De Kamer De Arbeider Keukenboeken Coepenöf MmiujG in die oogen, hij legde zijne hand op zijn bed Priester Paulus greep ze vast, teederlijk, in een zijner handen, terwijl hij met de andere het Kruisbeeld aan de stervende lippen bracht. Hilarius, de vrijwillige Rasphuisboef, de En gel van 't Gevang, deed geweld om nog eenige woorden tc spreken. Keer, zoo lispelde hij, lijden, schande... voor U... o goede Jesus, voor U... uit liefde voor mijne medebroeders... Broeders... leeft... leeft als ChrL'en. VaarwelTot in ons Vaderland Nu stond Priester Paulus recht en sprak met het gezag van Gods afgezant Vertrek, Kristene zielVertrek met betrou wen en liefde, uit dit Ballingschap, naar uw Vaderland 1 Men zou gezegd hebben dat Hilarius die woorden verwachtende was. Hij kustte met klemmenden drift het Kruisbeeld, zijn oogen vielen toe, zijn armen vielen slap, een rilling van pijn betrok zijn wezen. Zijn levensbaan was voleindigdhij was dood. Daar lag hij nu, ontzield, de Held van Broe derliefde en Opoffering. Priester Paulus kustte eerbiedig zijne hand en knielde als voor een heilige. Zijn leven Zijn wonderbaar leven 1 Rijk opgebracht in een KasteelZijn vreugd gezocht in de goedhertigheid, in de Liefde tot den Evenmensch, terwijl zijn eenige Broeder niets deed dan brassen en zwieren. Door d'omstandigheden in dusdanigen toe stand gebracht dat hij zijn Broeder als moor- Uit de oogen, uit het harte. r:e Zitting van Donderdag 25 April 1912. Begrooting van Spoorwegen, Post en Telegraaf. De heer Daens (in 't Vlaainsch). Ik heb eenige op merkingen in 't midden Ie brengen 1" Over de dagloonen. Zij zijn verbeterd, ja, doch t zijn en blijven nog immer hongerloonen. 3 frank daags Daarmede kan een huisgezin van man, vrouw en 3 4 kinderen niet leven Reeds bewees ik dat zulk een huis houden fr. 20,50 per week noodig heeft. 12U0 fr 's jaars ■a afhouding van de korting, maakt siechis 90 ir. per maand. In andere beroepen mogen de werklieden winkel of herberg houden, doch de Staat laat zulks niet toe, hij verbiedt het streng en beiet alzoo menige kleine bedien den eerige frankske.ns meer per week te verdienen. 2» Over art. 2. Statiën. Bij ons vind' nten vele Statiën dië 30 40 jaar oud zijn en volstrekt ontoereikend zijn voor de beweging der immer aangroeiende reizigers. Ga zien te Sotfegem, eeh der ellendigste statiën van het land en veel te klein. In de Dendervallei is het even erg gesteld. Na vele jaren smeeken is reeds eene --choone statie gekomen te Haaltert Eede en iedereen is erom te vreden. Kortom, er moest eene zekere som gestemd worden om al de geringe statiën ineens te veranderen. 3* De Postontvangerij is volstrekt te klein. Voor de Post aan de Statie hetfi men aldaar een huizeken gekocht waar het gezin van den Postmeester moet wonen en waar al de postdiensten verzameld zijn. Men zegt't zal be teren wanneer de nieuwe Statie zal gemaakt worden. God weet I Wanneer zulks zal gebeuren De toestand is on houdbaar, heer Minister. Zoo is het ook gesierd met de Koopwarenstatie en het Posthuis van de Groote Markt is ook veel te klein. 4» In onze Koopwarenstatie in post 1 hadden de be dienden 12 uur werk en moesten al werkend eten Se dert 2 jaar vraag en klaag ik een half uurke is toege staan; 't is veel te weinig daar ze moeten werken onde- evn smai afdak, blootgeste d aan snijdende winden. Over eenigen tijd is een zekere bediende de genaamne Copr peux er lam geworden. 5° De Sfatieoversten 4' klasse klagen ook bitter hij mag niet uit de Gemeene, zelfs wanneer hij verlof heeft, en hij kan slechts twee Zondagen verlof per maand beko me*. Nu, de Staat zou zelf het goede voorbeeld moeten geven, en er prijs op stellen, de Zondagrust te handha ven voor allen. De Starieoversten 3" klasse, klagen over het niet ver- hoogen hunner prerriiên. 69 Sedert zoo langen tijd wordt gevraagd dat de gepen- sionneerde bedienden en werklieden enkele reiskaarten zouden bekomen om hunne Familie te kunnen bezoeken. Toe, heer Minister, zorg eens daarvoorhet zal u deugd aan het hart doen I Overigens het Volk zal u dank baar zijn. 7® Met genoegen vernam ik dat er een aanbesteding gaat plaats hebben voor een nieuwe refter der Noordsta tie te Brusselthans moeten 106 menschen er plaats ne men, terwijl er slechts 60 ternauwernood kunnen plaats vinden. Wacht niet te lang. heer Minister. De heer Voorzitter. Wil ophouden mijnheer Daens, vijftien minuten zijn ver oopen. De heer Daens (in Vlaamsen). Maar, heer Voor zitter, ik heb nog geen tien minuten gesproken. De heer Voorzitter. Gij hebt niet meer als twee minuten. De heer Daens (In 't Viaamscb). Ik heb er nog vijf 1 Ik reed onlangs naar Kortrijk. Op den trein zag ik dat de 3e klasse zoo gord verzorgd en verlicht waren. Men zegt dat zulks te danken was aan den heer Liebaert. i Welnu, ik verlang dat zulks overal zou gebeuren, want I op die 3e klasse niet kunnen lezen 't is. lastig en droef. Op de buurtiijuen zijn de da ioonen klein en het werk zeei hard. Mocht daar ook weidra verbetering in komen. 't Sdioonsie komt van achter, mijne hecren. Er is een dienstbevel uitgekomen, waardoor de bedien- den een maand vooruit zulkn betaald worden. En de werklieden die liet meer noodig hebben dan de anderen I Waarom dien maatregel ook niet op hen toegepast? Ik denk wel dat de heer Minister, die een v,iei d is van de kleinen, die klachten en die ongelijkheid zal doen ophou den des le meer daar zij gegrond en redelijk zijn. De Werklieden zuiien u daarvoor bedanken. Ge ziet heer Minister dat a'; mijne aanmerkingen ge grond zijn en verdienen aandachtig ie worden onderzocht. Namiddagzitting De heer Woeste. - Ik ben overtuigd dat de spoor wegarbeiders den lieer Mini-ter veel erkentelijkheid toe- dra en. Men doet hen doorgaan als misnoegden ik ge loof daar niets van. Sommige politieke' tinnegieters spre ken zoo, doch ik echt geen geloof aan de ondankbaar heid van het spoorwegpersoneel en zij, die trachten hen van ons af te trekken zullen er niet in gelukken. De heer Debunne. Wacht tot 2 Juni I De heer Woeste. Ik ben er van overtuigd dat de werklieden, die biave menschen zijn, voor ons zuiien stemmen. De lieer Neven. Gij hebt 23 jaar gewacht om hun lot te verbeteren. De heer Woeste. Dat gezegd, wil ik wijzen op een punt dat voor de werklieden van mijn arrondissement bijzonder belang overlevert. Ik beveel den heer Minister sommige hunner eischen san en ik verzoek hem inzonderheid wijziging te brengen in de uurtab I der treinen welke de werklieden vervoeren op de lijnen Aaist-Brussel, Aaist-Denderiecuw enz.. De Minister heeft ons beloofd de zaak fe onderzoeken ik hoop, dat dit onderzoek weldra vruchten zal dragen De lieer Dehunne. - Gij herhaalt slechts wat de heer Daens sedeit jaren vraagt. De lieer Woeste. Met nw verlofIn deze K.t",~er stelt de heer Daens zich aan als een schetterend klank bekken Wij, integendeel, verdedigen bier alle bil ijke eischen. De hoer Van Makcke. Het naderen der verkiezin gen verwekt mirakelen (Gelach links). De heer Woeste. Nogmaals moet ik de aandacht van den heer Minister vestigen op den slechten toestand waarin de statie Geeraardsbergen verkeert. De heer Mi nister weet dat deze klacht, welke van vóór jaren dagtee- kent, gegrond is. Ik dririg nogmaals aan opdat de heer Minister de stu diën bespoetiige ten einde het weik eerlang te kunnen doen aanvangen. Deze verbetering wordt gevergd niel alleen voor het I verkeer maar ook vo r de gezondheid. Derhalve twijfel ik niet of de heer Minister zal ons i toekomend jaar de gelijke oplossing van die zaak aan- i brengen. De heer Rens. Het vorig jaar klaagden de afgevaar- i den van Aalst hier gezamenlijk over den jammerlijken 1 toestand van de Statiën in de Dendervallei, 's Anderen- daags bezocht de heer Hellcputte de Station, drukte al de arbeiders de hand en glimlachte... Maar wij wachten nog steeds Niet de minste kleine schuilplaats is ons verleend en wij moeten ons nog steeds behelpen met goederen wagens. De goedererikoer te Ninove is slechts met houten sta ken afgesloten en het stof van de koien besmeurt en hin dert de reiziges. Hel Gemeentebestuur heelt de aandacht van den heer Minister reeds gevestigd op dien toesland, welke dadelijk dientïverholpen te worden. De ontreddering van den reizigersdienst op de lijn Denderleeuw Geeraarsbergen is ongehoord. Veie treinen dienen tol niet*. De heer Moyersoen Toe maar, vraag nu ioch niet om afschaffing van treinen De heer Rens. Ik houd staande dal vele treinen zon der reizigers terugkeeren, omdat de dienst slecht is inge richt. En nogtans s'aan er soms honderden reizigers drie kwart te wachten naar een trein. Hei telefoonpersoneel te Geeraardsbergen hoeft te worden vermeerderd. Het is thans overladen met werk en in afschuwelijke lokalen gehuisvest. Ik hoop dat de heer Minister dit spoedig zal verbeteren. Zittingen van Vrijddg 26 April. De heer MOYERSOEN De laders der statie Turn-en-Taxis moeten onafgebroken nachtwerk verrichten. Sommigen doen het reeds twintig jaren lang. De moeilijkheid ligt hierin, dat er minder dagwerkers zijn dan nachtwerkers ik twijfel er echter niet aan of de heer Minister zal trachten hun toesiann te verbeteren. Het hoofdgebouw der Statie Aalst, lioop ik, eeilang gebouwd worden. Ook onze Postkantoren zijn volstrekt te klein. De stopplaats aan de Vijf Huizen dient ook in halte veranderd te worden, vooral in 't belang der Handelaars en der Nijveraars der omstreken die verscheidene kilo meters verre motten gaan om hunne goederen te lossen. De heer DAENS (in 'i V'aamscli). Ik vestig er andermaal de aandacht van deri heet Minister op dat nog een aantal Werklieden met 20 a 30 jaren dienst van zijn Departement eeri al te klein loon trtkken. Wat kan men er toch moeilijk kernen met fr. 3,20 per dag I Ik herinner hem de ernstige woorden van de huishoudkundige, Adam Smith, die in zijn boek staande houdt dal de mensch, wil hij kunnen leven, iets meer moet verdienen dan volstrekt noodig is. Mij dunkt, heer Minister, dat ge zoudt moeten komen tot een minimumloon van 4 tr.. Dat is ook de meening van Pater (Rutten, die daarover eene bijzondere studie heeft gemaakt. Tegenwoordig wordt meer dan ooit gereisd. Hoe dik wijls zien wij dat in 2C klas met trein van b ure 43 m. en 12 uren 47 Aaist-Brussel moet rechtgestaan worden. Mocht de heer Minister daarin eerlang verbetering bren gen. Een ander punt geldt de Zondagrust Vele rijtuigpoetsers genieten, op eene gansche maand, niet meer dan één Zondag volkomen rust. Ook dat dient te worden verholpen in de male van de mogelijkheid. G steren hoorde ik eer, schoon woord van mijn vriend, den heer Woeste, die zegueM. Daens est ici une cymbale retentissante. Ik zeg hem dank omdat hij die uitdrukking der Schriftuur op mij toepaste. En om In den zelfden toon te blijven, zal ik hem antwoorden dat even als men vroeger met cimbaal- en trompetgeschal de mu ren van Jericho deed vallen, ik zal biijven aandringen, tot dat de oude vesting van het contervalisme ook eens vol komen iustort. Wanneer die dag aanbreekt, zullen de sece. t zoolang gevraagde degelijke Volkswetteti eindelijk tot stand komen I De heer De Sadeleer. Ik wenschte de aandacht van den liter Minster ie vestigen op de weiken, die moeien uitgevoerd worden aan talrijke Siaiicn van het Arrondis sement Aalst, op het oprichten van nieuwe stopplaatsen op de verandering van sommige hailen in goederensta- tiën, op wijzigingen in de vertrekuren van sommige trei nen, alsook op den postdienst sommige Gemeenten. Ik wenschte ook nog den heer Minister aan te bevelen den toestand vau verschillende klassen van leden van het personeel, namelijk van dit der werkplaatsen van den Siaat te Aaist er. hem terzelfdertijd dank te ze/gen voor de talrijke werken die in miiti Aiior.dissement reeds uit gevoerd of verleend werden, alsmede voor de aanzienlijke verbeteringen die den achtbare Minister beeft gebracht in den toestand van zijn personeel. Ai zijn de menschen gelijk voor Gods Rechterstoel, er is een groot verschil lusschen hen op aarde. lerwid de r jke:i kommerloos hun leven slijten, de motiefjes volgen en groote reizen doen, zitn r.b ge durig hun fortuin vermeerderen. Nochtans, terwijl de arbeider werkt en wroet, nm eenige centen te verdie nen. terwijl zijn zweet de aarde drenkt en hij zoo doende, goudstukken doet regenen in den coffre-fort zpns meesters, zit zijne vrouw thuis, omringd van een talrijk gezin, in verlegenhei i... De loon hairs mans is verbruikt en 't is itog maar woensdag, schrikkelijke gedachten zweven haar voor den geest.. Zij had nochtans niets onnood gs uitgegeven niets dan oen kostuumtje voor de kleine was de buitengewone uit gave geweest en daar heeft men 't al. Priester en Pieter Daens hebben het zoo dikwjjls bewezen dut een gezin mneielijk met 20 fr. kan Be staan. Dn toch blijven de hongerloonen Toortduren. Ja. de menschen moeten naar Amerika uitwijken of wel naar Frankrijk gaan; maar dan heeft hij geen Stemrecht meer. De katholieken of de rijke party, want 't is tot haar toch wel dat de rijken hunnen toe vlucht nemen, zullen wel zorgen dat de kiezing valt juist als al de Franschmans weg zijn, want zij hebben het bewind nog steeds in handen. Ja, het is nog niet hard genoeg zijn gebortegrond te moeten verlaten, alsook al wat hen dierbaar is. En zeggen dat alle Belgen gelijk zijn. 't Is «en schande, ja eene ware vernedering voor 't Belgisch Werkvolk grooten arbeid moeten verrichten, slechts te eten hebben om te bestaan, en een stemaieken krij gen in tegenstelling dor rijken die er drij bezitten. En dan zouden ze nog matiger zijn. Beste werkmenschen. gedenk de werken dier ka tholieken en stemt voor de Christene Voiksparty, wier Volks vertegenwoordiger uwe ware verdediger is en blijven aal. Werk mede, uit al uwe krachten, om de rijke partij te verkrachten, want dan zult gy uwe reehten kunnen doen geiden. Laat u ook raet geene beloften paaien, ward bedenk dat zij dikwijls het vol gende spreekwoord in praktijk stelden Een jonge Demokraat. In den Canada Amerika, waren vroeger 2 Socialis ten in den Raad, en z'had den de Meesterschap, hun - --- 2 stemmen gaven den doorslag. Zoo zal het hier gaan met de vrije Demokraten.. Met eendracht wordt het huis gebouwd, me' tweedracht stort het in. Twistzieke honden loopen met gescheurde ooren —De VRIJE KLOK is tegenwoordig merkweerdig om lezen.. Prijs 0,05 't n', per jaar 3 Ir. Opsteller Albert Van den Bruele.. Een KLOK die niet vrij is geeft valsch geluid en is niet weerd.. Maandag den MELKBOER gezien met 'ne wip als hij de Markt opliep.. 't Weêr 't Pro cedeert voor regen. Goed G'heel goed Uw gedacht - De Wind blijft Oost maar rekt naar Noord. Wat peist ge 't Kan regenen Wat zal de Wind doen Niemand het weet, niemand, of die het ooit op voo'hand weten zal. De Wind onzichtbaar en onbegrijpelijk is.. Salü. Te Godvekrdegem, zon dag in een herberg tic man gezien, struisch als een boom, over 3 jaar blind geworden. Die 't licht van d'oogen niet heeft droef en somber hier leeft. Maar die door de Hoop is verblijd, verduldig cn blijmoedig lijdt. De mensch het recht heeft te leven door zijnen Arbeid. 1 e BAMBRUGGE is een herberg In de 4 Wegen en er staan 2 katten oj) 't uithangbord, wat bediedt dadde Te SOT I EGEM is een groote scheur in t katholiek Mu/ick; 25 Leden htbpen zich losgetrok ken, ze worden genoemd de Van ficckisten of de jonge Turken.^ Zou dit waar zijn Ik heb hooren zeggen te BRUbSEL dat de groote Verbindingswerken stil gelegd ziin, omdat men vreest voor de Kathedraal Sinter-Goelen; moest aan dit meesterstuk iets misko men, dit ware de allergrootste van alle rampen In Duitschland zijn reeds 148 Vrouwen-Geneesmeeste ressen; er zijn 600 Vrouwen Studenten voor het Dok- ioraat. Te Brussel is een groot Congres ge weest van FEMINIST EN. Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme cn koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken j qq Met spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00

De Werkman | 1912 | | pagina 3