Keukenboeken Begrooting van 's Lands middelen Kassé-Papier Redevoering van PIETER DAENS, in zitting van 14 Dec. 1911 oopc &li< Een goede Ponk. ten SS ure 4K vide (In die zitting te 5 ure 10 tot 5 ure, sprak M. Woeste en begon met te zeggen dat een zware verkoudheid hem net spreken zeer lastig maakte. Nog tans werd hij gedurig onderbroken door de Liberalendie M! Woeste, een oude geslepen en geprofeste jurist als hij is, vroeg gedurig aan dé Liberalen Ge vraagt millioenen meerwaar zult ge 't geld halen Welke nieuwe lasten zult gij invoeren De Liberalen durven daarop niet antwoorden, ze vreezen immers de groote Kapitalisten te misnoegen... M. Woeste had ook uit drukkelijk verklaard dat de Bevolking van België in grootèn voorspoed leeft, dat in ons Land een alge- meene welvaart is.. Uit compassie ik zweeg; als ik begon te spreken ging M. Woeste de Kamer uit, dan zegde ik in 't Vlaamsch.) De heer Daens Mijne Heeren, waarlijk daareven moest ik op mijn lippen bijten. Er is Welvaart, algemeene vVel vaart, algemeene voorspoed bij onze Bevolking En dat wordt hier gezegd door eenen Vertegen woordiger van Vlaanderen40 jaren geleden, als M. Woeste naar de Kamer wilde, dan kwam hij in Arrondissement Aalst, daar ging hij, niet bij de wer kende Bevolking, maar bij de 7 'groote Eigenaars, de 7 groote Meesters der Kiezers en nu, met oud te worden is hij niet veranderdhij eert en dient de Kapitalisten, maar van 't werkende Volk wil hij niet weten. Mijne Heeren, ik zie hier heffen en leggen en rond den pot loopen; maar een Demokraat zal u rechtaf de Waarheid zeggen. Er is geld noodig veel geld voor ontelbare klein Bedienden en Werklieden van den Staat, die al wer kende honger lijden, 3 fr. daags 12Ó0 fr. 1400 fr. per jaar, dai zijn Hongerloonen, 4 fr. zou het minimum moeten zijn/Pater Rutten, die vriend der Katholieken, rekent dat een Huishouden van Man, Vrouw en 2 Kin deren 24 fr. noodig heeft in de week. M. Camiel Huysmans Met 24 fr. per week, men komt er niet in de Steden. De heer Daens. Zekerlijk, men komt er niet en op den Buiten is het ook zeer moeielijk. Er is geld, veel geld noodig voor de Pensioenen der klein Staatsbedienden, burger en militair; ziek zijnde, oud, versleten en op 't verhongeren gezet worden Die schande duurt reeds veel te lang. De nieuwe Schoolwet, Leerplicht, Vakonderwijs, goed betaalde Onderwijzers, 'tzal millioenen vragen maar al wat men aan 't Onderwijs geeft, neemt nien af aan Wanorde, aan Wildheid, aan Dronkenschap, aan Misdadigheid Geld is er noodig voor betamelijke Statiën in de Dendervallei bijna allen zijn 40 jaar oud, met wacht zalen voor 20 a 30 man, terwijl 2 a 300 Reizende Werklieden daar 's morgends te 4 a 5 uren aankomen. In den Winter, daar buiten moeten staan in regen, sneeuw, storm en wind, 't is vreeslijk Geld is er noodig, opdat al de Staatsbedienden zou den kunnen deftig leven volgens hunnen Staat, hierin moet de Staat tot voorbeeld strekken. Ja ja, de heer Francksleeg den bal niet mis, als hij hier gister zegdeDe Begrooting van 's Lands Mid delen kan tot 1000 millioen komen. Waar is dat geld te vinden Bij de werkende me nigte, bij de kleine Burgers, de Landbouwers, de klein Renteniers Neen, neen, naar den grooten overvloed moet men 1JUJL- "ir? 11"U"'gl Kameraad, die som kan mij niet helpen ik ben zestig franken huishuur ten achter Zesog franken Heb ik ze morgen niet, overmorgen ben •k met mijn huishouden op straat.. Zou 'ne mensch geen ongelukken doen? --- Dit mag niet zijn; we moeten onzen Even naasten beminnen als ons eigen zeiven. Juist ging de Aalmoesenier daar voorbij, hij hoorde die woorden, sprak er tusschen Meer dan ons eigen zeiven moeten wij onzen Even naaste beminnen Dit gezegd hebbende, ging hij voort. De Gevangene, een kloeke manskerel van 35 jaren, bleef eenige oogenblikken diep den kend Kameraad, zegde hij, ja meer dan ons eigen zelve moeten wij onzen Evennaaste beminnen dat zal ik, dat wil ik. Gij hebt 60 fr. noodig Eilaas, ja Ik zk\ er u meer geven; in alle eerlijkheid maar daarvoor moet ik eens in de Stad zijn. Daarin kunt ge mij helpen. U helpen Ja, met mij een vijl te geven, aanstonds, en morgen vroeg in de Kantien een werkmans- kleëding. Mag dat zijn 't Moethet woord van onzen Priester Bemin uwen Evenmenseh meer dan uw eigen zeiven, dat moet de Wet zijn van ons, ongeluk kige kameraden. Kameraad, 't is voor uw Vrouw en uw Kinderkes, om hun leven te reddenwilt gij dat zij in deze bittere koude van honger sterven! Zijt gij Vader of Wreed aard!... Kameraad, geef mij de hand van Broe derliefde Dezen avond de vijl hier en morgen in de Kantien. Hier moesten ze nog eens zwijgen een Ci pier of Surveillant was nabij. 's Avonds werd de vijl in 't geheim behan- digdtwee koppelen oogen spraken zielsroe- rend tot elkander. faan, door de klimmende Belasting, de Belasting op et inkomen, de Belasting op omroerende goederen. Onlangs stierf te Brussel een 80jarige Dame, we duwe zonder kinderen, en liet 68 millioen achter in roerend goed, van welke de Staat geen centiem heeft, terwijl de kleine Eigenaar voor een Huizeken of plekske Land, Doodschuld moet betalen, zelfs in rechte liin. De Beïasting op den Overvloed, die er moet komen, staat aangeprezen in den Pauselijken Wereldbrief van 1891 De vermaarde Pater Jesuiet Theologant Liberatore, noemt haar rechtveerdig en noodzakelijk. Katholieken, nog eenige dagen, ge gaat knielen voor het Stalleken van Bethlehem en wat zegt dat Goddelijk Kind in zijn Evangelie? Als gij, Rijken, wel geëeten hébten ge ziet uwen Medemensch die honger heeft, deel hem mede ^an uwen overvloed als gij goed gekleed zijt en gij ziet uwen Medemensch arm aan kleederen, geef hem van uwen overschot. Waar zullen wij het geld halen vraagt M. Woeste gedurig Welnu, laat ons eens meester; op 24 uien tijds zullen wij de klimmende Belasting invoeren. De heer C. Huysmans. En zy zal nooit meer afge schaft worden. De heer Daens. Katholieke Heeren, waar is hier uwe Rechtvaardigheid De heer C. Huysmans. Honderden Katholieken zijn voor de Klimmende Belasting. De heer Daens. Zoo is 't ja; en waarom durven ze niet vooruit komen Waarom Omdat de verstokte Bewaarderij hier nog meester is, in deze zoogezegde Volkskamer. Het werkende Volk heeft nog zoo wei nig te zeggen in het Landsbestuur. De stem van 't Volk klinkt hier nog zoo flets en zoo flauw. In een echte Volkskamer zou de heer Hoyois de zinnelooze en m sdadige woorden niet durven spre ken die in zyn verslag staan, op bl. 33 De rijkdom ligt, Goddank, niet opgehoopt in en kele handen, noch in eene enkele klasse der Bevol king. Zij is verdeeld onder al de klassen. Onder al de klassen Heer Voorzitter, 't is 5 ure, ik zou geerne weg met Trein 6 ure 14. M. Ie Président Nerinckx. Nous ne pouvous re- mettre demain, Monsieur Daens, il faut absolument terminer aujourdhui. De h. Daens. Zeg dat eens schoon in't Vlaamsch, als 't, u blieft, Mijnheer de Voorzitter. De heer Voorzitter. lk zegde, M. Daens, dat het volstrekt noodig is heden nog gedaan te maken. De heer Daens. Ik ga dus voort De rijkdom verdeeld onder al de klassen der Be volking; Ach, rykdom, bij de 60,000 Vlaamsche Boeren, die elk jaar naar Frankrijk trekken voor hun Brood, om in hun Vaderland niet te verhongeren. M. C. Hymans. En daarom beroofd van zijn Stem recht. De neer Daens. Bijna allen, en dees jaar allen, als de stemming den 2 Juni zou zijn. Rijkdom, by de (luizenden en duizenden die eiken morgend te 5 of 4 ure en nog vroeger moeten optrek ken uit de Vlaanderen naar de Travo's der groote Steden, naar de Saruisfabrieken, naar de Koolputten, slecht gekleed, slecht gevoed, en een echt slaven leven hebbende. Rijkdom bij de kleine Burgerij, meer en meer ge- smijsterd door de machtige groote Bazaars. Rijkdom bij de Landbouwers die zich stijf en krom werken en dan nog het noodige niet hebben. Rijkdom bij de Fabriekwerkers onzer Katholieke Steden, hoe katholieker hoe armer. Werklieden, on telbaar in getal, wiens leven een pijnbank is; de Heeren die spreken van openbare Welvaart, moesten eens dat Leger van wroeters kunnen in oogenschouw nemen; kloek en schoon in de jonkheid, maar rap verslensd en versleten, uitgemergeld, verouderd voor den Tijd. Rijkdom, welvaart bij de kleine Slaatsbedienden, slachtoffers van hongerloonen Welvaart bij de werkende Moeders en de werkende Dochters der Vlaanderen I Waarom worden zulke misdadige onzinnigheden j hier gezegd en herhaald i Uit gelddorst, uit wrekzucht, uit gierigheid, opdat men niet raken zou aan de groote kolossale Fortuinen. Hoe onbedacht en ongelukkig zijn de werkende Kie zers, die voor Heeren stemmen, 'welke hier den spot dry ven met de gansche werkende klas Van over 20 jaar heeft de Kristene Volkspartij aan 't hoofd van haar Programma geschreven Klimmende Belasting Belasting op de roerende goederen belasting op 't groot inkomen. Daarvoor hebben onze Stichters Priester Daens. Advokaat De Backer, Smid Lara- brecht, Frans Sterck en anderen geleden en gestre den. Daarvoor alleen werden zij gehaat en vervolgd; on der godsdienstig opzicht kan niets-tegen ons inge bracht worden; ons Programma is het Evangelie; maar we willen de voorrechten der Ryken fnuiken dat is onze misdaad, maar het is een weldaad voor iedereen, en byzonderlyk voor de werkende Standen, die, bewust van hunne macht en van hun recht, hier mannen naar hun hert zullen zenden; dat zal bijzon derlijk gebeuren door Algemeen Stemrechtdat elk dus meehelpe om de Volksmacht te versterken. In 't omliggende van Pan snoeide een Boer onlangs zijne liaag nabij den ijzerenweg uit de dikke haat' valt een portefeuille die vol Bankbrieven stak en koupons der Banque de France. Er was voor een waarde in 205.UCO tr. Een jaar geleden was een krankzinnige langs daar gere den en had zijn portefeuille met bankbrieven uit den Trein geworpen. Tempus, de tijd. Hij stormt en vliegtde tijd is de grootste schat, de tijd eens om, keert nooit weerom. Met al hun macht en hun schatten, kunnen de Keizers en Koningen een enkel oogpink niet terug krijgen. Tempo perduto, mai non si raquista. De tija is een peerd waar gedurig de zweep op ligt. De grootste Vreugd is van zijnen Tijd goed besteed te hebben. - Ons Leven is schoon weer en slecht weer, zonneschijn en storm, vorst en dooi overhand, en over hand ook leute en verdriet. Extienna gaudiï lactus oceupat, zegt de wijzeman. Laat ons Vrede hebben in ons hert. En wat goed nieuws! In TRIPOLI is 't ge durig vechten, branden en moorden. Het zal daar een roode Kerstdag zijn... Italië een allerslechtste voor beeld geeft, in 't Vatikaan waren slechte raadgevers die den Oorlog willen goedkeuren, uit Vaderlands liefde. Maar de Paus, een Burgerskind, heeft die bloe dige glorial opentlijk afgekeurd... Pax hominibus! Vrede onder de menschen. Niets dat de Vrede te bo ven gaathet rijkste Huis zonder Vrede is een Huis van Ongeluk. Als er éen l'reugd in de wereld is, dan bezit haar gewis de reine van harte. De oude Keizer van Oostenrijk steekt in zijn bedde hij hoest als'een peerd en is fori van asem. Meester Lieven gaf daarvoorDe rust, de reine lucht, koude zoete melk met wat suiker in en wat brood in gebrokkeldregen water drinken met wat suiker in. Haat en nijd uit zijn hert bannen den Evenmenseh goed doen. En als de olie uit de lamp is, zeggen Patiencie met den Heer, 't is hier voor elk komen en gaan. De Tijd, de Vaak en de Dood kan niemand tegenhouden. Het zijn zaken die gedurig onder de zweep liggen. De Dood is nergens en overalhet gedacht der Dood leert ons goedhertig zijn en genadig, ver draagzaam, verduldig, nederig, echt godsdienstig. Die sterft als Democraat sterft gerust. Een Leven ingericht naar de voorschriften van Godsdienst, Natuur en Rede, van Orde, Moraal en zal nooit vreugdeloos wezen. In Aalst zijn d'ander week twee klein Soldaatjes gestorven en plechtig be graven. - Te Dendermonde is overleden M. Van de Voorde, oud-Schepene, Volksdichter en in 1888 onze Reisgezel naar Romemet Advokaat Ghysselinckx, Charelke Lievens, Daens maakte hij deel der zeven Pelgrims die den kost en 't logistop hun eigen deden; al d ander, rond de 1200, waren ingeschreven voor logist, rijtuigen en tafel. Wij gingen waar wij wilden vrijheid is gemak en blijheid, maar somtijds nog al lastig. M. Van de Voorde was geboren te Hamme in 1833. De Dendermondsche pontilheid ging hem niet in zijn habyt van Schepene vond hij het leutig in een Volksherberg te gaan een glas drinken en uit een lange pijp rooken. Naar Roomen gaande, had de Ge meenteraad van Dendermonde hem gelast met een Huldebrief aan den Paushij keerde terug en had het eerbiedig Missief nog in zijnen zak. Te Dender monde zegde hijveel complimenten van den Paus. Alle Honing, dien men uit de bloesems der wereld vergaren kan. heeft niet zooveel zoetheid als de gal en de edik van onzen Heiland. - Te P \R!J is een zwarte Dievenbende ontdekt, die inde Magazijnen pra- tikeerdevoor meer dan 100,000 fr. gestolen goed is ontdekt.Zegingen hun goed versjachelen in vreemde Landen. Eerlijken handel is zekeren wandel. Wat komt van bedriegen, dat moet vervliegen. Priester GAYRAUD, de Volksvertegenwooraiger-Demokraat, van Frankrijk, die kloeke Volksheld is overleden. Hij was maar 55 jaarhet werkende Volk betreurt en ver eert hem. Honor et gloria.Och is dat al zoolang Zaturdag was het 2 jaar dat Leopold II zijnen lesten salu gat. Zijn stertbed was in duisternis gehuld Een zaak weet menDat hij een rouwmoedige Biecht sprak en als Kristen Mensch stierf. Wie is zonder zonden Bij den Heer is overvloedige bermhertigheid. Vat uw plicht ernstig op, dan zal de vreugde van zelf komen. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER o,io c. per meter, o 50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF - Pennen - Potlooden lukt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mm* Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme eu koude Dranken i^oo Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koks baas wezen 4,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00

De Werkman | 1911 | | pagina 3