1 Dè Kamer Kassé-Papier CibtraUu tn Socialisten Cijöeneoreus. oojmiDe Hicutos Onze Kandidaten OPGELET 8cvaliingen In Boek van pastoor Kiezing voor den Werkrech- tersraad van Aalst Manus. Maar de Brouwers zijn er tegen Gablos. De groote Brouwers, Manus, die Treerad Bier namaken en vreemde Hop van doen hebbea en 4e Brouwers die geen Hop gebruiken. Manus. Bil zijn aanvallen tegen d'Agronomen Carlos. Ik heb ze niet gevonden in 't Verelag, Donsj betreurde enkelijk dat zij aan de klachten van al d'Hopkoopruans en van al d'llopboeren onverschil lig blijven en enkel d'Hop willen redden door de wstsnschap. Manus. Maar Carlos, ge gaat daar te diep in 't klein Volk slikt dat in Carlos. Qe peist dat 1 Manus. Carlos, de groote sukses van zijne. Mee tingen zult ge niet loochenen... Als ge da leest in "de Volksstem, hoe hij de Dorpen inneemt, aan 't hoofd van jonge Vlaamsche Telgen uit Taalgilde en Chris ten Verbond. Carlos. Met hun schoon Vastenavond-affisj Manus Carlos, de bijval der nieuwe Sprekers is kolossaalcjjfers kunnen niet liegen... Te Nieuwer- kerken 30J man, te Leê nog meer, te Herdersem 4 h 600; met honderde Vrouwen die weenden van aan doening.,. Carlos, drinkt nog eens, ge schudt uwen kop Carlos. Och ja, mijn Vriend, ziet go niet dat uw nieuwe Leiders Kwakzalvers zijn 1 Manus. Kwakzalvers 1 Carlos. Ja, ja, kwakzalvers Ze spreken van 200 Menschen, van 3 ii 400 menschen in éen herberg Zjjn er op deu Buiten zulke groote herbergen Manus. Och, Carlos, dat steekt zoo nauw niet Carlos. Bij ons 't kan zijn, Vriend, maar bij de Kiezers 1. Zijn ze met die Leugens gediend G'hebt o. a. Herdersem, er was daar 05 man I. En ze komen af met 300, met 400 't Was zoo koel 'als jjs En ze spreken van geestdrift.. Kwakzalvers, zeg ik, soep soldaten, is dat het echte woord niet Knokkel nieuws. MaarllJa£ a' wederom op Trein 8 ure 53 Aalst- Brussel, plaats te weinig in 2J» klas En 't is bijna alle dagen hetzelfde liêken. Plaats le weinig, moeten recht- ataan... Ik heb aanstonds geschreven naar den Statie- Overste Brussel-Noord. De remedie daartegen is MIN REIZEN, gelijk liet Woeste zijde in ,de bespreking over ds duurte der levensmiddelen. Er wordt geklaagd, zegde hij, maar Trams en Trein» zitten opgestapeld nooit was meer Volk in de Drank- en Eethuizen en men kan dan ■o? tield naar de Spaarkas dragen... Doch als de raad van den azijnman M. Woeste gevolgd wierd, wat zou de Misister van Spoorwegen dan zeggen Goed IMieilWS. Ma4ndaft Jn 't Minister!» van justicie koutende, Ik hoor dat aan de klein Bedienden 201! fr. opslag is gegeven. Ik had daar bijzonder op aangedrongen in dt Kamer. Droef Nieuws. M«nd«g in Ministerie van Oorlog komende, ik Me een der Deurwaarders niet, een minzame Waal van rond de 60 jaren, met kort afgeknipt grijs haar. Is hij ziek Mijnheer Neen, zegt de jongere Deurwaarder, ■een, hij is^dood De dooden zijn inderdaad niet ziek ze rusten op een gezond Kerkhot. hebben te Brussel een Betooging ingericht, ter eer# der kinderen die geen Eerste Communie doen. 't I» droef en het toont ons waar die Partijen naartoe gaan. Ik heb met eigen ooren het grootste kopstuk der Socialisten, M. Denis, in de Kamer gehoord Wf, So- eialisten, hebben ons gansch afgescheiden van de Kerk. In de Liberale en Socialistische Partij is de Godlso- shening een gewoonte geworden. Een steenen hert zou ontroerd geweest zijn. Een gemompel van bewondering steeg op. Er waren er die wilden spreken en toejui chen maar door de hevige aandoening bleven zij stom. Die oude man was dus 50 jaar lang vrijwil lig Galeiboef geweesteen woord kon hem redden uit zijn schande, uit zijn bitter lijden verlossen. En dit woord had hij niet willên spreken Welke heldhaftige opoffering Al die in d'lnfirmerie konden opstaan, waren nu rond het bed van Hilarius geschaard. Nu nam de Commissaris der Marine het woord en sprak in de diepste aandoenigheid Hilarius de Redan, onschuldig van de mis daad, waarmede hij beladen was, hij keert thans terug in het openbaar leven. Neemt zijne boeien weg, geef hem de burgerskleeren, open wijd en breed voor hem de poorten van het Ge vang Dat hij aan de wereld in weike hij terug keert, het voorbeeld geve der deugden die gij bewonderd hebt Die woorden werden met luider stemme ge sproken. Wat nu gebeurde, is onbeschrijfbaar. De Galeiboeven die eenigzins konden gaan, omringden Hilariusze zoenden zijne handen ze drukten hun bewondering uit; <nen hoorde zeggen O, wij dachten hetDie wonderbare man 'tis een 'Heilige! een lleiiige! een Heilige! Hilarius 1 Hilarius Hilarius kwam in opgetogen geestdrift. Een innig gebed versterkte hem hij voelde dat hij moest spreken voor die Overlieden, voor zijne medegezellen. Gods wiile geschiede, zoo sprak hij, einde- De heer Darns fin 't Vlaamsch). Mijne heeren, het is een eeuwenoude waarheid De Landbouw is de Bloe der van alle Nijverheden. Hoe spijtig dus dat deze belangrijke zaak hier moet afgehandeld worden per v'iegmachien. Onlangs vroeg ik aan een ervaren landsman, Burge meester zijner Gemeente, wat hij dacht over de Agro nomen. Zekerlijk, zegde hij, de wetenschap is goed, zij heeftj haren nuttigen kaat, maar het bijzonderste is dat de Boer genoeg geld ontvangt van zijne vruchten, om pachten en lasten te betalen en behoorlijk te levsn. In ons Arrondissement bijzonder kan de Landbouw zijn Volk niet voeden het is bij ons dat het grootste getal jaarlijks naar Frankrijk moetuit de Parochie Meire, de eerste helft van Mei trekt 50 man op, den tweede helft 160 uit Sint L evens Hautem van I tot 15 Mei 69 man van 25 tot 30 Mei 103 man en hier moet ik de bittere klacht opnemen van duizenden en duizenden, welke men moedwillig hun kiesrecht komt te ontstelen. De heer Van Cauwelaert (in 't Vlaamsch). 't Is nu de gelegenheid niet daarover te spreken. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Mijnheer, ik weet beter dan gij wat ik hier moet zeggen De heer Vekemans (in 't Vlaamsch). - Het is in het voordeel zijner Kiezers de heer Daens heeft 't recht dat te zeggen. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Mljnheeren, over het onrecht hen zoo snood aangedaan, zingen de Frans mans in hun Lied Wee zij die ons het Stemreaht ont nemen Gedurig grooter wordt de uilwijking naar Amerika met duizenden en duizenden zijn zij die eiken morgen hun Dorp moeten veriaten voor de werken der groote Steden, voor de Koolputlsn, voor de Forges. Ach, hoe vreeslijk, moesten de groote weken ontbreken, moest Frankrijk gesloten zijn voor ons Volk. De heer Van Reeth. Er is hier werk genoeg I De heer Daens (in 't Vlaamsch). Mijnheer Van Reeth mag ik u 20,000 Werklieden sturen Zeilt gij ze werk geven en voed<-n Kunt gij afkeuren wat ik hier zeg voor ons arm Werkvolk Het is sedert dat Vlas en Hop kwijnen, dat onze kleiss Landbouwers naar elders moeten. Wat de Hop aangaat, de bevolking vermeerdert, er wordt meer en meer bier gedronken sedert 10 a 15 jaar worden wetten gevraagd voor de Hup, door al de Land bouwer», door de Komiteiten tot beseherming der Hop, door al, ja door de Katholieke Boerenbonden, over 4 jaar voor de kiezing, zelfs M. Woeste legde hier ecs wets voorstel neer voor gelijke inkomende rechten de heer Daens, Advokaat De Backer en uw dienaar haddsn er bijgevraagd Een wet tegen de vervalsching van het bier. En tot heden deed de Regeering niets. De heer Van de Vyvere, Minister van Landbouw en Openbare Werken. Gij weet zelf» niet, wat In uw Ar rondissement geschiedt 1 De heer Daens (in 't Vlaamsch). - Weihoe, Mijnheer de Minister, gij durft dus zeggen Leesdvt Blauw Boek dat hier nog moet berusten. De vraag staat er in van al de Boerenbonden Gelijke rechten en een Wet voor 't Bier. Er zijn nog Brouwers die Hop gebruiken maar vervalsching is groot. Ai de Geneesheeren zeggen Veel bier is een langzaam vergift. Daarop, hser Minister zoudet gij uw aandacht moeten vestigen, het is een levenszaak voor ontelbare Landbou wers, Handelaars, Winkeliers, Ambachtsmannen, de armoede is overgroot bij veel kleine Boeren ge moet aan hun tafel zien hoe zij en hun huisgezin moeten leven, ge moest eens hunne huizen zien ge moest eens het net zien der hypotheken die over Vlaanderen ligt. O» spreek' altijd tegen d'herbergen maar 't is om te kunnen leven dat velen een herberg openen. De heer Van Cauwelaert (In 't Vlaamsch). Die her bergen zijn de steun der Brouwers. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Daar kan iels van zijn, maar de hoofdrede is den harden strijd voor 't leven; zijn huishouden niet kunnen voeden Gij, heer Van Cau welaert, uit Brabant herkomstig, bestrijd mij niet, help mij eerder in de verdediging van de Hop. De heer Van Cauwelaert (tn 't Vlaamsch). Daar heb ik niels tegen, doch die kwestie heeft niets te maken met den verontrustenden aangroei der herbergen. De heer Voorzitter (in 't Vlaamsch). Wil eindigen, M. Daens De heer Daens (in 't Vlaamsch). Subiet, dadelijk,ik besluit dus De algemeene aanvraag voor gelijke rechten en eene wet tegen de vervalsching van 't bier ia niet te looochenen. Werd zulke wet gemaakt, de Vaderlandsche bieren zouden tot hun ouden roem terugkeeren, er zou veel, veel meer Hop noodig zijn voor bezorging en pluk king, dit zou goed werk leveren aai de Boeren. Bijge volg gezondheid, broodgewin, welvaart. En tot heden blijft 't Ministerie van Landbouw werkeloos voor die hoofdzakelijke artikels. Hoe lang wordt er nog gewacht Hoe hangt ge daar gebroken aan dat giovs hout waaiop uw magre armen uitgerokken breiden. Hoe dooft uw b.oedig oog, nu ge in de ruimte schouwt waar zware, zwarte wolken dsnker dreigend glijden. Hoe bleeke vaalt de rete van u>v droogen mond in bruin bebloeden baard, tot klissen dik gesteven. Hoe moeilijk hijgt uw borste, breed en diep gewond, bij laatate siddering van bang- wegsluipend levsn. Mag ik nu naderen, tot bij uw kruis, en zacht met streelend- teere hand uw zeere ieden vlijen Mag ik, och mag ik bij u blijven, heel den nacht, en op die paarse plekken heette tranen schreien Mijn lieve, lieve...! Kon 'k uw arme naaktheid dekken, die krone doen van 't hoofd, en plompe nagels trekken voorzichtig, zonder pijn, uit icdre hand en voet. Och, kon ik u van 't hooge, ruwe kruishout heipen, en 't stage, tiage vloeien van uw hartebloed met balsemend gezoen van weeke lippen stelpen... CONST. EECKELS, (Uit Kruisbloemen, bij Antwerpen). T'AALST van op d'hoogto der Passerelle zag ik zaterdag noen of voornoen den groenen Doktoor over St Anna-Biug gaan een nieuwe kastrolie in zijn handen, 't Is 'ne 'ne man recht van [emged tu kloek van moed. Te GAP, in Frankrijk, is Pop zijn bed verbrand Vader Didier, hij stond op de Markten met lint en kanten en durfde bijna niet eten. Nogtans vond men voor 50,000 fr. ti tels en in zijn huis in een oude kist nog 38,000 fr. in goud en in bankbrieven. Hoe het geld 'ne menseh kan verblinden - Te LEIPZICH, in Duitschland, wordt de grootste Statie gemaakt der wereiü 300 meters breed, 26 sporen en i5o millioen marken onkost... Een mark is 1,23. Leg ze mij daar, doch 'tlis goed nuttig werk. Le Luitscher3 weten waar de wis ligt. - Overal hoort men nijg hoesten, er resideerea KNEIPP 70 c. staan souvereine remediën tegen de Te PARIJS is overleden M. Rikus BRIS- SON, Voorzitter der Kamer, van 't jaar 1835, oude gazetschi ijver; hij wordt gebalsemd en afgegoten in den plaaster De grootste en beste eer is een werk zaam braaf en eeiiijk leven.. - Uit AMERIKA komt de tijding dat Rooseveldt verre boven ligt in de Staat Pensjivanie voor het Presidentschap.. In die aaak is t daar ebbe en vloed, nu slecht, dan goed. Het Senaat ran Amerika heeft China geluk ffewenscht voor de inrichting der Republiek. V4 April la|% Zoo stemt men goed. Bijhoorige takken der Kleernijverheii BLANCKAERT Theodore, Luatreerder, Aalst DB NBEP Albert, Breider, Aalst Allerh. Nijverheid en Handelsbedrijven VAN HOLDER Karei, Letterzetter, Aalst. I ERDABNSFrans,Zeepzieder,Nieuwerkerken Spinnijverheid GYSBNS Ja», Spinner, Aalst. Bouwnijverheid MANSSENS Jozef, Koperslager, Aalst RIMBAUT Kamiel, Steenkapper, Aalst. Kleernijvcrheid VERHAEGEN August, Kleermaker, Aalst. WAILLY Marden, Vellenbewerker, Aalst Houtbewerkers DE COCK Jozef, Schrijnwerker, Aalst. 6UNS Gusiaaf, Schrijnwerker, Aalst Plaatsvervangers BOONK Leopold, Horlogiemaker, Aalst. NBIRINCKX Jan, Kleermaker, Aalst. Iedei Kiezer krijgt stembrieven, 1 voor de effektieve en 1 voor de plaats vervangende Kandidaten. Om goed te stemmen maakt men enkel het wit bolleken zwart onder het nummer 3 schoon efene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o.5o c. den kilo extra aan 60 centiemen E M B A L L EgE liPAPIER- 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo S C H R I J EG ERIEF-' Pennen Potlooden - Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1912 | | pagina 3