HILAR lUS De Geestelijkheid en de Kiezingen j Viarzele. Hel gestolen Kind. Oorlog Italië Turkije .\T° 2046 8 December 19 1 de Eugel van 'l Rasphuis. Schepene Meert en de Hop Aalst en Omliggende In de Kamer Kerkelijk Humus ABONNEMENTSPRIJS: voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39s* JAARGANG De twee vorige artikels hebben getoond wat de Kieringen vroeger waren Niets dan list, ge weld en uitkooping Het waren geen Kiezingen, maar dwingingen. Als het Cijnsstelsel vervangen werd in 1892 door een begin van Volksmacht, dan werden in de Wet zeer strenge artikels opgenomen tegen Dwang, Bedrog en (Jitkooping. De Wetgevers wilden de Kiezing vrij en ge heim. Maar dat Geheim, die Vrijheid is er nog niet. Bijzonderlijk in de Gemeentekiezing van October, men zou zeggen dat een Ordewoord gegeven was om overal de oude pratijken we derom in voege te brengen, bijzonderlijk tegen de Democraten. Te Denderhautem o. a. is schandalig uitge kocht en wreed gedwongen aan veel klein Boerkes en kleine Handelaars is daar 't mes op de keel gezet: Als 't Katholiek niet wint, het geleend geld terug ot uitgespannen Er werd 's nachts uitgegaan met geld. En drinken, mijn heer, doen zat drinken 1 bijna gelijk t'Aalst over 10 jaar T'Herdersem de meerderheid is aan ons mannen ontnomen met 3 a 4 stemmen en er zijn meer dan 3o feiten van dwang en uitkoo ping bestatige. Er is gedreigd met opzeggen van Land gelijk vroegertijd. Vele Kiezers zijn van hun vrijheid beroofd het geheim der Kie zing is geschonden op menigvuldige plaatsen. En dikwijls met medehulp van Geestelijken en met Geestelijken aan 't hoofd Schromelijke zaak Allerslechtste voorbeeld Men mag niet stelen Doch mogen er stemmen gestolen worden, om Gemeentehuizen te veroveren, voor macht en gezag, plaats: n en leveringen OF (Vrij naar het Fransch, door P. D.) II. Aalmoesenier Paulus. Wij kennen de aankomst in 't Gevang en de levenswijze van Hilarius maar de Aalmoese nier, ook meer dan 50 jaren, de bewonderaar en de medehelper van den Engel van 't Rasphuis, laat ons nadere kennis met hem maken. Hij was het eenig kind eener jonge weduwe in Bretanje gelijk in Vlaanderen is het een groote eer een Priester in de Familie te heb ben; de jonge Paulus deed zijn iatijnsche klas sen, ging naar 't Seminarie van Auray, werd Priester gewijd en was thuis bij Moeder, in af wachting zijner benoeming. Ze woonden te Vannes, een schilderachtige plaats, aan den oever der Zee Zekeren avond, de jonge Priester zat in diepe gedachten verslonden. Paulus, sprak zijne Moeder, ge zijt zoo vrolijk niet meer dan vroeger Wat is er Niets, Moeder; ik ben gelukkiger dan ooit. Paulus, ge zijt bekommerd, weemoedig Moeder, mijn ziel zoekt en droomt. Ge betreurt toch niets, Paulus Niets, Moeder, maar ik zoek een leven ven toewijding en opoffering; zal het zijn in 't On derwijs in de Zielezorg op de Parochiën Ben ik niet geroepen om Missionnaris te wor den Och, Paulus, uwe Moeder verlaten Moeder, ik versta het Priesterschap als een algehcele zelfverloochening. Zoo is het, inderdaad. Gods wille, niet waar, Moeder Goed Wordt iemand Priester gewijd, wordt bij later I betaald door Staat, door Gemeente, ondersteund door de Geloovigeu om kiesdraver te worden der Bewaarders, meest altijd tegen zijn eigen Volk Onze Pans Pius X zegde he, eens Aartsbis schop zijnde te Venetië,ik heb. altijd gezien dat dewerkdadige tusschenkomst vin Priesters in de Gemeentekiezingen bijz., gtoot nadeel deed aan den Godsdienst. Ach, de Priester-kiesdra- ver, hoe onbeschrijfelijk veel verliest hij niet in den Biechtstoel, op Preekstoel en aan den Outaar I Docli zal men seggen Hij moet dit doen voor den Godsdienst Daarop antwoord in een volgend artikel. P. Daens. De Volksstem is. niet zonder rede, beroemd voor haar dwaas partijdig schrijven. Men ziet dat de hoofdopsteller op commando schrijft en sterk geoefend is in de vleierij. Zoo gaf hij ais aanbeveling voor M. Meert zoon. dat zijn Vader M. Schepene Meert goed gezien is bij al d'Hup- boeren Ais de Hopboeren dat lezen, ze lachen in hun vuist. Inderdaad was M. Meert niet tegen d'Hopboeren, als er spraak was van 't juist gewicht, ook de 1/2 ponden te betalen en het 4 pond goed gewicht af te schaffen Heeft hij ooit een woord gesproken voor gelijke Rechten en een Wet tegen de vervalsching van 't Bier DE VOLKSSTEM en 't Werkende VolkBurgers, Boeren en Werklieden. Een Salon-Socialist M. Picard, opgezwollen van boe- ken-geleerdheid, schreef onlangs België is het aardsch Paradijs van Europa. Voor de Rijken ja maar voor de werkende menschen DUIZENDMAAL NEEN. Dat is de Waarheid nogtans de Volksstem neemt aanstonds het woord van den rijken Socialist over en richt het tot ons en tot allen die verbe tering vragen voor den toestand der werkende menigte... 5 En dat is een VOLKSBLAD 1 Wogen gericht door P. DAENS tot den heer j Minister van Spoorwegen. Te Brussel, Leuvensche steenweg, worden de Mannen betaald den 8 en 15, in plaats van den 3 en 10 der j maand. En die Menschen wachten naar hun geld om te eten I Kan de Betaling nietjregelmaiig geschieden? P. Daens. VOOR EYCHEM. Eiken nanoen vertrekken uit Eychem 30 k 40 Arbei- ders naar de Koolputten nu moeten ze naar Statie-Appel- terre. indien de heer Minister den Trein 3036 ;it Dender- 'i leeuw 14,47 liet stilstaan te Eychem al die Werkmen- j schen zouden een half uur mee rus' hebben. P. Daens i In ons Zeehave komen tegenwoordig veel Schepen toe met Eetwaren uit Holland, Pataten, Krugers aan 8 fr. Wortels, schoone dikke Wortels voor de Paarden, aan 6 fr. 50, voor de keuken 7 k 7 fr. 50, de Ajuin staat aan 20 fr..—Zondag 10 December, de groote Vergadering voor de POSTBODEN en hunne Vrouwen, in Lokaal, Pieter Coeckestraat, ten 5 uren. - Er lagen dijnsdag 4 Schepen met Patotters uit Delftland, over den Moer dijk, hoor je OP KLAVEREN VIER staat geschre ven in ons LokaalAdieu Europa, wij vertrekken naar Londen. Iedermaal als die klaveren vier in de Wipqerij of in de Wiezerij verschijnt, de kameraden vragen Hoe mogen de Vrienden van den Osbroek het daar stellen Vrienden, do fail to write. We play at cards. I wish you good morning. En is't waar, vroegen ze mij maandag en dijnsdag, is 't waar? Haat ge naar den Kongo De Beul is zoo goed als «enezen maar wnrken kan hij nog niet De vermoedelijke dader loochent a les en blijft in 't Gevang. Germaine De Brauwer, die verdwenen is den avond der Brandrampspoorloos verdwenenalle opzoekin- gen van Justicie en Policie zijn vruchteloos. Zelden of nooit heeft 't Parket van Dendermonde voor zulke geheimzinnige zaak gestaanmen vindt niets, niels over de verdwijning van dat Kind. Zaturdag hing in Aalst een plakschrift op de poort van 't Landhuis, luidende alsvolgtDooreen naam looze brief in 't fransch laat een Dame aan de Justicie weten dal zij weet waar het Kind is De Schrijfster van dezen Brief is verzocht aan de Justicie nadere inlichiingen te g». ven. Niemand verstaat er hem uit. Zondag zal het 14 da gen zijn, dat dit Kind van 7 jaar verdwenen is alle putten en grachten zijn onderzocht, het Heibosch is fansch opgespeurd; en niets, niets komt uit. De Va- er is 'no man die naar 't Fransch gaathij woont zeer eenzaam, nabij het Heibosch, nabij Sonnegem en nabij Vleckem en Bambrugge, een half uur van Sta tie-Burst. Ik vroeg zaterdag aan iemand die den Oorlog volgt, gelijk den draad de naaide Hoe xit het daa? nu En zijn antwoord was Er wordt daar veel onschuldig bloed vergo- ten; het is een wilde verwarde Oorlog; den Ital iaan heeft de stad Tripoli en het omliggende; verder is 't een woestenij en een gebergte met klein boschkes; daar zit het vol van Muzul- manen en Arabiers. Een Italiaan schrijft «De moeilijkheden zijn zeer groot, niet denk baar. Men zal veel tijd noodig hebben om ze op te lossen. Wij hebben stad en kust ingenomen, maar buiten dat is alles vreeselijk en geheim zinnig. Een ding is niet te loochenen Wij zijn belegerd in Tripoli, omdat wij dag en nacht onze soldasen in de loopgrachten moeten hou den. Ons eenig doel moet zijn de verovering der Oasis, om te beletten dat de Turksche bommen in de stad vallen. Vooral de Oasis moet worden veroverd. OORLOGSGRUWELEN Duurt de oorlog nog lang, dan zal dit gevaar lijk worden. Het is belachelijk met 40,000 man gevangen te zijn door 2000 Turksche Soldaten, die vluchten als wij ontschepen en zich bepa len ons aan te vallen in een oorlog van hinder lagen. Een ander oorlogscorrespondent schrijft Een verlaten tuin. In het gras ontbindende lijken, vreeselijk stinkend. Onder een olijfboom ligt een hoop van 50 lijken van Arabieren, over vallen, de wapens in de hand en ter plaats doodgeschoten. Eene vreeselijke mengeling van bebloede lichamen, verwrongen armen, rondom overal bloed. Door de geopende deuren ziet men opene plaatsen vol zon, pikkende kippen, maar plots ziet men iets zwart liggen een lijk. Voor een huis bevindt zich eene gansche familie vereenigd in den dood. Gedurende twee uren lang schoten de bewoners op de soldaten en werden ten slotte door het hoofd geschoten. Men zai nooit het aantal gedoode Arabieren kennen, maar het was eene uitdelging.. Om deze niet te zien, werden al de vreemde dag bladschrijvers verdreven. 115,000 tat 120,000 man in Afrika Die Zoit berekent de sterkte van het Ita- liaansche Leger in Atrika op 92 bataljons voet volk en alles te samen op ii5,ooo tot 120,000 man. Veldheer Caneva bezit zeven luitenant-gene raals en zestien generaal-majoors in NoorJ- Afrika. Die zijn werkende medebroeder min acht dan zijn eigen die voor zijn eigen 3 a 4 stem men wilt in de Kiezingen en zijn medebroeder met 1 stemmeken laat, is geen Democraatmaar een Bewaarder. Salvo juslo, zoo is 't. is drij dagen grooten ambras geweest over wreedheden gepleegd door een Missionnaris van Scheut, die bijna zijn zinnen kwijt was door de Slaapziekte, ook over Catechisten die hin ders kochten en ajroofden. Hoort, men moet overal man zijn van zijnen tijd. Arm menschelijk geslacht, in al uwe ellenden, kruisen, wisselvalligheden en treurmoedighe- den, welk geluk voor u dat gij in den Hemel eene almogende en algoede Moeder hebt. S De cember, Onbevlek e Ontvangenis. In 't boek van Lasserre ziet men de Wonderen en Mirakelen, onloochenbaar, om de zielen te redden.

De Werkman | 1911 | | pagina 1