Aalst. Gemeenteraadzilling van 25 April 1912. s en brachten Hilariusin de Werkzaal der Ge vangenen. Allen kwamen toegeloopen. Hemelsblauw, riepen ze, onze Vriend onze BroederHemelsblauw. Het wezen van den Grijsaard blonk van he- melsche vreugd. Ach, murmelde hij, ze vergeten mij niet, onder dien naam Hemelsblauw. In die werkplaats der Gevangenen liggende Vader, Vader, zoo sprak hij tot den Pries ter.. Ons Heer verhoort mij.. De Wil of de Wet der menschen kan er niets aan doen.. Hier heb ik geleefd.. Hier ga ik sterven... Hilarius, ge moet blijven leven tot voor beeld aan de anderen. Mijn voorbeeld zal hier blijven., is 't een zwakheid gaarne de wereld te verlaten Neen, Broeder, neen Ben ik verplicht aan God liet leven te vragen O wondere man sprak de Aalmoesenier. Mijnheeren, mijne geliefde broeders, zoo sprak de Ouderling, zich half oprechtende en in trage langzame zielswoorden, ik heb niets meer noodig dan gebeden. Och God, wat zegt hij, zei de Prefekt, M. de Aalmoesenier, wat zegt hij Dat Ons Heer hem gaat de volle vrijheid geven. De Medebroeder gaat sterven, kreet ee» der Gevangenen. Hemelsblauw, verlaat ons, zei een andere. Hilarius de Redan gaat sterven.. Die woorden liepen van mond tot mond Hilarius gaat sterven Inderdaad, hij verzwakte zienelijk. De Priester lag over zijn hoofd, hij hoorde zijne laatste belijdenissen, zijne vurige ver zuchtingen en gaf hem de heilige Absolutie. Al de Gevangenen snikten en weenden hun medegezel, hun voorspreker, hun broeder ging dus sterven. Hij, hij lag daar zacht, grimlachende, zijne lievig incident De ver: adering wordt geopend 6,25 uren. Verslag der laatste zitting wordt afgelezen en goedge keurd. 1' punt. Gemeentebelastingen. Havenrechten. Rollen voor 1912, M. Moyerzoen. Vraagt de machtiging de gewon» jaarlijkscue havenrechten te mt gen heffen (Aangenomen. 2* punt. Verkoop van eenen meersch te Heldergem aan 62,000 fr.. Aangenomen. 3« punt. Wegenis. Schepene De Wolf vraagt machtiging en goedkeuring voor de opening van de Wellekensstraat. M. Ghysselinckx. Wanneer zal het aanleggen dier nieuwe straat geëindigd zijn Het zou zoo spoedig moge lijk moeten geschieden, daar de stad de gelegenheid heeft onderaardsche goien aan te leggen, waardoor de gezegde puilenput zou kunnen verdwijnen. M. De Wolf. De werken zullen zoo snel mogelijk voltrokken worden. Er zullen tevens ook maatregelen ge nomen worden om die vuile grachten te doen verdwijnen. M. Van den Berqhe vraagt ol er geen middel is om onderaardsche goten aan te leggen aan den Dendermond- schen steenweg M. De Wolf. We zuilen dat onderzoeken. M. De Windt. Op Schaarbeek bestaat er nog een vuile put tegen de hofstede van M. Van der Poorten, die zoo spoedig mogelija zou moeten verdwijnen. M. De Wolf vraagt machtiging tot het aanleggen eener nieuwe straat leidende van de Drij Sleutelstraat naar de Breedesiraat Goedgekeurd. M. De Blieck doet opmerken d it een deel der Hert- straat nog niet gekalseid is. M. De Wolf verzekert dat de stad de kalsei in 't kort zal voltrekken. Hij vraagt de toelating om bijgangen aan te leggen in de Onderwijsstraat, Lange Ridderstraat, Hoogevesten en Varkensmarkt. M. De Blieck doet opmerken dat voor zijn huis langs d» vaart de kalsei heel slecht is. M. De Windt. Wanneer verdwijnt de Hemelsbrug M. De Wolr. De ondernemer is dood. Doch hoopt d» zaak te kunnen voleinden. M. Van den Berqhe vraagt wie de zijweg langs dê Vaart (kant der Statie) moet onderhouden Dien weg is zeer slecht en gevaarlijk, M. De Wolf. We zullen bij den Slaat aandringen om zoo spoedig mogelijk dien weg te herstellen. M. Moyersoen vraagt goedkeuring van verkoop van huisjes in de Windmolenstraat. Goedgekeurd. M. Moyerzoen. In de Kloosterstraat is grond aan gekocht om die straal op 25 meters te verbreeden dt aankoop van een huis in de Groenstraat is reeds goed gekeurd. We zullen de werken slechts trapsgewijze kun nen afmaken. Goedgekeurd. M. Ghysselinckx. Zal daardoor die straat eindelijk rechtloopen M. Moyersoen. Ze zal toch straf verbeterd zijn De heer Secretaris geeft lezing van een omzendbrief van den heer Gouverneur, wegens plaatsen van aanwij zingsplaten langs de groote wegen. M. Van den Berqhe vraagt of het niet goed zoude zijn palen te plaatsen vóór de Rozenmarijnstraat, om aan te duiden dat de groote baan langs daar niet afloopt. M. De Wolf. Het plaatsen van palen op aange- duldde plaats ware eene hindernis voor het vervoer. Beter zal het zijn groote leesbare platen te hangen, goed leesbaar en 's avonds verlicht. M. Eeman. Heel goed, groote leesbare platen die 's avonds verlicht zijn, zullen grooten dienst bewijzen. 4e punt. Openbaar Park. Aanwerving jegens M. Vander Smissen. M Moyerroen vraagt de goedkeuring van aankoop van een meersch, gelegen aan de Vaart, toebehoorende aan den heer Van der Smissen. Prijs 1250 fr. per hektare. M. Ghysselinckx. Is de prijs vastgesteld zonder schatting M. Moyersoin. Het vaststellen bij middel van schat ting gtbeurt niet meer. De prijs is voordeelig, daar er door de aangekochte grond eer.c straat zal do rloopen. (Goedgekeurd). 5« punt. Kerkhof. Grondafsfand. Grondafstand is toegestaan aan de fainillien Baüinckx. De Prez en Sinaiè, aan gewone voorwaarden. 6* punt. Legaat aan de stad door M. De Deyn. M. Geeraerdts. M. De Deyn, Burgemeester van Ninove, heeft aan het Stadsmuseum eene rijke collectie van vogels, gegeven. Reeds hadden we de gelegenheid onzen dank daarover te beluigen. Ik wil hem hier nog maals hernieuwen. We zullen ook in het Museum het portret van M. De Deyn doen plaatsen. (Algemeene bij treding). 7e punt. Stichting Hussenot in de St Martenskerk. Schiidering in de kapel van O. L. Vr Rozenkrans. M. D'Hert vraagt toelating de st'chting Hussenot te aanvaarden. Het bestaat in 2500 fr. Belgische rent aan 3 »/o waarvoor jaarlijks 4 missen moeten gedaan worden. De intrest zal volstaan om de kosten te dekken. Aangenomen. Door de leden van de Commissie van Schoone Kunsten werd ons aanbevolen van de onlangs onidekte muurschil derijen, in de kapel van O. L. Vr. Koozenkrans in de St Martenskerk te behouden, om later misschien te vol- ledigen. De kosten zouden beloopen tot 2000 fr. Htden mogen we er niets aan veranderen, alleentijk werken om die muurschildering fe behouden. Rekening St Martenskerk Batig slot 606,95 fr. Onze Lieve Vrouw Bijstand 4039 fr. 8e punt.Middelbaar Onderwijs. Gynrnastlekleergang. M. D'Hert zegt dat aan de Stad werd opgelegd een gynfnastiekleergang in te rlchien Toor de Jongens-en Meisjesschool. Vraagt daarover de goedkeuring. M. De Windt. En de Handelsafdeeling Hoever is het daarmeê Me dunkt, dat is veel nuttiger dan een Gywnastiekleergang. M. D'Hert. Die Gymnastiekleergangen moeten we inrichten Wat de Handelsafdeeling betreft die is uitge steld We staan dit jaar voor groote kosten wegens on derhoud en vergrooting van gebou wen. Die werken moeten we uitvoeren. En wanneer de toe stand het toelaat, dan zullen we de Handelsafdeeling in richten. M. De Windt. De Handelsafdeeling is in de Staats middelbare School zeer nuttig en wenschelijk. Reeds be wees ik dat, alsook dat de onkosten klein waren voorde Stad en met 2000 tr. zouden gedekt woiden. Ik versta uwe koppigheid tegen mijn voorstel niet, Heeren. Is het omdat dit voorstel van ons komt Is het omdat men reeds spreekt van dergelijke afdeeling in eene andere school in te richten. Voor uwe scholen 'ziin al de voordeelen, terwijl ge alles wilt tegenhoucên wat we voor de officieele scheien vragen. M. Daens. Ik ondersteun volkomen de vraag van M. De Windt. Eene handelssfdeeling is hier in Aalst' dringend noodig tot verheffing van ons werkende Volk Ik druk de wénsch uit dat de Raad dit voorstel zal aan nemen. M. D'Hert. Onze weigering is niet stelseimallg, z»oals de heer De Windt besluit. We staan langs den eenen kant voor groote verplishtende uitgaven, terwijl de handelsafdeeling nu roch niet in eens aanneembaar is ge worden. M. De Blieck. Alles slaan we u toe, vraagt ge geld voor uwe scholen of kerken, wc- zijn er nooit tegen. Maar nu, vragen wij eene handelsafdeeling, die 2000 fr. zal kosten en dat kunnen we niet bekomen. M. Moyersoen. We zijn hoegenaamd niet vijandig aan het inrichten van eene handelsafdeeling. Integendeel, dit voorstel is in princiep aangenomen, doch kon dit jaar niet uitgevoerd worden. We zullen de zaak nogmaa's on derzoeken. Er Is slechts nog kwestie van uitvoering. M. De Windt. Over 2 jaar deed ik mijn voorslei, en ik denk dat met wat goeden wil de handels-afdeeling reeds kon ingtricht geweest zijn. Ik handel hier in 't al- gtmeen belang, zonder eenig ander doel. Ik betrouw me nogmaals op U. zal nogmaals wachten en neem akte van de woorden van M Moyersoen. M. Oheeraerdts. Zouden de kosten niet hooger zijn dan 200U fr. M. De Windt. Volgens mij, neen 1 Mfar indien het nu 100 fr. meer was, zou er daar opgezien worden. M. D'Hert. Op een jaar hadden we voor 2000 fr onkosten voor de Middelbare School. M. Daens. Voeg dat klein sommeken daar maar bij, M. de Schepene. M. Moeyersoen. Door de groote kosten zijn we verplicht geweest de inrichting te verdagen. M. De Windt. Ge geeft 1000 fr. alle jaien voorde handelsafdeeling van 't klein Collegie. M. Bosteels. Maar M. De Windt, de zaak Is in princiep aangenomen; er is slechts nog kwestie van uit voering. M. Moyersoen. lk wil doen opmerken dat 2000 fr. r.iel toereikend zouden zijn.Er zijn geen Kkalen, we moe ten ons Geel geven in de jaarwedden der Onderwijzers. M. De Windt. Ik zeg Er zijn lokalen. Gij zegt neen.'t Is een strijd tusschen ja en neen. Laat ons niet twisten over de kosten. Ik heb mijn dossier niet bij. M. Gheeraerdts doet opmerken dat de Stad immer werkte tot verbetering en uitbreiding van het onderwijs en deze zaak zoohaast mogelijk zal optreden. 9" Punt. Verlofdag op 8 April. Goedgekeurd. M. Van den Berqhe wijst er op dat vroeger de gevel van de Stadsschool een opschritt droeg envraagt waarom dit opschrift nu niet meer opgezet wordt. M. Bosteels. We zullen er doen opzetten Jon gensschool van de Kat 1 AL Van den Berqhe. Eene school moet schoon en aangenaam zijn. Nu de lucht is er slecht. Men kon de oude gaz koopen o i eene schoone nieuwe school op te richten; die schoone gelegenheid is nu ver loren. Ai. De Hert. Er hehben onderhandelingen plaats gehad m t de gazmaatsch ippij,doch deze weigerde groi.d te verknopen aan de Stad M. De Windt. Daarop zal ik u binnen kort wel kunnen aniwoorden. M. Blanckaert. Ware het niet wenschelijk, ja noodig, eene school op te richten op het oud kerkhof. De stad neemt langs daar 'n groote ui'breiding. G'hebt daar de huizen Borreman met 126 huizen; daar zijn wel 40O kinderen die nu 15 29 minuten te voel moeten gaan om In de school te geraken. M. Daens ondersteunt deze vraag en wijst er op ho» lastig het is voor de kinderen van in slecht en v«il «car aoo ver naar de school te moeten gaan. M. Eeman. Dat i> belachelijk. Dan zou er een school in elke straat mogen zijn. M. Daens. Vindt ge dat zoo belachelijk als we spre ken voor d'uitbreiding en verbetering van 't onderwijs Ik dring er nogmaals op aan opdat men deze zaak een» ernsiig onderzoekr, M. D'Hert. Op de plaats van het oud kerkhof zul len we nooit eene school mogen bouwen. Doch we zullen de zaak onderzoeken. Het groote punt is of we kinderen zullen hebben. M. Daens, Dat is gemakkelijk om weten, vraagt in de Stadschool en in St Jozefschool hoeveel kinderen er van die kanten ter school komen. Spreker dringt er op aan schoone, lachende schoollo kalen te bouwen met bloemen en tuin. M. Geeraerdts brengt de zaak van 't hospitaal te ber de. De zusters werden beschuldigt door M. Daens. Ik teeken daartegen protest aan. Ziehier nu uitleg over de zaak Ghislain Aan al de jubilarissen, gelijk Ghislain, geeft de stad 25 fr. Ghislain kreeg dat ook. De heer burgemeester stelt voor aan den gemeexte raad om een brief te schrijven aan de Zusters en Pas toor van 't Gasthuis hen hulde brengende en de han delwijze van M. Daens afkeurende. M. Daens. Ik heb veel eerbied voor de Gasthuis nonnen. In de kamer, wanneer die liefdeengelen aan gevallen werden, de rechterzijde zweeg en ik alleen stond recht om hen te verdédigen. Maar menschen blijven menschen Br zijn er vele goede. Onder het volk lie.pen er klachten rond. Dr. Ciaus zegde me ook vroeger dat hjj soms upmerkingen moest makes. Ik heb daarop de aandacht willen vestigen. Wie heeft gesproken van vervclschte spijzen In eene kazerne er waren eens groote algemeene klachten de commandant onde vraagt een soldaat; Is het eten slecht Neen, antwoordde de soldaat Hebt ge over iels teldagen? -- Neen, mijn com mandant. (Geweldige tegenspraak.) M. Bosteels. - Geeft bewijzen, M. Daens 1 M. Daens. Nu do ?,aak Ghislain 't Is een oude, brave man. Het gebeurt zelden dat er in een gasthuis kan gefeest worden voor 50 jaar huwelijk. Ik weet het, de stad heeft hare plicht gedaan. Maar de Be stuurraad 1 Geen bloemeken, geen toespraak, geen feestje, geen potteken koffie aangeboden 1 Van zijn bed naar de kapel, en van de kapel naar't bed. Ah b(j kleine menschen schat me dat zoo hoog als men gen»- genegendheid en liefde betoont. M. Bosteels. Hebt gij hun koffie geschonken M. Daens. M. Daens. lk herhaal en zeg aan de Hospiele- heeren. Laat de Minderheid in uw Bestuur komen, dan zal alles beter gaan. Bij de eerste verbetering aax 't Stemrecht, is uw Meerderheid weg, Heeren, onver mijdelijk ge kunt sehoklaehen, maar 't is zoo, ge wordt hier een kleine minderheid en de Volksmacht heerscht hier (geweldige tegenspraak). Stuurt maar dien brief van hulde aan de Gasthuisausters. lk ook zal hem teekenenHet aanhalen van klachten is geen schelmstuk. Mijn geweten is gerust en het Volk zal oordeelen. M. Bosteels. Ik zal kort zijn. Voor Ghislain is alles gedaan wat mogelijk is. Lang verzorgden d» Zusters hem met diefde en opoffering, en konden ze hem in den winter geen bloemen aanbieden, lang reeds gaven ze hem de liefdebloem van hun harte. De heer Pastoor, wiens jarenlange toewijding en opoffe ring voor de zieken, borg staan voor zijne woorden, verzekerde mjj dat hij Ghislain heeft voorgesteld om uit zijn eigen zak het feest plechtig te laten vieren met rijtuigen en al, in de St Martenskerk. Ghislain weigerde en vroeg dat in stilte te laten gebeuren. Rond die zaak werd veel lawaai gemaakt voor een Eolitiek doel. De Zusters hebben al gedaan wat ze onden Ze verdienen onze hulde en lof. Spreker zegt dat het schrij ven van M. Daens onge lukkig is. Dat hij moest omzichtiger gehandeld heb ben in plaats van feiten zonder bewyzen uit de lucht te grijpen. Zulke beschuldiging gedaan door een Ge meenteraadslid is eene misdadige handelwijze. M. Daens. - Rond die kleine zaken, welke gemaakte verontwaardiging! Men heeft mij. Volksvertegen woordiger en Raadslid, uit het Hospitaal willen hou den, omdat ik er mijne zieke vrienden ging bezoeken. Maar gij, Katholieke Heeren, zjjt gij er reeds geweest? Bn gij, M. Bosteels V M. Bosteels. Verscheide malen reeds, maar ik ga in stilte zonder lawaai en zonder aankondigiug in de gazetten. M. Beman (aan M. Daens). Comediantcomedie- spelen dat kunt ge 1 M, Daens. Ik ga naar 'l haspiiaal uit genegend- heid, uit liefdeomdat zieken bezoeken oen werk \an bermhartighd i is. Ah. ge noemt dat «eomcdiespel» Vroeger mochi ik i'i het hospitaal, nu niet meer als alleen en op voorwaarde eerst te zeggen by welke zie ke M. Bosteels. Spreek van uwo bewijzen In het j hospitaal mag er geen politiek gemaakt worden, men mag niet aankondigen dat mener stoetsgewijze heen- trekt. M. Daens. Heb ik politiek gemaakt in het hospi taal Ik laat het up uw geweten, heeren, dat go me belet arme zieken menschen te gaan bezoeken. M. Bauwens. De handelwijze van M. Daens is slecht en laf. Het is eene laife aantijging tegen Dr. Claus ge maakt misbruik van vertrouwen 1 M. Daens. Ik heb zooveel ter dac En 't is niet aan u, de familie Daens te zeggen dat ze niet eerljji; is Ik kan u de getuigenis brengen van M. Claus dat hij zegde dat ailes wal hij voorschreef nielaiujd werd stipt uiigtvo rd. Deken De Hert ze;ide me dat soms ook. (Uitroepingen rechts) Gemaakte verontwaardi ging Maar ge wilt me vangen in mijne woorden, dat is iul handelen. Nu de toestand, de m -nschen kwa men liét me zeggen, is verbeterd in 't hospitaal. (Uit roepingen.) - ZIE VERVOLG, 4« Bladzijde. -

De Werkman | 1912 | | pagina 3