Keukenboeken Kamer van Vol! svertegenwoordigers Kassé-Papier Zilt ing van Dijnsdag 16 Januari 1912 Redevoering van Pielei' Daens over de duurte der levensmiddelen Mijnheer de Pastoor, door medelijden be wogen; In uw binnenste is daar niet een vreugde vol gevoel. Ja, ja, Mijnheer de' Pastoor. Och, vriend-lief, Broeder- Bij dat woord Broeder, hem toegesproken, den Gevangene ontvloog een gegil van ontroe ring. Broeder, het is de stemme van den goeden God, die aanstonds alle werk van broederliefde beloontGod is oneindig goed; aanstonds be- loont,hij de Broederlijke Liefde, om ze hierna maals voor eeuwig te beioonen. Ge kent Hila rius Hemelblauw, Mijnheer de Pastoor. Zijn werk is mijn werk De wreedheid van dit Gevang verzachten door de Liefde tot den Evenmensch Die'zijnen Evenmensch niet bemint, bemint God ook niet. De Hemel is Liefdede Liefde tot den Evenmensch brengt in onze ziel een deel van den Ilemel. Hilarius, de wonderbare man, is hier sedert jaren en jaren een toonbeeld en een Opperhoofd van Broederliefde, ik, Priester, ben zijn Discipel, wees het ook, wek de andere gevangenen op een vereeniging en een samenwerking van Liefde zal dit Gevang in een Paradijs verande ren. Er valt hier nog zooveel te doen. Ludwig, morgen keer iz terug. Denk er ernstig aan wilt gij Hoofdman worden in onzen Bond, dan breng ik u een Kruisbeeld dat Hilarius beitelt, want hij is een ervaren kunstenaar. Tot morgen, Vriendgedenkt het woordZijt gij droef, bidt, bidt vurig, ootmoedig en zelfs in wanho pige omstandigheden een hemelsche troost zal ais Mei-dauw op uw hert vallen. Dien avond, thuis aan tafel zijnde bij zijne Moeder, die heldhaftige Christinne DejMoeder sprak aan haren Zoon over hét Huisgezin van den Steenkapper; alle verdriet Huishuur 2,00 Licht 0,30 Aardappels, 18 kilo, aan 7 c. 1,26 Kolen, 50 kilo, 1,40 Brood, 21 kilo, 24 c. per kilo, 5,04 Suikerij, 500 grammen 0,15 Koffiemelk, 3 pinten en half, 0,35 Boter-Margarina, 500 grammen 0.96 Vet, 5oo grammen, aan 1,80 de kilo 0,90 21 pinten botermelk, aan 2 c. de pint 0,42 Rijst, 5oo grammen, aan o,36 de kilo 0,18 Zout, 1 kilo, Bloem en koffie Groensels, aan o,5o per week, Vermisel, 250 grammen, Zeep, 1 kilo, Waschpoeder, 5oo grammen, ZondagnoenmaalVleesch 75o gr. Onderhoud kleederen en meubels Tabak en baard Ziekenbond o,o7 1,00 o,5o o,12 o,4o o,4o l,2o l,5o o,2o o,15 18,85 Is te samen De heer Daens. De Zomer van 19! 1 zai.bij de rijke menscüeneen ailerzoetste geheuger.is laten vier tot vijf maanden zomer, met zuivere zonneschijn, geen enkel druppelke regen en nooit zooveel rijk Volk en zeoveel wellust in de badsteden. Voorden Landbouwer, integendeel, was dit zeer droe vig de grond nitgedroogd tot op een halve meter diepte, hoegenaamd geen lafenis Op andere jaren, ten halven Oktober, kon men van op de treinen, de velden vol groe nen waai zien, en korts nadien stonden er rapen zoo dik als kinderkoppen. Nu zag men niets dan naakten dorren grond Er was geen beesteneten, en in plaats van met den kortewagen naar zijn veld te gaan en voor zijne geliefde koeibeesten goed sappig loof te kunnen aanbrengen, moest de Land bouwer van dan af, naar de stad om met zijn zuur ge wonnen geld het noodlge veevoeder aan verhoogde prij zen aan te schaffen. De Pulpen die vroeger aan 90 frank de 100 kilo ston den, waren nu slechts aan 150 fr. te verkrijgen. Lijn- zaadmeel was van 19 frank tot 27 en 28 geklommen Zemelen van 13 frank tot 17 en 18 frank; Lijnkoeken van 16 tot 18 frank, en Hooi van 6 tot 12 en 13 frank, enz. Arme Landbouwers, Heeren bijzonderlijk arme kleine Landbouwers. Al hun geld moesten zij uhgeven orn bees tenvoeder aan te koopen het geld dat ze gegaard had den om Lasten en Pachten Ie kunnen voldoen, en, bij het naderen van den Winter, voor kleederen en deksel, voor meubelen en huisgerief. En welke zijn de onvermijdelijke gevolgen van dien opslag Wat zegde Bismarck Is de Boer in goeden staat, Elk deftig door de wereld gaat. Is dt kleine Landhouwer bij ons in goeden staat De Landbonwer moet zijn Dorp ontvluchten om zijn aas te gaan zoeken als aardewerker of als lastdier in de koolputten, of in de loodwitfabrieken, of in Frankrijk. Want herinnert U wel, Heeren, dat jaarlijks 60,000 Vlaamsche Boeren naar Frankrijk moeten uit- ijken, om in hun Vaderland niet te verhongeren. Meer dan 60,000 Werklieden aldus van hun Stemrecht beroofd immers den 4« Zondag van Mei zijn bijna allen weg en indien inen nu, voor dees jaar, de kiezing stelt op den 2 Juni, dan zal geen enkel Franschman zijn stemrecht kun nen uitoefenen. Uwe Commissie, voorgezeten door den achtbaren heer Nerinckx en die als verslaggever den heer de Ghei- Iin.k aangesteld heeft, en ik hoop wel dat dit achtbaar Lid, als Voorzitter van den Bond der Frrnschmans, er zal aan houden de voorstellen dier Commissie in de Ka mer te doen doorgaan heeft men éénparigheid van stemmen de meening uitgedrukt dat de kiezing, zelfs dit jaar nog, op den 2el zondag van Mei'zou moeten plaats grijpen. Wat onrechtvaardigheid toch de kiezincen te stellen op eenen datum waarop zooveel duizende Boeren weg zijn Het ware wraakroepend en het zou de Rechterzijde den haat der werkende klas van den Buiten verzekeren, moesten de kiezingen tegen het gevoelen der Commissie lelve op den 2 Juni vastgesteld worden. Heeren, ik heb U moeten spreken van d n toestand on zer Landbouwers om aan te toonen dat de verhooging van den prijs der levensmiddelen onvermijdelijk was. Onzinnig was het tegen dezen opslag marktrumoer te maken en zelfs Volksopstand te verwekken. Indien de mannen der steden e» bijzonderlijk die uit de Walen- tvfvsaeaa. .riaj a m e».-. t iny ;r r aKjiCTMHjWv streek wisten'wat zuren last en onkost de Boeren hebben om hun vee te voederen, zij zouden niet verwonderd zijn dat de prijzen van Boter, Melk, Eieren en der andere voortbrengselen van den Buiten zoo opgeslagen zijn. Maat die verhooging is bijzonderlijk hard gevallen voor de Werk'ieden en kleine bedienden van den Staat. In 1905 maakte mijn broeder Priester Daens met mij eene huishoudelijke begrooting; wat een huishouden van man, vrouw_en twee kinderkes noodig heeft per week om te leven. Ik zal die begrooting nog eens herhalen omdat iedereen overtuigd zou wezen dat vele loonen van Staatswerklie den en kleine bedienden, oprechte hongerloonen zijn. On waarheid mag gezegd worden en men zou deze cijfers moeten van buiten Ieeren gelijk het Onze Vader. Zie hier Uit het oog niet ie verliezen dat sedert 1905 alles duur der is geworden en een Huismoeder er niet kan komen met 18,85 fr. per week. Aardappels 2 centiemen per kilo meer; Brood 4, Koffie 30, Suikerij 15 e. Vleesch 30 cent. Maakt dus voor een huishouden van man, vrouw en twee kinderkes, eene som van 20,80 fr. in gewone omstandig heden, zonder rekening te houden der dagen van ziekte, der geboorten, der sterfgevallen, der noodzakelijke ver- verletdagen, enz. Deze begrooting betreft slechts een huishouden van twee kinderkes, terwijl doorgaan» d» Vlaamsche Huisge zinnen er vijf, zes, ja zeven tellen. Heer Minister de Broquevllle, uw voorzaat, de heer Helleputte heeft het minimum dagloon gebracht op 3 fr. Vroeger waren er dagloonen van 2,60 en zeifs va» 2,40 fr. Wij moeten liet 'rechtuit zeggen, de heer Helle- putte haalt eer van zijn werk en hij dient daarvoor be dankt te worden Gij, heer de Broqueviile, hebt het lot der Biiefdragers merkelijk verbeterd. De oude Bedienden hebben opslag van loon bekomen, maar er bestaan vele uitzonderingen en vele feilen komt men in dit schoon werk tegen. De bureelen van zekere Statie-Oversten ïijn vol van klach ten. Onder andere in Brussel-Noord, van de 108 rijtuig poetsers enkel 50 zijn verhoogd met 20 k 10 centiemen mannen met 6 8 jaren dienst blijven aan 3 fr. daags idem t'Aalst in Koopwaren-Statie, Mannen, Huisvaders met 6 8 jaren dienst aan 3 fr.. Aan velen Is enkel 10 c. opslag gegeven. Het is ook aan te merken met spijt, dat de bedienden aan 1600 fr. en hooger een verhooging hebben bekomen die begint te loopen van 1 juni 1911, terwijl de verhoo gingen der kleine Bedienden en Werklieden slechts In voege treedt op 1 December. Zij, die dus de kleinste loonen trekken, krijgen hunne vei hooging slechts S maanden later dan zij die beter be taald zijn. Is dat redelijk en rechtvaardig U dank zeggende voor de verhoogingen die gij aan de j oudere bedienden toegestaan hebt, moeten wij U nog- tans vragen of deze verhooging voldoende is Hoe talrijk zijn ze niet die slechts drie frank verdienen, alhoewel gij zegdet in de afdeeling dat die dagloonen werden toege- j staan aan beginnelingen, hoe talrijk zijn ze niet die dit loon genieten, die 8 jaar of meer dienst hebben en die Va ler zijn van twee, drie, vier of meer kinderen Hoe- I veel maneuvers zijn er niet die slechts 3 franken daags verdienen, alhoewel zij een zeer lastig en zelts nachtwerk te verrichten hebben Onlangs zag ik in Brussel een Overste van Rijtuigpoetsers, Vader van drie Kinderen en die 100 frank per maand verdient. Na de reglementaire afhoudingen bleef er hem slechts eene som va» 94 frank over of 3 franken daags. Vroeger was dit te weinig, en nu, met de duurte der le vensmiddelen, is 't afgrijslijken Hongerloon. is het niet schandelijk voor ons Land, jonge en kloeke mannen in ellende te zien leven, mannen die vader zijn van familie, die 10, 11 en 12 uren werken per dag en die zich geene bijwinsten kunnen verschatten, want de Staat verbiedt hem herberg of winkel te houden. Zij hebben niets anders dan hetgeen zij trekken van den Staat. De Kardinaal van Mechelen haaide het woord aan van den Goddelijken Meester, zeggende Gaat en vermenigvul digt en hij raadde de Werklieden aan dit gebod na te komen. Maar wat gebeurt nu Met schrik wordt in zulke huis houdens de geboorte van een kind verwacht. Welke le vens van angst en smart De oude Paus Leo Xill zegde zoowel Om de deugd te oefenen is er een zekere mate van welvaatt noodig. Honger! on hebben en de deugd oefenen, is 't mogelijk? De he er Minister de Broqueviile weet het wel het ge tal hongerloonen is nog zeer groot in het talrijk leger van zijne bedienden. Welnu, zijne zending is zoo schoon en zoo groot; hij zou de Vader moeten,zijn van zijne on- derhoorigen, bijzonder van de kleinen en 'jiederigen. Wat doet een Vader Hij zoekt gedurig om aan zijne Kinde ren al het nocdlge te verschaffen en zooveel welvaart- mogelijk Heer Minister, boven al den roem van de wereld, boven al de genuchten en vermaken, is eene voldoening die veel schooner is, de voldoening van rechi vaardig te zijn jegens zijne bedienden, van hun goed te doen, van aan die tal rijke hongerlijders het middel te geven om wat huiselijk geluk te hebben. Is het wonder, mijne heeren, dat er wanorde heerscht in de wereld, bij de werklieden Is het te verwonderen dat vele arme Weiklieden het huis voor de herberg ver laten Waarom Omdat zij te huis niets anders zien dan armoede, ellende en gebrek. Ik hoor u zeggen, heer Minister, ja, dat is zeer wel, maar de geldmiddelen ontbreken mij; en als ik nieuwe be lastingen vraag, dan stemt gij en vele leden der linker zijde er tegen. Waarom stemmen wij er tegen, Heer Minister Omdat de Burger, de Boer en de Werkman reeds te zwaar be last en hunne winsten te gering zijn. Onlangs zegde mij een Huisvader dat zijn Huizeken afgebrand zijnde, hij hetzelve heropgebouwd had. Hij had het een weinig hooger gemaakt en de vensters wat grooter om meer lucht en licht te hebben. Welnu wat doet de fiscus Hij legt aanstonds eene nieuwe belas ting op dit huizeken, in plaats van 4 tr. 30 16,40. Zoo is het overat. Gedurig en altijd wordt er jaaht gemaakt op de kleine menschen door de accijnsbedienden ont de lasten van die menschen te verhoogen. Om geld S te hebben moet men niet gaan waar armoede is, maar wel in de hoogte, waar men in de weelde leeft. Ik heb het dikwijls gezegd en ik herhaal hetWilt gij aan al uwe bedienden een deftig leven verzekeren, dan moet gij naar de hoogte gaan, naar de rijkdommen en deze treffen door de klimmen blasting op het inkomen, op de roeren de goederen. De grond van België wordt geschat op eene waarde van 6 milliards, hel is te zeggen 6,000 millioen fr. jaar- 'ijks brengt hij op in la-ten voor den Staat eene som van 6o miliioen. De actiën, de obligation en de papierswaar den die in Belgiën zijn en waar geene centiem belasting op drukt, worden geraamd op eene waarde van 8 1/2 mil liard Indien deze waarden belast waren gelijk den grond, dan zou men daaruit een inkomen trekken van 85 mil- lioenen. Met deze som zou men aan de oude Arbeiders een deftig pensioen kunnen geven van een frank per dag. Men zou insge'ijks aan alle bedienden en Werklieden een familieloon kunnen geven, wat noodzakelijk i». Men zou insgelijks de lasten kunnen verminderen die nu zoo zwaar wegen op den boer, den burger en den werkman men zou ook openbare werken kunnen uitvoe ren die nu stil liggen men zou eindelijk van België een vaderland kunnen maken voor elkeen, groot en klein, rijk en arm. Wij Chrislene Democraten vragen en pramen u, heer Minister en leden der rechterzijde, om dien weg in te slaan en de lasten te leggen op den overvloed. In de rechterzijde zijn e, eénige van goeden wil, maar heiaas I de meerderheid blijft vast aan den ouden deessem de rijken die daar zeleien zijn gelijk de Phariseërs zij be lasten de anderen en zij willen zelf al de eer en de voor deden hebben. i toe3landen zullen veranderen en verbeteren, indien er bij de volgende kiezingen eene demokratische meer derheid gekozen wordt. Misschien zal er evenwicht be staan tusschen de katholieken, en de liberalen en socia listen. Reeds rekent men uit dat er van beide kanten 92 leden zullen zijn. Welnu, ziet ge dan niet dat de kleine partij van de chrlstene Democratie,die reeds ter dood ver volgd i» geweest, maar die toch nog frisch en gezond is, dat die kleine Partij hier nog de wet zal kunnen maken en den doorslag geven? De vertegenwoordigers der Kiistene Democratie zullen altijd stemmen voor alles wat de be langen van het Volk kan bevorderen. Ik wek ten eerite de rechterzijde en den heer Minister op om al dit goede te verwezenlijken. Misschien is de tijd kort om al dit gorde te doen, maar gij hebt, heer Minis ter, eene groote zending t* vervullen, en ik hoop dat gij den toestand van uwe werklieden en uwe klein bedienden zult verbeteren met hun loon te verhoogen. Men pocht altijd op den rijkdom van België. Dat is eene gloeiende schande en eene sociale onrechtvaardig heid tegenover de werkende klas, onrechtvaardigheid die gij zuli uitboeten, Heeren der rechterzijde, misschien vroeger dan gij denkt. Ik wek dus de kiezers op om, den tweeden zondag van Mei en niet den tweeden Juni, te stemmen voor de Volks vrienden overal vaar de Kristene Democraten in het strijdperk treden of ten tnins e, waar zij de kans niet heb ben om alzoo te stemmen, dit te doen voor mannen die rechlzinng en ernstig den hu digen onrechtvaardigen toe stand willen zien eindigen. (Zeer wel schoon efiene bladen aan 32 centiemen den kil» vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER •choon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 e. per mctc-r, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen -- Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur gcr door M"' Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van cenige warme en koude Dranken ifoo Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00

De Werkman | 1912 | | pagina 3