De gevolgen Nummer 3 Snoeek's Verhalen der Kiezing Nummer 3 Nummer 3 Nummer 3 Aardappelen Pastoor Kneipp u Is de groote vraag, is ze ».iet De Liberalen Bijgevolg de Volkspartijen Ik ben Kiezer, Rechter Ik ben Kiezer, Rech er j Ik ben Arbeider-Kiezer Italië en Turkije in Oorlog Coopcnöc nientos Ge gaat nu naar de Midi, Meester Ja, Pieter Daens. Per tram Neen, te voet, we moeten onderwege nog een mes koopen om ons Brood en Vleesch te snijden. Eu aan de Midi, zei een bejaarde Moorselaar, daar gaan wij wat eten, want als 'ne menscli moet ver.rekken, het eten gaat thuis niet. 't Is het woord van Priester Daens in zijn groote Vlaamsche Redevoering van 20 en 21 Maart 1907 Mijne Heeren, Een tweede opmerking die onze Landbouwers en Pachtérs onmiddelijk zullen doen, heeft betrekking op de woorden van den heer Hclieputte, waar lnj beweert dat de pacht van weinig belang is in den landbouwtoestand. Of de pachten hoog of laag zijn, dat doel, volgens hem, weinig ter zake; zij vertegenwoordigen slechts het vijfde der belangen van de pachters I. Welnu, ik zinspeelde er reeds gisteren op welke is in onze streek en overal de grootsle bezorgdheid, ja, de vrees van den landbouwer het gansche jaar door Dit is zijne pachten niet te kunnen betalen. Wilt gij er een doorslaand bewijs van Binnen weinige dagen, zulten duizende werklieden uit onze dorpen naar een vreemd land trekken, waarvan zij de taal niet eens verstaan, om er zes maanden lang te zwoegen en te zwieten om ereenig geld te winnen ten einde hunnen pacht te kunnen betalen Zij gaan ver trekken in ploe en van 5 of 7, met den knapzak aan de hand, de spade op den rug.En 't meerendeel hunner gaan heen met een benepen hart, Ik spreek niet van de jongelingen altijd vrolijk en op geruimd, maar van de getrouwde mannen die vrouw en kinderen moeten achteilaten, in ellende en verdriet ge dompeld. Maar hij ino t weg, die vader, ondanks alles, niet om rijkdom en welvaart te zoeken, maar omdat hij, in zijn eigen Vaderland, aan zijn gezin het |noodige voed sel niet kan verschaffen, niettegenstaande al zijn wei ken en slaven Somtijds heb ik het gezien, en mijn hart brak bij dit schouwspel eene vrouw schreiende, en de kindeien, luidop snikkende, zich aan de kleederen hunner ouders vastklampende. Ik bid nog eens de heer Minister van Rechtswezen toch voor die werklieden te willen zorgen. Zij gaan in Frankrijk, van alles beroofd, zonder steun, zonder hulp, zonder zelfs die zieletroosters die ik hem voor hen gevraagd heb, maar die ons geweigerd werden. Nochtans,wij zullen kloppen en blijven kloppen, hopende de achtbare heer Minister onze vraag eindelijk zal in willigen. Aan den heer Minister van Spoorwegen vraag ik dat hij aan die werklieden toelate te reizen tegen verminder den prijs. Men schenkt vermindering voor't verzenden van dui ven, men laat pleizierreizen toe naar Parijs tegen half geld; waarom zou men denzelfde gunst niet toestaan aan de arbeiders Te verkrijgen in ons Bureel, de in wekelijksche afleveringen van 32 bl. voor o,lo c. In elk nummersteken 2 prachtige zicht- kaarten. Op het 26e nummer ontvangt elke lezer een schoone Album voor2oo zichtkaarten. Er zal ook eene prijsloterij zijn tusschen de lezers van de Snoecks-Verhalen. Vraagt de le aflevering kosteloos; zij bevat alle inlichtingen. Eenig depot voor AalstBoekhandel Daens- Mayart, Werf. leefden de NederJanden een tijdvak van hoogen kunstroem meermaals gingen Albert en Isa bella Rubens bezoeken in Antwerpen ook voor Van Dyck toonden zij een ware vereering; hierin volgden zij den geest van hunnen tijd elke Kerk, elk Paleis was een Muzeum van Kunsten; alle welstellende Burgers wilden Schilderstuk ken in hun huis. Weldra was het geweten dat Rubens en Van Dyck in Aalst waren elk wi! de Meesters zien en groeten nauwelijks in de Dtie Koningen af gestapt kwam de Baljuw Karei Everryn met den Hendrik de Smet de hulde der Stad aanbieden; daarop volgde een plechtige ontvangst op de Feestzaal van 't Belfort, nu zoo kunstig her steld, de twee Antwerpsche Meesters bewonder den van daar de Processie-Ommegandczij spraken nadien met de bijzonderste ingezete nen der Stad Aalst was in vreugd en in opvoe ring, het was een dubbele Kermis, door de aanwezigheid van de twee wereldberoemde mannen. Immers, het mag en moet gezegd zijn; in Aalst werden de Kunsten vereerd en aangemoe digd ons Belfort of Stadhuis is een der schoon ste van ons Land onze Beiaard is weerdig beroemd onze Hoofdkerk een meesterstuk van helder Gothiek, heeft kunstjuweelen van den beeldhouwer Duquesnoy, van de schilders Craeyer, Otto Venius, Rubens van den ver maarden zilversmid Joost Liestens van Ant werpen de geschilderde vensters der Kerk waren allen meesterstukken de hand des Tijds heeft ze doen verdwijnen nu worden zij her steld, eilaas door magazijnwerk. 's Middags vinden wij Rubens en Van Dyck terug in de Dekenij aan tafel, met de Kerk meesters en de Onderpastoors. Deken Jacob Beeckman, die in Aalst stond van 1605 en er overleed in 1639, een vrome, liefdadige, ievcrige Priester, die het hert van alle Aalsienaars veroverd had gelijk Deken De Hert (1817 tot 1851) was hij liefdadig, kloek moedig, vreesde niemand, sprak minzaam met IK BEN KIEZER; Kiezer zijn is Rechter zijn. Moet ik niet neersti? onderzoeken Moet ik niet eerlijk en onpartijdig oordeelen in den naam van al 't ander Volk Indien ik mij laat omhalen door woorden, ben ik dan weerdig van Kiezer te zijn Indien ik mij laat uitkoopen door een drinkgelach of voor geld, of door beloften, is dat niet mijn eigen met schande beladen Moet ik kiezen voor kalandisie of werk Zou dat niet zijn afstand doen van mijn Stemrecht Wat zullen de gevolgen zijn der Kiezing? INDIEN IK VOOR DE KATHOLIEKEN STEM, ik maak hun Meerderheid nog sterker? Zou dat goed zijn Door hun groote Meerderheid, handelen ze nu reeds niet tegen yt gedacht van alle weldenkende Ka tholieken En moest de wensch van den ouden Denderbode en van de jonge Volksstem waarheid zijn geen enkele opposant in den Raad Zouden wij alsdan niet terugkeerén tot den tijd van Alleenheersching, als er geen redetwist was in den Raad, als alles donker en was, dat de Brug der zuchten en andere kemels ge stemd werden, dat alles geschoteld en gelepeld was tusschen 3 a 4 Heeren Voor de Katholieken stemmen Kan, mag dat zijn, al ben ik zelfs Katholiek Er moet kontrol zijn, toe- Zicht, redetwist, Evenredigheid. WAAROM voor de Libe ralen stem men Z'hebben 4 man in den Raad met de Liberale 3 en 4 stemmen, ze zullen er blijven. Waren er nog 2 of 3 bij, zouden ze beter werk kunnen verrichten dan de vier En verlo ren ze nog 'ne man, ware 't niet beter die Minderheid te versterken door Mannen uit een Volkspartij Aalst heeft op zijn 35,000 zielen, ten minste 25,000 uit de Arbeidende klas Is 't de Arbeidende klas niet die moet verdedigd, opgeheven en verwelvaart worden tot deugd en vreugd van heel de Stad De Socialisten. Onder een eerlijke kieswet, voor welke alle Volksgezinden strijden, en die er zal en moei komen, ze zullen ook hun mannen op 't Stadhuis hebben, maar nu is het mogelijk hun stemmen te bren gen van 500 tot 1600 a 1700? Mijn gezond oordeel zegt mij neen Stem ik dus voor de Socialisten, ik werp mijn stem VERLOREN meer nog, ik VERSTERK DE KATHO LIEKEN... Ik help meê aan een rampzalige Alleenheer- Daar staan de Christene Demokraten, met 'ne schoone lijst, uit alle standen, maar die allen plechtig verklaren Kristen Democraten te zijn en aldus te wer ken op 't Stadhuis. t iiip'n. In de Katholieke Partij des I.andes, de Democratie wordt aanzien als DE REDDING.. Maar ze volgen daar de Democratie van verre, schuchter un wankelend er komt eenige goeds af; maar hier in Aalst heb ik de ware vrije Democratie, versterkt en gelasterd door de Vervolging en vurig strevende vooi- de Volksverheffing Een onrechtveerdige Rechter is een groote misda diger Ik zie dat de Democraten deftig en weerdig opko men, dat ze zich laten uitschelden, maar niet weder- schelden ik weet dat zij in den Gemeenteraad het woord van onze 20° Eeuw zullen inbrengen. Krachtig en verdraagzaam spreken, al wat goed is behertigen en voorstaan geen ander gedacht heb ben dan: De weerdigheid en de welvaart der Bevolking. ik weet wat de Kiezing was onder het cijns-stelsel, niets dan prang en dwang; prang en dwang blijven in 't blood der oude Bewaarders, Katholiek oj Libe raal. ik moet meêloopen in Sektiën en Vergaderingen, in Stoeten. In zekeren zin, ik ben Krijgsgevangen Maar den 15 October, de Wet maakt mij vrij den 15 October ben ik Kiezer en Rechter gelitic d'ander Belgen. De Kiezing is vrij en geheim; voor wie ga ik kiezen ik zie onder .V 3, Boone, D ens en 8 ander deftioe mcnschen, ware Demokraton; ik weet wat in Aalst ge beurd is sedert i9 jaar; ik weet wat er omgaat in de Kamers, ik h or, ik zie, ik redeneer, ik laat mijn hert spreken. Mijn eerlijk Werkmanshert, mijn Vlaamsche Ziel spreek in alle oprechtigheid Vlaamsch en Vrij. Dat het zoo zij. Kloek en vrij. Om te werken, zonder nijd of haat in elks voordeel, voor elks vreugd en baat. Het lag reeds lang te broeien Italië loert op de Provincie Tripoli, rijk maar verwaarloost door den Turk. Die een hond wil slaan, vindt altijd een stok. Italië zocht dus ru?ie niet den Turk over Italjanen in Tripoli mishandeld, over hinder palen aan den Handel 't was alle dagen iets versch. De Turk zegde alles te zullen onderzoeken en de schade te betalen. Eu eensklaps, Italië verklaart vrijdag nanoen ten 2 en halt den Oorlog aan Turkije en stuurt zijn Krijgsvloot door de MiddeHandsche Zee naar Tripoli. De TurKsche Soldaten vluchten zoo rap moge lijk en in Konstantinopclen ontstaat een koorts van schrik, terwijl al de groote Gazetten van Europa den Italiaan ongelijk geven en hem af keuren. Maar hun schrijven helpt niet; den Italjaan gaat voort en dreigt alles in vlam en vuur te zetten. Hoe is de toestand in Tvrkijë Turkijë heeft niet de minste goeste van vech ten en vraagt de tusschenkomst der Mogend- heden. Al wat Italjaan is, moet vluchten Duitschland spreekt van er tusschen te ko- men* Konstantinopelen is in staat van beleg, omrede van 't gepeupel dat al wat Italjaan is of met Italjaan samenspant, te vermoorden. De 0U iniTU---SC^e ^azz*a zou kunnen herleven. Te Haarlem isinde Kerk een Telefoon gelegd van op den Preekstoel naar een Bank waar zes stomdooven zitten,, 't Is in de Prote- stantsche Kerk, de banken worden er verhuurd. Die zijn vreugd zoekt in zijn welk, is altijd van vreugde sterk. In Spanje zijn meer dan aooo Senora's aangehouden, voor den onlangschen opstand. Deugd is de moeder van het ge luk; wie de Dochter bezitten wil, trachtte met de moeder op goeden voet te staan. In Sint Pietersburg is wereldlijk opgehangen de ge naamde Bogroff, moordenaar van den oppermi- nist t Stolypine Een halve simpele sprak altijd zich op te hangen, zekeren dag hing hij op den zolder tc zwieren, de koorde onder zijn twee armen. Maar ophangen, zegde men hem. dat gaat met de koorde aan den hals. Ik heb dat geprobeerd, sprak hij, doch kon mijnen asem niet halen. Te BRUSSEL gaat zekere juffer Clotilde Luisi, Doktorine in de Rechten van Montevideo, deel maken van 't Ge zantschap Uruguay. Een groote eer die haar geschiedt. De Aardappelen zijn overvloedig in Maas en Waal. Vooral de klei-Aardappels zijn goed gelukt. Er is veel vraag naar Bravo's, Eijenheimers en Lange Welkanners Levendige Handel. In AALST komen dagelijksch schepen Ajuin toe en Aardappels uit Zeeland de Ajuin aan 20 fr. d'Aardap- pels aan 8 9 fr K zijn wonderbaar leven en de manier om tc verkloeken en te gerezen door het water. ^jjjj Franco thuis 0,70 iow A

De Werkman | 1911 | | pagina 3