i iü Kiezers Tripoli 1 Buitenland Wie zijn de beste Op moeders feestdag. I Rampen Misdaden-Ongelukken Ulengelingen. i Vier Ottomobielrampen op een enkele dag k h"b een schat, hij is niet groot Ntet rijk aan prachtjuweelen Een schat dien 'k nog aan niemand bood Al is hij niet zoo groot. Wanneer ik ver van moeder ging Heb ik hem ineêgenomen. Opdat hij mij van moeder zing' Hoever ik dan ook ging. En immer roept hij mij met kracht In mijn verbeelding weder Naar 't huis waar mij een moeder wacht Vol liefde en zorgen zacht. o Moeder, moeder, schoone naam, Mijn schat herdenkt u immer En mint met dien van vader saflm Dien zoeten schoonen naam. Doch heden roept zij duizend keer Vol vuurge kinderliefde. Dien naam voor mijn gedachten weêr O, 'k min hem.toch zoo zeer 1 Vandaag, kust hij mij wakker zoet En reept't is moeders feestdag En brand en zwelt van liefdegloed Voor moeder, moeder zoet. Hij wenscht haar wat zij wenschen wil En scheidt niet uit van wenschen En roept haar luid en prevelt stil Al wat zij wenschen wil. O moeder, zeggen wat ik denk, Geen uren zoün genoeg zijn Geheel mijn schat is 't dien 'k u schenk Al is 't een klein geschenk. Ik schenk hem u 1 O moederhert Gij hebt het reeds geraden, Die schat die mij u vreugd en smert Wil deelen, 't is mijn hert. Ik schenk het u, ik schenk het u Met al zijn liefde en eerbied Dit hert dat juicht en sprankelt nu Voor u, alleen voor u Theun. DEjSPOORLIJNEN der wereld. js De spoorlijnen der wereld hebben eene gezamentlijkelengte van meer dan 1,000,000 kilometers. Het grootste aan deel hierin hebben de Amenkaansche spoorwegen met 513,824 Kilometers, op de tweede plaats komt dan Düitschland met 60,089 kilometers. Verder komt Rus land met 59,403, Britsch-Indifi inet 50,667, Frankrijk met 48,579, Oostenrijk- Hongarije met 44 717, Canada met 38,783, Engeland met 37,475 kilometers. Het.gezamentlijke exploitatiekapitaal be- loopt.222 milliard. WAT ZEKER WAS. Winkelier, tegen een jager.t van poli tie Zeg eens, agent, er zijn mij vijf honderd fr. ontstolen, wilt'gij daar eens rap portman maken; Ik hoop dat de dief stal aan>het licht'zat komen. EAgent;Ij Ja, mijnheer,; dat; hoop ik ook ;jen komen.de.kaarzen niet aan ;het licht, hetjlicht komt. zeker] aan de ikaar- sen.> I BOEKEN om"] Fransch te leeren I zonder] MEESTF.R 1 3»5° St Amandsberg. Ongeluk Zondag namiddag ging zekere Janssens, 14 jaar oud, van den Dendermondachen Steenweg, nevens eene vrouw, die juiar haren regenscherm sloot. Een bolein schooi in de oog van Janssens. De jongeling is naar 'l hospitaal vervoerd, al waar hij in de schiikkelijkste pijnen overleden i«. Spoorwegongeluk te Gent St Pieters Zaterdag namiddag is een trein, komende van Duinkerke, op een Koopwarentrein voor Brugge gobotst. De schok was zeer geweldig. Een waggon van den Koopwarentrein werd een zestigtal metera ver medegesleept, vooraleer de trein kon stoppen. De locomotief van den reizigerstrein ontrlg- gelde alsook de fouigon en de twee eerste rij tuigen. Al de reizigers die in de twee rijtuigen zaten, weiden gekwetst. De schade is zeer groot. Het spoorwegverkeer was geruimen tijd on derbroken. WELDEN. Verbrand. Maandag is het 6jarig meisje van J. B. Steur- bauf, terwijl het aan 't spelen was, in de weide rond ren vuurtje zoo schrikkelijk verbrand, dat het dijus'iag in de hevigste pijnen b-zweken is. ST-PIETERS-JETTE. Pijnsdag waren weiklieden van den ijzerenweg aan 't wei ken op de spoorbaan tusschen Jette en Zcllick. Een trein naderde; een der piocheurs gleed uit en viel on werd door den trein ver schelde meters ver geworpen. Hij was erg gekneusd aan heel 't lichaam, zijn toestand is erg. Brussel Doodelijk werkongeval Felix Danon, wonende in de Keerbergstraat, te Vorst, was maandag aan 't werken op de atel- ling die geplaatst was aan het a* verdiep van eon huis iD de Georges Moreautraat, Eensklaps verloor hij het evenwicht en plofte neer op de steenweg. De dood was oogenblikke- lijk. Van een Tram gevallen M. Jozef C., 18 jaar, wonende in de Prieater- straat te Brusstl, is maandag avond van de plaie-forme van een tram gevallen. Hij werd erg gewond naar 't gasthuis overgebracht. Zaterdag, dag van rampen en droefheids krampen Rond 6 ure, aan Botanieken Hof, te Brussel, Meianie S. werkvrouw, Gaucheret-straat, ging naar haar werk en werd omgereden door een Ot- tomobiel; 't mensch stak erondermet mannen ge'ijk moest men den Otto oprechten, om haar te redden; half dood werd ze naar Sint Jans- Hospitaal gebracht. 6 en half, 'ne man van 70 jaar, Jules L..., bediende te Vorst, werd in de Schildknaapstraat omgeworpen en erg aan zijn hoofd gekwetst. Zelfde Zaterdag aan den hoek der Beurs en Boterstraat, vrouw Marie C.., 77 jaar, woonach tig Hoogstraat, omgeworpen door eenen Otto- taksi, zwaie wenden aan haar hoofd; ligt in 't Hospitaal; er is groote vrees. Rond 9 ure 's avonds, Anspachlaan, dame Angelina V.., woonachtig van Malderstraat, bij tijds niet kunnen wegloopen, omgeworpen door eenen Otto-taksis, zware wonden aan haar hoofd. NOG TE BRUSSEL Zondag avond, 'ne mensch jgaat op de Vil- voordsche laan; een Ottomobiel komt, werpt hem om, en verwondt hem zoo erg dat hij bijna schielijk sterft, 't Is schromelijk. Maandag avond kwam MB. van de koer sen van Vorst, aan de Molensiraat werd hij door een automobiel overreden, en 10 meters ver ge- geworpen. Hij werd n?ar 't hospitaal vervoerd, waar.bij eenige uren later overleed. Luik. Tramongeluk. Maandag zag de geleider van den tram een per soon die dronken scheen op de riggt-is gaan. De geleider belde, doch de man ging niet uit de Weg. Eensklaps viel de dronkaard. De geleider kon^bijtijds niet gtil houden, de man weid overreden en verdween onder het tramrijruig. Men moest het voertuig oplichten om er de ongelukkige van onder te halen. Het slachtoffer gaf geen teeken van leven meer. Hij was het hoofd vreesdijk verpletterd en armen en beenen gebioken. VERDRONKEN. Dinsdag namiddag waren de vrouwen Cherry en Thill, van Madange, (Luxemburg) bozig met lijnwaad te wasschen aan den oever van de Chiers. Een der kinderen van vrouw Cherry, 'die aan vallende ziekte lijd, speelde daar, eensklaps kreeg hij een aanval van zijne schrikkdijke pijn en xolde 't water in. De moedrr wilde haar kind redden doch viel ook in 't water, mev. Thill, die haar wilde we- derhouden medeslepend. Een jonge koewaenter snelde toe, sprong in't water en haalde viouw Thill boven, doch viel met haar terug in 't wa ter. Een voerman die van verre het ongeluk ge zien had, gelukte viouw Thill en de koewachter uit 't water te halen. De toestand van de vrouw ia zeer bedenkelijk. Eenige uren later Jheeft men de lijken opge- 5 haald van vrouw Cherrij en haar kind. i Ontriggeling te Harmignies Zondag Is een reizigerstrein in de Static van H»rmignies ontriggeld. Drie rijtuigen van derde klas wc-den omgeworpen en bijna al de reizigers die zich in deze rijtuigen bevonden, zijn ge kwetst. De machinist was op zijn machien gebleven en ondanks 't gevaar, remde hij zooveel hij kon om den trein te doen stoppen, 't Is daaraan te j danken dat heel den trein niet ontriggeld is. MONSTERWERK Te Sint-Ló, in j Frankrijk, heeft een jonge ontaarde moe- der haar kind voor de verkens geworpen, j Hoe scheurt d'eerde niet open I AANSLAG IN DE OOSTENRIJKSCHE KAMER. In de Oostenrijksche Kamer, heeft een persoon, van uit de tweede tribune, vier schoten gelost naar de bank der Minis ters. Niemand werd gelukkig gekwetst en de dader is aangehouden. EEN MILLIOEN GESTOLEN. Alles gaat tegenwoordig in 't groot. Nu weer heeft M. Lepreux, dier.soverste in de maatschappij van Suez, te Parijs, toen hij vernam dat de titels gingen na gezien worden, verklaard dat hij een millioen uit de kas ontvreemd had. Lepreux is in de gevangenis opgeslo ten. Hij heeft eene dochter van 20 jaren, welke werkt in een bloemenhuis. Het wordt kiezing, manifesten vliegen on der de deur van ryk en arm. De muren vertoo- nen een harrewar van kleuren. Hier is den kant van een rooden plakbrief te bespeuren, daar een groene, daar weer geel en blauw. Wat hebben zij veel te vertellen de Liberalen en Socialisten, het zijn de grootste nog van al die geschrevene praatjes die wy in de geschie denis der oudheid gezien hebben. Rechten Vrijheid, De Denderbode en de Klein Volksgazet weten alle weken goed van hunnentwege en kwaad van een ander, en altijd vallen ae schulden op de De mocraten.. Zoo vinden wij in het nummer van 5 October, in diezelfde KI. Volksgazethet volgende Gij. Staatsbedienden, wonende te Aalst, l die sedert ettelijke .jaren gepaaid werdt door allerlei beloften, kiesbeloften maar in 't ge heel niet uwen toestand zaagt verbeteren. Moogt gij dat zeggen Staatsbedienden? Maar waarbij komt hetliet is nochmaals daar zij de goede werken van een ander zoo gemakke lijk vergeten, in hun boekje van nota^s te zet ten, In aio gazet vind men zelfs al de {grieven der Staatsbedienden, die dagelijks door Pieter Daens in de Kamer aangehaald jen verdedigd worden en dewelke zij wel opsommen, maar nooit die verbeteringen zelfs voorgedragen hebben, noch in Kamer of Senaat. Wie zouden nu wél de beste zyn Hebben de Katholieken wel aleens voor het werkvolk gestemd 11s het niet steeds voor hunnen zaK dat ze vertegenwoordiger zijn Hebben zij reeds veel meer gedaan, dan be loofd en rustig blijven zitten JMaar wat kan hun dat geven, zij lijden er toch niet doorEn de Liberalen, gij zoudt by het lezen van hun afgezongen deuntjes, van hunne heiligheid eten. En wat hebben zij gedaan als zij meester waren Deden zij niet slechter dan geuzen Wilden zij den Godsdienst niet uitroeien om, wie weet, weêr Mariana of de Koningin der Rede te aanbidden. Nu nog, bij hunne minder heid ziet men ze lasten leggen om eene her berg te openen, die zooveel menschen eer tijds met hun karrig loon door de wereld bracht En by de Socialsten, wie vinden wjj daar Zyn het geen mannen, die noch God noch meester kennen In hun boekskens zeggen ze, dat zü nooit den Goddienst verboden heb ben, en dat men het zegde omdat de Vrijden kers hunne handelwijze goedkeuren. Laat u daarmede niet misleiden, Kiezers, want nie mand kiest eene party waar hunne gedachten niet heel en al bevoordeeligd worden. In hun nummer van 2dï" October schrijven zij, dat van uit de rangen der Klerikalen, de Demokraten hun bekampten als zij het algemeen stemrecht vroegen. Wat heeft Priester Daens dan wel in de Kamer gevraagd, of waarvoor hebben de Democraten naar Brussel geweest manifeste- J ren op 15d'n Augustus Of weten de Socialis ten niet, wat er van boven op ons programma staat. En wie zyn dan nog de slechtste De Democraten wier volksvertegenwoordi ger, rekenschap vraagt aan al zyne kiezers vooraleer hy stemt voor 't een of 't ander. Wie heeft zich zoo reeds vernedert En welke party kan dan wel beter naar den zin van het r Volk doen Voor wie moet men dan kiezen, als men met gezond verstand oordeelt. Wie zyn dan wél de beste f Zyn het niet de Groene Aa-stenaars Daarom stemt boven op den lijst der Demo kraten. Een jonge Demokaaat van 15 jaar. BURGERS, wilt ge dat de 6 afge schaft wordt Wilt ge dat er afgezien worde van nuttelooze kosten Stemt onder n' 3. WERKLIEDEN, wilt ge dat alle Zie kenfondsen 0,50 c. per Lid en per jaar genieten Stemt onder n' 3. Wilt ge dat de Herbergtaks afgeschaft wordtStemt onder n' 3. Wilt ge dat het Werkloozenfonds op ernstigen voet ingericht worde Wilt ge dat alle Muziekmaatschap pijen ondersteund worden, mits bij te dragen tot de nering in de Stad Stemt onder nr 3 LANDBOUWERS, wilt ge betere Steenwegen en Banen Wilt ge toezicht over uwe Waterloopen Stemt voor de Christene Democraten, ondèr n' 3. De Stad Tripoli ligt aan de Middellandsche zee. (Zie tus schen Tunis en Egypte. Het klimaat is er in het algemeen gezond, en de winter is er vervangen door een regentijd. Er xijn 30,000 inwoners, meest allen belijders van den Mahommedaansche Godsdienst. Men verbouwt er tarwe, saffraan, dadels, St Jansbrood enz uit de meren en moerassen aan de kust krijgt man zout en zwavel. Da voornaamste uitvoerartikelen zijn er olie, graan, slachtvee, wol, rundvee enz.. De Stad behoorde tot Carthage en vormde de Regio Syrtica. Na den tweeden Russischen Oorlog werd zij door de Romeinen ten prooi gelaten aan de Numidische Konin gen en na het onderwerpen van dezen bij de Romeinscha Provincie Afrika gevoegd. Nadat in de derde eeuw na Chr. het gebied der drie Steden Oca, Sabrata «n Groot-Leptes tot eene provincie verheven was, ontstond den Griekschen waand van Tri poli, en na den inval der Arabieren, in de 7* eeuw deelde Tripoli in het lot van Berberije. Dan behoorde het een geruimen tijd aan Tunis, en op het einde der 15* eeuw verkreeg het zijne onafhanke lijkheid. In 1509 werd de stad door de Spanjaarden veroverd Keizer Karei V gaf haar in 1530 in leen aan de ridders van St Jan, maar in 1551 werd zij wederom ingenomen door de Turken, en was nadien tijd de hoofdzetel der zeerooverij aan de Afrikaansche kust. In 1681 deed Lodewijk XIV de Trlpolitaansche Cor- saren in de haven van Sico aantasten en vele van hunne schepen in den grond boren en in 1685 bombardeerde de maarschalk d'Estrée de stad met zoo gevolg dat de vrede meteen 1/2 millioen livers moest gekocht worden. De expeditie in 1728 door de Franschen legen Tripoll eindigde met de verwoesting van deze. Eindelijk in 1835 werd Tripoli als provincie bij het Turksche rijk gevoegd. opgetogen geestdrift aan hunne bewondering en toejuichiDg lucht gaven. Hun oogen glinsterden van zielsgenoegen, reeds zagen zij voor hun oogen, meesterlijk op doek gebracht hunnen Beschermer en Patroon de H. Rochns. De onde Pastoor-Deken Beeckman blonk van vreugd wat hem nog meer genoegen aan bracht, was te zien dat zijn Kerkmeester de Schepene Adriaens de Beerleire ook zijn hooge goedkeuring openbaarde, met al .d'andere die Schepene had zich met hand en tand tegen Rubens verklaard een groote Meester, had hij gezegd, maar veel te profaan en te werels Schilder Vlyminck, van Gent, was de geschikte man om Schilderstukken te leveren aan de Kerken. Die Kerkmeester de Beerleire kon rond de 6ojaar tellen hij woonde in de Pontstraat, op den hoek van het Volderstraatje, dit straatje kwam met 3 4 4 andere aan den Dender en was sterk bewoond; dagelijks ging hij ter Kerk, liet nooit na het Lof bij te wonen; in elke Processie droeg hij zeer devotig een flambeeuw; hij ging door, als een der godvruchtigste menschen van de Stad, doch was inderdaad een sluwe en ar- glisige huichelaar en geldzuchtige Leugenaar

De Werkman | 1911 | | pagina 2