Kamer HILARIUS Dialoog N° 2062 IK Haart IIH2 van Volksverlegenwoortiigers Zitting 1911-12. de Engel van 'l Rasphuis. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. I». DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 40*'" JAARGANG Hoe is 't daar Ze gaat op haar laatste beenen. Wanneer zal 't nu kiezing zijn f Ik vrees den 2 Juni. De Katholieken vree zen de macht van 't Volk en de menigte der Franschmans is een VRIJE VOLKSMACHT. Hoe is 't geweest d'ander week Zeer woelig, ge zoudt er uitgeloopen heb ben. Donderdag, er waren nog 25 Sprekers, ik vroeg dat de tijd zou beperkt worden op i5 mi nuten, om elk zijn beurt te geven. Niets redelijker. De Katholieken wilden niet, omdat het van Daens kwam, dan is M. Buyle beginnen voor te lezen 6 uren lang, tot vrijdag 4 ure. Wat las hij Cijfers, cijfers, gedurig van Katholieke Heeren die geld trekken voor Katholieke Bon den en inrichtingen Vakbonden, Vakscholen, Landbouwscholen enz enz. enz. Is dat slecht In zijn eigen niet, gelijk ik vrijdag deed uitschijnen Volks-inrichtingen ondersteunen, Ziekenfondsen, Spaarkassen, ander Zieken fondsen ondersteunen is goed, maar de Katho- 'lieken zegenen hun eigen te veel, veel te veel. Dat is onloochenbaar; er zou meer toezicht moeten zijn. En als de cijfers, door Volksverte genwoordiger Buyle aangehaald, echt zijn, na- mélijk dat volgens de Wet een School van landbouw huishoudelijk Onderricht voor Doch ters ten minste i5 Leerlingen moet hebben om hulpgeld te trekken en dal er Kloosterscholen zijn met 8 en io Leerlingen die groote sommen ontvangen, als dit echt is, moet elk dat niet af- keuren7 fa, recht moet recht zijn. OF Vrij naar het Fransch, door P. D.) III. -- VADERMOORD De Bankier, die wist dat de dood hem bin nen de 24 uren ging treffen, die nu weerom geloovig was geworden, riep Jan Jan Een Priester Maar zijn zoon, de bedorveling August ver stond het zoo niethij neigde zich tot zijn oude Vader en hem bij de keel vattende, hij huilde Ik wil niet dat gij spreekt Ge gaat mi] dus vermoorden Ge wilt mij wel ruineeren, gij Maar ik moet herstellen Sterft gelijk gij geleefd hebt. En de rechtveeraige God Er is geen God Rampzaligeik voel de macht van God, hierhierin mijn hert Zwijgt, zeg ik u, geen woord meer En de ontaarde Zoon legde zijne hand op den mond des Grijsaards, die nu enkel in staat was onsamenhangende woorden uit te brengen. Vadermoorder, zegde hij, een laatste po ging doende, om vrij te worden in die misda dige aanvallen. August was razig van woedezijne oogen vol bloed verschrikten den stervende,die hijgde naar zijnen adem, terwijl zijne oogen begonnen te duisteren hij zag niets meer dan een don kere wreede schim, die hem bedreigelijk aan grijnsde. Dan vloog de deur open Wie zag August Een Heer in 't zwart gekleed, met hoogen Daarbij, de groote vraag blijftj Wordt in sommige Kloosters niet gewerkt j onder den loon Iemands broodwinning kren- ken is den appel der oog kwetsen. M. Buyl haalde aan dat er Kloosters zijn, in velke men hemden maakt voor i5 A 20 centiem, tegen 30 5 40 in de Stedenhier valt op te merken dat indegroote Steden alles duurder betaald wordt, doch de Geestelijke Overheid zou dat eens moeten neerstig onderzoeken. Vrijdag hielden wij zitting tot 7 ure 20. We waren nog met 9 man o. a. Woeste, Daens, Moeyersoen rond 7 ure was er korte woorden wisseling tusschen WOESTE - DAENS. Wat is dat geweest Ik had gesproken voor de regeling van den Arbeid, die er hoogst noodig isik had het wreed leven aangehaald der Reizende Werk lieden, de armoede der Wevers, ook over M. Woeste die tegen alle Volkswetten is, M. Moeyersoen had geroepen Er is iemand die in 1878 den lof ven M. Woeste heejt uitgesproken en dat is M. Daens Na mij sprak M. Woeste en begon met mij te verachtendan las hij in 't Vlaamsch een) artikel uit 't Land van Aalst vol lof voor M. Woeste. Ik vroeg: Welk iaar M. Woeste zegde 't iaar 1890; korts daarna zijt ge naar 'ne Kamerzetel gesprongen Ge ziet hoe M. Woeste op zijn pooten valt als een slimmen Advokaat. Niet in i890 maar in i878 werden die woor den geschrevenDan was de loopbaan van M. Woeste nog een wit blad papierhij kon bij de Christene Volksbeweging komen. Inte gendeel, gelijk ik hem zegdeIn plaats van voorwaarts te gaan met zijnen tijd, is hij ach teruit gekrabd. Dit hebben M. Renkin en Verhagen meermaals bestatigd. dit heeft de XX" Siècle herkend, schrijvende M. Woeste vertegenwoordigt het Volk niet. Dus, met recht en rede mocht ik aan M. Woeste zeggen M. Woeste, van nu tot aan uw dood, valt op uw knieën en vraagt aan God vergiffenis voor j al het kwaad dat gij gedaan hebt aan den Godsdienst en aan het Vaderland. ZITTING VAN DIJNSDAG. Redelijk veel Volk. M. Van de Velde spreekt 2 uren voor de vrije Vereeniging der Staatsbe dienden, tegen 't verbod te Mechelen gedaan. Hij zegt met rede dat de Staatsbedienden zoo vrij moeten zijn als alle andere ArbHdersvoor hun weerdigheid als Belg en voor den goeden dienst. Vrijheid is blijheid. Er waren nog 7 Sprekers door een advo- katentrok wilde men den Minister doen aan stonds spreken en de 7 ander na hem. Hij was niet gereed na eenige pourparlés eindigde men ten 4 ure 20. De zaak gaat voort dijnsdag. ZITTING VAN WOENSDAG. Een wreed langdurig lawijt en geschreeuw over de Scholen en de Subsidien M. Masson, van Bergen, sprak bijna 2 uren, geweldig on derbroken 20 A 30 en meer Leden 't is grou- welijk om hooren M. Masson had als thesis dat de Scholen moeten nationaal zijn, goed voor elkaan vrije Scholen zou hij subsidiën geven, als zij toegankelijk zijn voor elk. M. Har mignie leest 'ne lijst van hooge subsidiën aan Liberale inrichtingen, bijzonderlijk door de Provincie Henegouwen. Vragen in de Kamer tot den Heer Minister van Spoorwegen Talrüke Werklieden uit Heyot-op-den-Berg en om liggende, verzoeken u eerbiedig cenen Trein naar Antwerpen tusschen 4 ure 56 en 6 ure 24. I'. Daens. Vele Handelaars van Aalst en omliggende, verzoe ken eerbiedig eenen Sneltrein Aalst-Brussel tusschen 16 u. 50 en 19 u. 32. rrytf.; Wil in uw Huis aan Christus Kruis De plaats van eere geven En menig kruis wordt in uw huis Door Christus Kruis verdreven. Sabina. - Dag Sara en Clara. Clara en Sara. Sa- bina en ie dereen,den goeien her telijken dag. En wA nieuws Hoe is't Sabina. Hoe mag't zijn, Clara, met den Groothertog van Luxemburg Clara. Hij is dood, Sabina onze Koning is naar zijn Osjvaart geweest. Sabina. 't Zijn posten Sara. Ja, ja, geen eer zonder zeer hoe grooter emplooi, hoe meer bestrooi I Sabina. En welken zachten winter Clara. We mogen ons hand kussen, Sabina, al les is toch zoo duur. Sara. En al de koolputten van Engeland liggen in greet geen ziel die daar werkt. Sabina Gelukkig, Sara, dat ze daar de Terfput- ten hebben. Clara. En d'Eerste Communie blijft op 'ne Zon dag. Sara. Met elks consent, Clara Veel VrAvolk is naar de Dekenij g*loopsn. Clara. En niet zonder rede In de week In de week Clara. De Vader is van 6 ure naar zijn werk de Moeder moet méégaan naar de Kerk. Sara. Kan ze Clara. -- Z'heeft haar huishhven te beridderen, haar kleine kinderkes op te passen. Sabina. - Justement Clara. En wie let op de Kinderkes als zij met den Eerste Communiekant weg is. Sara. Hoort, Sabina en Clara, de Zondag was goed geschikt, dat moet elk zeggen die rechtzinnig spreekt. Clara. En de algemeene wensch Is dat het zoo blijven zal. Sabina. En wat ander nieuws in de wereld Sara. Dat elk grouwelt over de wreede Woest en van Aalst die de werken van Bermhertigheid beletten. Sabina. Hun werken van Bermhertigheid, Sara, zijn slokzucht en haat. Sara. Och we zien 't in AalstOnzen Presan- tant mag in 't Hospitaal niet, den Zondag als elk er mag gaan. Sabina. Hij moet daar alleen gaan, in de week. Clara. En God weet, wat gebeurt er dan met hem Sara. -- Ja. ja, maar die mannen, die man- uen Denken zij nooit aan stertbed Gaan zij ooit bij de arme zie ken Wat hebben ze gedaan, met den ou den Ghislain op zijnen Jubilé Clara. Ja, dat is bij 't Volk op geenen kcuden steen gevallen. Sabina. Maar Clara, wat is dat daar met dien nieuwen Bond bij de Democraten Ik heb dat nog niet goed verstaan. Sara. Sabina, 't is voor de gevallen van Over lijden. Clara. Vriendinnekes, ik zal het u opklaren in twee woordekes Ge zijt Lid van den Bond ge komt te sterven en aanstonds subiet al de Leden storten een |Som. Sara. Hoveel Clara. Hoeveel? 75 c., 1 tr.min of meer vol gens uw jaren, die jong is, betaalt rain, dan die oud is. En dat geld wordt u seffens ter hand gesteld. Sara en Sabina. Maar dat is al wat schoon ea goed is daar willen wij ook bij zijn.

De Werkman | 1912 | | pagina 1