Wij stemmen voor de Groen Loopende Nieuws Eekloo. grouWelijk Orkaan zij lasteren en haten de kleine Herbergiers. In de Kamer, ze zitten dwees als horzels, toen ik zeg dat Paus Pius X de zoon is uit een boeren herberg. De werkende menschen zouden moe ten opgesloten zijn als Isegriens. Ten vijfden en 't bijzonderste, de groote mis daad der Vrije Demokraten is, dat zij niet wil len vereenigd zijn met de Katholieke Partij. Ver- eenigd zijn, is onderdanig zijn. Och, Priester Daens schreef het zoo schoon den 19 April 1905: Het Volk strijdt voor zijn dagelijksch brood, het Volk snakt naar welvaart en geluk, of liever naar min gebrek en armoede. En van den anderen kant, de Rijke is on- verzadelijk; hoe meer rijkdommen hij bezit, hoe vuriger zijn drift naar rijkdommen brandt, en 't is om die rede dat Apostel Paulus dat god delijk woord heeft uitgesproken De Geld zucht is de wortel van alle kwaad in de wereld.» Geliefde Werklieden, ge ziet de Volkspartij moet vrij zijn, en gansch op haar eigen zonder vrijheid is zij dood voor die vrijheid hebben Priester Daens, Advokaat De Backer, Smid Lambrecht en vele anderen den Marteldood gestorven. Ondersteunt die vrijheid door uw stem in de kiezing en door uw medehulp. Wel stellende Lieden, Volks-vrienden, ad nos,steunt, helpt de deftige Kristene Volksmacht. Pieter Daens. N. B. Is er iemand die meer bespot, meer ge lasterd, meer vervolgd wordt dan ik 't Is alle dagen iets nieuwser zijn perk noch palen aan den stroom van leugen en laster. En nogtans ik mag zeggen Is er iemand geruster en ge lukkiger dan ik. Och 't is zoo zoet vervolgd te worden voor de Rechtveerdigheid. P. D. Goede vrouwen maken goede mannen. 'l Is toch den Besten WWST5NE 2 LDEN De vrouw is op de eêrste plaats geroepen om een ge lukkig buisgezin te vormen, zij heeft het huiselijk geiuk in handen. Wanneer de vrouw hare plichten van echt- genoote, huisvrouw en moeder goed kent en die steeds in beoefening brengt, dan alleen maar kan er sptake zijn van huiselijk geluk. O blij familieleven waar een degelijke huisvrouw en kel leeft voor man en kinderen 1 Daar is orde. Daar heerscht vrede. Daar groeit welstand zelfs bij een gering inkomen. Daar ontkiemen en bloeien de schoonste deug den. Daar maken wel opgevoede kinderen 't geluk uit hunner ouders. En zie 1 nergers ook gevoelt de man zich gelukkiger dan daar in den kring van vrouw en kinderenl Te recht zegt het spreekwoord Goede vrouwen maken goede mannen. Eene goede huisvrouw is voor alles godsdienstig. Zij is overtuigd dat aan Gods zegen alles gelegen is. Zij tracht op alle mogelijke wijzen het leven aange naam te maken aan man en kinderen. Zoo betoont zij eene oprechte liefde jegens haren echtgenoot, zij is c onbaatzuchtig. Gaarne ziet zij af van hare eigen wen- schen om die van haren man te volbrengen. Zij is geduldig. De fouten van anderen weet zij te verdragen en te verschoonen, Ik wil werkhuizen maken voor de oud- Gevangenen, bij die Werkhuizen nette huize- kes voor hun en hun Familie, gij zult een der eerste mogen komen in die Werkhuizen waar het berouw de zonden uitwischt gelijk bij Ous Heer. Och, Eerwaarde Heer, wat zijt ge goed. Claudius, moeten wij de goedheid Gods niet navolgen. Maar zeg eens, hebt gij reeds geëeten? Neen, Mijnheer de Pastoor, maar.. Priester Paulus belde. De meid was aanstonds daar.. Martina, zet een teiloor bij, die brave man blijft bij ons eten. De oud-gevangenen zijn oogen schoten vol tranen. Eerwaarde, zegde hij, ik aan uw tafel zit ten Ben ik uw beste Vriend niet Ja, Mijnheer, maar wie ben ik Wie gij zijt Een ongelukkigen.. Zeg eens, Claudins, aan welke tafel ging de Zalig maker liefst zitten Ging hij aan tafel in 't Pa leis van Herodus Zocht hij de Vriendschap der rijken en grootten der Aaide? Neen, op zijne baan ging hij liefst in het nederigste huis, of wel hij riep van verre tot 'ne man van goeden wil die tusschen het Volk stond te zien naar hem kwam en hij zegde hem Zacheus, kom ik zal bij u gaan eten. Zijn wij grooter dan Kristus, mijn arme Vriend Clau dius Zijn Kruis, is het niet het groot even wicht der Menschheid Als de Menschen die Waarheid verstaan, dan zullen zijde Weten schap hebben van de Vergiffenis en de Liefde. Welke goddelijke taal Dit was ook de faal van Bisschop Lambrecht, den eeuwigen Volks vriend. Met zulke taal en zulke werkingen, het hert der Vofkeren is gewonnen en blijft gewon nen voor den GodsdienstSlot volgt. Te koop in ons Bureel DIGTXCWKTAIH volledig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsch-Fransch, geriefelijk voor elk, prys 6fr. franco 6,50. Wanneer de huiselijke vrede dreigt verstoort te wor den, weet zij wijselijk te zwijgen. Zij is - oprecht en openhartig. Voor haren man heeft ze geen geheimen, zij openbaart hem de reden van hare droefheid of onrust uit vrees van de wederzijdsche liefde te zien afnemen. Zij is vredelievend en zachtmoedig. Haren man er kent zij als het hoofd des huisgezins. Zij wil niet altijd het laatste woord hebben, is Inschikkelijk bij verschil van meening. Zij is altijd vriendelijk en opgeruimd. Daardoor brengt zij leven en gezelligheid in huls, evenals de zon in de natuur leven brengt en vreugde. Zoo is zij eene waarlijk aangename levensgezel voor haren man, eene liefderijke zorgzame moeder voor hare kin deren. Welk eene reeks zegeningen ligt niet opgesloten in eene deugdelijke huisvrouwLieve moeders, vergeet daarenboven niet dat eens uwe dochters zullen huishou den zooals gij het hebt voorgedaan, in uwe kinderen zul len uwe deugden ofwel uwe gebreken voortleven I De vrouw bouwt het huls, Of breekt het tot gruis. Zangwjjze DE GROENE STRIK Komt, Vrienden lief, komt allen maar eens luisteren, Ik zal u zingen, wat er zoo al geschiedt 't Is Kiezingstijd, en weêr zijn zij aan 't fluisteren De Demokraten komen er deesmaal niet. Maar laat ons daar niet te veel aan stooren, Liegen kunnen zij als ecnen straatkapoen, De Vrijheidszon zal dezen keer wel glooren, Daarom stemmen wij voorzeker voor de Groen (3m.) 2 De Katholieken, hoort ze wsêral boffen Op hun goed Bestuur, hier in ons Belgenland, Maar 't is gemaklijk op u zelve stoffen En te zeggen de groen moeten van kant Het vrije volk zal wel goed overleggen, Waarom ze toch zoovele kosten aoen, Wij zullen hel hier luidop maar zeggen, Daarom stemmen wij voorzeker voor de groen 3 Zeg menschen lief, wie kan het toch gelooven, Tot zelf te Erpe, bij Alfons Dumont Zijn zij in groep haastig naartoe geschoven, 'Hij die nochtans tegen hen zooveel verzon, En aie valschaard wil ons nu ook beliegen, Maar hij mag weten, wjj zingen het met fatsoen, Dat hij ons nooit en zal kunnen bedriegen Daarom stemmen wij voorzeker voor de groen. 4 De blauwe kliek die wil ons ook bestelen En smeeken ons om een kompassiedop Maar dat begint ons reeds lang te vervelen, Nooit vangen zij ons in hun listig strop. Die rjjke lui zullen slechts voor hen zorgen. Hebben ons alleen met de kiezingen vandoen. Daarna houden zjj zich altoos verborgen. Daarom stemmen wjj voorzeker voor de groen, 5 En wilt gy ook de roeden hooren praten Ze vragen weer naar onzen overschot Ze zijn zoo goed als de Christen Democraten Maar zulks gelooven is voorwaar te zot. Men zal het wel in Juni ondervinden, Want ons party, dat is de ware groen Die blijven altyd onze echte vrienden, Daarom stemmen wij maar altijd voor de groen 1 Eenieder die staat nu verbaast Wat een gerucht is er in Aalst, Men roept en tiert met wreed lawijt Pier Daens is zijnen zetel kwijt. Het dondert hier met helsch geweld, Zijn laatste dagen staan geteld, Maar bergen met een groot gedruis Die baren soms een kleine muis 't Is toch den besten. 2. Geloofden men den liberaal Die schreeuwt 't is waarlijk een schandaal. Pier Daens geeft zeker onbetwist Zijn zetel aan eenen Woetist, Maar weten zei dat het niet kan En vaster staat dan hunnen Jan Hij pronkt niet in een konlnkzaal L, Maar stemt toch nooit voor 't kapitaal 't Is toch den Besten. 3 De Socialisten al te gaar D e zijn voor 't Werkvolk, wel is waar, Ja maar ze weten immers goed, Dat Daens daar ook zijn plicht weldoet. Wat schilt het ons wie het ons geeft Of voor het Volk zijn rechten streeft Waarom dan niet gewerkt voor hem) En goed gesteund met onze stem. 't ls toch den Besten 4 De dompers met al hun ramoer Die knielen voor Werkman en Boer Geven daarbij nog sommen geld, Ja met millioenen ongetemt Omdat er Daens toch uit zoo zijn Want het is toch hun grootsle pijn Maar al is het tegen hun zin b, Toch blijtt hij de Kamers in 5 Dus luistert naar geen liberaal Noch Socialist of Klerikaal Want al dat woest en bot geweld Dat wordt bij ons toch niel geleld, Blijven wij hem ter zijde staan En houden fier de Groene Vaan, Verwerpen dwang en kremerij )a Gestemt voor 't hoofd der Volkspartij 't ls toch den besten De stokoude Staatsminister Van den Peereboom is zaturdag kwa lijk gevallen in 't Senaattot zijn zelve komende is hij per otto naar huis gevoerd. Voor een oude man zee} gewis, zoete rust noodig is. De Uitvinder en verspreider per Stenographe, Kanunnik Du- ployé is overleden, oud 79 jaar. Steiven is elks erven, en op voorhand weten wanneer, dat is een groote kans, Mijnheer. Te BRUGGE een groote rareteit van over meer dan 1000 jaren werd de Gemeenteraad, ge vraagd voor de Processie van 't H. Bloed dees jaar niet... Waarom Te Parijs was het Zondag zoo heet als in Afrika Zou't waar zijn wat Lisabeth zegde: Dat wij 7 zomers gaan hebben gelijk in ign. Dan zijn wij allen zoo bruin gebrand als een kastanje. De oude Keizer van OOSTENRIJK, al meer dan 5o jaar op den Troon, heeft den Keizer van RUSLAND ge vraagd voor een Conferencie. Zondag is over Vlaan- derland een wreede Werrelwind losgeborsten de dag was schoon geweestmaar rond 6 ure uit een gloeiende gele schijf begon het te waaien met een razig geweld. Na een deel der Betooging van Erembodegem-Welle- Denderleeuw bijgewoond te hebben, werd ik op een karre cheesken door een fel wit peerdeken bespannen, naar Ninove gevoerd, op den steenweg, tusschen desta- tige Eikenboomen. Het Peerdeken iiep dat het 'ne lust was toen halverwege de wind zijnen duivel schoor. Zelden of nooit is dat gezien, zulk orkaan En gedu rig hevigerOns Peerdeken begon verschrikt te steigeren, boomtakken vliegen op den steenweg,uit een mijt rukte de wind gekloven hout weg, ons vasthouden aan 't cheeseken hielp niet meer gelukkig dat de groene Doktoor eruit sprong en 't peerdeken vasthield, anders was het in staat hol te loopen in gracht of legen boomen wij moesten naar een herberg loopen, het huis daverde van den wind, op 5 minuten was 't or kaan over. Gelukkig dat de groene Doktoor en den onderzoeker van de Waarheid bij mij waren dank ook aan den Leidsman uit Welle, zoo bereidwillig, zoo edelmoedig... En sprekende van dit van die Cikloon, een Windbaai, Noordwest, de ge ruchten liepen dat er in 't Land van Gent hagel bij geweest is. Inderdaad, maandag iavond zagen wij te Evergem de gevolgen der verhageling aan de lange broeikassen, in de richting Noord-West, op 3 ruiten ïdoorhageld, er zijn Bloemenkweekers die 5 A 6 dui zend franken schade hebben. Welk wreed verlies De Hagelstorm kwam zoo onverwacht, dat men den tijd niet had de rieten vlegen op te leggen. Hoe droef, zulk verlies na zorgvullen langen arbeid. Och, leven is lijden, altijd en voor elk... Geduld en lijdzaamheid, heelt elk noodig in zijn leven. Op den Trein zat ik met twee Hollanderkes die over Maldegem reisden, naar Bas- scvelde en 't Sas van Gent, Hulst en Bergen-op Zoom ze verzekerden dat boven Eekloo geen schade gekomen is door de verhageling. 't Zagen er ernstige brave mannen uit. De Fruit- boomen hebben veel geleden. Ik ben daar geweest in die oude Hoofdstad van 't Meet jesland, ten 4 ure 22 uit Gee- raardsbergen vertrokken, langs Sottegem door Erwe- tegem, Balegem, Scheldewindeke en te Ledeberg den trein voor Holland genomen, rond half 7 te Eekloo, Meeting in den Ossenkop rechtover de Statie, bij echte kloeke Demokraten. Was er veel Volk Neen, enkel d'Herbergplaats schoon opgevuld, om de Meeting tegen te werken hielden de Katholie ken dien avond een VERPLICHTENDE VERGADERING voor hunne Leden. En de Socialisten belegden aan stonds een Meeting in hun Lokaal. Ingezien aie om standigheden was er redelijk veel Volk en is de Mee ting goed geluk. Zijn er Socialisten te Eekloo Ja zeer veel, er. z'hebben al een Muziek, en een groot Lokaal. Och men ziet overal, overal dat de Anti- Socialisten geen slag kunnen houden tegen de Socia listen daartoe zijn vrije Kristen Demokraten noodig. Ja, ja, ja, het Igroolste verdriet komt in d'Huishoudens door de Heidensche Zeden. Heidensche Zeden zijn De achterhouding van den Loon der Werklieden verdrukking der Weduwen en Weezen... Scheiding der Huisgezinnen of anders gezegd: De verergtrnis. Heidensche Zeden zijn hetDe Werkmenschen in de Katholieke Sekliën doen stomzat drinken, gelijk de Woesten van Aalst gedaan hebben en nog doen. Nachtraverij en slem perij, brrr 1

De Werkman | 1912 | | pagina 3