Hospitaal Gemeenteraad Keukenboeken De Muziekavond oopende Nieuws Kassé-Papier in ons Lokaal In 't Weezenhuis houten Kruis op dit grat plaatsen, met de let ters Boetveerdig gestorven, bid God voor zijne Ziel. Hilarius de oude Galeiboef, door de Gevan genen genoemd Hemelsblauw, lag te bed in a'Infirmerie tengevolge van den messteek die hem getroffen had, maar ook door den hoogen ouderdom en het stuur leven van 't Rasphuis. Zijn gerompeld aangezicht, zijn diepe oogen stralende in rustig zielsgenoegen, dwongen eer bied en ontroering af. Eiken dag ging Priester Paulus hem bezoe ken dikwijls was de Directeur erbij. Als ze spreken van de hooge Overheid die zijnen akt van heldenmoed wilden beloonen, alsook zijn onberispelijk leven in 't Rasphuis Neen, zegde hij, neen, hier heb ik bijna 50 jaren geleefd, hier wil ik sterven; aan hoo- gerhand zijn mijne vragen bekend wil men ze Toestaan, ik zal zeer gelukkig zijn. En die Ouderling is hier gekomen als MOORDENAAR Welk geheim mocht daaronder schuilen Een man kende dit geheimDe Priester maar het geheim der Biecht sloot zijnen mond en zelfs zijne oogen. Als de Aalmoesenier weg was, dan klapten de zieken ondereen over hunnen Vriend en Weldoener Dat hij zich opgesloten had met de gevange nen dat hij dag on nacht met hun welzijn be kommerd lagdat hij de Gevangenen beminde als zijne kinderen al wat hij bezat ten beste gafzijn tijd, zijn geld, geheel zijn hert dat niemand aan zijn goedheid kon wederstaan dat hij meest liefde toonde aan de ongelukkig ste dat hij nu aan 't werk was om huizen van toevlucht in te richten voor de gevangenen die hun straf hadden uitgedaan en niets dan ver achting vonden in de wereld, die nergens kon den werk vinden. M. Beernaert, Minister van State, is d'ander week op zijn hoofd gevallen, terwijl hij uit de Kamer kwain en in zijnen Ottomobiel stapte een wonde aan zijn hoofd, niet erg deze week schikt hij in de Kamer te zijn. Gelijk ge weeral ziet, de malheuren slapen niet. M. Beer naert is het oudste Lid der Kamer, dan komen M. Heynen, Geneesheer, M. Woeste, M. Flechier en ik. De oude jaren bezwaren, gelukkig de man die zich getuigen kan: ik heb mij altijd gericht naar mijn plicht. In ENGELAND (adieu Europa,wij vertrekken naar Engeland,) daar is doodgevallen de Hoogvlieger Gra ham Grimour... Hoog vliegen, diep vallen. In den Duitschen Rijksdag is een Socialist Ondervoorzitter; hij heeft reeds een Vergadering voorgezetende Voor zitter is een Duitsche Demokraat.' Het woord van Hoogleeraar Priester de Harlez valt uit c In de Wereld der Volksmacht, het is Demokraat of Socialist. De Geldmacht was wreed en ikzuchtig de Volks macht zatgenadig zijn en goedhertigIn Antwer pen is van zijn peerd gevallen Volksvertegenwoordi ger Franck.. Men zal wel rijden, maar zien en mijden.. De Keizer van Dui'schland vindt er graten en bee- nen in, het Bureel in zijnen Rijksdag te ontvangen, omdat er een Socialist bij is.. Hij zal toch van zijn hert moeten 'ne steen maken kent en verzint, eer gij begint. Als eens dwaalt de herder, de scha pen dwalen nog veel verder. In de Provincie NA MEN kreeg een opjager van wild twee scheuten, waardoor een zijner beenen verlamd werd. De Heer voor wie hij opjoeg, weigerde alle schadeloosstelling de opjager Guerin vroeg aan de Rechtbank 25,000 fr. en kreeg 8150 fr. Zondag is 't herkiezing te St Gil- lis-Dendermonde. Het gloeit daar van weerskanten. In AMERIKA heeft President Taft de aanneming goedgekeurd van het grondgebied Arizonu als 4f? Staat van Amerika.. Nog 2 en 't is algemeenen wafel- siag. De laatste Patriot der jaren 30 is ad patres, onder de groen Sargie. Wat is een mensch er beter om, als hij van een ander mensch voor groot gehou den wordt In CHINA is de Republiek uitgeroepen: de President is zekeren Yuan-Chikaï. Wie dit woora 20 maal achtereen kan uitspreken, heeft prijs. Voor edele, waarlijk Christene Zielen bestaat geen grootef werk dan andere vreugde te bereiden. Keizer Frans van Oostenrijk die oude Mathusalem, heeft weeral twee Ministers die op hun stroo liggen; Kanselier Graaf von Chrental is ook de Wereldmarkt af; op zijn sterfbed zond de Keizer hem een kruis van Eer, zoo groot als een papteei.. Ach, dat is een magere troost... Het is maar schijn hier groot te zijn. Wat is geluk? Anderen gelukkig maken Wat is vreugde? Anderen vreugd verschaffen. De Kunst heeft het Volk meer nooaig, dan de Kunst het Volk. Wanneer de Kunst niet hare levenssappen uit den Volksbodem trekt, wordt zij hoe langer hoe bleekzuchtiger. Boeken aan 1 fr. Inhoudsmeting van het rond hout en gewicht van het ijzer zeer dienstig voor Boschwachteri, Houtkoopmans, Sehrijnwerkers, enz. Boeken om Fransch te leeren zonder Meester, door Vervarcke, gewezen Schoolbestuurder, prijs 5,50 nieuwe gemeenteschool gestemd, door al de tegen woordige katholieke knikkers, tegen het gedacht ran het grootste deel der ingezetenen van de gemeente. De alleenheerschappij zegepraalde opnieuw. Hewel, vrienden lezers, wat zegt ge van zulk mari- onnettenspel. En zoo gaat het overal, men mag ka tholiek zijn, maar niet vrij. Alles op onze goede katho lieke buitengemeenten, gaat op komtnando van één chef, en al de anderen moeten knikken, van burge meester tot klokluider. SPECTATOR. De muzikale avond welke ons fanfaar verleden zondag gratis gaf aan al de Vrienden-Democraten, is uiterst wel gelukt, en het Lokaal der Zoutstraat was nogeens ts klein. We brengen hier hulde aan het uitstekend gedacht welke het bestuur der fanfaar gehad heeft van zoo van tijd tot tijd een gezellig feestje de vrienden aan te bieden. 't Zal ook met iedereen zijn dat we hier dank zeggen aan de knappe muzikanten die op 't eerste woord hunnen avond ten beste gaven tot ons aller v-rzet en genoegen. We bestatigen met vreugde 'n ware en groote vooruit gang in ledental vooreerst, maar bezonder in de kunst. Lange jaren was ons Muziek in pinkend lampend, het kwijnde, 't was de dwang die woedde, 't was 'tgeld die ontbrak. Toch bleef het bestaan en beter nog het ging vooruit De oude Leden van 't Muziek herinneren zich nog wel de repeti:iën met 10, met 15, met 20 Leden. Aan hunnen standvastigen onverdroten iever, aan hun geest van opoffering hebben we te danken het Mu ziek van heden. Dien avond bewees dus, dat het volop aan 't bloeien is en met wat medehulp van ons allen een der besle der stad worden zal. De wijze leiding van M. Coessens heeft er veel toe bij gebracht het te brengen op dezen goeden weg; 't was dus met rede dat de heer Daens dien avond hem 'n bezonder hulde bracht. Als we spreken van de grooten dan past het dat de kleinen hun deel krijgen Ik bedoel Prosper en Edmond Liebaut. Van kindsbeen opgeleid bekwamen ze reeds schoone uitslagen in onze stedelijke Muziekschool. Edmond Liebaut bekwam met de Saxophone alto eene Eerste melding met groote onderscheiding in 1910 en 11, teiwijl de jonge vriend Prosper prachtige prijzen be haalde met de groote fluit. Deze twee jonge Muzikanten gaven ons schoone solo's te hooren welke dapper werden toegejuicht. We wenschen hen geluk en vooruitgang op die baan. Mochten ze tot eer van ons Muziek nog menig palm bs- halen en voor ons van tijd tot tijd zoo'n muziekavond voorbereiden. Ook een woord van hulde en dank aan onzen vriend M. Martinus Jhon, van Antwerpen, die zulke schoone stukken uitvoerde op zijne mandoline. Onder al de kunsten steekt het muziek verre uit. Het geeft de innigste gevoelens onzer ziele weer, 't vertolkt onze vreugden, onze smarten't muziek zal dan eens 'n gebed wezen, dan 'n onweêr, dan weer droefheid om later in vreugdevolle toonen op te schie'en. Niet alleen voor de begoeden, voor de rijken moet het mogelijk zijn van de kunst te genieten, tot ons Volk ook moet die zonne komen om in die soms ruwe zwoegers- borsten de gevoelige snaren te toetsen en te verheffen, welke ieder mensch rond zijn harte gevoelt, en welke on6 opbeurt tot hooger leven. Ons Muziek zal zekers zoo voortgaan. W« danken hen nogmaals én wanneer het tweede feestje OLIJFTAK. De Katholieke Gazetten mogen acht weken lang schrijven, ze mogen liegen en vervalschen, advokaten streken gebruiken, in kxtenso, de Brief der Hospitiên ligt daar in zjjn brutale stuurheid Daens, Volksvertegenwoordiger en Raadsheer, mag in 't Hospitaal niet, als 't Volk er gaat by Familie en Kennissen, den Zondag en Donderdag, maar op al d'ander dagen der wesk is 't Hospitaal voor hem open, mits hy op voorhand laat weten by WELKEN ZIE KEN HIJ GJ.J.T. Ge ziet dat van hier, geliefde menschen. Ik ben uit 't gewoon recht gesleten. De zondag en donderdag 't is een gewemel van Volk; ge gaat rond met de me nigte van den eenen zieken naar den anderen, nie mand bemerkt u. Ik zou op voorhand moeten schrijven by welken zieke ik pa daar zou de Zuster mjj bijbrengen veel ander zieke Vrienden liggen mij smeekend te aan staren. Ik mag niet blijven staan, ik raag die zieken niet aanspreken. Bijgevolg, het Hospitaal is gesloten voor mij, in af wachting van betere tïden. En WAAROM die wreede Baslissing Waarom, Heeren der HospitiSn Gij zwijgt, gij loert en sjoert, gjj leest myn gazetten en schriften met juridissche oogen, om mij te kunnen betrekken, gelijk gij gedaan hebt met d'heeren Renkin, Carton de Wiart.De Lants- heere, D- Demande en 8 ander katholieke Hecren. Gij zwijgt, maar ge laat uw scriberten spreken. En wat zeggen ze Dat ik myn besoek op voorhand aangekondigd had. Ja, in mijn oude eenvoudigheid, na lang gepijnigd te zijn, door de gewapende macht uit 't Hospitaal ge houden, ik had gedaeht, gelijk elk Als Raadsheer, nu mag ik gaan En ik had mijn bezoek aangekon digd.. Wat kwaad bestond daarin Ik ben daar gegaan als politiek man Ik ben dair gegaan als Demokraat, als Volksver tegenwoordiger en Raadsheer. Hoe kan ik anders f. Maar heb ik daar éen woord gesproken over politiek of kiezing 1 De herten trachten te winnen door tee- derheid, door goedhoid, daar en oreral, is dat kwaad Is 't misschien beter dwingen, Land, Huis, Werk, Ka- landisie afpakken, Broodroof plegen. Wat belet er u, rijke Katholieken, dat ook te doen Gij kunt beter een Goudstuk in d'hand steken, dan ik een Nikkel stuk.. Doet dat en d'arme menschen zullen er goed meê varen. Ik htb daar ds rust gsstoord I Valschheid, laster! dat al de aanwezigen spreken.... Zieken hebben geklaagd Laffe goddelooze leugen» 1 Twee Zieken der mans panden hebben geklaagd, ja, omdat ik by hen niet geweest ben. Doch Ik heb doen zeggen Een vol gende maal, als ik bjj de zieke Vrouwen gaan. DE RUST GESTOORD Die valsche rede heeft M. Woeste ook aangebracht in 't Proces der Justice Sociale, den 10 Feb. 1896 Priester Daens, geplaagd en gezaagd in zijn H. Mis offer, eindelijk werd hjj uit die Kapel van 't Hospitaal gejaagd en M. Woests pleet ook Dat Priester Daens de rust in 't Hospitaal stoorde Met in 't geheim te komen Mis lezen, hjj stoorde die rust. (Zie verve 4' bi. 4° kol.) Daar ook zal ik niet mogen gaan. Aan de Weezenjongens is gezegd Dien Donsj zit nu ook in den Gemeenteraad. Als Pée Donsj hier komt, en hjj wilt u iets gevenwat zult gjj doen Vijf zes jongens riepenAanveerden, al wat Donsj geeft is hij kwjjtM. Albert Mertens, als hij j hier komt, geeft ons ook iets Neen, was de sture antwoord, neen, van Pee Donsj en moogt ge niets aanveerden, dit is u streng i verboden. Dus in 't Hospitaal niet, in de Weezenhuizen niet Hoe zal het zijn de Scholen 1 en in 't Armbureel 1 IL'ikupI Twee verschillige groepen en als ussei't niet verandert, TWEE LIJSTEN. Dit sohoon Arrondissement voor altijd verloren Dat mag, dat kan niet. Er is spraak van Scheidsraad. De groep Feie aanvaardt, gansch en geheel... Is het 1 waar dat de groep Verraes weigert!!!??? Ik kan het' niet gelooven... Als 't zoo is, dat de Scheidsraad ver- gadere, uitspreken en een oproep doen aan alle Par tijgenoten van goeden wil. Mag er uitgesteld worden? Deodermonde De vraag van alle Demo-, IH UUUIIIUIHH cratcn jg een opkomst zniver Democraat. Noch rechts, noch links. Zoo kan de Volkspartij daar voorwaarts. schoon efïene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFJGERIEF- Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken x,00 Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek itoo Onpartijdige levensbeschrijving van Napole»n. De lotgevallen van Robinson De Kabinet-Secretaris. DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voer den Landbouwer.

De Werkman | 1912 | | pagina 3