Keukenboeken Snoeck's Verhalen Redevoering van Pieter DAENS, (Tooprnbe nimros DE GASTHUISNONNEN In geval van Oorlog Te koop op ons Bureel Te bekomen in ons Bureel s Kassé-Papier Maria van Brabant Ja, 't Is zeker schoon. Maar te schoon, treurig voor den Buiten. En voor elk, Menheere, voor elk 't is wrrreed. Geen eten voor de Beesten 1 Gelijk ge zegtGeen eten en geen drinken, slecht water't Zal ongehoord wreed gaan in den winterVan nu af moeten Hooi geven aan de Koebeesten Gras is er ook niet't Hooi staat al schromelijk duur. Eerdappels, Graansel, 't slaat al op. Ik vrees voor den Winter. En ze spreken van Revolutie. Dat is het hulpmiddel niet. Waarachtig niet. Maar hulp is hoogst noodig. Ik spreek van mijne Interpellatie in de Kamer, ik zeg wie ik ben... En als hij den naam van Daens hoort, zijn oogen stralen O Priester Daens, zegt hij, dat was 'ne Man Priester Daens 1 En t'Aalst komt een Socialist Priester Daens VERRA DER noemen en hij durft spuwen naar 't Borstbeeld vaa Priester Daens, maar zijn gespuwsel is terug in zijn eigen wezen gevlogen. WOENSDAG. Gisteren een zD.iaïlustiga dig. '8 avonds ondergang der zon in donkere wolken dezen nacht een kamp van wolken in de luchtde Wind die 't stof van den grond scheertde Zon die lang geborgen blijftik zie mijnen Landsman van gisteren rond 6 7 uren Goeden dag, Vriend. Van de gelijke menheere. Wat dunkt u 1 Gaan we Regen krijgen 'k En durf het niê zeggen de Wind zoekt, dat hi zud-west wilde och de Regen is zo stif nodig dor ligt een beeste krivee- ren van slecht drynken. En 't Hooi is toch zoo duur 1 Honderd tien en vuftien. En vroeger Vruger vif-en-zestig, 't jeventig. Hoeveel staan d'aardappels hier 8 franken Zijn ze goed Stif goed Die Landsman is den Melkboer dezer streek, zijn doch ter is verder met de karre en gerieft aan de Villa's, 12 c. de pinthij woont over de duinen. Als 't sesoen der ba den uit is dan keernt hij zijn boter. Eeo Melkerij is hier niethij klapt verstandig en profijtig gelijk 3l de Melk boeren. 7 ure. De zon schiet er door en verdrijft de wol ken. 9 ure. 't Wolkt en vlaagt geweldigde wind procedeert. Gaat het regenen Dat zou wel kunnen zijn. in Kamerzitting van Maart 1910. Een duitsch spreekwoord zegtNa den arbeid is het zoet rusten. Elkeen leeft gaarne lang en niemand wordt gaarne oud maar het eenigste middel om lang te leven, is toch wel van oud te worden. Ik zeg dan dat na den Arbeid het zoet is te rusten. Wij hooren dikwijls, als groote Bedienden tot den ou derdom komen van Pensioen, dat de Vrienden dan te sa men komen en zeggen Wij wenschen u nog vele geluk kige jaren van zoete rust na den arbeid. Maar bij de kleine bedienden van den Staat is het heel anders gesteld. Deze zien angstvol den rusttijd n deren, zij schrikken en beven als zij denken aan het oogenblik dat zij door ziekelijkheid, gebrekkelijkheid of ouderdom van hun werk zullen ontslagen worden. Indien men deze Bedienden vrij liet dat is geweten van allen die met het volk omgaan zouden velen van hen verkiezen in bediening te blijven tot 70, 80, 90 jaar, omdat zij weten dat hun Pensioen een hongerpensioen zijn zal, en ze in hunnen ouden lag ellende zullen lijden wij mogen zelfs zeggen, dat velen liever zouden dood zijn dan zulk ellen dig en gebrekkelijk leven te hebben in hunnen ouden dag. Wat is hun daggeid Dat is een oprechte hongerloon. Ik heb hier een briefken, mij toegezonden door een van die Bedienden waarin hij uitdrukkelijk het volgende zegt Wij hebben niets dan onzen dagloon. Déze is ontoe reikend om te leven nijg moeten wij sparen, vele ont beringen doen, in geval van ziekten of met den last van Meldert getroffen worden, g'heel het omliggende kon in bloed en vuur gesteld worden. Vruchte loos zoek en beraam ik eene goede uitkomst vinden is mij onmogelijk. Rubens zweeg in diepen weemoed, doch Van Dyck zegde met nadruk Hoogwaarde Prelaat, laat mij geworden Burkos moet hier weg in mij is de vaste over tuiging, dat ik heden avond nog hem hier rouw- hebbend aanbreng. Toen ging Abt Haftenus aan de bezigheden die zijn Ambt meêbrachten Rubens en Van Dyck wandelden rond in Tuin en Park; ze smaakten daar een aangename rustze waren aanwezig in de completen, voelden hun kun stenaarsziel opgerukt door den statigen treffen- den zang der Monnikken die in machtigen unisson den lof- en boetzang aanhieven, om te eindigen met den Salve Regina, de klachten, verzuchtingen, kreten van hoop, uitboezemin- gen van vreugde en geestdrift Wees gegroet, o Koninginne, Moeder der Bermhertigheid Ons leven, onze vreugd en hope, Wees gegroet Tot U roepen wij Gebannen zonen van Eva Tot U zuchten en weenen wij, In dit Tranendal Onze Voorspreker, Wend uwe oogen van bermhertigheid tot ons En geef ons Jesus De gezegende vrucht van uwen schoot, Na deze ballingschap te aanschouwen, O gezegende, o vrome, o zoete Maagd Maria.» Rubens, die in Afflighem te huis was, nam deel aan het avondmaal der Monnikken in den grooten Refter twee gelijkloopende rijen fafèls. Alvorens zich neêr te zetten staan de Klooster lingen gekeerd naar de zijde van een groot Kruisbeeld, de handen geborgen onder hun mantels en in stilte wachtende tot dat de zan ger het Benedicite heeft aangeheven dan het Onze Vader, de zegening der spijzen door den Abt, elk neemt plaats aan tafelde spijzen een groot huishouden wij moeten schulden maken, welke het ons bijna onmogelijk is te betalen. Zoo slijten wij ons ellendig leven en komen aan onzen ouden dag, die nog ellendiger is dan ons leven. Ons Gouvernement zou moeten de loonen verhoogen, vermits het gedaan wordt voor alle andere beambten. Zooals gij hoo.t, mijnheeren, hebben de kleine Bedien den geene bijhoorige winst, zij hebben altijd te kort en kunnen geen appelken voor den dorst besparen. En dan zien zij nog later, als zij op Pensioen geseld worden, hun mager dagloon op den helft verminderen. Ik zou duizende en duizende voorbeelden hierover kur.- n n aanhalen. Te Aa'st. is een Machinist in dienst van af 1881. Hij is vader van twaalf kinderen waarvan nog zeven te huis zijn. In 1906, werd die man op den dienst gekwetst en in plaats van 160 fr per maand, kreeg hij toen juist de helft 't zij 80 frank. Daarmede heeft hij moeten leven gedu rende lange maanden, want klagen hielp niet. Eindelijk toch heeft hij een kleine bijdienst gekregen. Zekere wisselwachter van Lokeren, die acht en twintig jaren dienst telde en door ongeval belet werd voort te werken, heeft 1,45 fr. Pensioen per dag gekregen. Is dat niet schromelijk Zijn zoon, 19 jaar oud, is stoker aan den Staat en wint 50 fr. per maand. Ik ken In Aalst een oude Bediende die op Pensioen ge steld is met 1,40 fr. daags. Met deze geringe som moet die man zijn huisgezin onderhouden, wat hem gansch onmogelijk is. Moet hij gaan bedelen, terwijl hij i.iet mag stelen M. Anséele. Als men gebrek en honger heeft, mag men stelen. M. Daens. In den alleruitersten nood, ja de Kris- telijke Leering verbiedt ons aan onze gezondheid nadeel te doen. M. Anseele. Zeer wel, wij zijn t'akkoord. M. Daens. - Die sukkelaar zou dus moeten gaan be delen, tot schande van den rijken Staat. Men zegt altijd dat België rijk is en in welvaart verkeert. Dat is namelijk gezegd geworden, hier op deze plaats, door onzen jon gen Koning, en hadden wij ons toen niet in zulke plech tige omstandigheden bevonden, dan zouden wij hem moeten onderbroken hebben, als hij zegde België is rijk 1 België is gelukkig Rijk in d'hoogte onbetwistbaar, maar arm in de diepte bij de menigte van 't Volk I Met een Pensioen van 1,40 fr. daags kan onmogelijk die oude Bediende zijn Huisgezin onderhouden en hij zou dus moeten gaan bedelen. Gelukkiglijk hebben de Be dienden uitgelegd en zijn gaan bedelen voor dezen onge- lukkigen sukkelaar. Een machinist van Brussel, met vijf en twintig jaren dienst, was op zijn werk gekwetst geworden. Nu is hij op Pensioen gesteld met 66 frank per maand. Zoo is het gedurig en altijd. Ga van stad tot stad, van dorp tot Dorp, en overal zult gij hooren klagen over die Pens'oenen. M. Buyle De kleinen zullen er over klagen, maar niet de grooten. De heer Kurth heeft een Pensioen van 9000 fr. en daarenboven heeft men hem nog benoemd als Bestuurder van het Institut Historique te Rome, waarvoor hij ongeveer 6000 frank trekt. M. Daens. Ja, zoo is het, het water gaat altijd naar de zee. Maar hoe komt dat Omdat tot heden de wetten gemaakt worden door de Rijken, door de Kasteelheeren. Dit zal wel veranderen als de wetten zullen gemaakt worden door het werkende Volk. M. Anseele. Dan zullen er geene hongerloonen meer bestaan. M. Buyle. On se montre généreux k légard des grands ainsi, par exemple, M. Kurth touche un traite- ment et une pension k charge du trésor public. C'est sans doute paree qu'il attaque l'enseignement public. M. Daens. Ik zeg gedurig aan de menschen, als zij bij mij komen klagen Mijne goede menschen, laat ons werken om Algemeen Stemrecht te verkrijgen 1 M. Anseele Zeer wei 1 M. Daens. Toen de Werkman geen Stemrecht had, werd naar hem niet omgezien, lag onder de voeten. Maar nu beginnen de Katholieken naar zijne eischen tt luisteren, van verre, en stellen zich aan 't hoofd om hem te blind doeken en te misleiden. Indien het Algemeen Stemrecht in zwang ware, dan zou deze ondervraging niet noodig zijn en zoo zij noodig ware, dan zou men niet zien zooals nu, de Rechter- en ook Linkerzijde onverschillig blijven, nadat iedereen wist dat dit gewichtig punt der [Pensioenkas vandaag zou be- sproken worden. Te New York gaat een Huis gebouwd worden van 55 statiën. De Italiaan Bonavaro zal 't vaandel op dit i Gebouw plaatsen. 200 meters hoog gaan is hem niet. Ze moesten hem noemen de Luchtrat. Die op de SS' stagie geboren wordt, is van de hoogste afkomst. Ge- lukkig Land Te Fort-de-France regent het dat de straten schuimen en de Stad overstroomd wordt. Dat is er te veel aan In medio virttis, de Kerk in 't midden. De Belgische Renten zijn gedaald tot 87 fr.. Is 300 millioen fr. verlies sedert 1907. Sedert lang ston- den ze zoo laag niet. Ingezien en aaDgezien en na- demaal het Vleesch zoo duur is in Frankrijk, zoo mo gen de Hollandsche Varkens in Frankrijk binnen, mits zij op de grens geslacht worden. In FRANK- RIJK zijn de krijgskosten 20 millioen verminderd. Botifa, dat kan nog schikken. In Frankrijk, te Loiient was het d'ander week 40 graden in de scha duw... Zoo heet is het nog niet geweest. AAN DE MAAS zijn alle beken en bijrivieren uitgedroogd. Bijna al de Visch, Paling en Snoek is gevangen of dood. In PORTUGAL is spraak van gewapenden opstand tegen de Republiek. In het Noorder Stille Oceaan zijn diepten van 8516 meters de Noordzee ia 898 meters diep ze vliegen al 4400 meters hoog. In St Pieterskerk kan 54,000 man 't is de grootste Kerk der Wereld O. L. Vrouw kerk te Parijs kan 21,000 personen bevatten. Een Vlieg kan 120 eieren leggen, in drie weken zijn ze uitgebroeid op éen maand is dat 14,400 vliegen en een miand nadien r,720,ooo Vliegen. Te Averbode waren aan tafel zoo veel Vliegen dat men ze bijtijds niet kon wegjagen. Rond de toren der R; K. Kerk te Hilversum vlo gen vrijdag avond zulke groote zwermen insecten, dat velen met beslistheid beweerden, dat zij de rookwol ken uit den toren zagen slaan. De brandweer werd gealarmeerd, die den .oren van onder tot boven onder zocht, doch niets verdacht vond. die men hier te Brussel 0. a. verjaagt uitjhun Hospitalen, in Konstantinopelen worden ze door den Turk gevraagd; In 't Volks-kwartier Hasbony is de Cholera er wonen daar \elearme Israëlieten, Muzulmannen en Armenianen; en aanstonds zijn de Gasthuisnonnen bijgesneld... Libe ralen van dezen tijd, uitzinnig is uwen haat tegen de Gasthuisnonnen... Maar deze Kloosterzusters dienen de arme Zieken, en gij, als gij ziek wordt, ge vraagt Zwarte Zusters. Over 4O jaar, de Liberalen De Gheest, Cumont, De Witte, De Rycke enz. vereerden en dankten de Gast huisnonnen, ze deden op den zerk van 't Kerkhof beitelen, na den Cholera der jaren 1860 Die Hemelsche Engelen. En nu, de Liberalen van dezen tijd, loochenen de God heid en verjagen de Gasthuisnonnen. OOR I.OÜ Ze spaken er overal van Is 't nu niet, zegt men, 't zal voor later zijn. In Duitschland is 't algemeene krijgsbeweging, maar ook algemeen geknor en gedreig der Volkeren, die niet meer willen dienen als KANONNENVLEESCH. En hebben zij ongelijk Tollens dichtte het Menschenbloed is voor 't plengen veel te goed. zouden de uitgaven zijn Voor Frankrijk Per dag, 30 millioen 600 duizend fr.» per maand (30 dagen) 918 millioen. Voor Duitschland Per dag 36 millioen 631 duizend fr, per maand 1 milliard 98 millioen 930 duizend fr. 1 unnnp mot a dic ...1c j DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het GEBOCHELD EiK-EIST en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN 1HJIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 Te verkrijgen in ons Bureel, de i in wekelijksche afleveringen van 32 bi. voor o,lo c. In elk nummer steken 2 prachtige zicht- kaarten. Op het 26' nummer ontvangt elke lezer een schoone Album voor2oo zichtkaarten. Er zal ook eene prijsloterij zijn tusschen de lezers van de Snoecks-Verhalen. Vraagt de 1' aflevering kostelooszij bevat alle inlichtingen. Eenig depot voor AalstBoekhandel Daens- Mayart, Werf. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer lijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen -EMBALLEERPAPIER— o,ro c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mmc Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken 1,00 Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4»oo Kleine Cauderlier, i,oo Gebakken en Confituren, door Cauderlier a,oo De Belgische Keukenboek i,oo

De Werkman | 1911 | | pagina 3