De Kiezing in 't Arro dssement Aalst Van waar kan geld komen Cam. Moeyaert. Een Stamwoord Niemand mag zich Demokraat noemen, of hij moet vurige aanhanger zijn van ZUIVER ALGEMEEN STEM HECHT. Priester DA ENS. Afgrijselijke Woorden. Die met vette letters stonden in den AFROS- SER, n° 19, 12 Mei 1912, nevens dat vuil ge- prentsel! Hij die werken WIL en Werken KAN, komt er tegenwoordig GOED, 't is plezier om zien, hoe de de vrouw van den Werkman den DAG van HEDEN, bij de beenhouwers van de beste stukken vle' sch kan koopen Journal <le Bruxellcs. De grootste Katholieke Gazet schrijft dat de Kathelieke Zegepraal van Zondag te wijten is aan het Kartel en den schrik van 'i Socialism us. De Liberale rijke stand en de Liberate wel stellende Burgerij heeft gestemd voor 't Bewa rend Katholiek. Zoo noodig als 't Brood is in België EEN EERLIJK KIESSTELSEL. achterdochtig, en daar hij veel geld bezat, vreesde hij voor onraad. Hij werd door den Commissaris, die inderdaad op verre na zoo slecht niet was dan zijne andere ambtgenoten, zeer wel onthaald hij leidde hem in een bij zonder vertrek en na over eenige oubeduidende zaken te hebben gesproken, zegde hij hem Burger Adoif ik heb u hier ontboden, voor iets zeer ernstigs. Gii weet dat wij vrien den zijn, en ik zou u niet gaarne bedroeven Gij houdt veel van uwen oom, de Pastoor van On- kerzele, dit weet ik stellig. Gij moet niet ver schieten als ik dit zeg, die vriendschap is zeer natuurlijk; gij hebt'immers niemand anders meerjop deze wereld.En de Ouderling, al komt zijne denkwijze niet heei wel overeen met de mijne, is uwe vriendschap waardig. Gij weet dat hij geweigerd heeft den eed at te leggen, die de Fransche Republiek van de Geestelijken vereischt Adolf maakte een toestemmend teeken. Ewel, vervolgde de Commissaris, ik heb uwen Oom reeds iang door de vingers gezien, al is zijne handelwijze mij bekend, maar van daag heb ik bevel ontvangen hem, zonder nog langer te dralen, te doen aanhouden, indien ik voor geen slechte Republikaan wil doorgaan Ai keur ik den last die men den Pastoor aan doet, hoegenaamd niet goed, ben ik genood zaakt te gehoorzamen. Evenwel heb ik u ontbo den om, indien het u mogelijk is, den goeden grijsaard te redden. En hoe zal ik dit beginnen, vroeg Adolf verlegen Niets eenvoudiger. Ik zal nog twee dagen vertoeven, hem kwansuis doen zoeken op phatsen waar ik weet dat hij niet is. Gaat hem middelerwijl verwittigen van hetgeen er op handen is. Vertrek aanstonds, later zou het misschien te laat zijn. Gij zijt rijk, het zal u geen moete kosten om hem bedektelijk naar Engeland te sturen. De jonkman dankte den Commissaris wel honderdmaal voor de onderrichting die hij lie* De Werkmans-Treins De dag der Kiezing 2 Juni J x3ioxioisrasr-A.TR volledig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsoh-Pransch, geriefelijk voor elk, prijs 6 fr. franco 6,50. Oostende, 4 Juni 1912. Zeer geachte Vriend, Eenigen tijd hebben wij spijtig en droevig geweest, toen eenige dagbladen U opgaven als niet gekozen Nu deze morgen zien wg met zekerheid dat Gij, niettegenstaande alles in dezen grote n strijd geko zen zijt. Dit maakt ons gelukkig en meer tevreden U te mogen geluk wenschen. Hip! Hip Hoera Wees voorzichtig voor uwe gezondheid. Uwe rechtzinnige gevoelens wegens God en uwen Evenmensch staan verre boven al het gr M. iaster en leugens die tegen U zijn opgegaan. Pier m. ugt gij de Kamers binnen treden, deze die voor U gestemd heb ben zijn voorzeker geene uitgekochten geweest. Eere aan U en aan hen! Aanvaard, heer Volksvertegenwoordiger, mijne achtingvolle groetenisscn. S. De grond van België wordt geschat op eene weerde van 6 milliards 't is te zeggen O duizend millioen frank. Hij brengt jaarlijks op in belasting, voor den Staat, de som van CO millioen frank. De actiën, obligatiën, papieren weerden, die in België zijn, en waar geen belasting op ligt, wordt geraamd op eene waarde van 8 MILLIARDS'EN HALF. Werd hij zoo zwaar belast als de grond, de Staat zou daarvan een jaarlijksch inkomen hebben van 85 MIL LIOEN FRANK. Ziet ge, waar men geld kan halen voor het Pensioen van den ouden werkman 111111??? De Kristen Dcmokraten zijn achteruit ge gaan; in plaats van i5,3oo stemmen, 't is 12737.. Dit verlies van meer dan 2000 stemmen is voor alle Dernokrasen een teleurstelling, JA ziende den grooten geestdrift op onze Meetin gen, terwijl de katholieken dikwijls voor l5 zo man moesten spreken ziende den gccstdrilj/ der werkende levende menigte en den afkeer voorde vuige lastertaal der Katholieke Bladen, ziende den weergaloozen iever onzer Propa gandisten en onzer Meetinggevers zaterdag avond waren zegetreins voor onzen nummer 3, de Dcmokraten hadden een sterke vermeerdering van stemmen verwacht; maar in kalmte de wezentlijkheid inziende, de uitslag mag ons verheugen NOOIT zullen wij in zulke nadeelige om standigheden strijden NOOIT kan zulke aanhoudende valsche sluwe werking tegen ons opkomen. was een zware slag voor ons het groeizaam weêr deed het onkruid boven de Betteraven groeien ZEER WEINIGE Fransmans zijn kunnen blijven. Te Meire waren meer dan 200 Kiezers weg te Woubrechtegem waren zooveel afwezige als aanwezige Kiezers, zoo is verze kerd. Van den anderen kant is 't waar dat de Katholieke Bewaarders vele Fransmans heb ben doen aikomen Zij hadden geld zooveel ze wilden, terwijl de Dcmokraten enkel over 2000 fr. beschikten, 2000 fr. voor het drukken en verspreiden van Schriften, voor de Meetingen, dc Getuigen, enz. enz. enz. Ons Volk der vrije Kristeue Volkspartij i is waarlijk een IIELDENVOLK. En Daens leeft nog en komt terug in de Ka mer, na een heerlijke deftige Strijd. Zondag avond was ons Lokaal in vurige Volksvreugd van maandag morgend ontvin gen wij de hartelijkste Gelukwenschen met schoone Bloemruikers; na den noen hoorden wij Muziek en Gejuich; 't was de gebuurte van Gentsche Steenweg en Schaarbeek met eenen prachtigen groenen Zetel en Opdracht die luidop voorgelezen werd, waarna antwoord en dank; de Hooidraad had een optocht beslist om 6 ure; een Policie-agent kwam vragen De complementen van M. den Burgemeester hoe veel Agenten wij begeerden? Ik gaf voor antwoord Dat gaat ons niet aan,doe aan M de Burgemeester, de complementen dat wij nie mand zullen hinde;en, niemand beleedigen, maar worden wij belecdigd of aangevallen, wij ons zullen verdedigen leven om leven. Oordeelt de heer Bur omeester liet geradig Policie-agen- teu te zenden, ze mogen binnen komen om een goed glas Bier. Te 5 ure gingen de Katholieken uit, een lange stoet, veel Scholen en veel Vreemdelin gen, M. Woeste stond op den balkon van Stad huis. Onze stort was een zegetocht van vrij deftig Volk, Op den doortocht van den Woest- Stoc-t NIBNAND juichte toe onze Stoet was omringd door Vrienden, Partijgenooten; in de Volkswijken, elk zong en sprong, de Ouderlin gen stonden te lachen van vreugd, de Moeders staken hun Kinderkes omhoog de Volksstoet stroomde rustig en vroolijk voort, door al de Volkswijken en was rond 9 ur in 't Lokaal, tweemaal te klein, de Zoulstr.iat was overrom peld, in 't Lokaal er was muziek, gejuich, ik had Ie voet den optocht meegedaan, onder steund door den moedigen Marinus, toch moest ik daar nog een Aanspraak doen, met mijnen hartelijksten DANK die zal voortgezet worden in een volgend Nr, Pieter DAENS, Volksvert. Bij den nadeeligen kiezingsdag moet men voegen Een stroom van Leugen en iaster, ge durig 3 maanden, 1000 gazetten tegen wij eene: Laffe, schurkachtige goddelooze iasterstaai, die de Wet zou moeten straffen EEN WOEDENDE STRIJD TEGEN MIJ ALLEEN t Het was mij onmogelijk de Leugens te vol gen; doch dit zal gebeuren in Hoofdartikels van Land en Werkman. Verre van AALST strooiden ze uit dat ik i nooit naar de KERK ga Verre van Dender- houtem maakten ze Van den Bruele uit als VRIJDENKER, ais Lezer van de slechtste Boeken Zijn achtbare Vader van 82 j. werd ook uitgemaakt als ongeloovige mensch I De Lasteraars drongen in ODze Familie, zoover ze konden, zelfs zij haalden Priester Daens uit zijn graf tegen mij I. Liberalen en Socialisten wer den vergeten. Daens alleen was hun vijand Daens alleen was hun vijand Daens weg, al moest het een half millioen kosten Liever 5 Socialisten dan Daens Men noemt een rijke Mevrouw die i5,ooo uitloofde op mijn hoofd. Verders bedrog, dwang en uitkooping. Dumont, arme Alfons, met zijn 175 stem men. Ander Verraders mochten op Overham eten en vernachten, hij niet zij per rijtuig in den Stoet, hij niet Dumont die ons veel em- bras veroorzaakte 2 jaar lang, een sluwe Woestist in den schoot der Volkspartij. Geluk kig dat ons Mannen waakzaam zijn, werkzaam en vastberaden. Een vaische Democratie die slangswijze op kwam daarbij bedrog in de Kiezerslijsten, in de Kiezir.gen dwang met Land en Werk bij Boeren en Werklieden gaan zeggen Wij zul len welen voor wie gij stemt. Stemt ge voor ons, ge moogt na de kiezing om 20 fr., om 40 fr. komen, om 60 franken. En nevens die ruige en vuile middelen, de werking der Geestelijkheid op veel plaatsen bijna uitsluitend tegen mij Stemt toch voor M. Petrus niet En waarom Heb ik niet krachtiger dan de Katholieken een Kristene Schoolwet gevraagd Niet krachtiger dan de Katholieken de Kloosterzusters verdedigd Het opmaken der Scholieren tegen hun Ouders is ook een betreurbare daad geweest En de wer king der Geestelijkh id tegen ware Kristenen maar vrije Democraten kan ze genoeg betreurd worden? Is er eene rede om den Godsdienst tegen ons te koeren? Daens moest weg, Daens zijn doodkist stond j gereed, Daens ging begraven worden voorzin 1 Huis. 8 Ik hoorde Zondag aan den Dender Om te visschen de wind-Zuid neemt uit, maar de Wind-West is bestdan zwemt de visch want een zittende kraai vangt niets maar ook Een steen die rolt, en gaart geen mos. Spreek woorden zijn troostwoorden. Prinses Staph'anie gaat nu ook procedeeren tegen het Testament van haar Vader Koning Leopold II, over de millioenen van Niederfulbach. Den nacht na de Kiezing is over leden te Rumsdorp de Volksvertegenwoordiger Jozef Pitsaer, hij had de 60 jaar niet bereikt. M. Pitsaer sprak zeer weinig in de Kamer. Boerke Van Brus sel is herkozen, dank aan zijne wetkzaamheid, want een Edelman gaf veel geld voor zijnen zetel. Ko ning Manuël, van Portugal, is dijnsdag te Brussel ge weest, bij zijn Tantjen, de Gravinne van Vlaanderen hij kwam uit een Sieydinge van Zwitserland en reist naar Engeland. Een misdadiger kan aan 't gevang ontsnappen, maarniet aan de knaging. In FRANSCH» VLAANDEREN, Rijssel en omstreken, zijn zware onweders losgeborsten, bij Avesnes is een Hofstee af gebrand mat 5o,ooo kilos Hooi en Strooi te Cobrieux zijn twee Kocibeesten door den bliksem gedood. In de HONGAARSCHE KAMER is het zoo hevig ge gaan dac 60 Policie-agi nten moesten komen, om 20 Kamerleden buiten ;e drijven er moesten Gendarms te paerd komen, het was over een nieuwe militaire Wet. Da Voorzitter der Kamer ran Buda Pest is graaf Tisza Zou Minister chollaert erg ziek zijn Bij het eindigen der Kamer zag hij er nogtans zeer goed uit.. Maar van 't ieven tot het graf, is de afstand dik wijls kortaf. M. Pitsaar was maat 59 jaarhad nog iel gewerkt in de ki o.ing d'ander week een valling gekregen, een bronchiet geworden, zich leggen en dood. -- Door het vergaan van den Titanik zijn de Pre- rr.dën der asruranciën op zeevaardij zeer verhoogd. Dit groot Zeeschip aanzag men al ONVERGAANBAAR en toch is het gezonken. De CHOLERA is in Turkije en maakt er veei slachtoffers onreinheid en onmatigheid zijn een zaad van besmettelijke ziekten... Een eerbaar en eerlijk leven is een gelukkig en vroolijk leven Leve. Tekoop ons inBureel:

De Werkman | 1912 | | pagina 3