Ramp te Toulon (Fr.) De Aardappels Snoeck's Verhalen Pastoor Kneipp Boeren en Socialisten Dwaze Woorden. Zele Kermis. ?aterdaJ ,Stpt- '511' ora Onze Volkspartij Stemmen voor de lijst der Chrislene Democraten is stemmen voor elks welvaart. Te bekomen in ons Bureel Maria van Brabant 40 Mati'oozen Wanneer had de Ramp plaats 't Nieuws van woensdag Tegen Woekeraars en Volksuithongeraar» mag geroe pen en geschreven worden. Tegen Smousen die uic eigenbelang Eetwaren en Vee voeder doen opslaan, ja, ja. Maar de Boeren, de kleine Landbouwers, zijn er men- schen die meer afzien dan zij die meer in angst zitten Zullen zij in den Winter hnn Koebeestjes niet moeten verkoopen van armoede En dan Het Volk opmaken tegen de Boeren, dit is een slecht misdadig werk. Op ander jaren de Boeren konden hun Vee voeieren, met Klavers, Gras, Loof, Beeten. Nu zijn de Klavers zeldzaam, er is geen Toemaat, op veel plaatsen geen Loof en al wat de Landbouwer moet koopen is nijg opgeslagen. Het Hooi is van 4 fr. tot 8 en 9 fr. geklommen de Zemelen van 12,50 tot 17 fr.; de Lijsemeel van 20 fr. tot 27 de Pulp van 60 fr, den wagon tot 150 fr.. De Kolen zijn opgeslagen, om de dagloonen der Mijn werkers te verhoogen de Boeren betalen en zwijgen... Maar moeten de Boeren niet leven, hun Pachten, zware lasten niet betalen N. B. Op wandeling aan den Rhijn, ik lees dit Artikel voor. Het wordt goedgekeurd met de bemerking dat ver- scheide voedingsmiddelen nog gedurig opslaan en dat de Haver ook verhoogd is van 17 tot 21 en 22 fr. Laat ons ook opmerken dat de helft der Steêmans di- rekt van Boerenafkomst is, terwijl de Ouders van vele Steêmans uit den Buiten zijn komen naar de Steden wonen. In mijn Ondervraging aan de Regeering zul len de Landbouwers een zeer voorname plaats bekleeden. Te BERGEN op 't Congres der Amitiés Fran?aises is gezegd dat de bestuurlijke scheiding zal noodig zijn in België, alswanneer de Vlamingen voortgaan hun Moe dertaal te eischen in Vlaanderen Het moet dus zijn In Vlaanderen Fransch Riinl^nd Minister Stolypine is plechtig be ll U dl G Hu. graven, zonder troebels. Zijn moordenaar Bogrof- is opgehan gen gelijk Reynaert De Vos belooft hij groote veropen baringen, als zijn leven gespaard blijft. Er ioopen aardige geruchten op de Geheime Policie, dat zij het is die den Minister heeft doen omverschieten. De weduwe van den Minister krijgt 100,000 Roebelseen Roebel is 5 fr. zijn overvloedig, zuiver en goed op den leemgrond van Limburg. De prijs is 7 k 10 fr. de 100 kilos. Voor de levering in 't gevang van Vorst zijn geen aanbiedingen ingekomen. Zooveel mogelijk houden de Landbouwers hunne Aardappels, vreezende ze te moeten gebruiken als Veevoeder, ook in afwachting van hoogere prijzen. België heeft 140,000 hektaren Aardappels25,344 in Oost.VI.; 22,885 in Brabant22,465 in West-Vl.; 21,374 in Antwerpen 16,089 in Luxemburg7,831 in Namen 7,720 in Henegauwen en 6,2yü in Luik. deel aan het gesprek niets dat meer verheugt dan een goede daad nooit had men Van Dyck zoo vrolijk gezien; Rubens moest er hartelijk om lachen Zoo ging een ruime tijd voorbij; een Broe- der kwam binnen en zegde eenige woorden tot den Abt Broeder Maurus, zei de Vader Abt, och als Van Dyck u wegjaagt; Geen vrees, Hoogwaarde. Of als dit woelig leven u niet gaat, hier zult gij altijd welkom zijn. Meesters, ge zult ons veroorloven onze Vriend mag niet vertrek ken, zonder zijne Familie gezien te hebben in groot geheim heb ik ze allen ontboden. Broe der Maurus De Roover van gister werd doodsbleek hij ging zijn Ouders terugzien, zijn Zusters en zijn Broeder! Na zulke lange afwezigheid De jonge Novicie stond recht, Van Dyck drukte hem de hand en Rubens sprak gemoedelijk Vriend, houd u kloek, goeden moed I In een der groote spreekplaatsen, een tafe reel van onbeschrijfbare ontroering Een Vader en eene Moeder, sinds lang verwij derd van hunnen zoon, die hoorden dat hij Roover geworden was, die hem nu terugzien in het habijt van Afflighem Een Zoon, die met smart en angst aan zijn fieve Ouders dacht, aan welke hij veel verdriet had gedaan, die dikwijls in de donkere nachten zijn steenen spelonk was genaderd en daar op zijn kniën had gesnikt en geweend, geweend en gesnikt, uren lang, om zijn overkropt gemoed te ontlasten. Nu was hij bij zijn Ouders, nu viel hij opzijn kniën, nu biak zijn hert bijna van ontroering. Er zijn goede brave Ouders Zijne Moeder zijne Moeder Nu zag zij haren Franz terug I Doch om te scheiden Hij ging weg, verre weg, over Zee 6 ure, Klokgelui en Kanonje- schut. Zondag 1 Oct Tentoonstelling welke duurt tot Dijnsdag avond, met prijskamp van Fruit, Groensel, 5 Bloemen, Landbouwvruchten en Werktuigen, door de TuinbouwmaatschappijDe Toekomst van Zele, met ondersteuning der Gemeente en Land bouwmaatschappij van Oost-Vl. Om 11 ure, concert ter Marktplaats door de Koninklijke Harmonie. Dindags 3 Oct. vermaarde Jaar markt, er zijn verschillende prijzen te winnen, voor de koopmans in vee en verkens. Woensdag 4 Oct. om 8 ure, prachtig vuurwerk op den Zandberg. Zondag 8 Oct.om 3 ure, Muziekkaalfeest op den Kauter, door de Fanfaar Heikant en de Koninklijke Harmonie, om 8 ure vuurwerk. Handboogschietingen St Sebastiaan. Zondag 1 Oct., vooruit 200 fr. Dinsdag 3 Oct., vooruit 400 fr. Don- dag 5 Oct., vooruit 150 fr., om 2 ure namiddag. De Maatschappij «De Bede», Dinsdag 3 Oct., vooruit 400 fr. om 2 ure namiddag. Verders zullen de Jaarlijksche ver maken plaats hebben zooals gewoonte. J. W. ZangwyzeBaar is ons Vaderland. I. Waar het volk wordt uitgezogen, En in zyn loon wordt bedrogen, Waar het brood hem wordt ontrukt En den arbeid ligt verdrukt. Refrein Daar strijdt de Volkspartij (bis). Ja, vrank en vrij (bis) De Kristene Volkspartij. II. Waar het Volk zoo wreed moet zuchten En voor dwingelandij moet duchten, Waar de zwoeger, voor zijn zweet, Wordt miskent bij al zijnleed. UI. Waar de Vrouw en Kind moet kwijnen, In de fabriek en in de mijnen, Waar ons teeder nageslacht Door den Arbeid wordt verkracht. IV. Waar de Neeringen ook treuren En hun welstand zien verbueren, Waar de middelstand verdwijnt En daardoor de Vrede kwijnt. V. Waar de land- en veldarbeider Zwoegt en zweet als Staatsverrijker Waar de Boer vol leed en pijn In zijn stand gered wilt zijn. VI. Waar de Godsdienst wordt verbannen Door de woekeraars en tiranneu, Waar men God noch meester kent, En zijn Dienaar wordt miskent .VU Denken wij aan onze Vaadren, Die voor 't heil van 't dierbaar Vlaandren Streden, even als nu wij Voor het heil der volk'renrij 1895. Te verkrijgen in ons Bureel, de in wekelijksche afleveringen van 32 bi. voor o,1o e. In elk nummer steken 2 prachtige zicht- kaarten. Op het 26' nummer ontvangt elke lezer een schoone Album voor2oo zichtkaarten. Er zal ook eene prijsloterij zijn tusschen de lezers van de Snoecks-Verhaien. Vraagt de 1' aflevering kostelooszij bevat alle inlichtingen. Eenig depot voor AalstBoekhandel Daens- Mayart, Werf. DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden jan Clerker, door Silvain Van der Gucht met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 Geschiedenis van het GEBOCHELD en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. q 75 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek 'voor den Landbouwer. i qo HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriftenvooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te get ezen door het water. Franco thuis c,jo ERFENISWPJTBOEKJE voor Burger en Boer, of myne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen 1,00 Een Pantserschip in de lucht gesprongen, 't is te zeggen een der grootste Oorlogschepen van Europa, dat millioenen en millioenen kost en bemand is met Het is dus een kleine kasern die in de lucht gespron gen is. Maandag nacht rond 5 ure, dat Zeeschip LIBERTÉ ligt in een eskader, hetgene een kamp is van Zeesche pen. La Liberie heeit 14,868 tonnemaat en liep van stapel in 1905. De eerste ontploffing was ten 5 ure het Schip was in twee gekliefd en begon te zinken aanstonds snelde men van de andere Oorlogschepen ter hulp; maar twee ander ontploffingen volgden, zoo dat er niet enkel slachtoffers waren op La Liberté maar ook van ander Zeeschepen. HOEVEEL SLACHTOFFERS ZIJ.V ER Men sprak in 't begin van 4 A 500 dooden maar dit getal was overdreven; volgens berekening van Dijns- dag morgend hadden 310 mannen beantwoord aan den appel; bleven dus nog 430 mannen over; van hier en daar zijn er nog bijgekomen, want de verwarring moet daar groot geweest zijn dijnsdag avond werd het ge tal geschat op 250, zonder de slachtofiers der ander Schepen, want verscheide reddingsbooten zijn gezon ken. HET MOET GROllWZAAM GEWEEST ZIJN Schromelijk; men hoorde d'ontploffing op 12 kilo meters afstand. Verscheide andere schepen zijn erg beschadigd; geheel Frankrijk staat overeen, vol angst en schrik, 't is als een klein Slachveld; maandag en dijnsdag niemand werkte in 't omliggende van alle kanten kwam de menigte toegeioopen, in' zulk groot getal dat de Gendarmerie en de Troepen met moeite konden de orde handhaven. Het is een der vreeslijkste Zeerampen die ooit gebeurden. DE DOODEN EN DE GEKWETSTEN De kanonneerboot Kerandsen en verscheidene andere booten ontscheepten nabij het gasthuis van St- Mandrier, 100 officieren en zeelieden 95 gekwetsten en 14 dooden. Een gekwetste stierf bij zijne aankomst Later wer den nog dooden en gekwetsten aangebracht door La Tornade w en de Edgar-Quinet». De lijken werden in lakens gewikkeld. In eene boot van La Patne werden allerlei menschelijke over blijfsels aangebracht beenen, armen, voeten en* welke op en rond de Liberté lagen. En zoo heei den dag brachten sloepen lijken en gewonden aan Maandag avond waren reeds 375 4 400 dooden of verdwenenen aangegeven geworden. HET VERHAAL VAN EEN MATROOS VAN HET ESKADER Uit het verhaal van een matroos van het pantser- schip <1 La Liberté nemen wij het volgende Plots toen men ging overgaan tot de redding (ring een vuurstroom op uit de flanken van het schip ver gezeld van vreeselijke losbarstingen. Allerlei voorwer pen werden in alle richtingen geslingerd. Zware stuk ken ijzer vielen op de schepen der drie eskaders Het pantserschip Republique» werd bijzonder bescha digd. Al de booten die zich ror.d de Liberté be vonden, met manschappen geladen, werden in de waterwoeling gevat en verdwenen onder de an»stkre- t n. Rook en waterwoeling verborgen .1 La Liberté Met eigen oogen zag ik een zwaar stuk ijzer op dé tluep der Democratie vallen, die 'aan land kwam Boot en bemanning werden verzwolgen. O 204 dooden en i36 gekwetsten, daarbij nog 48 licht gekwetsten; maar de Schrik Hoevelen zullen gedood worden door den schrik I ROUWBETUICH IS GEKOMEN uit alle Landen van de Wereld, door al de Regeerin gen, Vorstenhuizen en Republieken.. Het siaat zoo schoon in de Apostel der Liefde, door Catharina- A'.berdink Tliym Eene neiging tot Vrede, dus tot Liefde begint onder de Volkeren te ontkiemen.

De Werkman | 1911 | | pagina 3