een boom. De schok was zoo geweldig, dat mev. G. en hare dochter ten gronde werden geworpeD, en erg ge wond. De wandelaar is licht gewond. Zaterdag reed M, Piens-Cooreman, uitge ver van het fondsenblad, te Gent, per automo biel, naar St-Maitens-Laethem, toen eensklaps het rijtuig op een boom reed. Mad. Piens-Oooreman, dochter van den Voor zitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers, werd opgenomen met gebroken been, M. Piens en nog andete personen „die in de auto zaten, zijn erg gewond. Het rijtuig is heel ontredderd. LONDEN De. jonge Belg, Arthur D'Hondt en drie zijner vrienden, waaronder twee priesters gingen spelevaren te Shankin op een meer. De boot kantelde om en A. D'Hondt verdronk. LISSABON Drie duizend landbouwarbeiders van Nibatogo zijn in staking gegaan. Botsingen hadden plaats met de ge wapende macht, er waren verscheidene dooden en gekwetsten. NEW-YORK 10 burgers en vijf soldaten zijn ge dood in eene ontploffing welke plaats had in een magazijn van het garnisoen van San Tore de Costa Rica. De schade is zeer groot. NEWCASTLE. Erg ottomobielongeluk. Maandag werd een ottomobiel met 33 toeristen tegen een boom verbrijzeld. Negen personen werden op de slag ge dood, twaalf andere zijn erg gekwetst. EGGEE. Tijdens eene ottomobielkoerts stortte eene tribuun in, een duizendtal toeschou wers bevattend. Een 20 tal personen werden gewond; kort nadien reed een ottomobiel tusschen het Volk. De ge leider werd verpletterd en verscheidene personen gewond. VERPLETTERD In den tunnel van Stadel, op de lijn van den Loetschberg, werden drie werk lieden door een rotsblok, die van 't ge welf losging, verpletterd. Twee werden op den slag gedood. Een we,d stervend naar het gasthuis gebracht. BUDA-PEST De vrouw van de schepene Wlader was ontroostbaar over de dood vau hare dochter. Zij begoot zich met petrol, be gat haar dan naar het graf van hare doch ter, en stak het vuur aan hare kleede ren. Toen men ter hulp kwam, geleek de ongelukkige op eene levende toorts. De arme vrouw had nog de kracht te vragen dat men haar zoo laten sterven op 't graf van hare dochter. voorgelezen, onderzocht en goedgekeurd op ons Congres van 7 Mei 1911. (Vermits de Schoolbon nu afgeschaft is naar onze vraag en verlangen, zoo zal het niet ongepast zijn de bijzon derste deelen van dit merkweerdig Verslag aan de alge- meene aandacht nogmaals te onderwerpen.) Duizenden en duizenden kinderen ioopen jaar in, jaar uit, op de straat, dolen er rond als vagebonden of ideo- ten, terwijl hunne plaats op de schoolbanken zou moeten zijn 't Moest dus een der bijzonderste punten van ons Pro gramma zijn, de verbetering van 't Volksonderwijs. De Stichters onzer Christene Volkspartij, die wij hier heden vertegenwoordigen, hebben de grondslagen gelegd van onze Schoolpolitiek. Deze laidt alsvolgt i° Verplichtend Lager Onderwijs van 6 tot 14 jaar. Daardoor drijven wij de kinderen van de straat; maken er goede, geleerde Burgers van, in plaats van onderge schikte, onbekwame en minderwaardige mannen. 20 Vrije keus van School. Daardoor geven wij aan den Huisvader die zijne Kin deren inoet doen onderwijzen, de gelegenheid eene School voor zijn Kind te kiezen die overeenstemt met zijn geweten. 3° Tbelagen aan alle Scholen waar 't Ouderwijs kosteloos wordt gegeven door bevoegde Belgen. Daaidoor geven wij gelegenheid het Vrij Onderwijs ook te laten bestaan naast het Officieel. Doch om die toe lagen te genieten moet 't Onderwijs kosteloos zijn het moet daari nboven gegeven worden door bevoegde man nen, door mannen met éen diploma en niet door nullitei ten of domooren daarenboven ook moeten de Onderwij zers Belgen zijn. De opvoeding, de vorming der karakters onzer kinde ren mag niet aan vreemden of aan indringers toever trouwd worden. 4' Vastheid van betrekkingjaarwedde en pen sioen. Daaardoor nemen wij de vrees voor 't verlies der be trekking weg bij de Onderwijzers, die nu veel te weinig naar willekeur worden behandeld wij verbeteren de loonschaal en de pensioenen die voor den Onderwijzer deftig moeten zijn. Wetenschappelijk program en toezicht. Als alle Scholen toelagen genieten moeten ook alle Scholen een wetenschappelijk program hebben, en moe ten zij ook allen staan onder toezicht van den Staat. Dat is de waarborg die wij eischen voor de toelage. 6° Inrichting der Schoolkantien. Als de Kinderen des Volks tot hun veertiende jaar naar de School moeten gaan, is het oogst noodig dat wij voor 't Volk, die nu reeds veel onderstand geniet van die kin deren, eene vergoeding vragen. Die vergoeding is in eerste rij de Schoolkantien waar de Scholieren binst den dag gevoed worden. y° Invoering van Vak- en Nijverheidsscholen 't Is ock vols'rekt noodig dat ons Volk onderricht wordt in 't Vakonderwijs. Nu zien wij ons verdr.ngen door vreemden, omdat wij niet bij machte zijn onzen man te staa 1 in de groote Nij verheden. Dat waren de bijzondere punten voor de rege ling van het Lager Onderwijs, opgemaakt en verdedigd door Priester Daens en De Backer in 1895 en later. Ja, 't is gedurig rijden en rotsen. Maar me dunkt, Van Dyck, hier wonende, ik zou meesterstukken geleverd hebben van hoogere begeestering. Maar 't is nu zoo Ja, Van Dyck, 't is nu zoo, maai Vader Abt vertoeft zoolang. Burkos 1 Burkos Juist gingen wij dien Kapitein Struikroover leeren kennen. Daar komt een Broeder tot ons. Inderdaad, een oude Broeder naderde met tragen stap en behandigde aan Rubens een Briefje dat luidde alsvolgt Vriend en Meester, Twee Afgezanten uit den algemeenen Raad van Brabant zijn hier voor een belangrijke on derhandeling verschoon me dus dezen mid dag vieren wij hier uwen Feestdag. Als het uw behagen is. zal üeze Broeder u bij onzen ouden Monnik Falesius brengen hij beleeft zijn laat ste dagen. Verders bid ik u in d'Abdij te zijn als t'uwen huize, vraagt wat u lust en begeert. Uw vriend. HAFTENUS. Monnik Falesius staat in de Kronijken van Afflighem als een wonder van godsvrucht en geleerdheid zijn boekwaren waren beroemd, niet enkel in de Hoogeschool van Leuven, maar ook bij de Protestanten der Hoogeschool van Leiden hij werd aanzien als de Thomas Aqutne der Nederlanden. Zijn heilig leven had hem be roemd gemaakt en van wijd en zijd kwamen hooggeplaatste mannen hem raadplegen. De Heeren, zoo vroeg de oude Broeder, de Heeren begeeren Vader Falesius te zien. Ja, ja, deden Rubens en Van Dyck. Ze gelieven mij dus te volgen. Zoo stapten ze langzaam den Hof uit, het Klooster in, door den langen breeden pand, de trappen op alweer door een breeden gang, langs weerskanten kamers en zalen en kwamen ein delijk in de cel waar de oude Falesius lag te sterven.

De Werkman | 1911 | | pagina 2