RUBENS Menschen meer! Congres N° 2042 10 November 19H Geen Kristen ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. 1)A ENS Volksvertegenwoordiger,lAALST 395t« JAARGANG Gelijk Mozes met 2 steenen Tafelen van den Berg kwam, zoo is het Vonnis der Demokreten van Bou- chout neêrgekomen naar Aalst, Kerkstraat, Bureel van de Volksstem. Dmdtrbodenu el fundo, in 't slijk, riep honderd maal, dat wij slechte Kristenen zijn; maar de Volks stem schrapt effenaf onzen naam uit de Registers der DoopvontWe zijn geen Christene Menscnen meer de Catechismus liegt als hij zegtHet merkteeken van het Doopsel kan in de ziel niet uitgewascht wor- nen. M. Woeste heeft :hier een jongsken, Paus Euge- nius roept en verklaart De Democraten ziin geen kri«- ten menschen meer, alle Dries ters moeten in «llen zin handelen en preêken. En waarom, als 't u blieft, zyn wij geen Christen Menschen meer Omdat wij tegenover de Heidensche Samenleving der Katholieke Bewaarders een Kristene Samenleving willen stichten, gesteund op Rechtvaardigheid en Kris ten Liefde en waar de Vrede zal heerschen. (Woorden van Priester Daens). Omdat wij eerlijke vrije kiezingen willen Omdat wij elke'man éen stem willen, Evenredige Vertegenwoordiging, overal goed lager en goed Vak onderwijs voor 't Volk; (1) min lasten op den kleinen man, meer lasten op den overvloed (2); afslag der be lasting in rechte lijn op de klein fortuinen, FAMI- LIELÖON voor elk, om aldus een deftig Broodgewin en Welvaart in alle Huisgezinnen te brengen. Omdat wij dien strijd aangaan, omdat wij volgens 't woord van Priester Daens, de Leerstelsels van het Evangelie willen toepassen in Wetten en Besturen; daarom verklaart de VOLKSSTEM urbi et orbi, dat wy gevaarlijker zijn dan Liberalen en Socialisten, ja opliouden Christen menschen te zijn, dat men ons moet vervolgen totterdood. Maar die Katholieke Bewaarders zün het dan toon beelden van Christene Gevoelensen Christene Deugd? (1) Dat is supra-noodigde beste plaatsen op de Fabrieken zijn nier aan Vreemdelingen. (2) Boven Brussel stierf onlangs een Dame en laat 68 millioen in roerend goed de Staat heeft er niets van. iai Aalst. Nieuw historick-dramatiek Verhaal Dieter DAENN, Volksvertegenwoordiger XV. KNAGING EN BEROUW Na een slechte daad, de knaging van gewe ten, die Getuige, die Rechter in het binnenste van den mensch, die gedurige onrust en kna ging, dat pramen tot belijdenis, die onbegrijpe lijke gewaarwording, toont ze niet klaarlijk de Bovennatuurlijke Macht die alles heeft doen ontstaan en alles beheerscht Tommen, de oude huisknecht der Dekenij, had met spijt en onrust den valschen Kerk meester en Schepen Adriaan gevolgd en onder steund; dikwijls ging hij al droomende en al dnbbende; gedurig was hij verstrooid; 's nachts als hij wakker wierd, overviel hem een pijnlijke knaging en kon hij niet meer in slaap geraken als de Kerk openklepte, de klanken der klok drongen als spiezen in zijn lijf; in St-Martens- kerk komende, al de heilige Beelden staken hun handen verwijtend naar hem; in dien toe stand dronk hij^meer dan ooit, om zijn verstand te bedwelmen. Dien avond, dien valavond, zijn oude brave Meester zoo droef ziende, de Keukenmeid hoo- rende zeggen daar moet onzen Mijnheer den Deken van sterven In hert en ziel wetende dat hij de gehuld was van alles; Voor 't geldvoor den drank, had hij verraad ge pleegd tegen zijn braven Meester, die voor hem al tijd zoo goed geweest was. Tot hiertoe had de rampzalige zijn eigen wil len verschoonen, want benevens de knaging I Is het Christene Deugd zich baden in heidensche wulpschheid, in losbandigen overvloed, lerwijl een f ontelbaar getal Christenen en Christ innen hun leven slijten en verderven in gedurige armoede Is het Christene Deugd de Burgerlijke Wet dei Kiezingen overtreden, om door dwang en bedrog er fewela een ik- en baatzuchtige Allee'nhecrsching te ehouden? Is het Christene Deugd den ouden zieken gebrek- kelijken Arbeider uitzijn Gesticht zelfs uh zijn iij- densbed te halen, en hem als slaaf op te leiden naar de Kiezing (SUB Is het Christene Deugd den braven Landsman die zich slom en krom werkt om den grond vruchten te doen voortbrengen, van welke hij en zijn Huisgezin zoo weinig genieten, is het Christen Deugd hem. te zeggen Voor ons stemmen of uw Land kwijt Is het Christene Deugd de Pastorij besm:uien, het afbeeldsel van den ouden zieken Pastoor jnisbandolen gelijk de Katholieken te Meldert hebben gedaan, om- aat die Pastoor den vrede op zijn Parochie wilde door de Evenredigheid En t'AFFLIGHEM rond d'Abdij gaan losbandig huilen en zingen Haalt een koorde en maakt een strop en hangt den ltsten Pater op de Paters hadden daar volgens hun vrije overtuiging gestemd. Tc LEDE het afbeeldsel van een Onderpastoor rond dragen den kop afgekapt en van aciiterLeve M. den Pastoor, is dat het werk van goede Kristene Men- schen Dat elk overwege en oordeele. P. DAENS, Volksvertegenw. l Wat is de zwaarste last Wat doet het meeste kwaad De knaging en geheugen is Van eene slechte daad. A A d? rP Koophandels - Recht- jh\ f—\ I j vl I bank. Erfdeel Bree- waeker. Salon Pierre. Gentsch schetterend Vagevuur.— Kunstnieuws. In Aalst is elk verwonderd geweest dat voor M. ScHUERMANS-zaliger, die zoo weerdig de plaats heeft bekleed van Voorzitter der Koophandels-Rechtbank, niet gehandeld werd gelijk na het overlijden van M. Dr Mon-- fils-ialiger. Om welke rede had die pijnlijke miskenning plaats - Maandag ben ik weder bij M. Feron geweest aan Ter-kameren-bosch voor het Erfdeel-BREEMAEKER der.ie en laatste deeling. Rond die zaak zijn veel tablat- turen, er zijn verscheide Advokaten en verscheide Nota rissen. Door M. Feron is mij verzekerd dat de laatste akt eerlang gepasseerd is en dan worden de Erfgenamen bij eengeroepen. Lang gewacht komt toch, maar hier duurt het al te lang. Zaterdag op den koer van 't Lanuhuis zijnde, het celgevang stond open en met 2 Vrienden gmg ik er eens binnen. Het is er nog altijd donker en vuil, maar op de bres ligt nu een matras met lange stijve pluimen. Dit ontijdig bezoek scheen in den smaak niet. want aanstonds kwam de Policie geloopen, op net bevel Niemand heeft daar affairens in Slaat de deiK toe I Dit werd ook geroepen op den vermaarden Kermisdag, maar dan zat er iemand in. SPREKENDE VAN POLICIE: Te Elsene Brussel beginnen de Agenten aan 1500 fr. voor 7 k 8 uren dienst, na 4 k 5 jaren dienst aan 1800 fr.. Dat zijn nog levens 1 In ons Hoofdkerk is de proef van Gentsch schetterend Vagevuur tusschen de Meester stukken van Rubens en Craeyer nu weggenomen. De geruchten loepen dat Kerkmeester De Hert er aan houdt, doch hierin is hij alleen van zijn gedacht. Wie neeft onlangs geschreven dat in Aalst geen KUNSTGEVOEL is 1 Was het de Liberale Volksgazet van di-.n tijd nie; Zouden de Aalstenaars zóó vervallen zijn? Moet hier niet geantwoord worden NEEN Wat hebben wij gezien in de Tentoonstelling van Kunstwerken der Schilders Piet Gillis en Jan Van Malderen? In weerwil van den Kiezings- tijd, gedurig Volk uit alle Standen, veel werkende Volk, met aandacht en bewondering rondgaande. De ware Kunst treft en boeitde ongeleerdste mensch die voor een Schilderij van Rubens staat, is getroffen hier ook, de Landschappen en Toestanden waren zoo natuurlijk en levendig geschilderd, dat niemand wegging zonder te denken Die twee jonge Schilders zullen tot roem en ophef komen! Gelukkig die zulk Schilderstuk in huis mag hebben. De heeren Tentoonstellers zijn aangemoedi d door verscheideaankoopen. Moge Aalstop Kermis 19i2 wederom de eer hebben. Nu ko.nt een droeve overwe ging elk die de nieuwe Kerk der Paters op St JOB be zoekt, zegt of denkt in zijn eigen Die nieuwe Preekstoel, welk grof lomp stuk Gaat men hier ook op enkele jaren het Huis Gods versieren, zonder éen kunststuk, enkel met fabriekwerk Ach d'oude Paters handelden heel an ders. Ze wilden meesterstukken in hun Kerk. En weten de Paters niet dat Aalst een zeer bekwame Beeldhouwer heeft die aan de groote Kerk een Oataar geleverd heeft, Beenhouwers Outaar, gansch weerdig van ons oude roemrijke Hoofdkerk? Die Preekstoe., betaald met giticn van Aalst, komt uit Brugge II?? 't Is bijna on elooflijiv t Terwijl Stadsbestuur en Bevolking de Aalstersche Kuns' aanmoedigen, is het niet een zwaar misdaent van de Pa ters de opkomende Kunst in Aalst te miskennen en tt willen dooden Mijnheer den Deken en d'Hearen Pa< toors van a st, ik geloof dat zij heel anders handelen, en is 't zoo, 't wordt hun te recht Eer gespreken. P. D. Siska. Sara. de Kattelieken van Oilstj zijn zoo koleirig op de Demo craten. Sara. Doen ze, Siska Siska. - Sara, ze zouden den lesten Democraat zijnen kop afbij ten. Sara. Siska, dan mogen zij ook den kop af bijten van den helft der Leden uit hunnen Kattelieken Werkmans kring. Siska. Peist ge dat Sara. Siska, hebben ze 'ne kop op hun lijf van fasjoen? de meeste Kiezers uit den Werkmanskring hebben den jongen heer Meert helpen BUITENKEGELEN. Siska. Sara, 't is toch een aardige stemming ge weest. Sara. Een schoon stemming, Siska, die hertelijk heelt doen lachen. Ge wetj dat de Kattelieken met den ouden smeerlap van hunnen leelijken vuilen rotten Bok gingen uitgaan. Siska, Ja in 't groen geschilderd. Sara. Welnu, Siska, de Kiezers van Oilstj en heb ben dat niet gewild, en de Volkeren zijn er blijom Siska. Heb ik niet g'hoord, Sara, dat den Bok ris keerde in den Denjer geworpen te worden, om af te stroomen naar Derremonde voor Osjflek Sara. Waarvoor hij veel te slecht is, Siska, ze kunnen hunnen Bok nu opleggen en d'haver die z'er voor gekocht hadden Siska. Wat daarmeê gedaan, Sara Sara. - Dat ze daar haversoep afmaken, Siska, om hun hert te verkloeken. Siska. Ja ja, ja Sara. Ik heb nog hooren zeggen, Siska, dat de Volkeren voor M. Van den Bcrgh gestemd hebben, uit dankbaarheid: kan iemand dat afwijzen Wat zoudt gij doen, iska, indien gij over veel jaren bij hem op School geweest waart? Siska. Sara, 't zijn redens. Sara. - Daarbij, daarbij, Siska, de Kattelieken moeten leeren tellen. Siska. Kunnen ze niet tellen Sara. In tijden van Kiezingen toch niet, Siska, depreuven zijn er: Den 15 October ze rekenden uit, de Liberalen en de Socialisten ook, dat de Democraten maar 5 4 600 stemmen konden hebben. Siska. En 'twas 1800, Sara-dat zijn ander pata- ten. Sara. - - In de tweede Kiezing lagen ze boven, Siska, 't en kon niet anders, de Kattelieken hadden de Kie zerslijsten opgemaakt naar hun volle goeste. Siska. Schandalig. Sara. Elk moet dat zeggen Siska. In ons Gebuurte is 'ne man, zoo treffelijk als iemand, die 27 jaar op denzelfstcn winkel werkt en hij is geenen Kiezer, tandi dat er zijn veel jonger, 2 4 3 jaar op 'ne winkel en Kiezer! Sara. Dat is slechten bottik. Siska. En toch, Sara, hadden de katteiieke zich misrekend. De Demokraten hadden een derden man, Blanckaert van uit de klein Huizekes aan 't Schalien- huis. Sara. Siska, elk wenscht hem hertelijk proficiat. Siska. - Dus twee keeren, Sara, dat de Kattelieken zich misteld hadden. Den derden,keer, op de Ballottee- riug, hunnen jongen Kandidaat was erin, z'hadden duizend stemmen te veel. Sara. En zé bolden wcêral te kort. Siska. Maar 'k vraag mij af, Sara, waarom toch zoo koleirig loopen! hun eigene Kiezers hebhen Mijn heer Van den Bergh gewild.. En al op Donsj dat ze meester waren en er stond een galg op de Groote Markt, hij hing eraan.. Wie wisselt mij da stik Sara. -- Ikke, Siska, ikkeDe Kattelieken wilden hier gansch alleen meester zijn op 't Stadhuis, zonder kontrol en ze zouden dat geweest zijn zonder de De mocraten. Siska. En daarom zijn ze zoo koleirig. Sara. Een toeken dat ze niet goed z'tten. Er is mij ook verzekerd dat hun koleire niets is dan fantas magorie. siska. Gemaakte mennekes, Sara. Sara. - Ja, siska, om hunnen ouden Woeste uit te wasschen en hem weerom goed op zijn pikkelen te brengen.

De Werkman | 1911 | | pagina 1