Bericht over a Ninove STEMRECHT In de Volkskamer i\To 2055 126 Januari 1912 Aan dees blad behoort een bijvoegsel Stemrecht is voorzeker het voornaamste, het schoonste, het edelste recht dat er bestaat, in dien het wordt toegepast in den vollen recht vaardigen zin. DaarvoorZuiver Algemeen Stemrecht 1 dat de voorbode is van alle recht vaardige hervormingen en Volkswetten. Nochtans, onze hedendaagsehe Regeering is er weinig of niets mede iugenomen zij stellen zelfs alles in 't werk, om het zoo wijd en lang mogelijk op den achtergrond te schuiven, om dat zij maar al te wel weten, dat, met dit stel sel, zij de wetten niet zouden maken naar hun nen zin, maar wel naar 't verlangen van het Volk. De Regeering wordt op den buiten in haar verdrukkingswerk geholpen, door eene over- groote massa der hoogere standen, die het Volk willen instampen dat stemmen geen recht is, maar enkel eene uitoefening van een ambt. Anderen zeggen dat het een onrecht ware den werkman gelijk te stellen met de rijken. Is hij dan niet zoowel Burger dan de rijke Men zegt ook dat de Werkman geene belas tingen betaalt. Schandige leugen Want, het is met zijn zweet, dat de 2/3 der staatskas gevuld wordt, door de overtollige verbruikingslasten, die zoo zwaar wegen op zijne levensbehoeften. Vele van die voorrechtstemmers zeggen nog Dat den werkman daar geene belangen bij heeft.. Men moet oprecht laf zijn zulks te zeg- fen, daar de werkman alleen zijn stemrecht ezit, om zijn recht te verdedigen, dus zijn brood, zijn bestaan. Laat die dravers maar zeggen, en steunt u alleenlijk op datgene u toekomt, 't is te zeggen op algemeen Stemrecht; want, zonder dat,zijn wij niets, of weinig meer dan de slaven uit den ouden tijd, die toebehoorden aan den een of anderen kasteelheer. 't Is waar, wij bezitten nu ook het Stemrecht, maar dat is een stuk, ons door de Regeering de Engel van 't Rasphuis. Vrij naar het Fransch, door P. D.) VII. Opstand in 't Gevang. Terwijl de Aalmoesenier met zijne Moeder en de gevangene Hilarius heldhaftig en aan houdend voortgingen om door goedheid en liefde het hert der Galeiboeven te winnen, eenigen tijd later kwam een Geest des kwaads in 't gevang Een nieuwe kalant was aangekomen, 'ne vent genaamd Polichinelle en sinds lang beroemd als de Kapitein der Dieven en Booswichten het was een soort van Baekeland, Jan De Licht en Cartouche. Arglistig, behendig, ver standig. werkzaam reeds vele jaren had hij in de Gevangenissen overgebrachthij kon klap pen als een Advokaatals hij in een Gevang kwam, men vereerde en gehoorzaamde hem als een Opperhoofd. Nu was hij te Brest met een veroordeeling voor zijn levengelijk wij reeds zegden, de veroordeelden voor hun leven, dachten aan niets dan aan ontvluchting. Een der manschappen kon het niet langer houden Polichinelle sprak er de mannen over, het plan werd gemaakthet kon niet misluk ken dag en uur werd vastgesteld elk zou meêhelpen; ^maar er was verraad door een der Gevangenen op't oogenblik dat hij ging vluchten, hij werd vastgegrepen en in de boeien geklonken. In die Gevangenissen van samenwoonst, er is een Rechtbank gelijk in de wereldze wordt genoemd Vendetta. toegeworpen, omdat zij zich gedwongen zagen door den drang van het Volk. Werkt en strijdt dus onverpoosd Eens dat bereikt, dan zullen dé mindere standen ten minste bij machte zijn om, op den dag der kiezing, het hoofd te bieden, aan hen die an ders mets beoogen dan dwang en uitbuiterij dan zullen zij mannen naar de Kamer sturen uit het Volk, die weten wat het mist en wat het van noode heeftdan zullen er wetten gemaakt worden door en voor 't Volk, die alle voordee- len niet meer zullen geven aan de rijken, maar aan den minderen man ook zullen toelaten als mensch te leven en te streven. Het is een feit, dat vast staat, dat het alge meen Stemrecht ons eene aaneenschakeling van Volkswetten zal verschaffenzooals de Leer plicht, met schoolkleeding en voedingwant, een kind dat niet genoeg gekleed en gevoed is, kan nooit al de vruchten van het onderwijs ge nieten. Ook den toestand der Landbouwers zal er door veranderenRechtvaardige wetten zou den ten hunne voordeele gemaakt worden, na melijk de regeling der pachten, dooreen Land bouwraad, samengesteld uit vertegenwoordi gers van den Staat, grondeigenaars en pachters, met vaststelling, pachten van langen duur, bijv. 20 of 30 jaren, enz. Het zal ook de afschaffing van dit zoo schan- dig Vergunningsrecht voor gevolg hebben, daar het maar al te veel op den kleinen herber gier weegt. Ons patentenstelsel moet er onvermijdelijk een anderen vorm door aannemen, want nu drukken bijna al de lasten op de kleinen, en weinig of niets op de grooten, zooals bazars, coöperatieven enz. Onze Vlaamsche werklieden zouden er nog het meeste bij winnen, daar zij onmiddelijk in het bezit zouden komen van een pensioen, net gelijk hunne Waalsche broeders, 't is te zeggen eén frank daags, waar zij nu negen centen krij gen, eene ware minachting. Zoo zoude de eene Volkswet de andere vol gen, en zouden wij in ons rijke België, waar toch zooveel armoede geleden wordt, welhaast een leven kunnen slijten in welvaart, vrede en genot Getrokken uit DE WAARHEIDvan Kortrijk. £.oo-pe n cie 8)1 i eu«i) De Betooging zal buitengewoon zijn. Aalst vertrekt ten 11 ure 48, met Vlag en Muziek. Alle Demokraten worden dringend verzocht te vergezellen. Het Bestuur. Jttiju Jougcfi. Democraten, slapt Zondag allen mede naar IVinove Duurte der Levensmiddelen. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrjjft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 40"* JAARGANG OF In Frankrijk is de vermaarde Richonner uit zijn mekaniek ge stuikt van ioo meters hoogte en was dood op den slag. Zich opofferen is gehoorzamen aan het beste dat men in zijne ziel heeft. Den 18 Januari stond te lezen in Le Pcuple, het groot Sociaiistenblad van Brussel ER IS GEEN GOD! Het gedacht van God is een dwaasheid. En op den Buiten gaan de S ciadsten zeggen We zijn tegen den Godsdienst niet. Maar als er geen God is, dan moet of kan hij niet gediend worden. In RUSLAND, langs de kanten van Siberia, zijn ver schelde Dorpen bestormd door de Wolven, die van den grooten honger uit de Bosschen komen reeds zijn vele Kinderkas door de Wolven opg-ëten de Boeien moeten dag en nacht hunne Hofsteden bewa ken zij hebben klopjachten ingerichtDen eersten dag schoten of sloegen zij 27 Wolven dood Een uit gehongerde Wolf is supra-razig. En in ditzelfde Rus land worden millioencn en milliards verkwist voor den Oorlog. Onze Vriend Philemon Roeis is hedendaags als Contur Marion in Manitoba Canada ieverig aan 't werk. Ik lees in de Gazet De Volkswil van Hulst; Uwe zeden behooien zoo ingericht te zijn, dat elke mensch ze zal mogen navolgen Lhjnsdag te GENT geweest, Gent wordt een schoone S'.ad door de Een dracht van al de Partijen voor het S a.lsbelang allen zijn daar vereenigd voor de Tentoonstelling van igi3; aan 't Belfort staat een reusachtige stelling; de ijzeren toren is reeds neêrgehaald aan 't nieuw Seminarie wordt bijna dag en nacht gebouwd het zal oprijz' n achter den Duivelssteen, nabij St Baafs, in r-opden Bormschen steen met witten arduin, uit de Steengroe ven van Bambrugge-Erondegem Erpc. Die st' en wordt beroemd boven den Franschen steen. Want gij, Heere, de armen, de ootmoedigen en die voor de wereld verachtclijken zijn,tot uwe vrienden, huisgenoten hebt verko ren. Die woorden staan in de Navolging Chrisli, en er zijn Katholieke Bewaarders die roepen tot de Vrienden en Huisgenoten van Ons Heer met den naam bestem pelen van KRAPUL. aujnt Gij hebt maar een moeder, mijn jongen, maar een, Die steeds met u blijft, al liet elk u alleen, Al braakt gij haar hart Door bittere smart. Maak daarom, dat om u nooit moederken weent. Gij hebt maar een moeder, mijn jongen, geen (wee, Die volgt u als schaduw in wel en in wee. 't Zij zonde u wacht Tot wanhoop u bracht. Och schenk dan zoo'n moeder de liefde voor twee. Gij hebt maar een moeder, 0 jong' wier gebêen Zich immer door keeren om u iieveiing Die alles wil geven Tot heil van uw leven. Och strooi dan ook vreugd' om zoo'n moedertje heen. Gij hebt nog een moeder. Dat God haar bewaar' t Doch jongenlief gij blijft niet steeds bij elkaar. Dan vraagt gij was zij Dat alles voor mij Maar zorg ook, dat elk zegt da: deedt g i voor [haar. Hoe is 't daar Men gaat voort aan de Dagorde Wordt ze gevolgd Scheef en schuins, op zijn kreftensD'ander week donderdag stonden de manschappen vechtens- gereed. Ge lacht er meê - Bak' en doe De Katholieke Eelman uit Arlon du Bus de Maneppe had de Socialisten gepikt en ge stekt, in plaats van de duurte der Levensmiddelen te bespreken. De Socialist Van de Velde schoot in zijn vet en vroeg uitleg Du Bus gebaarde van krummen- haze Van de Velde verweet hem lasj Du Bus riep Uw woorden verdienen geen aandacht Van de Velde sprong op en liep hem te lijve de Katholieken hielden hem tegen de Socialisten schaarden zich rond hun nen hoofdman men zou gezegd hebben Een hanen gevecht. De zit ting werd een uur opgeschorst. Van 4 tot 4 ure 45 wis het een heflen en leggen. Gelijk bij de Vaartwerkers na een allebade Just, 't is gehjk gij zegt. In zitting van vrij lag was een hevige pourparlé tus- scheu Van de Velde en Seghers. Zittug van Dijnsdag. Een talrijke Kam i D m Bus de Marneppe valt de Socialisten aan wegens g-idleentngen van 10 An» seele antwoordt krachtig. flellepuUe verdedigt de Regeering men moet omzichtig zijn aan de Grenzen in de Kamer is niemand die de volstrekte opening der Grenzen vraagt Spreker herhaalt het woord van M.Le- monnier dat dc Werklieden nu delijnstestukken vleesch eten, maar Daens antw. aanstonds dat M. Lemonnier er wreed nevens slaat de werkende menschen koopen peerdenvleesch ol de bestkoopste stukken. Na M. Hellcputtc spreekt M. WOESTE hij zegt dat er 3 interpellate 1; zijn alsof men veel te vragen had al de redevoeringen zijn ijdei er zijn eenige ondergeschikte maatregels te nemen, maar ze zijn on doeltreffend op voorhand is hij zeker dat de d gorde niet zal kunnen aanvaard worden. De zitting eindigt te 4 ure 5o.

De Werkman | 1912 | | pagina 1