Munt-Almanak Keukenboeken Uit 'astoor Kneipp Snoecks Verhalen Botertarief Kassé Papisr dopende rbcuös \oor 1912 Te bekomen in ons Bureel ï.oo - De Wet voor Allen - GEMEENTEWET Alaria van Brabant zonder Meester 'l Pensioen- Priester-Daens -emballeerpapier- op wondere wijze te stade, en braclit hem dagelijks brood aan. Ja meer. een engel des Hemels werd afgeveer- digd om des lijders wond te vermaken, om hem te ver troosten en te versterken, bewijzende hem allerlei dien sten, en den zieke niet begevmde totdat hij volkomen ge nezen was. Alsdan zette Rochus zijne reis voort, en keerde weder naar zijn Vaderland, alwaar hij, niet meer gekend zijnde, voor een bespieder gevangen werd, en, na vijf jaren in den kerker te hebben doorgebracht, heiliglijk stierf hij in het twee en dertigste jaar zijns ouderdoms. Ziedaar de voornaamste trekken van Sn.t Rochus' le ven, die eerst te Montpel'ier. vervolgens te Venetië, en mettertijd door geheel Europa heen aanroepen, is gewor den als bijzondere beschermer in alle besmettelijke ziek ten. Des heiligen standbeelden vertoonen hem gewoonlijk onder de gedaante van eenen ntensch in den 'bioeienden leeftijd, en in het gewaad van eenen pelgrim, met schel pen op den rug, den reiszak op de zijde, den wandelstaf met afhangende kawoerde (5) in de eene hand, en met de andere hand zijn onderkleed oplichtende om zijne wond te toonen. De hond staat er gewoonlijk bij, dragende het brood van zijnen meester. In de geschilderde afbeeldsels van denzelfden heilige, ziet men hein doorgaans vergezeld van eenen engel, hetzij te midden der wildernis, hetzij in of bij een keider ver lichten kerker, biddende om de zieken die naast hem liggen, terwijl de herr.elsche afgezant eenen brief diaagt waarop geschreven staatEr is in peste patronus (6). Deze woorden zinspelen op een schrift, dat in de gevan genis van den heiligen Rochus gevonden werd, toen de cipier hem het gewone water en brood bracht, maar een lijk aantrof omringd van eene wondere klaarheid. J. David, (1801-1865). (1) Montpellier 38.000 inwonnrs, ligt op kleinen af stand van de Middellandsclie Zee. (2) Acquapendente 8500 inwoners, op half weg tusschen Fiorentië en Rome. (3) Rimini, 17,000 inwoners,>op de Adrintische Zee; Cesena, 8000 inwoners, ligt er niet wijd af, meer land waarts. (4) Fransche naam van Piacenza. in V!. Placensa. Deze stad ligt niet ver ien Z. O van Milanen en telt 32,000 inwoners. (5) In de woordenboeken vindt men dit woord kauwoerde gespeld, maar min goed. 't Is eigenlijk eene soort van pompoen die geledigd en gedroo d, door de soldaten en pelgrims als dr r.kflesch op reis meêgenomen werd -- (6) Gij zult in dc Pest een beschermer zijn. Een meisje brengt mij haar 2 en half jarig zusje, aat zulke kwade oogen heeft, dat zij ze niet openen en noch versche lucht noch daglicht verdragen kan. Zij vraagt om hulp, omdat het kind zooveel huilt en zooveel heeft uit te staan. Dit kind heeft vele ongezonde stoffen, die in het hoofd dringen en van daar een uitweg door de oogen zoeken, deze doen ontsteken en het kind groote smar ten veroorzaken. Het ware onzin om iets aan de oogen te doen, want deze zijn ontstoken en verzwakt door ziektestof, die het oog bederft, evenais of men een appel in azijn werpt. Men zorge ervoor de ziektestof fen te verwijderen en het kina te versterken, dan zal Nooit was zijn Kerkmeester De Beirlaere zoo beleeid en zoo minnelijk heweest jegens hem nooit ging hij meer ter Kerk op de werkdagen zat hij dicht bij den Outaar waar hij Mis las, daar bad hij dat zijn tanden vlastten en boog eerbiedig zijn hoofd als M. den Deken den Outaar verliet. Het was op 'ne zaturdag-avondDeken Becckman had Biecht gehoord in zijn Kerk, rond 7 ure keerde hij terug in zijn Dekenij, om met zijn Or derpastoors te avondmalen gewo- nelijk ging hij nog zeer vlug voor zijn oude ja ren nu kwam hij traag, als met loode voeten, het hoofd gebukt en in diepe mijmering; hij zag er zeer bekommerd uit en ongerust, hij die door gaans de vrolijkheid zelve was en kalm bleef io de zwaarste stormen. In plaats van naar de Eetplaats te gaan, stapte hij in de keuken, alwaar Barbara de keu kenmeid en Tommen den huisknecht aanwezig waren c Barbara, zegde hij, zeg aan d'Heeren dat ze mij niet moeten wachten voor den soupé Maar, Mijnheer den Deken, wat is er Niets, niets, Barbara. Zijt ge ziek, Mijnheer den Deken, zeg het toch; wil ik den Dokteur doen komen Neen, B-irbera, als 't niet heter is morgen. Mr den Deken, waarom laat ge mij den Dokteur niet halen ge zijt ziek Neen, Barbera; maar ik heb groot ver driet.. Die zaak der Schilderij kwelt mij.. Men zou zeggen er is een komplot tegen mij.. Al les stond zoo schoon... Er is veischeide malen naar Antwerpen geschreven; mijn brieven moe ten niet toegekomen zijn; en meester Rubens moet geantwoord hebben.. Het is de eerste maal in mijn 'even dat ik zoo vaar.. Wat mag dat toch zijn En al zuchtende strompelde die oude brave Man naar boven. De keukenmeid Barbera, een mensch van rond de 50 jaar, schudde weemoedig haar hoofd. het niet alleen gezonder worden, maar de oogen zullen ook beteren. Men geve eenvoudig; 1) in den beginne eenmaal daags (na verloop van 8 1'» dagen om den anderen dag, en later om de twee dagen) een hooi- zaadhemd, dat oplost en opzuigt; 2) eiken dag een wassching met koud water, opdat het lichaam ver sterkt worde en niet licht meer ziekte stoffen in zich opneme. Een moeder heeft haar 2jarig dochtertje op den arm en verteltDe oogen van dit kind zijn dikwijls ontstoken en, is dat niet het geval, dan heeft het ge woonlijk zweren aan neus, mond of oorensedert eenigen tijd zijn de oogen echter geheel ontstoken en nu heeft het troebele wolken op beide oogen. het kind heeft nog een schijn van licht, maar ziet niet veel meer. Ik heb verscheidene geneesheeren geconsul teerd zij hebben wel middelen gegeven en de oogen uitgewasschen, maar het heeft niets geholpen. Het kind heeft ook nu en dan last van diarrhee en huilt veel. Dit kind heeft geen goed bloed en bovendien een hevigen aandrang van bloed naar het hoofd het ge- heele gestel is of door verweekelijking, of door slechte voeding, of als gevolg van beide'verzwakt. De moe der was zeer gelukkig, toen ik haar gerust stelde met de mededeeling, dat het kind niet blind zou worden zij mocht echter niets aan de oogen doen, de ziekte stoffen moesten uit het lichaam worden verwijderd. BehandelingHet kind werd tweemaal daags vlug afgewasschen met koud water en zonder afdrogen in bed ereleed. Verder kreeff het wekeliiU-s mn«i non ciENEN zijn.. ProficiatLaat ze maar komen. - Het is M. De Coster niet die M. Van der Lind' n in de Kamer zal opvolgen, maar een Advokaat die veel praat, M. Goffin van Brussel of burggraaf de Jonghe- d'Ardoye. De béste Eêl- bed gelegd. Verder kreeg het wekelijks 3 maal een hemd in zout water gedoopt. Bovendien werd het hoofd van het kind éénmaal per dag met 2 liters wa ter overgoten, goed afgewasschen en afgedroo 'd. De oogen werden eiken dag goed met venkelwater ge- wasschen d. i. gezuiverd Zoo gedurende 3 weken. Daarna kreeg het alle dagen een bad en om den an deren dag een hoofdbegieting, terwijl de ongen op dezelfde wijze werden behandeld. Het kind was in 6 weken geheel hersteld, de oogen waren helder en de wolken, die men do<>r een operatie wilde verwij- deren, waren verdwenen. (Het Boek is te koop in ons Bureel aan 0,70 franco thuis). Is verschenen en te bekomen op ons Bureel Prijs 0,10 c. Goede winst voor de Uitver- koopers. i in wekelijksche afleveringen van 32 bi. voor o,lo t. In elk nummer steken 2 prachtige zicht- kaarten. Op het 26" nummer ontvangt elke lezer een schooneAlbum voor2oo zichtkaarten. Er zal ook eene prijsloterij zijn tusschen de lezers van de Snoecks-Verhalen. Vraagt de 1'aflevering kosteloos; zij bevat 1 alle inlichtingen. Eenig depot voor AalstBoekhandel Daens- i Mayart, Werf. DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. 1,50 Geschiedenis van het GEBOCHELD !kZE.A_TsJ"IST EIC-ETsT en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch l .50 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. i}oo Geschiedenis van ROBRECHT DEN J UI VEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover toeren te vermaken. o,75 ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen. 1 met uitlegging en toepassing der Wet op de Werkonge- valle.n door Thomas Lathouwers prijs 1 fr. Handleiding met uitlegging over de aangaande beslissingen die 'kunnen genomen worden door Heeren Burgemeesters, Schepe nen, Secretarissen Gemeente-ontvangers Veh 1 wachters, Pclicie, Arm-en Kerkraden. Prijs fr. 2,00 franco 2,20. wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 zeer dienstig voor Handelaars, Winkeliers enz. in franks en centiemen. prijs 50 centiemen. Om Fransch te leeren door Vervarcke, zeer gemakkelijk om aaniee- ren prijs 3,50 dom is Volksliefde en Rechtzinnigheid. De Ko léra is nog altijd in Oosten- rij k-Hongaren, langs Buda Pest enz. Budapest, een leelijke naam, uiaar 't is een der schoonste Steden van Europa;., niet de naam zegt veel, maar de daad. Vrome werken het menschdom versterken. Tot HANSBEKE, boven Gent, Dron gen, Hansbeke, daar zaten 4 Ouderlingen in d'her- berg-Van der Plaetsen, en vroegen een borrel. Nonde- jerni, zei een der vier, ik zou eens willen weten, hoe oud we te sainen zijn. Ze telden op en kwamen tot 354 jaar, ieder was dus bij de 90. Buiten de Zoutstraat- poort t'Aalst zijn kloeke oude menschen van 91 92 j. Eert, acht den ouden man En God zal het U toonen Het is daarom dat Priester Daens zoo kloekmoedig streed voor 't Pensioen aan d'oude Werklieden. Hij, den eersten en den zeersten, o't is niet vergeten hoe hij in den Winter naar kleine herbergskes ging van Erembodegem Herdersem, Mei re, Erpe, Moorsel, enz. enz. en daar in trok en wind het Pensioen ophemelde, lil de Kamer eerst lachtte men met hem, doch einde lijk moest men toegeven.. Hij vroeg 50 c daags, daar voor ging hij pleiten, tot diep inide Walen en tot diep in West-Vlaandcren, en ein delijk toch is een begin van Pensioen gekomen.. Dat is de welbekende Waai heiden daarom blijft dit Pensioen ten eeuwigen dagen ge noemd Nu iets over DENDER- HOUTEM Als Keizer Karei wildegoed onderricht zijn over ailes, dan verkleedde hij zich in beesten-koopman want de Veekoopmans van alsdoen en van nu hebben oogen als~ Verrtkijkers, met welke zij van den eenen molen naar den anderen 40 jaren ach terna zien... Een wakker eerlijk Volk Ie- Denderhou- tem.. Is t waar dat daar aan vele menschen gezegd is door de Katholieken Als wij niet winnen, dan moet gij uw schuld betalen, uw Rent afleggen, we spannen u uitO wreede Woesten Beulen De macht u zal ontnomen worden overal... Wee den Broodroover Mevr. 1 aselli, of Prinses Louisa van Saksen, gaat schelden van haren derden man. Wat dwaze helde brengt bijeen, dat scheidt de kluppel door 't se- meen. - In LEiPZfCH, die groote Duitsche Stad, is een Hoogeschool voor Vrouwen ingehuldigd Zondag Het is de eerste in het Duitsche Rijk. Abt Winteren is overleden. Sprekende van DENDERHOUTEM uit die Gemeente is bij mij gekomen, de ichter van het schoone Lied De Groene Strik, dat maandag in Aalst zeer luisterlijk werd gezongen. In CHINA is 't Oorlog en Revolutie er wordt gevochten op Zee en te Lande; tusschen Keizersge- zinden en Republikanen;inde stad Hankow is 't Kamp der Oproerlingen; zaterdag en zondag is daar wreed gevochten, binnen en buiten de Slad; veel menschen zijn daar vermoord; volgens eenige Berichten zijn de Keizerlijken meester van Hankow en willen die stad in brand steken., tiet gaat daar dus gelijk in den ouden tijd der Keizers en Koningen. Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mm' Goemans-Buys 0 50 Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken T Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen Gebakken en Confituren, door Cauderlier De Belgische Keukenboek 2.00 I.OO schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per ro kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o.5o c. den kilo extra aan 60 centiemen 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3