De Vruchten Keukenboeken In Staatsdienst. opslag komen voor Uit Geat Pastoor Kneipp Kassé-Papier Te bekomen in ons Bureel Alaria van Brabant ooprnöc nientes Te koop op ons Bureel Dit stelsel, deze punten zijn door ons altijd verdedigd geworden tot op dtn huidigen dag. En ten huidigen dage is de Katholieke Regeering einde lijk met een nieuw Schoolwetsvocrstel te berde |gekomen. Eene nieuwe Onderwijswet moet dus ingevoerd in Bel gië. Iedeieen, elke politieker weet het, voelt het. Van het grootste gewicht is die Wet voor ons Land. Eene slechte Onderwijswet zal ons in een st :at van ver lamming houden eene goede Wet, integendeel, zal ons eene schitterende plaats verzekeren ondei de Natiën van Europa. Vooraf mogen wij zeggen dat de politiek weerom, nog vóór dat het nieuwe voorstel in bespreking is geweest, haren giftigen angel heeft doen gevoelen. Eenerzijds van Katholieke zijde bewierrookt en looft men een Wetsvoorstel dat te wenschm lastander zijds van Liberale en Socialistische zijde verwerpt, verschopt men een Wetsvoorstel waar toch iets goeds is van te maken misschien. Het Land, het Volk wordt in beweging gebracht. Iedere Partij zweept, jaagt hare aanhangers op, om de nieuwe Wet te verheerlijken en te loven, ofwel om haar te ver guizen en te doemen al naar het politiek belang gelegen is. Wij, vrije, onafhankelijke Christene Democraten, wij verheerlijken niet, maar ook wij verguizen niet Wij voelen de noodzakelijkheid van eene nieuwe On derwijswet. Minister Schollaert hee t een voorstel neergelegd, welnu wij nemen dat voorstel ter hand, leggen het neven ons program en oordeden tot hoeverre het ons bevredigt. En bij den eerslen oogopslag vinden wij artikelen, 'pun ten die overeenstemmend zijn met ons program, en daar om kunnen wij dat voorstel ni-t zonder onderzoek weg- stooten, want dan zouden wij inbreuk maken op ons ei gen programma, op de princiepen van onze gro>.te voor gangers Priester Daens en Advokaat De Backer. In het Wetsontwerp da- Minister Schol'aert het Bel gisch Volk voorlegt, vinden wij goede Democratische punten die ons bevredigen wij vinden er ook slechte en gevaarlijke punten die ons afschrikken en die wij verwer pen. (W. V.) ALBERT VAN DEN BRUELE. Treurigheid is nooit Deugd geweestDe Vreugd is een voordeel voor de werddsche zaken. Met haar hulp verdraagt men lichter de aardsche beslommeringen de kleine Bedien den en Werklieden dit was reeds beloofd in 1908, na de 3 fr. minimum Het FAM1LIELOON moet er komen, voor iedereen die neerstig werkt. -- Ik sprak onlangs met een Treinwachterna een deftig getal jaren dienst heeft hij na aftrok, 104 fr. per ma nd daarvan geeft hij 20 fr. huishuur, is nog 84 fr. om een maand te leven rpet Vrouw en Kinderkes. En alles dat zoo duur wordt I Droef Huishouden 1 Ik zal niet ophouden te spreken en te schrijven tegen zulke toestand-n. Dat elk meêhelpe 1 Het is onbeschrijfbaar wat de Treinwachters en ander Bedienden afgezien hebben door de dikke Inkene kleede ren de broek is nog niets, maar de dikke ondervest en frak. Ik zal er in 't Ministerie over handelen. KRISTENE GEDACHTEN. Want dit allerhoogste en aller wee rdigste Sacrament des Autaars is het heil van ziel en lichaamhet genees middel aller geestelijke kwijning, in hetwelk mijne ge breken verholpen, mijne driften beteugeld, mijne beko ringen overwonnen of verzwakt worden, door hetwelk de genade vermeerderd, de beginnende deugd voortge zet, het Geloof versterkt, de hoop gestaafd en de liefde ontstoken wordt en uitgebreid. Want onderwege had de Broeder aan de twee Schilders meêgedeeld dat de oude Monik Fa- lesius den avond voor Sint Pietersdag van zijne H. Rechten was bediend en hoe hij heel de Gemeente had gesticht door zijo heilig en vroom opzicht. In die Cel, blank en eenvoudig, op de witten muur [een groot Kruisbeeld, prenten van de Moeder Gods, van den H. Benedictus, van de Apostelen Petrus en Paulus, een eenvoudig klein bed, een tafel met eenige boeken en een doodshoofd, en in eenen zetel, half uitgestrekt een Benediktijner in zijn lang zwari habijt, een oud uitgemergeld -wezen, wit als marmer in welke diepe donkere oogen, met kal men helde ren blik. Het was de oude Abdijheer Falesius. Rubens en Van Dyck namen den hoed af en aanschouwden hem in eerbiedige ontroering. Ach, Heeren Meesters, sprak de Ouderling zwak en stamelend... mijn voorgevoel... ik had u verwacht. Gehelde Vriend, zei Rubens, ik moet naar Aalst voor een Schilderij ter eerc van Sint Ro- chus en wij hebben onzen weg vervoordeid tot hier. Heb goeden moed, eerwaarde, ge zult herstellen. Meester Rubens, het zijn mijn laatste uren. Meer dan zestig jaren... heb ik hier doorge bracht,.. in zoeten Vrede. in waar geluk. Hier heeft de Genade mij de aardsche rijkdommen en grootheden als ijdelheden doen inzien. Hier, hier, en dit zeggende legde hij zijn bijna ont- vleeschde hand op het doodshoofd; hier is mijn Leermeester..., die mij heeft leeren nederig zijn, verduldig.., goed voor de armen en lijdenden, en de machtigen der Aarde niet vreezende. IJdelheid, alles ijdelheid, behalve... God ver heerlijken en den Eveninent-ch helpen.., Ach, meester Rubens, met uw verhevene kunst ver toon God almachtig... nevens zijn Engelen... en Heiligen... boven de arme lijdende sterve lingen. Vit het GULDEN BOEKJE Waartoe dient de bekommering over toekomstige on zekere dingen Niet dan om u droefheid te geven Laat iederen dag zijn kwaad genoeg zijn. Het is vastgesteld met algemeene stemmen de Kiezers van Gent zullen nog eens de gelegenheid hebben voor eer. Christen Democraat te stemmen. Wij weten wel, tusschen ons en de reuzenpolitiekers en kartelmannen is de kamp ongelijk maar onze mannen hebben heldenmoed en betrouwen ons op het Vo k. Sedert maanden lezen wij in de Gentenaar lange arti kels over kartel. Veel gematige Liberalen zullen voor de Katholieken stemmen. J i, maar de Chiistene Democraten treden op, wat denken er de dikke politiekers van Vlamingen, nu moet gij toch begrepen hebben wie uwe ware vrienden zijn, wie altijd Vlaamsch spreekt in de Kamer, is 't niet de heer Dae> s, onze geèerde Volksver tegenwoordiger wie gaf Meetings voor u overal wie sprak onlangs nog te Gent op het St Baafsplein voor eene zee van Volk. was 't de heer Plancquaert niet die het Volk deed grommen, wanneer hij de Leliaarts ontmas kerde is dit alles niet een stemmeken waard. En gij Burgers, wie heeft u verdedigt wanneer de Behouders uwe Peters afkeurden, als Socialjslen en Liberalen rond den pot draaiden de heer Daens wederom. Kleine Bur gers, Winkeliers, Bakkers en andere, wie steekt b de keel af, zijn het met de groote naamlooze mannen Hunne wagens rijden in elke straat, en terwijl de bedienden de huizen afloopen 't is een gemak voor u, ge moet daar niet uren en uren achter den toog staan, ge moogt uwe pijp aansteken en wandelen. Kondet ge daarmeê leven en uwe groote huispacht betalen. En gij Werklieden, Staatsbedienden en alle andere, nu kunt gij niet meer ondankbaar blijven.nadat deheerDsens u zooveel goed heeft gedaan, in een woord, de groote Partijen hebben ons, omdat wij voor u strijden, durven terdoodveroo deelen. Ja, maar gij zijt Rechters, wij zijn vol betrouwen en rekenen op u. Th. V. W. v De Vruchten .1 der Aarde, on misbaar voor de i Voeding en den "II Handel... In vroe- gere tijden de Landbouw in 1 groot aanzien was. De grond is de Moeder en de Voedster der Vol keren... Dees jaar zal er goed Graan en Tarwegraan zijn, een goed Patottcrjaar, maar slecht voor Betteraaf, voor na-klavers en Loof... 't Is nu 28 Oogst... De Zonne glanst en gloeit in onbewolkten hemel, geen biadje roert, het gras was dezen morgend vol diamant-dauw- perels... Geen Regen te verwachten... Er Is d'an- der week zachten goeden Regen gevallen, GE LUKKIG VOOR DE HOP. Een Hopkoopman mij mededeelt: Zonder den Rogen van d'ander week, ER WAS GEEN HOPER WAS GEEN HOPnog eenige da gen en 't ware te laat geweest. Nu is de prijs gevallen van 260 tot 190 fr.. In geheel Europa is de toestand gelijk hier bij ons. Op Mijlbeek- Aalst hebben de Boeren hun Hop gelaafd ze zullen goed beloond worden voor hun werk. De Hop kan tot haren ouden bloei gebracht wor den, door gematigd inkomend Recht en een Wet tegen de vervalsching van 't Bier, de Wet ge vraagd door Priester Daens en Advokaat De Backer. DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het GEBOCHELD M^.3ST3ST EIK-EIST en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. o 75 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek 'voor den Landbouwer. i,oo HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 ERFENISWETBOEK JE voor Burger on Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen 1,00 zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te ger ezen door het water. Franco thuis 0,70 BOEKEN ju 1 iO. SNOECK'S RAADSELBOEK geschikt oin oud en jong te vermaken. Leven van Thyl Uilenspiegel met aardige kluchten, poetsen en boeveriien. SNOECK'S LIEDJESBOEK Verzameling van Liedjes die van in 18o) in den almanak zyn verschenen. Het is hier Zondag PEERDEN- KOERS geweest voor de eerste maal, op een groote weide't was malsch loopen voor de Stok-Paar- den als men ze ziet aankomen, mager, stijf als stokvisschen, zou men zeggen En ais ze loopen, r, zijn hazewinden. Ik hoor het op de ParochieEr was danig veel Volk, alles liep goed van stapel en elk was te vrede over d'ontvancst Te naaste jaar, ad redevisti, gelijk men te Rome zegt Herdoens! En LEUVEN LEUVEN! Ik lees? hier bock noch gazet, alhoewel ik schrijf voor mijn Ga zetten, doch ik hoor hier zeggen 1. Dat er veel, zeer veel olk, 60 a 7o a 80,000 en nog meer, en wel looo Vlaggen maar geen rijk Volk uit Aalst, ze dragen nog altijd 'ne Woeste in hun hert. 2' Dat er machtig en krachtig gesproken is voor de Schoolwet. Als de Schoo/bon weg is, zoo als men voor vast verzekert, dan kan het er gaan optrekken de School- bon weg en alles geschikt volgens 't Verslag-Van den Bruelede Hongerloonen weg!. In elke klas ten hoogste 50 Leerlingen ernstig Diploma's in 't Vrij Onderwijs ernstig toezichtgeen Vreemdelingen aan de Kloosterlingen 2/3 der jaarwedde alles recht streeks betaalt door den Staatalle fradatie onmoge lijk.. Als alles zoo geschikt is, wat valt er nog op te zeg gen Is het den vasten Schoolvrede niet 3° De Stoet van Leuven werd op verscheide plaat sen aangevallen door Socialisten er is geworpen met pintglazen en met fleschkes, om doodelijk te kwetsen men heeft Vlaggen willen scheuren en uit de handen rukken. AI slechtigheid en faulheid. Elk mag zijn denkwijze hebben en ze vrijelijk openbaren a|s hij de orde niet stoort, de Wet moet hem beschermen, De houding der Leuvensche Socialisten verdient afkeuring. Hetzelfde zou het Publiek der XX' Eeuw gezegd hebben, moest de Stoet van HALF-OOGST aangerand geweest zijn. Die machtige Stoet werd gerust gelaten, hier en daar geroepen och, dat is nog al konform maar stoorinsr en aanranding is wildheid. OVER BRUSSEL Liberalen en Socialisten moesten Algemeen Stem recht rein en ongeschonden gelaten hebben.. Waarom er bijgevoegd Weg de Schoolwet met bedoeling voor Onzijdig Onderwijs zoo kon men goed en vast werk maken waarom roepen Algemeen Stemrecht is si of sa, is Koning-weg, Kasteelen-weg Is dat noo- dig Is t niet voldoende te zeggen Algemeen -tem- recht is elk zijn rechten elk zijn vrijheid, is rechtveer- dig oordeel van 't Belgische Volk. Pe/e Katholieken zijn voor algemeen Stemrecht- Waarom werken ze niet meê voor de verovering van dit Volksrecht Zien ze niet het volgende Is het mogelijk een denkende Arbeider te overtui gen dat het beter voor hem is dat hij maar éene stem heejt tegen 2 a 3 tot 4? Neenneen Dit zoo zijnde, dan staat het vast Katholieken, hoe meer gij u verwijderd van Algemeen Stemrecht, hoe meer zijt ge verwijderd van 't werkende Volk; en zon der 't werkende Volk, wat is de Godsdienst Wat de Schoolwet aangaat, ik hoorde onlangs een woord dat mij trof; een Landsman zegde namelijk ne Mensch is meester van zijnen hond en hoe zou "ij, met meester zijn van zijn eigen kind 't Is waarBoven alles de vrijheid van den Huis vader en daarom Geen Schoolbon, maar ook vrije keus der School. schoon cffene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo -SCHRIJFGERIEF - Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mme Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme ei. koude Dranken jtoo Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek ifoo

De Werkman | 1911 | | pagina 3