Naar Frankrijk Hampen Misdaden-Ongelukken Buitenland Alengelingen. HIM. 't Lied van den opslag, j Doodelijk ongeval t'Aalst De doodrijders /j De Storm. €rfbetl-8retmaektr Hekelgem in Strijd IN VERSTROOIING. Professor. Het doet mij genoegen u te zien. Hoe gaat het met uw vrouw. Het spijt mij, professor, maar ik ben ongehuwd O ja, dan is uw vrouw natuurlijk nog ongehuwd MOEILIJK WERK. Rechter. Hoe komt het toch, dat gij in 't holst van den nacht in 't huis van dien heer durfdet inbreken Beschuldigde. Wel, meneer de juge, den vor gen keer deed gij mij het verwijt, dat ik op klaarlichten dag gestolen had. Mag ik dan in 't geheel niet meer werken? NIET TE VOORKOMEN. F Keukenmeid. Van de twaalf eieren die ik gisteren bij u gekocht heb waren er zes vuil. Winkfc ier. Daar kan ik niets aan doen, kindlief, /.ooals er vuile menschen zijn, zijn er ook vuile eieren daai is weinig of niets a~n te doen. 6- UITLEG. C i Jan Trompet mocht eens mee op jacht gaan met zijn baas. Hij keek alles goed na. Op eens vroeg hij aan een boer die het spel mee aanzag Zeg eens. vuer.d, hoe komt het dat de jagers altijd een oog toedoen, als zij naar iels schieten Ah, menheer, zei 't boerken, als ze hun twee oog en moesten toedoen'dan za gen ze niks meer, th 't Is duren tijd, 't is duren tijd l De menschen luide klagen Ze troeven ook de boeren af, Die zich ter markt wagen. De boter kost nen lubblen frank. Patatten vijf franks 't meuken... Met suiker en met koffie komt Men ons ook nog verneuken I De boerkens zien hun /elden aan Zij klagen en zij morren 't Gewas en 't vee staan samen, in He? zonlicht te verdorren. Het voer is dur, de melk is schaarsch, En in de waterloopen Is haast geen straaltje water meer Ze kunnen niet meer doopen 't Is duren tijd, 't is duren tijd I De burgers droevig zuchten Het rundvleesch wordt een weeldespijs Te duur voor hun genuchten I Een stuksken van de dunne ziel, Als men het wil gaan halen, Al is het van nen ouwen stier Moet men met goud betalen... t Is duren tijd, 't is duren tijd 1 Dat kan men ondervinden Als men een koolije koopen wil... Salaad is niet te vinden, En andre groenten, lieve Heer, Zijn van de markt verdw?nen... Hoe maken wij nu hutseput Er zijn noch raap noch penen 't Is duren tijd, 't i3 duren tijd 1 Wij raken aan den armen I Het somber' oproer kookt en grolt In onzen buik en darmen Op veld en tuin staat alles kaal De slachters niet meer slagen Zeg, geeft de Berg ons geen avans Voor onze leege magen 't Is duren tijd, 't is duren tijd, Voor dorp- en stedelingen Ze moeten allen tegen dank 't Lied van der. opslag zingen. Toch is er iets dat 't menschen zal Beletten te wanhopen Ge kunt voor vijl centiemen steeds Ons schoon gazeije koopen Uit de EENDRACHT van Mechelen, (aan Maas). EEN FAMILIE. Officier. Ht-i regiment is eene fa milie, waarvan ik, t'v\ overste, liet l.oofd ben. begrepen, gij daar, gij aap, ezel, os. Recruut. Jawel, papa. Philemon Daens,58 ja. r, voerman bij M. Win- nepenninckx, Staiiekwartier, moest woensdag eeD peerd halen van een weide, buiten de Nieuw- straatpoort om het in te spannen; nauwelijks op de Weide, het Peerd gaf hem 'ne stamp op zijn linkerzijde aan den buik met moeite kon de brave Man naar huis sukkelen, in 't Klapstraatje, aoch moest aanstonds te bed; na schromelijke pijnen is hij bezweken vrijdag avond ten half 6. Hij laat een weduwe met 4 kinderen, nog 3 thuis. N't-t zander rede stiater geschreven Die met een Peerd uitgaatgaat met zijn Meester uit. Het slachtoffer is maandag begraven in Sint Martens met grooten loeloop. Die Volks-begia- vingen zijn waarlijk hertroerend en aandoenlijk. In ons Vlaamsch Volk ligt waarlijk een dicp< Godsdienstzin. Men verhaalde van Philemon Daens; het was een oud peerd dat hij moest haleD. Bij zijn Meester komende, gereed om in te spannen Mijnheer, zegde hij, die oude ros heeft me daar gestampt in mijn zij 1 ik heb groote pijn 1 Dan moet ge gauw naar huis gaan, zegt M. Winncpenninck, zeer goedhertig; ik zal den Dokteur doen zenden. Maar, M. zegt de koetsier, meinei.de dat het niets zou geweest zijn, ik zal zelve gaaD.. Hij gaat, hij sukkelt naar huis; eilaas 1 geen verzorging hielp, 't Was de Dood.. Er is grojte treurnis rond dit afsterven. BRUSSEL Zondag avond, r< nd u ure, is zekere Jules T. vaii Tourcoiug op de Botanickhoflaan door den tram overleden. Zijn toesiand is zeer erg. Hij is naar 't Hos- pi'.aal vervoerd. Zondag rond den noen, viel het 3 jarig zoon.je, der echtgeuooten V.. St-Laurentius- straul, door een venster der ade verdieping. Het arm kindje werd opgenomen met gebro ken schedel, en stierf eenigc minuten later. ELSENE. Mevr. F 71 jaar, sprong Maandag nacht, door een venster .der isW verdieping barer wo ning, zij was krankzinnig. Haar schedel en haar linkerarm werden gebro ken. De ongelukkige werd naar 't gasthuis gebracht en stierf eenige uren later. Zaterdagnamiddag viel op de Pleinlaan een paard dat in eene geladene kar was gespan nen. M. Arthur Stachè, Waverschen steenweg, te Audcrghem, hielp den voerman het dier op richten, doch het beest viel op M. Ctachè, die met «.en gcbioken been naai het gasthuis werd overgebracht. Stckene. Erg ongeluk. Zaterdag namiddag was Hendrik Hofman uit de Wildernis bezig met eikels plukken. Op zeker oogenbük viel de ongelukkige uit den boom en lag bcwu teloos ten gronde. Ooggetuige van he ongeluk, snelden het slachtoffer ter hulp. Men br cht hem naar zijne woning over, waar docior Van llaelst in allerhaast ontboden hem de eerste zorgen toediende. De scüouder is gebroken en de man klaagt nog over inwendige pijnen. De geneesheer hoopt hem te redden. Stekene. Erge val. Zaterdag nacht kwam een tolbeambte, op lo- gemen' bij de Wed. Dias, in de Statiestraat, j.van dienst huiswaarts. Bij het naar boven gaan viel de man van den trap. Hij lag in bezwijming. De inwoners door hel geiucht ontwaakt, kwa men, torgesnèld. De ongelukkige had verschei dene wonden over gansch het lichaam. Men heefi geneeskundige hulp moeten inroepen. Zondag werd een telegramdrager, A. Vrancken, 18 jaar, door een auto-taxi in de Ko- ningstr. omgeworpen. Hij werdgewond 't hoofd en debeenrn. Zijn toestand is bedenkelijk. - Zekeren De Mol, letterzetter, van Etter beek werd Zondag namiddag op de Madouplaats door een taxi-metei omgeworpen. De wielen rol den over zijn lichaam. De ongelukkige werd opgenomen met erge wonden ove- heel 'i lichaam. Vrijdag kwam Jacquc Vleminck, 25 jaar. per velo van zijn werk. Op de Waterloolaan, werd hij dooreen auto veriast, die hem verschei dene meiers vei wierp. Erg gewond, werd hij naar S'-Elisabeths gast huis overgebracht Bergen. Ontploffing Een ploegbaas van Dour, J. H.., was bezig in eene gaandeiij van een kooiput. met het leggen eener dynamiei'kar does, to«n deze plots afging voor hij kon heengaan. H. Werd erg getroffen. Zijn toestand is Zier erg. NAMEN. De bosch wachters Hossles en Denil, vonden een wild konijn in een strop, in een bosch te Vé- d' in bij N;-men. Zij v- i borgen zich in het struikgewas, hopende de min tv- z en aai,komen die aen stiop had ge- plaa'st. Na ten half uur, stond Denil recht, de haan van ziji. gewoel iiaperde aan eenen doorn en h :t schot ging at. Hussiet werd door heel de lading get rollen. 4^ Hij is doodelijk gewond. De storm van Zaterdag en Zondag heeft in heel ons land groote schade veroorzaakt, duizende boomen uitgeworpen, schouwen afgerukt, zelfs huizen ingestort. Te Antwerpen op de Schelde, men vreest dat 80 schepen vergaan zijn. De dijken zijn op verscheidene plaatsen door gespoeld. De Luithsboot die met eenige uren vertraging aankwam, heeft geweldig tegen den storm moe ten worstelen. Een 3o tal paarden die zich aan boord bevonden zijn gedood, Aan het Willemsrek werden vijf schippersboo- ten op het droog geworpen. Te Saeftingen is de mast overboord gesla gen, van de a Maria. 't Schip was met straat- steenen geladen. Te Brecht iseenlinopbouwzijnde huis toebehoorsnde aan M. Joossen, totaal om- geiukt. Te Loenhout is de windmolen omge waaid. Zondag heeft men van onder het puin, van een ingestort huis der Eeckerstraat, het lijkje gehaald van het kindje Maria Dams, 9 maanden oud. De Nethe is doorgebroken. Te Duffel staan al de weiden onder, te Waelhern vele woningen en te Rumpst is de Kerk onder water gezet. Dendermonde is heel overstroomd. Rond 10 ure's avonds, de Schelde had hooge tij, op weinig tijd, geleken de omliggende stralen aan een groot meer. De oeverbewoners zagen 't water met groot geweld in de huizen dring n. Heel den nacht werd er gewerkt om de huizen leeg te pompen. Men berekent de schade door 't water veroorzaakt op een half millioen. Te Baesrode stond 't water zoo hoog dat de kerk overstroomd werd en de banken en stoe len er in dreven als op een meer. Te Gent heeft het tempeest ook groote schade veroorzaakt. Men rekent dat er wel twee honderd boomen in de stad zijn ontworteld. In de Wenemaarstraat is een in aanbouwzijnde huis gedeeltelijk ingestort. In de Ciik werd de vertooning onderbroken door den hevigen wind. Zinken platen zijn van het dak gerukt, 't water drong op verschillende plaatsen binnen en de toeschouwers moesten de vlusht nemen. Te Assebroek bij Brugge is gansch de serre van M. Van der Hoeren ingestort. De schade bedraagt 10,000 fr, Aan de Zee was de storm nog geweldiger, In al de badplaatsen was bet allergevaarlijks zich op den dijk te begeven, daar niets aan 't ge weld van den wind kon wederstaan. De daken der kabienen werden afgerukt, de villas en hotels erg beschadigd. Te Oostende is M. Van Eenooghe, van Brugge, zoo zwaar tegen een muur geslingerd, dat zijn schedel gebroken was, zijnen toestand is zeer erg. Te Ma:iakerke is de Casino totaal vernield. In Blankeüberghe, veel hotels en villas hebben groote schade geleden. Een visschier, die ondanks 't slecht weder in zee wilde gaan, is door de wind in 't water ge slingerd en verdronken. Te Paturages, is een foorkraam door 't ge weld van den wind opgenomen en heel verbrij zeld. BUFFALO. Een dijk brak door te Austin. Een echte waterval daalde af naar Austin, stad welke een bevolking heeft van 2700 zielen, en vernielde de stad, Men vreest dat er 2000 dooden zijn. Van de 300 huizen welke Austin telde, zijn er nog enkel een half dozijn recht. KOM PLOT ONTDEKT Lissabon, 2 Oct. De politie van Porto ging over tot talrijke aanhoudin gen van koningsgezinden, betrokken in een komplot tegen de regeering. Het goevemement heeft krachtdadige maat regelen genomen en de gevangenen op gesloten aan boord van twee oorlogs schepen, die hen naar Lissabon zullen overbrengen. De rust is volledig in Portugal. In het distri kt Porto kwamen er enkel onlusten voor in verband met het komplot. EEN BELG VERMOORD TE PARIJS In de rue Amiral Mouchez werd zon- i dag nacht een man aangetroffen, een dolk in het hart. Het was een Belg, 36 j. oud. Eene vrouw, die juist haar raam opende, zag de misdaad plegen. Zij zag 4 a 5 personen twisten. Een hunner riep: c Hulp Zij ging toen beneden en vond den ongelukkige, die opgebonden had te leven, in volle straat. Het slachtoffer is een oud-soldaat van het vreemdelingenlegioen, sinds twee maanden vrij. Vijftien jaren geleden was hij officier in het Belgisch Ltger. Men denkt dat het eene wraakneming of aan randing is geweest. In Kamp van Beverloo liggende, Ik peisdeAls ik weêr op mijnen pas ben, den eersten keer dat ik naar Brussel ga, dan zal 't zijn voor de Erfgenamen Breemae- ker. Het duurt toch zoo w/eed lang! De Vrederechter zei: Binnen eenige weken het derde deelen in plaats van eenige weken 't zijn jaren I Nu, zaterdag voor de eerste maal sedert 2 maand ben ik naar Brussel gegaan, bij M. Feron, aan Terkameren-bosch M. Feron verzekerde mij dat alle moeielijkheden nu uit de baan zijn en de laat ste verdeeling zeer kortelings zal plaats hebben. Met die goede tijding ben ik teruggekeerd en met 'ne schrome- lijken grooten storm, tempeest en rukwind. Orragio. Er was gesproken van overeenkomst; Mr de Pastoor stond de Evenredigheid vooreen goed akkoord ging gesloten zijn, maar de PartiL door t Geestelijk voor gestaan, wilde M. Doktor Tistaert niet aanvaarden, en d'ander Partij hield aan den Geneesheer. Daarop is het akkoord gebroken en de oude strijd tusschen Verkens en Smeerders komt gloeiend op. Die twee Partijen zijn bijna even sterk; maar nu blijft 't Geeste lijk buiten den strijd... Paus Pius X heeft verklaard Aartsbisschop zijnde in Venetia, ik heb altijd besta- tigd dat de tusschenkomst van 't Geestelijk in de Kiezingen veel nadeel toebracht aan den Godsdienst.. UIT CFNT P.e ^aamscbe blok is een schoone lijst, waarop ook twee Democraten staan, de heeren Plancquafrt on Van Parys; de kar telmannen zijn met moedeloosheid en verbazing ge slagen. Zij weten niet wat uitvinden om aan te vallen; elk zegt betze zitten in nesten, dat hadden ze niet verwacht. 0 ze gingen zegepralen maar nu is de kaart gekeerd; want men zegtalgemecn dat de vlaam- sche blok zal veel stemmen behalen; boe kan bet an ders dat de moed in bun schoenen zinkt. Naar wij vernemen komen er Democraten op te Oost-Eecloo, Zomergem, Zulte, Astene, enz. Ja, Democraten, vooruit op dien weg, de zegepraal is aan ons. Th. V. W. Zaterdag ten 2 en half in onze Statie, een groot getal Landbouwers, kloeke moedige mannen, die zongen of luidruchtig spraken. Naar Frankrijk, Vrienden Ja, jaarlijksche gewoonte, voor de Beeten. Hoelang Och 7 of 8 weken. Hoe zijn de Beeten in Frankrijk Half en half. Ge zijt zwaar geladen. (Een dobbele bazas over de schouders). Och, ja, 't zijn eenige kleederen, 't is werkalaam, ons holleblokken, ook vieesch, want 't verl^envlcesch kost in Frankrijk 3 fr. den kilo. Men laat u binnen met vieesch Met 'ne kilo, maar als er meer is, moeten wij 20 a 30 c. per kilo betalen Ge zijt bijna allen Kiezers Ja, en meestendeel voor de Gemeente; maar wat doet ge We moeten weg voor ons Brooiken. 't Zou moeten zijn, gelijk in Frankrijk. Elke man éen stem en de Kiezing als de Menschen ihuis zijn. 2 uie 43, de Trein ten achteren, de Fransmans moeten loopenom plaats te vinden. Te Denderleeuw is de Trein voor Ninove weg; er moet voortgereden worden; ik zie er afstappen te Laken; een tweede schof stapt af in de Nord. In de Geschiedenis van Aalst door dc heeren Potter en Broeckaert is Aalst-Kermis breedvoe rig beschrevenop Kermis-Zondag was er groote Processie met Praalstoetelke Stad der Nederlanden wedieverde om elk jaar iets merk- weerdig te hebben Kerk en Magistraat hielpen krachtig meê al de Gilden waren erin verte genwoordigd de 26 Ambachten de Gilde van Sint Joris, al de Voetboogschutters, de Gilde van Sint Sebastiaan of de Handboogschutters, de Gilde van Sint Antoon of de Busschutters, de Gilde der Zwaarddansers de machtige Re derijkers-Gilden van Sint Catharina cn van Sint Barbara luisterden den Ommegank op door Vei tooningen met levende Personen de Catha- rinisten waren daarin zoo beroemd dat zij in 1498 naar Gent gingen voor XV dagen en van waar zij gelauwerd terugkeerden en in 1499 naar Antwerpen voor het groot Refereinfeestin 1547 voerden zij op de Zeven Wetoken van Ont- fermtigheden. Groote diensten moesten zij bewij zen, mits de Stad in i5g6 180 pond parisis stemde tot herstelling der Gildekamer. De Bntbaristen waren niet min werkzaam en be roemd hun laatste Prins (1829-1844) was Ka- rel Van Wambeke hun laatste Deken Joost B 0011e (1844). Van in de jaren 1300 tot het einde der I7e Eeuw had de Processie-Praalstoet van Aalst een groote vermaardheid. In 1467 gingen er 6 P.aalwagens in, getrokken door 12 paarden in 1497 namen de Gildebroers St Jacob van Dendermonde deel aan de Processie in 1528 kwam 't fameuze Ros Bayactt te voorschijn in 1536 de Reuzen, voor wier kleeding niet min dan 35 ellen saai (rood, zwart en groen) benoo- digd waren 2 jaren later werd de Aalstersche beeldhouwer Lieven Bockaert gelast eenen Reus te leveren later volgde de Draak, Sint Kristoftel en Sint Marten. Terug nu bij de Helden van ons Verhaal onder de Regeering van Albert en Isabella be-

De Werkman | 1911 | | pagina 2