De Kamer Gent Loopsnde Nieuws De Woesten van Aalst Hiüegcm. i Eene pint bier. Pauselijk decreet over de kiezingen Vrij, Mijnheer, ja, 't is waarik adem de vrije lucht, ik geniet van het zonnelicht, alle banen en wegen zijn open voor mij, maar mijne vrijheid is, inderdaad, niets dan bergen. Hoe dat, Vriend De oud-gevangenene trok uit zijnen zak een geelachtig gedrukt papier. Het was zijnen conge van Galeiboef. Terwijl de Priester dit treurig vrijgeleide las, dan sprak de ex-gevangene zijne oogen naar den grond slaande v Ben ik vrij, zoo klonk zijne stem met een fransche welsprekendheid, ben ik vrij Kan ik aan iemand mijn droef lot verzwijgen? Als ik geen werk krijg te Vannes, als mijn Familie mij verstoot, als mijne Vrienden mij verlaten, dan moet ik aan den kant van 'nen gracht van hon ger stervenDit pasport verklaart mijne schande Dit pasport laten iezen is een dolk in mijn hertgeraak ik nog ievers aan 't werk, ik zal met achterdocht omringd zijn en de mede gezellen zuilen beschaamd zijn over mijoch de menschen vergeten of vergeven niet; het brood dat ik zal eten, zal doorweekt zijn van mijn tranen. Ach, Eerweerde heer, gtj die zooveel ge daan hebt voor de ongelukkigen, kunt gij niet bekomen dat dit schandig pasport veranderd worde in een schrift gelijk men aaii al de Rei zigers geeft ik weetde veiligheid des Lands eischt voorzorgen wij moeten meer bewaakt worden dan ander menschenmaar kan dit niet ge schieden zonder onze rust en onze eer te schen den Moet elk ons toeroepenGaleiboef Moeten wij verdacht worden voor eike misdaad die cepleegd wordt Och eerwaarde, zoo ging de arme man voort, in groote welsprekendheid, want al die Fransmans klappen kunnen als Advokaten, ik ben veertig jaar oud, ik ben goede schrijnwer ker, mijn Vader had mij 'ne goede stiel gcleerdj; maar de slechte gezelschappen ik wil mij be teren ik wil eerlijk en braaf levenmaar als Hof stade-Kerkhof Werkstaking - Hamme. Onderwijs. - Pensioenen. Briefwisseling Uriel uil Amerika Vooruit tegen't liberalisme Vooruit tegen 't socialisme Vooruit tegen de bèwaarclerij Leve, leve, de eenige ehristene Volkspartij A. VAN DEN BRUELE. loopen met geld rond, met groote sommen geld, om Verraders, Judassen te vinden in de Kristen Volks partij.. Vruchteloos, God zij gedankt, er zijn nog kloeke mannen, helden van moed en opoffe i g. Ner gens komen de trawanten van de judasserij thuis in veel huizen krijgen zij affronten, Vrouwe Huismoe ders gatten hun deur 'open en zeggen Weg, wij wil len geen Judassen-geld Goed, braaf, moedig Vlaamsch Volk Priester Daens, De Backer, Lambrecht, Frans Sterek danken van uit hun graf. Hulde aan U mannen van Hillegem. Gij baalt er eer van. Zondag laatst ter gelegenheid der kermis wijk Meire hebben zich een 15tal Christene Democraten vereenigd tn samen een uitstapje gemaakt. In verscheidene herber gen hebben zij kleine Meetingen gehouden, waar zij klaar *n duidelijk de christelijkheid en het nut voor oogen legden. Werkt zoo voort mannen I Hand aan hand. En als ge uwe uitstapjes naar de andere wijken doet, gaat Poetsch tinne mede. Zondag 5 Mei was het te Hillegem meeting der Katho lieken. Ik ook zooals al mijne andere werkgezellen, ben •r naartoe geweest. Ja, maar ik zeg liet recht uit, als Christen Werkman, daar is niets anders gezegd geweest dan laster en schimpingen over den heer Daens en Van den Bruele. Het doet mijn harte zeer dat eene Meeliug moet bestaan in personen te beschimpen. En gij Katho lieke Bewaarders staat daar aan het hoofd Een Werk man vraagt zulks niet; zij vragen alleenlijk dat uwen Woeste in het Vlaamsch komt uitlegging geven wat hij voor ons gedaan heeft. Maar zulke mannen durven in ons midden niet komen, hé 1 Zij zouden hun waarschijn lijk kunnen bevuilen. Zij zenden liever jonge schimpers. 't Is waarschijnlijk daarom ook, de Bewaarders gezien hebbende dat het Volk misnoegd stond, zij in het uitgaan riepen Men mag gaan eene pinte bier drinken; lk heb ze vreest drinken, wie niet geweest heeft, dronk ze niet. Maar toch zeg ik altijd Mijn arm een siemmeken waar jk mijn gedacht en mijn wi! mag mede uitdrukken, zal niet na verstootingen uwer rijke vertegenwoordigers te winnen zijn door een pint bier 1 Poetsch finne. Paus Piux X laat aan alle. Priesters van Italië toe, deel te nemen aan de Kiezingen, de Meetingen bjj te wonen en er U sprekendoch, mtt uitdiuliJcélyk Q6 bod in ds Kerken en op den Preekstoel onsmlig te blg- vtn. Geen enkel woord mag in de Kerken gezegd worden over kiezingen of kiezingszaken. Mijnnij MPJSBK I veel te klein, gelijk vroeger to Meire; men ie seffens f rond 't wordt gfouwelijk de Grafmakers doen bit tere kluchten.. Al jaren en jaren wordt een nieuw kerkhof beloofd; grond, op een hoogte, vest en droog, ie gegeven door oen ouden Burgemeester Callebaut, 8 a 10 minuten van de Kerk; geheel Hofstede vraagt dringend dat het nieuw Kerkhof bereid worde, zonder uitstel. Ossa ejus bene quiescant, De belangrijke kiezing is daar, zoo schrijven alle gazetten, zoo spreken vele menschen, en waar om, gjj weet het, goede menschen, de kiezing wordt bijzonderlijk gevoerd op die zoo geweldige school kwestie; wanneer deze zaak in de Kamers ter spraak kwam, staan katholieken en antikatholieken als wilde dieren tegenover malkanderen huilen en tempeesten, 't is nog altijd de oude haat, do oude politiek tusschen geloof en ongeloof; 'tis eeuwen lang daarover gezaag om zoo doende, bet Volk van den weg te leiden ea zoo alle goede Volkswelten tegen te houden. Het is oorlog dus tusschen katholieken en anti katholieken; en hier is de vraag wat zullen de Ivris- tene Democraten doen, indiende meerderheid valt en zij met drij of vier man de scheidsrechters zouden zjjn. Ach, menschen, de houding van Volksvertegen woordiger Daens heeft het klaar bewezen, elk z.yn recht, maar goede voorwaarden, dat is vrede en ver zoening, daar zullen de De'mokraten Yoor werken. Ja menschen van Belgenland, bijzonderlijk van Vlaan deren, kiest in deze belangrijke zaak gerust voor de Democraten en gij moogt verzekert zijn, 't is welvaart en vrede. Stemt dus voor de Kristena Democraten. Th. V. W. Zitting van Vrijdag 3 Mei 1912. I Tc 9 aren wordt de zitting geopend. j De lieer Daens (in 't Vlaamsch). Ik ben gisteren naar Hamme geweest voor de werkstaking en meende daarover eene interpellatie te^richten tot den Minister. Doch gezien de teestand in de Kamer en de wensch, he- den met de de werkzaamheden gedaan ie maken, zal ik mij tot deze enkele woorden beperken. Te Hamme zijn 2800 werkmenschen in staking, 't Zijn de ongelukkigsten die men kan vinden. Zij werken 12 uren daags voar 2,50 fr. 't Zijn ook de meest ongeletterden. 45 t. h. zijn ongeletterd in Hanime. De Fabrikanten widen niet toegeven aan de wenschen der Werklieden die 2.75 fr. vragen voor 11 uren. De lieer Burgemeester is een deftig man, hij doet goed zijn plicht om de patroons tot toegevendheid over te ha- len en de goede orde te hondhaven, maar de Fabrikanten blijven koppig als rotsen behalve M. Vermeire die toege- geven heeft en waar 't werk hernomen is. j Te Lokeren, zeggen de Patroons, verdienen ze 2,28 fr. en te Beerne 2 frank. i Arm, arm droef Vlaanderen I Hoe is zulks mogelijk in de XX« eeuw I Ik trek er dus de aandacht op van den achtbaren Minis ter en van de Kamer en zou willen dat er eene Vader- landsche ir.chrijving zou plaats hebben om die ongeluk- kigen ter hulp te komen. Overigens, de Werklieden zijn in hun recht, za mogen niet toegeven. De heer Burgemeester vreest, dat zoo de patroons niet dadelijk toegeven, er da schrikkelijkste onlusten kunnen gebeuren. Ook de afgevaardigde van den heer Minister was gis- tcen ter plaatse en zal ongetwijfeld de groote gematig- heid der Werklieden herkennen. De heer Minister moet zich niet bepalen bij het zenden van etn afgevaardigdehij moet zelf optreden I Doch hij is het Vlaamsch onmachtig en zoo is hij wel verplicht een afgevaardigde ter plaatse le zenden hij moest daar persoonlijk gaan, haastig gelijk hij doet voor de Walen. Een Minister van Arbeid die geen Vlaamsch kent, Mijne Heeren, kan hij zijn ambt vervullen De heer Verhaeoen (in 't Vlaamsch). Ik meen ta moeien aanmerken dat de lieer Tibbaut reeds eergisteren de aandacht-van den heer Minister van Nijverheid en Ar beid vestigde op den toestand te Hanime. De Minister beloofde toen dat hij zijne tusschenkomst zou verleenen om het geschil bij te leggen. Ik meen dat de heer Daens zich hierbij moet bepalen, en met ons dient aan te drin gen opdat de Minister iuischenbeide kome, ten einde de werkstaking zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. De heer Poullet, Minister van Wetenschappen en Kunsten (in't Vlaamsch). - Deze zaak komt met voor op de dagorde; wij kunnen er bijgevolg niet langer over beraadslagen. ik zal aan mijn amblgenoot den heer Minister van Nij verheid en Arbeid kennis geven van de vraag van den heer Daens, en.'ik ben overtuigd dat hij niets zal verwaar- loozen om het geschil dat te Hamme is opgerezen tus schen werkgevers en werknemers, zoo spoedig mogelijk in een bevredigenden zin op te lossen. De heer Daens (in 't Vlaamsch). De Kamer kon riet beter, niet op meer waardige wijze haren laatsten dag besteden dan aan de behandeling van dit zoo nuttig, zoo lang verhoopt ontwerp. Dank, dank van ganscher harte uit naam van al de nederige en toch zoo verdienstvolle i belanghebbenden, allen mannen van toewijdingen zelft opoffering. De Regeering doet thans waarlijk haren plicht, want steeds behoort zij er voor te zorgen dat degenen die haar dienen, vooral de lagere beambten, goed door 't leven kunnen komen. Geene sectarische handelwijze I Deze moet overal buiten blijven. De Gemeenten die het Staatsonderwijs verwaarioozen, verdienen berispt te worden. Ook verzoek ik met aandrang den hser Cocq de zaak niet eenzijdig te beschouwen en onze verdienstelijke vrije Onderwijzers niet buiten te sluiten. (Onderbreking). Ik smeek u, handelt niet seciariscli De heer C. Huysmans (in 't Vlaamsch). Wij zijn niet J sectarisch 1 De heer Daens. Het vrij Onderwijs bewijst groote diensten, dat is onloochenbaar liet brengt er het zijne rijkelijk toe bij om ons Land uit de onwetendheid op te beuren. Gij hebt dus ook tot plicht het vrije Onderwijs op gelijken voet te behandelen als hei Staatsonderwijs. De heer Poulet, Minister van Wetenschappen en Kunsten (in 't Vlaamsch). Ais ge de eigenlijke school kwestie gaat bespreken, zullen de Pensioenen der On derwijzers niet gestemd geraken. Vergeet niet, dat we nog slechts over enkele uren beschikken om al deze werkzaamheden af te doen. (Zeer wél De heer Daens. ik heb gedaan. Ja, schenkt ruime, milde Pensioenen, en om daartoe te komen zult gij op den duur toch ons stelsel van de klimmende belasting moeten aannemen. Daarin ligt de redding, want daardoor vir.dt gij de noodige middelen om al de uitgaven ruim schoots te dekken'. lk hoop dat iedereen in de Kamer hei eens aal zijn om de rechten van alle Onderwijzers te erkennen. Mervilloso 1 Hoe luisterrijk is de Aardbol Milliards Bloemen in het jeugdig loover, op de Boomen, in 't schaarhout, in de lucht het vrolijk ge zang der Vogelen.. Admirobile.. Tus schen Sottegem en Aalst, een Fruit koopman mij dijnsdag zegdaRegent het nu eenige dagen en hebben wij dan goede warmte, er zal veelvuldig fruit zijn; 't eerste fruit en de Mirabellen heb ben veel geleden, kersen en krieken zijn goed gelukt. De Peeren In over vloed. D'Appelen Zijn nog in proces, miskomt er niets aan, veel Ap pelen. Beloften al teveel en groot, die blijven onder- wege dood. Te MECIIELEN, de groote Paarden markt, dijnsdag 28 Mei, van 9 tot 13 ure plaatsgeld 25 c. op de Van Benedeniaan.. 't Paard dat kreupel is van gaan, moet wat vroeger op de baan. Bij den hoo- gen STAATSRAAD voor nazicht en opmaking der Wetten, zijn Hoogleeraars uit Brussel, Luik en Leu ven; voor Gent is aangesteld Hoogleeraar De Pelse maker DENDERLEEUW haalt eere van zijn Paro chiaan. Geleerdheid is een stok en s/af, die ons geleidt tot aan het grafIn AMERIKA zijn 400,000 MIJN WERKERS in staking voor hooger loon en betere werkvoorwaarden ze zijn omringd door overvloedige weelde; hun werk is gevaarlijk het mijnwerk is een slachveld, zij handelen volgens het woord van Paus Leo Van den overgrooten overvloed, willen de Ar beiders oen ruimer deel voor hunnen Arbeid. - Slaaf noch bedelaar mag de arbeider xijn hij moet een vrij en welvarend man wezen Alles slijt met|,den tijd, zoo zegde mij onlangs een Boer- ken van Erembodegem De oude Partij is versleten totopden draad: De Boeren willen van dien ouden Bazaar niet meer.. Effektief, het blijkt door de Mc-etingen, over welke de Volksstem van Aalst af grijslijk liegt Als er 23 man zijn, de Volksstem schrijft 3 400 J Hoe is't mogelijk?. Maar alzoo leert men die Gasten kennen. Te Sottegem zegde mij dijnsdag een Vrouw van Hil legem Het is bij ons kiezing geweest voor de Vrou wen alleen. Den 7 Juni 1911 ontving ik den volgenden jBrief uit een gioote Gemeente nabij NINOVE lk was gisteren in gesprek met eenen Priester, die van uit de tribunen uwen hardnekkigen kamp tegen de linkerzijden heeft bij gewoond. Hij was u vroeger ongenegen, maar nu waart gij eenen held, omdat gij zoo onwrikbaar vast in uwe kristene overtuiging, het hootd bood aan die huilende en tierende benden. Hij verze kerde mij dat gij in de katholieke rangen vele genegenheid hebt gewonnen en vele aanklevers bij de kiezing zult vinden, 't is juist de bevestiging van hetgene ik u vroeger voorspelde. En nu zouden wij, Demokraten, slechte Kristenen zijn, ja uit het Kristen Geloof gebannen, omdat M. Meert in de ballotteering te Aalst is gevallen. Maar die jonge heer Meert w*as de Kandidaat niet van den Katholieken Werkmanskring. Geheel da Stad weet dat. Anchor Line Twin screw Steamer Caledonia, 20 April 1912 Volksvertegenwoordiger Daens, Mel dank schrijf ik U deze eenige regels, de zaak die gij had ter harte genomen, was ten rnijneu opzichte zeer voldoende de stukken waren n.ij juist in tijds overhandigd, om nog naar wensch te kunnen vertrekken mei spijt moet ik zeggen dat den tijd mij niet gegund was U mondelings te komen danken en levens een vaarwel- en afscheidsgroet te brengen; niettemin verzeker Ik U, heer Daens, dat in het dieps'e mijns hart een klopping voor U bestaat, die nimmer zal ophouden. Wij, Belgen-Amerikaners, begrijpen maar al te goed het oogwit van uw edel strijden van daar onze genegenheid in het alge meen. Houdt den strijd vol de toekomst is in! Vlaanderen aan da Kristene Volkspartij meer dan ooi zult gij deze maal bijval ge nieten de gedachte niet te kunnen deel nemen aan de Stemming die aanstaande is, baart mij pijn, maar het is met balsem aan het hart te mogen denken, dat ik sommige mijner Vlaamsche broeders heb kunnen doen klaar zien en dat zij dan ioch eens hunne plicht beseifen en hunne Weldoeners op tijd en stond zullen gedenken. Nogmaals dank, beste groeten aan gansch de Familie, insgelijks aan den heer Van den Brueie. Met achting cn genoegenheid, Philemon Daem.

De Werkman | 1912 | | pagina 3