H1LAR1US In Frankrijk Overwegingen Aan de Staatsarbeiders Erembodegem-Welle- Denderleeuw Twee rijke Bewaarders Aan alle Kiezers der werkende klas KANDIATEN IV0 207 1 17 Mei' 1912 Waarde Kiezers, gedenkt dat gij zijt de Voogden van al de Landgenooten, Vrouwen, lonkheden, Kinderen, die geen Stemrecht hebben. Gedenkt de woorden van uwen Priester DAENS, vermoord, langzaam vermoord door de Katholieke Bewaarders, gelijk Advokaat Backer, Smid Lambrecht en vele anderen, ge denkt zijne woorden Werkende Menschen, past op Men wilt uw eerlijke eenvoudigheid bedriegen. Woeste is in Aalst geweest Advokaten-trokken komen afo. a. de heer BARON LOUIS DE BETHUNE schrijft in zijn gazetten, zegt in zijn Méetingen dat hij ook Demokraat is, voor algemeen Stem recht, voor belasting op d'aktiën enz.. Het is ~een komplot gesmeed door M. Woeste. Als M. Baron Bethune zoo spreekt, het is om te doen stemmen NEVENS ZIJNEN NAAM. En al wie nevens zijnen naam •temt, stemt teezel ver tijde voor H. Woeste. M. Baron Bethune, gij weet datdie nevens uwen naam stemt, stemt ook voor M. Woeste. Uw bekeering tot de Demokratie is dus Valschheid en Verraad. Onder schijn van Demokraat werken voor Woeste en zijn Bewaarders. P. Daens. de|Engel van 't Rasphuis. h: {j Vrij naar het Fransch, door P. D.) Xiv. —IGoede gevolgen van deugd en opoffering. De arme losgelatene gevangene deed dus zijn bitter beklach bij de Aalmoesenier van 't Ge vang en zijn convieven. Claudius, zoo sprak Priester Paulus, wat gij zegt, is waar, doch het uur voor dien voor uitgang is nog nog niet geslagen. 15 jaar lang had de arme man niets gehoord dan zijnen numero. NUMERO 1883. Nu barst hij los in tranen. Ach, mijnheer, zoo ging hij voort, het brandmerk is afgeschaft; maar het pasport van den Gevangene is nog slechterDe man die op zijn schouders de letter T, (travaux for- cés) had ingebrand, kon die schande nog ver bergen achter zijn kleêren, maar wij, die ge durig ons pasport van Galeiboef moeten too- nen, voor ons is het onmogelijk nog eerlijk in de wereld te verschijnen, ofwel wij bezwijken onder de schande, of moeten terugvallen in 't modder der ondeugd. Claudius, naaste Familie hebt gij niet r Neen, mijnheer. Vrienden ook niet? Och wie zou vriendschap hebben voor een oude Galeiboef En waarom wilt gij in uw Gebortestreek terugkeeren Och, eerwaarde Priester, als de menschen der Christene Demoeraten VOOR DE KAMER DAENS PIETER, Volksvertegenwoordiger en Gemeenteraadslid, Aalst. VAN DEN BRUELE ALBERT, Drukker, Den- derhautem. GHYSSELINCKX CELESTIN, Advokaat, Ge meenteraadslid, Aalst HAELTERMAN ALOIS, Handelaar, Gemeen teraadslid, Aspelare. MEERT MARINUS, Landbouwer, Aalst-Mijl- beke Plaatsvervangende Kandidaten VAN DEN BRUELE Albert. GHYSSELINCKX Celestin. HAELTERMAN Alois. VAN DER POORTEN Eugeen, Landbouwer, Appelterre-Eychem Kandidaat voor het Senaat M' RUBBENS, Burgemeester, Sonnegem ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Men schnjft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST i:40"« JAARGANG De Man die met werken zgn Brood moet winneru de Huisvader die voor Vromv en Kinderen moet. zor gen, hoe kan hjj de Partij der Rijke Bewaarders goed keuren en versterken door zijn Stem Het Volk, zoo schreef Priester Daens nog, den 16 april 1905, het Volk strijdt voor zijn dagelijks Brood, het Volk smakt naar Welvaart en Geluk, of liever naar min gebreken armoede, en van den anderen kant, de Rjjke? Hoe meer Rijkdommen hij bezit, hoe vuriger zyn drift naar Rijkdommen brandt. OF Wie zonder vooringenomenheid, de werking der Volks vertegenwoordigers van het Arrondissement Aalst wil onderzoeken, moet bekennen, dat Pieter Daens degene is, aan wien Werklieden en Bedienden van Spoor- Post- en Telegraaf meest verschuldigd zijn. Van af zijne intrede ter Kamer sprak hij gedurig voor hun welzijn. Met cijfers in de hand bewees hij, hoe meestal de loonen aan Werklieden en Bedienden betaald, echte hongerloonen waren, en, met onverdroten ijver drong hij immer en zoodanig aan, dat men zeggen mag Aan Daens is het voor een deel te danken dat de Be waarders de loonen, die thans nog ontoereikend zijn, iet of wat hebben verhoogd. In iedere besprekeng waar het de belangen gold der Staatsarbeiders, zagen wij hem rechtstaan en hardnekkig ten hunnen voordeele pleiten Hij schandvlekte de han delwijze der Regeering die aan het person neel de muil band oplegt en eischte het volle recht zich naar goeddun ken te vereenigenzooals immers de grondwet het ver staat. Op alle Congressen door het personneel belegd was hij aanwezig (zoolang de Katholieke Ministers het hebben toegelaten) volgde met veel belang hunne besprekingen, droeg hunne klachten voor in het Parlement, eischte rechtvaardigheid, was in een woord, altijd aan de zijde dergene die door de Bewaarderspartij als halve Burgers worded behandeld. Wie sprak gedurig ten voordeele der gepension- neerde Staatsbeambten Wie vroeg nog laatst, gezien de duurte der levensmiddelen, vermeerdering van hun pen sioen Wie klopte reeds zoo dikwijls aan (helaas op doovemans deur) opdat men aan die deftige oudjes eenige reiskaartjes per jaar zou geven Het was heer Daens, waarde werkbroeders, die altijd ten onze dienste is en aan wie wij ons in volle vertrouwen wenden mogen. Welaan Staatsbeambten, op 2 Juni uw plicht gekweten, allen gestemd voor Daens en zijne vrienden, zij zullen voortstrijden voor uwen welstand en vooral voor uwe vrijheid Een Staatsbeamte. Ach, hoe verheffend en hertroerend I Terwijl het rond de Kristene Volkspartij een wild gehuil en geschreeuw is, een gespot en bedreig alle palen en perken te buiten,bij de vrije Demokraten is het Vreugd en Vrolijkheid, Gezang en Gejuich. Uitstap van Zondag, nooit zal ik U vergeten Eerst teErembodegem: Toen wij er aankwamen was het muziek van Dender leeuw reeds daar met de vlag; aan de statie werd de stoet ineengezet vooraan de vlaggen van Denderleeuw, Aalst, Erembodegem en deze der Steenbakkers. Zoo langs de Keppestraat bij Frans Schollaert alwaar de eerste meeting plaats greep in open lucht. Manifesten werden er uitge deeld en onze liedjes gretig aangenomen. Stoetsgewijze trekken we naar Welle «het groene Welle» Van op de hoogte, zien we de groene vlagjes wemelen, Kinderen met groene linten,komen ons al zingend en hup pelend te gemoet... En dit blijde kinderkoor, blozend en jubbelend van leven, frisch en schoon als de bloempjes in de groene heide, zeggen aan ons oude hart, dat het I Werk zal voortleven en bloeien en groeien, wat men ook zegge, wat men ook doen moge. Na de meeting in een open karreken naar Nlnove. Twee vrienden vergezellen mij onderwege overvallen door de geweldige windbui toch gaaf en gezond te Nlnove aange komen abwaar eene schoone meeting plaats had. 's Avonds met den trein afkomende hoorden wij dat de meeting opperbest gelukt was. Een zee van Volk was te Hnisegem bijeongekomen omfde meeting bij te wonen. Waarlijk een schoone, vruchtbare dag geweest voor de Kristen Demokraten. Dank. dank aan de inrichters van dit schoone feest. P. D. Talrijke vrienden van Welle voegen zich bij den stoet met hnnne opschriften en [merkwaardigen luchtbal. Det zangkoor verrukt iedereen op den doortocht overaljvrlen delijke, toegenegene wezens. Langs over dorp naar een steenweg in de Groote Zaal onze tweede meeting. De zaal staat gestampt vol, 300 400 man (Niet gerekend zooals Volksstem) Nogmaals hier hulde gebracht aan de knappe zangers van Wede 1 Mochten ze toch aan al onze uitstappen deel nemen. Dat is 't algemeen vriendelijk ver zoek. Donderdag van d'ander week uit Ninove naar Geeraardsber- gen, ik zat op den Trein onder andere met 3 menschen uit Den- derhaulem, eik met 2 knapzakken en hun piek, de oudste mis schien 50 4 55 jaar, de jongste 18 jaar, zijn zoon, die reeds zijn derde compagnie deed, en een kloeke Belg van 25 jaar. Naar Frankrijk gingen ze voor 6 maand De Betleraven en den Oogst, voor 6 maand van huis, in ballingschap voor den Boter ham te voet, zwaar geladen uit hun kloekmoedig Denderhautem gekomen, gingen aankomen te Bergen om 5 en halften 7 en half op den Trein naar Parijs, 's nachts om 3 uren en half te Parijs, daar wachten tot 7 en halfdan naar Marne, te Marne Vrijdag te 9 ure om 9 ure per tram naar Louis-Chateldan een uur te voet naar hun Fransche Hofsteê. Smakelijk hun pijp rookende spraken over hun Denderhautem, over 't Vaderland en de Kiezing twee der drij waren kiezers vurige Demokraten ze moesten weg, de Fransche Boer haa pressant geschreven ze mochten hem niet In embras laten vele anderen gingen volgen, doch men zou de Fransmans-Kiezers laten wachten zoovee', mogelijk. Quelle novella, wat nieuw*? Spijtig, spijtig, van onzen Vlaamschen Advokaat. V/at is eraf, Kozzen Dat hij op de lijst niet staat van de Kamer», den vierden man, hij was er door Alzoo een talent, overal waar hij komt, 't is vidi, vincit, lappe den kop af 1 Peist ge dat Zekerlijk, kozijn, hij er door, gelijk Jan door den' sneeuwde Demokraten zijn verpletterd. 'k Zou dat willen zien, zei de blinde. Verpletterd, vermorzeld, den Don*j is weg met al zijnen embras den 3 Juni is hij weg, de schrome- lijkste bommen op hun gaan nu afkomen. Maar, kozzen, al ons macht op éénen man ons Gazetten vallen op de Liberalen en op de Socialisten niet meer, 't is al op Donsj. Donsj weg, 't is opgevouwen met die groene kliek die al ons ottoriteit afneemt. Jan verdomme, vroeger als wij uitgingen, elk was neergebogen voor ons voor ons Zoons en Neeijes waren al de plaatsen van eer en van geld. En nu, ik zeg u, Donsj is weg, de maat voor zijn Doodkist is al genomen. Ai, oei Kozzeken 1 Awé, wat is er Zijt ge zeker van uwen loozen en nissen Oppergeneraal Zet hij u bij de Garde niet In plaats van Arend, zou het niet een Vliegenvanger zijn Indien hij voor zijn Meetingen van 15 150 maakte van 20 200 Maar Kozijn, dat is onmogelijk, of wij zouden bijna door al 't Volk moeten verlaten zijn Dat zou wel willen lukken 1

De Werkman | 1912 | | pagina 1