Pax tecum Vrede z j met u I En als de Priester Gods uit zijn Biechtstoel kwam, en als er nog een lange wijl in de Kloos- - fM Pourparlé Snoeck's Verhalen Kassé Papier UIT GENT. ™c,n?.e" Qe,nt' üe "eet Uit 't Kamp: Minister Stolypine DOOD i 't Spant er in Herdersem Te bekomen in ons Bureel llaria van Brabant Aalst. Arrondissementsbond Te koop op ons Bureel Van de Partijen der rijke Bewaarders heeft het Volk weing of niets te verwachten. Katholieke en Liberale Bewaarders spannen samen om de voorrechten en de almacht van 't Kapitaüsm te hand haven. Dat blijkt nu zonneklaar in de groote quaestie der Limburgsche Koolmijnen die in de Belgische Kamer be sproken wordt. Ziedaar volgens de berekening van den uitstekenden Katholiek Helleputte 80 milliards (4 maal de gansche for tuin van België) die bedolven liggen in den schoot van ons Kempenland. Al het Volk, al de Democraten zonder onderscheid vra gen dat die ontzaggelijke fortuin de eigendom blijve van het Volk, van dei Staatal de Katholieke Behouders moeten daar tegenstemmen, en volgens den wil der Kapi talisten, die onschatbare rijkdommen afstaan en voor eeuwig weggeven aan een handvol fiuantiemannen, Ka pitalisten, Graven en Baronnen. Wat ook hunne persoonlijke overtuiging weze, zij moeten voor dien afstand stemmen de Katholieke Partij, Woeste en andere kopstukken verelschen dat. Men ziet het. om getrouw te blijven aan de Bewaar derspartij moet een Katholiek de duurbaarste belangen van 't Volk onder de voeten trappen zelfs de Katholieken zooals Verhaegen, Renkin, Carton enz. die zichC/zrz's- tene Democraten noemen moeten stemmen tegen het belang en den uitdrukkelijken wil van 't Volk. Hetzelfde heeft men gezien in de stemming der forten van Antwerpen die schromelijke geldverkwisting van honderde millioenen werd opgelegd in naam der Religie, om het Katholiek Bewarend Ministerie te redden. Een Katholiek Bewaarder moet dus, om getrouw te blijven aan zijne Partij, stemmen tegen de heiligste be langen des Volks da' is vast en onbetwistbaar. Daaruit volgt de volstrekte noodzakelijkheid dat er een vrije Katholieke of Christene Volkspartij besta, om tegen over alle andere Bewaarderspartijen de recht n en de be langen van 't Volk te verdedigen. Indien nu zulke Partij op ernstige wijze in de Kamer bestond, indien er daar 6 Vrije Christene Democraten zetelden, de schromelijke Antwerp sche forten waren niet gestemd, «-n I de onschatbare rijkdom van onzei Limburgsche Koolmijnen werd niet ten prooi geworpen aan een handvol Kapitalisten. Het duurbaarste belang van den Godsdienst vraagt ook het bestaan van zulke Vrije Christene Volkspartij, want nooit zal een ware Christene Democraat iets verrichten tegen de godsdien stige belangen, maar hij zal altoos de eerste op de bres staan om die heilige belangen en rechten te verdedigen Priester Daens, Volksvertegenwoordiger. (In 1906). de strijd gaat voorttwee kan didaten zullen optreden voor de Christene Volkspartij, het zijn de heeren Plancquaert en Van Parys. Het zijn mannen met heldenmoed en opoffering bezield strijden als Democraat is niet gemakkelijk ge weet het, wij be schikken niet over geld, het machtig wapen van den tijd. Het is dus met groote moeite dat wij eenige schriften kunnen verspreiden, wij moeten niet zeggen da' onze Kandidaten hulp noodig hebben. Vrienden van alle ge westen waar niet gestreden wordt, denkt eens aan Gent, helpt onze mannen door een penning te geven wij vra gen ook persoonlijke medehulp ja, wij hebben vast be trouwen, gij zult allen uw beste doen 'en in dezen harden kamp onze Kandidaten zooveel het in uwe macht is steu nen. Alles mag gezonden worden naar ons Lokaal, bij Th. Van den Bossche, Toekomststraat 48, Gent. Th. V. W. li-lL]_Ui"L _L_l! "LJJ'L!1_ UJU» moet, ik moet deze gewesten verlaten. O mees ter Van Dyck, ge zijt voor mij een Godheid ik dank u op mijn twee kniën, ja, ja, ik volg u tot het uiterste einde der wereld Daar stond nu de jonge Roovers-Kapitein voor -Jen Prelaat van Afflighem en voor Rubens en Van Dyck. Geen woord werd gesproken De Abt breidde zijn armen breed open, breed open, als een gekruisten God, zijn oogen vlamden als Engelen Burkos vloog in die ar men van bermhertigheid, hij werd gedrukt aan een hert gloeiende van Liefde en ontving er den kus van Vrede en Verzoening. Mijn kind 1 mijn kina sprak de Abt, ik heb u reeds zoolang verwacht, einde'ijk zijt ge daar 1.. Kom nu... Kom meê naar Gods Huis, kom baden in de Waters der Genade Aan stonds, zonder uitstel!Heei Rubens, zorg voor onzen Vriend Van Dyck, de Broeder zal u al les brengen wat gij noodig hebt... Wees gerust over Burkos, hij is in de haven der Goddelijke Bermhertigheid die oneindig is. In de Kerk der Abdij, bij het licht van het Tabernakel, twee Personen zaten geknield als twee donkere schaduwen, dan ging een der twee, Gods Dienaar, inaar arme Zondaar gelijk elk, in den Biechtstoelde andere zat geknield op de plaats waar reeds zooveel geknakte en gekwetste harten opgebeurd werden, in een eeuwig, nimmer geschonden geheim werd het hart geopend; men hoorde snikken en weenen, weenen en snikken. De plechtige woorden van Verzoening en volle Genade werden uitgesproken Als ge tot mij komt, rechtzinnig en rouw hartig, ik zal u wit wasschen als sneeuw; alles, alles zal her steld worden en vernieuwd, bij Mij is overvloe dige en oneindige Bermhertigheid. Het is op den Theater, dat twee kogels in zijn lijf ge schoten werden door 'ne zekeren Jood Bograf. Hij werd naar 't Hospitaal gedragen, en er gemeesterd. De kogels werden uitgehaald, men had veel hoop, doch maandag is 't vuur in de wonde gekomen de Minister zag veel af hij zemelde gedurigDe dood 1 de dood nadert 1 Maan dag ten 10 ure 's nachts was hij gepasseerd. Bograf is half dood, gelijk hij van 't Volk overslagen i?. Al de Le- den zijner Familie, die Sint Petersburg bewonen, zijn j aangehouden. Patrouljen doorloopen de Stad. Jan. Dag, Tist, hoe is 't? 't Spant er tegenwoor dig, hé 1 Tisr. Ja, 't leugenfabriek is weer in gang in de Domperskliek. Jan. Waarlijk, en er zijn twee nieuwe agenten een groote en een kleine. Tist Welk leugens verkoopen die, dat is ook eene nieuwe soort zeker, Jan. Jan. Splinternieuwe, groote en kleine. Tist. Laat hooren 1 Jan. 1° M. De Blieck is Voorzitter van 't Zieken fonds. (groote) 2° Ons Gemeentebestuur is Liberaal (groote) 3° Burgemeester Moens dwingt de Ouders hunne kin deren ter Gemeenteschool te zenden, (groote) Tist.Wie durft er zoo onbeschaamd liegen? la, wie Jan. Wacht I 't is nog niet alles 4° De meisjes moeten weer naar 't Klooster (de kleine droomde zulks na eene van die woelige nachtzittingen en zond er de groote meê rond). 5° Dat ge moet stemmen voor de Katholieken, de goede Katholieken, (kleine) Tist. Ik, stemmen voor de Katholieken van Herder sem Nooit 1 Nooit I Ik wil een gerust geweten hebben en stem voor deftige mensehen. Jan. Ja zeker, Tist, en ik ook, want de Christene Democraten hebben geen Priesterkleed te verteren, of bezitten ook geen leugenfabriek. Ze spelen de kaarten op tafel in tegenwoordigheid van al hunne kiezers. Vezelen doen ze niet, elk mag hun hooren. Geheimen hebben ze niet, noch voor hunne kiezers, noch voor hunne tegen strevers. Tist.Bij de Dompers is't altijd vezelen, donkere samenkomsten, geheime zittingen voor een twintigtal kopstukken. De overige kiezers handelen en doen zonder van iets te weten. Jan In dergelijke Partij zou ik niet willen blijven. Tist. Dag, Jan, en Democraat totterdood. Zaturdag avond is per expres de tijding geko- f men dat de Carabimers aanstonds moesten terugkeeren naar Brussel en het derde Lansiers naar Gent of Brugge. Nu blijft daar nog l af- deeling van het 5« Linie en 1 afdeelingvan den Trein. In een Dorp boven 't Kamp was 'ne zaturdag avond een Carabinier in een herberg mishandeld met messteken, zoodanig dat hij gansch bebloed in 't Kamp terugkwam en aanstonds naar 't hospitaal moest. Daarop zijn 's an derdaags de kameraden opgetrokken in zig-zag en hebben die herberg ten gronde afgebroken daarop grooten twist tusschen Bewoners en Soldaten daarop een onderzoek zonder uitslag. Officiers en Soldaten waren blij het. Kamp te mogen verlaten. Ik heb daar of te Diest op den Trein mijn wandelstokje verloren. J i Te verkrijgen in ons Bureel, de in wekelijksche afleveringen van 32 bi. voor o,lo e. In elk nummer steken 2 prachtige zicht- kaarten. Op het 26' nummer ontvangt elke lezer een schooneAlbum voor 2oo zichtkaarten. Er zal ook eene prijsloterij zijn tusschen de lezers van de Snoecks-Verhalen. Vraagt de 1' aflevering kostelooszij bevat alle inlichtingen. Eenig depot voor AalstBoekhandel Daens- Mayart, Werf. KMM.Mn-.ri.rn. DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer'schoon Boekdeel. 1,50 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het GEBOCHELD 3VE-A.2ST3Sr EKEN en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 BOEKLN xn )c0. SNOECK'S RAADSELBOEK geschikt om oud en jong te vermaken. Leven van Thyl Uilenspiegel met aardige kluchten, poetsen en boeverijen. SNOECK'S LIEDJESP.OEK Verzameling van Liedjes die van in 183) in den almanak zijn verschenen. GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes Broeders van den Barbier Schoone historie van den edelen REINAART DE VOS of het oordeel de Dieren. Sabina. Monika, blijf toch een momentje staan. Monika. Is 't er nieuws, Sabina Sabina. Zekerlijk, Monika, groot nieuws we moeten ons aan mal kanderen geluk wen- schen voor onzen Pre- santant. Monika. Om zijn genezing, Sabina Sabina. Dat ook, Monika, maar omdat hij weêral den eersten van al rechtstaat, om de Mi nisters t'interpelleeren over den dieren tijd. Monika. Sabina, 't is grouwelijk gelijk alles op slaat; en wat gaat het zijn in den Winter Dat vraag ik mij af. Sabina. Dat vraagt hem elk af, Monika, en 't is daarom, Monika, dat onzen Presentant aan de Mi nisters vraagt wat ze gaan doen voor de klein men- schcn, Boerkes, klein Bmgers, Werkmenschen, klein Bedienden. Monika. Sabina, 't is schoon van zijnentwege. Sabina. Och is 't onzen Volksvertegenwoordiger niet, die na Priester Daens en Advokaat De Backer, gedurig spreekt tegen alle HongerJoonen Monika. Sabina, niemand die neen zeggen kan. Sabina. Is 't hij niet, die den Koning en de Mi nisters niet gerust gelaten heeft of ze moesten de Loonen verhoogen in alle Diensten van den Staat. Monika. Sabina, nog 'ne keer ja I Sabina. En de verhooging van Pensioenen, Mo nika, die afgekondigd is. Monika. Een groote verbetering, Sabina maar 'k hoor zeggen door klein employes van den Staat dat het zou moeten j5 per honderd zijn, regulier. Sabina. Verbetering is toch verbetering, Mo nika, en terwijl wij dit zien en dat elk het moet be kennen, Monika; en terwijl onze "oude Presentant in een Watergesticht ligt, er zijn Liberalen en Socialis ten die hem liggen te beliegen en te belasteren en te bespotten. Monika. Wreedaar digheid is 't 1 Sabina. En de ka tholieken in hunnen Denjerboei doen vans- gelijken, 't is al op Pries ter Daens, op onsen Presantant, op zijn Fa milie. Men zou zeggen 't zijn de slechtste Menschen van de wereld. Monika. En waarom al dat geweld, Sabina Sabina. Och, 't is kleer; over veel jaren werd onzen Presantant solemneelden bak ingesÜDgerd, om dat hij recht stond voor algemeen Stemrecht. Monika. Was 't niet op Oilstj kermis Sabina. Ja, Monika; en omdat de Volkeren van Oilstj nA van zin zijn hunnen kleinen Donsj solemneel naar de Zalen van 't Stadhuis te dragen. Monika. Daarom Sabina. Daarom, Monika, willen z'hem zwert en slecht maken. Monika. Ha, Sabina, dat is alzoo. Sabina. Ja, Monika, maar de vaste antwoord zal komen den 15 October aanstaande. Monika. Zonder mankeeren, Sabina. Zondag 1 October 1911, om 3 ure namiddag, alge- meene Vergadering, in 't Lokaal, Volksverheffing, Lange Zoutstraat, Aalst. Dagorde IToestand van bond en kas. II. Wijzegingen aan het Reglement. III. Herkiezing voor den helft van het Bestuur. Daar het Dagorde allerbelangrijkst is, hopen wjj dat geen enkel Lid van Stad en Buiten zal ontbreken. Het Bestuur. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo veimindering per 10 kilo en meer. BEEN H-0 UWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo -SCHRIJFGERIEF - Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3