Keukenboeken oopende Nieuws. De Ouderdomspensioenen. De personen geboren in 1953, 44, 45, die tot nu toe de vereischte stortingen niet gedaan hebben om de toe lage van 65 fr. te kunnen bekomen, zijn in 't gedacht dat het te laat is om nog iets te verkiijgen. Wij vernemen dat een nieuwe maatregel ten hunnen voordeele is genomen zij hebben nog den tijd tot den 31 December aanstaande, om de 18 fr. te storen in eene erkende lijfrentmaatschappijdoch hiervoor moet de maatschappij eene bijzondere aanvraag aan den Minister van Arbeid doen om de toelating tot storten te bekomen. Deze enkele storting zal op driejaren verdeeld worden, namelijk op de jaren 1910-11 en 12, er. in 1913 zullen deze ouderlingen hunne toelagen van 65 fr. kunnen beko men. Wij roepen hierop de bijzondeie aandacht der be langhebbenden. Vlaamsch in de Kamer. De Vlamingen hebhen aan hunne Kamerafgevaardig den opgedragen in de Kamer Vlaamsch te spreken. De Walen die geen Vlaamsch kennen moeten het maar lee- rcr, ofwel zij mogen intusschen een deuntje fluiten. Zij zijn niet beter dan die stomme Vlamingen die Fransch en Duitsch moeten kennen, om het kleinste postje te veroveren. UIT ~(ÏKVÏ\ Reeds van over acht jaren als wij hier met Priester Fonteyne strijd voerden, kwamen de Socialisten op onze Meetingen spreken, hun epistel afgeven en als het moge lijk was deze te doen mislukken. Maar u met de laatste kiesstrijd hebben wij ze beier leeren kennen. Zij kwamen met geheele benden, zelfs vrouwen met dreigende geba ren, roepen en tieren, onderbreken, ja het spreken onmo gelijk maken. Ja, het zou zoo ver komen dat niemand als lij, in de Stad nog een openbare Meeting zou mogen geven. Lieve Lezers, wat dunkt u van de mannen der vrijheid? Wat heeft Vooruit niet al geschreven, hoe heeft hij niet gehuild, gebast, gevloekt op Pastoors. Kasteelheeren en andere, die hij slavendrijvers noemde, omdat hunne Meetingen daar werden gestoord en niet lukten. En wat zullen de menschen van hun nu zeggen, dat zij hetzelfde doen. Een Vriend zegde ons daarover Zondag Nu, zegde hij, heb ik gezien hoe verdraagzaam de Socialisten zijn, hoe Volksgezind, hoe zij anderen kunnen dulden ik moet er tusschen arbeiden, maar heb er verder geen ge meenschap mede. Heerschen dat willen zij, alle zwoegers moeten onder hnn juk bij moeder Vooruit, in den schaap stal, en dan wordt de wolf losgelaten. De Kristen Democratie dat is de nachtmerrie, die zou hun in den weg staan, den blinddoek doen vallen het is daarom dat ze zoo boos zijn op onze Leiders, hier bij zonderlijk op de heer Plancquaert. Gentsche Vrienden, werkt bijzonderlijk in de Stad met onze bladen. Th. V. W. Wij lezen in DE EENDRACHT van Mechelen a/Maas. Dc Vadermoord van Oostham Donderdag hebben wij gemeld dat de Vadermoorder van Oostham Jacques Ooms, 21 jaren oud, tot levenslan gen dwangarbeid is veroordeeld door het Assisenhof van Limburg, Die kerel heeft het v/el verdiïnd. Wij willen op deze schrikkelijke daad echter breedvoerig terugkomen. Jacques Ooins is slechts 21 jaar oud. Hij is zeer klein van gestalte. Een paar donkere wimpels werpen eene dichte schaduwlijn op een breed rond gezicht. Zijn git zwarte oogjes dwalen gedurig rond. heeft Tommen mijn Brieven, de Brieven van mijn Kerkraad ingehouden en bij u gebracht. Nu stond de Kerkmeester verbluft als een misdadiger. Ons Brieven doen inhouden, dat is uw werk geweest, de brieven uit Antwerpen hebt gij doen onderscheppen; door uw schuld is al dien troebel in ons rustig Aalst gekomen. Al die Brieven, al die Brieven liggen hier.. Maar, mijnheer, mijnheer... Mijnheer den Deken.. Niet te maren ge gaat mij die Brieven behandigen.. Mijn huisknecht weet dat ik hier ben; een kwartuur achter mij, hij moet hier ko men... Neen, neen, neen I In zijn tegenwoordigheid zult gij niet blij ven loochenen.. Zeg, moet hij komen en na hem den Schout om hier uit die kas daar de Brieven te halen; maar weet het wel, als de Schout komt, dan zit gij dezen avond nog op den Toren. Kerkmeester, ik zie wat in uw binnenste omgaat, ge procedeert tegen de Waarheid. Welnu, ik ga u inlichten de Dood van den Zondaar wil ik niet. Er is overvloedige berm- hertigheid voor alle Zonden. Geef mij die brie ven;.. geef ze mij dadelijk en u zal geen kwaad geschieden. JOch, Mijnheer den Deken, ik meinden goed te doen. Adriaan, Adriaan, zeg dat gij u hebt la ten meeslepen door de Geldziekte Die bron van alle kwaad De belijdenis daarover kunt ge doen in de Biecht; hier moet gij uw misdaad herstellen Mij die Brieven geven, dan zal alles geheim blijven; ge t,eeft uw ontslag van SchepeQ en Kerkmeester, omrede van ziekelijkheid geeft ge mij dadelijk de Brieven, alles zinkt in een graf 1 Maar, maar, met de Schout hier komen, al les komt openbaar en dan Onthoudt wel M. DE VOORZITTER ondervraagd hem en hij bakent zonder aarzelen de volgende feiten. Zijn vader leefde in gedurige oneenk'heid met moeder en zonen. Aihoewel hij eigenaar was van land en ver scheidene dieren op stal had, waren de zonen verplicht elders werk te zoeken. Hij liet zijn land door anderen be bouwen en verkocht onder de hand het paard en een paar koeien. Zoo was de beschuldigde in dienst getreden bij een oom te Qaudmechelen. Eens kwam zijn moeder hem daar bezoeken, bracht hem een nieuw kostuum, en vertelde hem de dat vader weer een koe ging verkoopen. Jacques verzekerde haar dat hij dit wel zou beletten. Op 15 Juli 's nachts verliet hij zijn bed, kroop door een venster om niet te worden bemerkt door zijn oom, en g ng zijnen vader opzoeken te Oostham. Deze lag te bed en sliep rustig. Jacques s'oeg hem tot tweemaal met een stok op het hoofd. De vader sprong op en wilde zich verdedigen, doch de beschuldigde sloeg met een stootijzer, en riep hem toe Gij heb', aan moeder misdaan 1 De ongelukkige vader antwoordde daarop een paar woorden, en Jacques schoot hem twee kogels in de borst, waarop hij zijn vader zag vallen. De moeder die naast de kamer van het slachtoffer te bed lag, sprong op en vluchte met den jongsten zoon op deifarm. De moordenaar moest thans zijn slachtoffer verbergen. Hij kleede het gansch en deed het zelfs de klompen in de voeten Hij droeg hem twee honderd meters verder en wierp hem in een put van een onbewoond huis. Hij bekend zelf dat uit de keel nog reutelingen kwamen onder weg. Om zijn misdaad te verbergen, bedekte hij het lijk met pannen en steenen (een er van woog 21 kilos), en haalde zelfs een zwaren slijpsteen dien hij ook in den put stortte. Na die akelige misdaad trok hij naar huis, waschte het bloed van zijn kleederen, kuischte de kamer van het drama en trok terug naar Quaedmecheien, a'waar hij zich rustig te bed legde. Later kwam zijne moeder hem verwittigen dat het ge recht ging op de hoogte gesteld worden, en zij gaf hem 20 fr. om te vluchten. Te St-Niklaas bij Luik werd hij een paar dagen daarna aangehouden. De getuigen worden daarna onderhoord. De heer onderzoeksrechter Nossent vertelt de feiten, zooals hij heeft kunnen bestatigen en ondervragen ter plaatse. De geneesheeren verklaren dat Ooms ongeletterd is, doch niet onnoozel van geest. Hij kon zich geen reken schap geven van de zware misdaad die hij pleegde. Daarna volgen de andere getuigen die met Ooms in aanraking geweest zijn. M. TITS, die het ambt van Openbaar ministerie be kleedt, houdt het inzicht en den voorbedachten raad van te moorden staande, en staaft dit met menigvuldige be wijzen. M. BELLEFROID, advokaat te Hasselt, verdedigd den betichte, haalt aan dat hij door allen steeds aanzien werd als een halve zot. Behendig herinnerd hij de feiten en legt ze zoo uit, dat de dood niet het gevolg zou geweest zijn der geweidaden en revolverschoten van Ooms. s M. TITS, komt hiertegen op en bewijst dat de geweld- daden van Ooms den dood van zijn vader voor gevolg hadden. DE VOORZITTER stelt slecht twee vragen aan de Jury s 1. Is Ooms Jacques plichtig van zijn vader met inzicht en voorbedachten raad vermoord te hebben 2. Was het slachtoffer de wettige vader van den be- f schuldigde. a De Jury verwijdert zich om te beraadslagen Haar ant woord is ja op de twee vragen. HET HOF veroordeeld Ooms dan tot levenslangen dwangarbeid. Geen de minste aandoening is op het gelaat van den veroordeelde te bespeuren Een geneesmiddel tegen de Muilplaag De Landbouwmaatschappij van België heeft Woensdag namiddag te Brussel eene belangrijke vergadering gehou den die door M. Van de Vyvere, Mini ter van Landbouw, t werd bijgewoond. M. de Baron Van der Bruggen, gewe- j Minister, heeft er lezing gegeven van eene verhandeling J over de muilplaag en over een middel om die kwaal te j bestrijden een afkooksel van thymus, dat de beste uit- slagen heeft opgeleverd. De Belgische thymus is er goed i voor, doch die van Italië is nog beter. Er dient opge merkt te worden dat de streken, waar er veel thymus groeit, beveiligd schijnen te zijn tegen de muilplaag. De maatschappij heeft besloten de verhandeling van den Ba ron Van der Bruggen te laten drukken en te verspreiden, en de proefnemingen, welke met het geneesmiddel zullen gedaan worden, aan te moedigen. Tabel van Gemeenten waar het muil- en klauwzuur heerschte. Proces.. Hy zal dit moeielijk over zyn hert krijgen, want reeds knokkelde hy op de 10 p. c. door de Re geering afgehouden voor betaling in klinkende spe ciën. Geen Rozen zonder dorens. JUiKS SI'ltlTA. De subiete dood is nergens en overalze komt onver wachts bij rijk en arm, in hut en paleis. Een achtbare Werkmans-fatr.i'ie van Aalst is door een schielijk sterfgeval in rouw en droefheid gedompeld. Gustaaf Van Yperzele, oud 46 jaar, kioek en taai, had Zondag nacht nog gewerkt op de Fabriek Borreman 's namiddags gaat hij met trein van 12 ure 45 om bij zijn Zoon August te gaan, die sedert October Soldaat is te Etterbeek bij het 2* Gidsen de Trein was 1 uur ten ach ter, door braak aan 't machien tusschen Gent-Aalsthij komt te laat in Brussel, rijdt per tram naar de kasern, vraagt zijn Zoon, men gaat hem roepen, zegt de Sergeant der wacht. Als de Zoon komt zijn Vader ligt dood in de Spreek plaats een aandoening van schrik had zijn hert gepakt. Welke slag voorden braven Jongeling en welke droefheid voor de Vrouw, de Kinderen, de Broeders en verdere Bloedverwanten, 's Avonds Vader verwachten met goede tijding en 's avonds hooren Gustaaf ligt dood te Brussel. Maandag is de bedrukte Vrouw met geheel de Familie naar Etterbeek en naar Woluwe het zijn groote onkos ten maar ons Volk houdt aan de vereeniging op 't kerk hof en woensdag is het Lijk naar Aalst overgebracht. Elk heeft innig medelijden met de brave Familie, zoo pijnlijk getroffen, door het schielijk overlijden van den nog zoo jongen duurbaren Echtgenoot, Vader, Broeder en Oom. Rareleileu t'Aalsl. Ten eerste de fameuse klopjacht maandag in de vijver van den Osbroek een sterke compagnie jagers die het woud afspanden terwijl 't wild opgejaagd werd inet stok ken. 7 jagers die huns gezevenen 2 keeren naar 'nen haas schoten en hem troffen aan een zijner pooten dat hij voortliep en zonder een opjager die den haas met 'ne stok doodsloeg liep hij nog. Ze moesten die felle Schuttert naar Tripoli zenden. Z'hebben kans met de Jacht gelijk met hun Sektiën. Tweede rareteit van Virend Jan van over den Rhyn, die alle vreemde munten uitwisselt, zon der er naar te zien. Saffens liggen er 2 dobbel fr. en 1 fr.. Advies 't vermaard stuk is in ander handen. - Derde rareteit van den Groenen Doktoor die te Meldert in de Pastorij eei> vermaarde Sallooi-kom gekocht heeft in gebakken steen, volgens deskundige van Louis-Kinze De weerde is onschatbaarde saliooi er op liggende, is souverein tegen 't flerecijn en teRen de droefheid der Bewaarders na de KiezingZe staat nevens den vermaar den koperen Sinte Rochus en de schilderij van den Portugees Ponibal. Een nieuwe Tram-statie, niet in de Brabantstraat. Seaiaoua PlaiUea Hoorarei Sthapaa ««Ilea Varkiaa Antwerpen 21 42 373 121 27 136 Brabant 51 129 784 85 4 601 West-Vlaand. 62 219 1673 3 12 1245 Oost-Vlaand. GO 240 2355 199 16 2943 Henegauwen 47 93 814 602 1 150 Luik 64 lüO 1208 6 1152 Limburg 51 153 782 180 2 464 Luxemburg 4 8 93 34 Namen 12 25 104 2 26 Totaat 372 1069 8186 1192 C8 6751 Bittere teleurstelling Nederland gaat de EVENREDIG HEID invoeren voor al de kiezingen. Een zeer wijs gedacht. Zonder Rechtvaardigheid geen Vrede. De Keizer van CHINA is gevlucht oit zijn Paleis ten a ure 's nachts. 't Werd er te heet en te zwaar voor hem door den oproer. Schoonheid zonder deugd is korte vreugd. Nu spreken ze van de KIEZINGEN in 1912 te houden den Zondag 2 Juni. Willen ze den lesten Fransman zijn KIESRECHT ontnemen En 't Katholiek Komiteit voor de Fransmans blijft spra keloos en werkeloos. Konden zij alle Werklieden nun Stemrecht ontnemen, ze zouden niet mankeeren. Die Katholieke Bewaarders beminnen het werkende Volk met droogen mond a bocca secca, zoo de Spanjaard zegt. Koning Joris van Engeland is naar d'fndiën vertrokken, met de Koningin hij zal door 't Zwart Volk als Keizer gekroond worden. Het is maar schijn hier groot te zijn. Goed doen overtreft alles. Wie den arme ondersteunt, handelt a la een verstandige Landbouwer, die het zaad op eenen vruchtbaren akker uit- ff strooit, en hetzelve vertienvoudigd in- (f oogst. H. Chkysostomus. In Portugaal is een nieuw Ministerie, met Gust Vasconcelles aan 't hoofd. In vieze Landen zijn vieze namen. De Republiek fan Portugaal veel verloren heeft door den Godsdiensthaat der Regeering. De Godsdienst is een eigendom des Volks hem bestrijden is een aanslag plegen op de maatschappelijke ordezoo leert Montesquieu. Napoleon Bonaparte zijn lijk is ont leed op Sint Helena droeg de speuren van 8 wonden. Hij zweeg dit voor rason d'estado of rede van staat. Ze willen hebben dat RATTEN vluchten door den reuk van kamfer, ook door een groen Vlagsken vluch ten ze. CJit een zuiver hert komen de vruchten van een goed leven. Nav. Ch. Verzaak de begeerlijkheid en gij zult de rust proeven. Naa. Ch. I M. Depasse, van Chatelet, kwam maandag naar Brussel met eenen grooten reiszak om zijn 500,000 fr. I die hij gewonnen heeft in de Loterij. Zijn dienst van Nachtwaker in een Fabriek had hij reeds opgezegd. Te Brussel komende, wat hoort hy Dat er beslag gelegd is op zijn geld door de Deurwaarders, in den naam zijner Vrouw van welke hij reeds 27 jaar ge- scheiden leeft, zonder scheiding door de Wet.. Wat gedaan met dit blind paard De Wettelijke scheiding vragen, dit zal 2 3 jaar anloopen 't Best ware terug in huishouden icomen of akkoord maken met zijn Vrouw haar 200 of 100 duizend fran- z. en geven Beter een mager akkoord dan een vet wis* ------ Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mm* Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken ifoo Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mi] zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier a.oo De Belgische Keukenboek 1,00

De Werkman | 1911 | | pagina 3