1 V A J Schaarbeek Munt-Almanak Ons toekome uw Rijk, TRIOMF. Gemeentewet Coopmöe nietnDs HE f LIED 1 1 MBfP Zondag 29 October Te bekomen in ons Bureel voor 1912 I Demokralen, voor dezen Uitstap, allen op post f Iedereen moet onzen Zegepraal hel- pen meefeesten Dus, niemand blijve thuis Te koop op ons Bureel door ALBAN STOLZ, naar de 16de uitgave van zijn werk wegwijzer voor Tijd cn Eeuwigheid. Hoe genoeglijk, hoe aangenaam zou het op aarde zijn, indien het Rijk Gods doorgedrongen ware in aller men- schen herten, groote en kleine indien uit die herten de daden door Godes genade gewerkt, machtig en heerlijk te voorschijn kwamen I Doch wat helpt hier veel daarover «chrjjven. en boeken uitgeven en lezingen daarover doen, daarmcÊ ware het Rijk Gods nog geenen voet breed ver overd. Wij zullen derhalve alle schoone beschrijvingen over dit geluk maar aan den eenen kant laten, papier en inkt sparen, en maar aanstonds beginnen met te zeggen wat elkeen moet doen opdat het Rijk Gods in de herten kome en indringe. Op mijnen weg ligt veel vuilnis en steengruis, dat moet weggekeerd worden ik zal er somwijlen wat ruw moe ten aangaan, de gensters doen spatten en menigmaal zal men verwonderd opzien. Doch wat geeft dat als men het zich niet aantrekt! Gij bidt eiken dag Ons toekome uw rijk Doch om het niet te vergeten met dengenen, die in den dag gee nen enkelen Vaderons bidt, wil ik hier niet spreken, hij leeft gelijk het jachtwild en het dier dat niets verstaat als aardsche zaken. Zeg mij nu, gij die bidt, is het u oprecht gemeend dat het Rijks Gods kome Wenscht gij inder daad dat waarheid, recht, liefde, ootmoed, bermhertig- heid, vrede, reine zeden, goede werken e i stevige leugd in de wereld bovenkomen, in ieder huis, in ieder hert hunne woonplaats nemen Ik zou voorwaar geenen eed durven doen, dat het bij iedereen die bidt, zoo gemeend is. Voor die oprecht en eerlijk bidden, wil ik het middel aanwijzen, hoe wij het Rijk van God moeten uitbreiden. Waat is het geen bedrog alle dagen te bidden Ons toe kome uw rijk, en intusschen geene hand of geenen voet uil te steken om het inderdaad te doen toekomen. Eerst en vooral wil ik spreken voor de kinderen. Daar het kind een zeer edel, dierbaar schepsel is, stel ik tot eeuwig aandenken aan ouders, bloedverwanten, dooppeters en meters, oudere broeders en zusters, dienst boden en in 't algemeen aan allen die met kinderen te doen hebben, de volgende leering doorgaans zijn er wei nige menschen op aarde die Gode zoo behagen als de kinderen. Zijn vaderoog rust liefdevol op ieder kinder hoofd elk jong gedoopte kind is een waar christenkind. Het is daarom ook zeker, dat God met welbehagen neder- ziet op dengene die iets f;oeds, iets voordeeligs voor hei kind doet. Het minste, het geringste van al is, zoo eenen kleine lichamelijk spijzen dit is goed en het moet zoo zijn, maar dat doen ook de heidenen, de vrijmetselaars. Inte gendeel is het een oprecht christelijk en apostolisch werk, voadsel te geven aan deze zoo jeugdige en dorstige ziel. Spreek aan het kind dikwijls en genoeglijk van God toon aan dit opkomende begrip, door kleine geschiedenis sen, en aan die gretige oogen, door Go les heerlijke wer ken, hoe lief en goed die Vader is. hoe men Hem moet vreezen en zijne geboden onderhouden. Gij zult het korte en eenvoudige gebeden, en kleine godvruchtige spreuken leeren, en uitleggen wat ze beduidenVermaan en waar schuw het telkens, als het zich aan leugen, ongehoor zaamheid. krakeel of aan eene andere boosheid plichtig maakt. Doe het kind zien dat zijne zoo jeugdige ziel reeds vlekken van zonden heeft, dat het ook eenen Verlosser behoeftvertel hem dan van dezen Verlosser, en leer hem toe hoe het dezen moet beminnen en navolgen. Met één woord, tracht de deur van dit kinderhertje te openen, op dat het Rijk Gods er vroegtijdig in kome. Veel vrucht en zege is daar te Oogsten want eene kinderziel is een versche grond, die het goede zaad der leering lustiger Zoo goed, Tom men, als 'heiligste Reli kwie die in ons Kerk is, als de Relekwie van 't heilig Kruis, van welke ik proviseur ben. Daarmeê stond hij recht willende zeggen Alles is tusschen ons gedaan De oude knecht stond in twijfel verschillige gedachten bestormden hem, och elk ondervindt dat er booze geesten zijn en slechte Apostel Paulus schreef het zoowelIk voele twee men schen in mij. De eene mensch zei aan Tommen Neen, 't en is niet eerlijk Ge moogt dat niet doen M. den Deken doet wel u te berispenGe drinkt dikwijls te veel Misbruik maken van zijn be trouwen en goedheid ware een slechte daad Maar de andere mensch blies hem duivel achtig in de ooren Men is veel te streng op U I Zijt gij somtijds wat miskeerd, d'anderen drinken ook f Het gaat in de Dekenij niet meer gelijk vroeger Men bespiedt u Men achter- draagt u Zou ik in een Gesticht kunnen leven Neen, 'k ware op een maand dood Als ik drink, doe ik iemand te kort Maar ik drink niet. En als de Bekoorder vroeg Tommen, zult ge mij helpen in dit goed werk Wilt gij gerust en gelukkig uwen ouden dag slijten, dan was de antwoordJA, Mijnheer de Kerkmeester, JA. Het verraderlijk akkoord was gesloten. Rubens had gezegd aan M. den Deken en zijne Kerkmeesters Voor 8 dagen verloopen zijn, zal U de schets der Schilderij ontvangen. Met groot ongeduld werden de dagen en de uren afgeteld. 8 dagen gingen voorbij Geen schets uit Antwerpen 1 En Rubens zijn woord was nogtans een zegel. Veertien dagen, drie weken er begon groote onrust te komen in Aalst. Zou meester Rubens ons vergeten hebben Elk sprak ervan elk was ermeê bekommerd, er werd Kerkraad gehouden met de Hopkoop- mans. Niemand verstond er hem uitmen wist doet gedijen. Eene oude ziel, door vele zorgen en driften hard geworden en uitgeput, neemt zoo gemakkelijk het goede zaad niet meer op. VAN DEN I Als 't Kiezing is hier in ons Land Dan ziet men soms wel Kandidaten De Kiezers nemen bij de hand Gelijk gezworen Kameraden Zij noemen u dan beste vriend Wij gaan hier over bij Van Biezen Kom meê met ons en pakt een pint Ik hoop dat gij voor ons zu t Kiezen. II Dat is wel vriendschap, maar in schijn, Want eens de Kiezing uit de voeten Dan zou het wel een wonder zijn Als die Heeren u dan nog groeien Wij houden van geen vleierij En laten ons niet meer-bepraten Wij dopten onder Nr Drij De lijst der Christene Democraten. III Hoort de Volksstem maar eens kermen Met prentjes die men er in vindt, Om hunnen winkel te beschermen Met de schoone ziel van 't Kind Daar hoeft men niet op te letten Elk mag Kiezen vrank en vrij, En gerust zijn dopken zetten Voor de Christene Volkspartij. IV Den Zondag avond v/as er plaizier Men bracht in 't lokaal bij de Daensisten Het Nieuws der Kiezing op papier, Maar als zij geheel den uitslag wisten Dan zong men vie van onzen Pier En waren er nog wat stemmen bij Nu hebben w'er altijd zeker twee, 't En scholt niet veel of wij hadden er drij. Niet voorde Democraten kiezen Las men in manifesten te huis, Want zij zullen toch verliezen En krijgen eene groote buis, Maar maandag vroeg men ons alras Al die ons Kandidaten zagen, Of 't nu wel de mode was Die buizen op hun hoofd te dragen. VI Pier Daens had zijn buis eens opgezet Als hij moest bij den Koning wezen, Maar nu slond z'hem wel eens zoo net Hij werd van iedereen geprezen Zij blonk op zijnen grijzen bol, Hij had ze weer 'ne coup de-fer gege ven Met blink of potlood en petrol En met den borstel opgewreven. VII Wij hooren vele dompers zeggen Wat kunnen de Democraten op 't Stadhuis doen? Zij zullen den duim toch moeten leggen, Wij blijven meester van den poen; Al wat wij van ons mannen vragen 't Is om te doen de groote kuisch En de ratten weg te jagen Die hier nog zitten op 't Stadhuis. VIII Om voor 't Volk zijn recht te spreken, Bracht men Pier Daens eens naar den bak Door Champetters in 't kot gestekem' Net gelijk 'nen schobejak Nu zal men hem naar 't Sfadhuis spelen Met muziek en veel beslag En 't en zal ons niet vervelen Als hij nog lang daar zetelen mag. Een Domper. In FRANKRIJK staan de Bonapartisten nu aan den mast, om naar 't Be wind te klimmen 't is verloren werk. De PATOTTERS staan van 9 tot 12 fr. De KLAS van 1909 is in onbepaald verlofze moeten er iets meê doen want 2 A 3000 manschappen voeden met 't zelfde geld is een kunst die nog niet uitgevonden is. De klas van 1912 gaat te naaste jaar den 1 October binnen. De Vuurberg ETNA was nog altijd aan 't vuurspuwen d'ander week. De schade aan Olijfboo- men, Citroenen, Amandelen wordt op 200 millioen lira's geschat en aan Gebouwen op 12 millioen.Wie xich te veel in vreemde Huixen ophoudtwordt vreemdeling in zijn eigen Huis. Over 10 jaar stemde M. Woeste in de Kamer tegen de Evenredigheid en spande hierin te samen met de Socialisten. In Persië wordt elk Kiezer aan 21 jaar. Hier zijn de Belgen kinderen tot hun 29 jaar. Te Birmin gham zijn 3000 wapenmakers in staking, voor 400 Me caniciens die hooger Loon vragen; deze week had ik de eer een snuifje van fijnen karot te ontvangen van de twee oudste Vrouwen der Stad, 91 en 92 jaar beide wenschtten mij hartelijk geluk over de Kiezing In Frankrijk spreken ze van een klimmende Belasting op de Geldspelen; GROOTENBERG bij Ninove, heeft een Eeuweling, namelijk Vincentius De Decker, nog zeer fel voor zijn hooge jaren. Dat groot groot Volk woont waarlijk te Prisjegem Prinses Lowieze van Saksen is nm bij haren derden man teruggekeerd te Fiesole. Zoo't schijnt zijn ze verzoend en zullen ze naar Brussel komen. Er zijn waarlijk in Portu- gaal verscheide benden van Koningsgezinden, sterk gewapend; reeds hebben ze gevochten tegen de Troe pen van't Gouvernement; erzijndooden en gekwetsten; 'ne zekere Païva Conceiro is aan 't hoofd; 't Konings- ke Manuel leken zit gereed om naar Portugaal te ko men, als er kans is van lukken. LEON PELTZER, oud geworden en ge broken in 't gevang, is eerst naar Keulen gegaan bij zijne oude Moeder die daar woont, dan gaat hij naar Engeland want 't verblijf in België is hem ontzegd. Ziehier 't Portret van Peltzer, als hij de Moord be dreef in Antwerpen zoo ging hij in 't ge vang over meer dan 30 jaar. doet ons Muziek een UITSTAP naar 't Lokaal om 3 ure. Vertrek DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 Geschiedenis van het GEBOCHELD IVEAHNTINJ BET-BIST en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders cn Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1,50 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 Handleiding met uitlegging over de aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door Heeren Burgemeesters, Schepe nen, Secretarissen Gemeente-ontvangers Veldwachters, Policie, Arm- en Kerkraden. Prijs fr. 2.00 franco 2,20. Is verschenen en te bekomen op ons Bureel Prijs 0,10 c. Goede winst voor de Uitver- koopers. Bijeenkomst in om 3 1/2 ure stipt. Democraten, ge ziet dat onze Partij meer en meer aanwint, 't Is ook voor u eene plicht meer en meer onze gazetten te verspreiden, 't Is door de lezing dat onze gedachten veld winnen, dat ieder weldenkend mensch ziet dat wij alleen de partij zijn van de toe komst. Tracht dus onze Democratische Gazetten overal binnen te krijgen 't Land van Aalst, aan 3,50 fr. per jaar De Werkman aan 2,50 fr. per jaar. De Vrije Klok, van Ninove, aan 3 fr. per jaar. Dat zijn de bladen die strijden voor onze Partij, die strijden voor het Volk en voor 't Algemeen Welzijn. Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mm* Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme eii koude Dranken i^oo Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4»oo Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00

De Werkman | 1911 | | pagina 3