DANK. Mijn verblijf te Onkerzele Katholieke werken Bedanking JAM CLERKER Godsdienst-Schenderij Zondag 23 Juni KRUISPLANTING Algemeen Stemrecht I,, 4o«« Jaargang IV» 2076 21 Juni 1912» ssfesfy Hoe heb ik Onkerzele leeren kennen Door het boekwerk van mijn vriend SILVAIN VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst, in zijn vermaard boek of de Laatsle Binders van Vlaanderen. III. De oude Pastoor van Onkerzele in 't huis van Notaris Vosselaer. De Pasteor zat aan eene kleine tafel op een gebrekkige leuningstoel in zijnen Brevier te lezen Adolf groette eerbiedig en vatle hem bij de hand Oom, zegde hij, ik kom u verlos sen. Uwe schuilplaats is ontdekt en reeds mor gen' misschien nog vandaag, komt men u van gen' De grijsaard verschoot lichtelijk, doch antwoordde bedaard Dat de wil des Heeren geschiedeik ben om zijnen Naam bereid tot alle lijden. Maar Oom, zegde de jonkman, het is God die mij zendt om uwe vérlossing to bewerken. Gij moet vluchten- Neen, goede vriend, ant woordde hij koelbloedigNeen, ik vlucht niet daar waar de schapen zijn, moet ook de herder wezen.-En als menu zal vangen en in balling schap naar Cayenne zal sturen, zal de Herder dan ook bi] de schapen zijn De Heer zal daarin voorzien, antwoordde de Pastoor. Ach Oom, zegde Adolf, eenigzins onge duldig wordende, hoe kunt gij zoo spreken De Heer heeft daarin reeds voorzien, daar ik bijtijds de aanslagen uwer vijanden heb ont dekt, en hier ben om u te verlossen. Denk niet, dat gij met mij te volgen, uwe schapen verlaat, ÜAI SI Kmnis - Hospitaal I Eindelijk hangt ze toch uit, de Kermis-Affisj, schoon gedrukt, maar van den erremedie... De Groote Markt staat erop afge- prent, de huizen bevlagd, maar zonder Volk, in aeserta.. Voor een stad van 35000 zielen I Nog tans het was zoo gemakkelijk een luisterlijke Kermis te hebben, met strooming van Volk; rde Rubens-Kantate had de macht der Eendracht getoond; onlangs op de Verkensmarkt, een een voudige Wijk-Festival lukte buiten verwach ting.. De Demokraten hebben bij hun intrée de Samenwerking gevraagd voor alle Stadsbelan gen... Maar de Meerderheid wil niet, omdat zij betooverd is door de Alleenheersching.. In de Samenwerking met de 4 Partijen, men zou meesterschap moeten afstaan, eenige voordee- len moeten afstaan en dit kan over Yt hert niet van de Katholieken.. Elk ziet hetreeds is ver betering gekomen in Markten en Straten, in Bestuur en Policie; er komen vrije Gras- en Bloeraparken; men spreekt van 't frissche groen der Boomen; zou dat gebeurd zijn on der Alleenheersching Integendeel, zou men niet voortgegaan zijn met Aalst te afzichtelijken door Kemels d'Alleenheersching, ze wilden ze, Volksstem en Denderbode schreven het; Geen enkele Opposant in den Raad Door het kloekmoedig opkomen der Demokraten is die Alleenheersching gefnuiktDenkt de achtbare Bevolking van Aalst niet dat op dien weg moet voortgegaan worden, en dat de vier Partijen op 't Stadhuis allergelukkigst zou zijn voor Vrede. Bloei en Welvaart der Stad Vrede, Bloei en Welvaart i En de Zaak van 't Hospitaal in 1895 joegen d'Heeren der Hospitiën Pries ter Daens uit hun Kapel, zonder eenige rede maar gaven als rede dat hij de rust stoorde in de Kapel. in 1912joegen diezelfde Heeren mij voorde derde maal uit het Hospitaal; waar ik nu, als Raadsheer, dacht met volle rechtte mogen mijn arme zieke Vrienden gaan bezoeken en troosten. Zij ook gavên als rede dat ik de rust in 't Hospitaal stoorde, hetgeen zoo valsch was als iets kan valsch zijn. Maar de Katholieken moeten hun schip schoon kuischen, en daarom maakten zij een komplot tegen mij. Men brengt mij groot ramoer aan, uit de Volkswijken. VerscheideZiekenzouden uit'tHos pitaal geioopen zijn voor slecht pleksel op te hard brood, ik schrijf hierover 2 regels in Land en Werkman. Aanstonds er wordt bij die Zieken geioopen. Zij houden hun klachten niet staande. En nu komt 't spel op den wagen; Daens Zie 't vervolg 4° bl. 4» kol. De Kiezerslijsten vervalschenbedrog plêgen in het geven der 2 a 3 stemmenop vele Gemeenten aldus 50 a 75 stemmen STELEN. A Liegen en lasteren voor de Kiezingde vrije Kandidaten eerroovenvan Daens gaan uitstrooien langs Sarlardinge en Voorde dat hij nooit naar de Kerk gaatVan den Bruele uitmaken als Vrijdenker. Door nun menigvuldige gazetten stroomen van Leu gens en Lasteringen dagelijks rondgieten denken Laat ons gedurig en aanhoudend liegen Er zal toch iets van overblijven, hetgene ongelukkiglijk waar is.— Manifesten gereed maken zonder naam van Schrijver, Uitgever of Drukker, gelijk t'Aalster moest den za- turdag morgend iets uitkomen, van 't krapuleuste dat ooit iets ievers is verschenen maar de Prokureur des Konings werd verwittigd en 't eerloos schrift werd ingehouden. Zoo hebben de Katholieken van Aalst ook in 1894 smaadprenten tegen Priester Daens uitge geven en aanstonds nadien opgekocht. Kiezers van hun vrijheid berooven; zeggen, ge lijk t'Aalst in een rijk trotsch Katholiek Huis met rede lijk veel WerkvolkWij zullen weten voor wie gij stemtEen bejaarde brave Huisvader, daags na de Kiezing, van werk en brood berooven, omdat hij zijn briefken niet heeft willen VERNIETIGEN. Rijke Broodroovers, de oude rechtvaardige God leeft nog Oude arme Kiezers doen opleiden als slaven van 't Heidendom Kiezers doen gaan stemmen met 'ne surveillantMet een envelop van gaz-papier, om te weten hoe ze stemmen... Aan afhankelijke Kiezers zeggen Als wij niet winnen, ge raoet uw Hypotheek afleggen Ge wordt uitgespannen als wij niet winnen Stemt voor ons, hier is 20, ja 30 of 60 fr.. Als wij winnen, ge moogt om 20 of 40 of 60 fr. komen. Rondloopen de zakken vol stukken van 50 fr. gelijk JUDAS. Ai zaken die tegen de Wet zijn, dus strafbaar. Doen stemmen voor Kiezers die al 7 weken, al 7 maand onder de groene sargie liggen doea stam men voor afwezige Franschmans. Na de Kiezing, wraak nemen wild en ruig Triomf vieren een godsdienstig haatdragend Fana- tismus opwekkendoen drinken, gelijk t'AalstHuis- schenderijen doen plegen gelijk t'Aalst waar ons Huis bestormd werd door zatte plodden en zatte ploddin- nen, die huildenVivan WoesteWeg met Pee Donsj, den smeerlap, den rotsak, den luierik I En ander nog veel smeriger vuiler geroepen die zaak komt voor de Rechtbank, het mag niet ongestraft blijven. De Kinderen der Katholieke Scholen in den poli- tieken strijd mengen, gelijk t'Aalst, waar die onnoo- zele kinderen met de smaadiiedjes naar huis komen, tot verergernis hunner brave Ouders, waar ze mij sma dend achterna roepen, tot in de Kerk. En bij al die Katholieke Werken Kan iemand zeggen dat de Demokraten ooit iets tegen den Godsdienst hebben gezegd of geschreven Is het de Volksvertegenwoordiger-Bemokraat Daens niet die het Kristen Onderwijs kloekmoedig heeft voorgestaan en verlost van den SchoolboH Heeft Daens niet manhaftig de Kloosterzusters verdedigd? Kan er iets onrechtveerdiger zijn dan ons bestrijden in naam van den Godsdienst P. D. Be Werkman ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS 'LVolksvertegenwoordiger, AALST ja, ben ik verschuldigd in 't open baar, vurig en hartelijk, en die plicht volbrengen is mij een ge- noegrijke zielsvreugd. Priester Daens zijn laatste woor den, geteekend en bevestigd Op recht Kristen blijven, maar ook vrije Democraat I Die woorden staan voor eeuwig in mijn hart gedrukt Als vrije Democraat leven, strijden en sterven. Wilde ik hun knecht en vassaal zijn, de rijke Katho lieken zouden mij kroonen en kransen, in eer en rijkdom. Geen oo<enblik heb ik geaarzeld en daarom was mijn politieke dood gezworen: Daens moest uit de Kamer! En daarom was de'stiijd meer tegen Daens dan tegen Libe ralen en Socialisten. Is dat ooit beleefd Kan er meer gedaan worden List, geld en geweld, buitensporig 1 Leugen en Laster stroomsgewijze Bedrog en [Uitkooping, ondermijning, verraderij, uitgelokt en beloond niet goud de Kiezing den 2 Juni als al de Franschmans weg zijn tegen ons, Kristen Demokraten, den Godsdienst gebruikt I Daens moest weg; Daens was weg 1 Den 2 |uni 's a'onds, het hong te Brussel uitgeplakthet stond in de Katholieke Gazellen het kon niet anders. En nogtans het is anders Daens blijft in de Kamer met eer en triomf en nevens hem zal zetelen de Priester- Demokraat Fonteyne. Tegen de razige woedende Geldmacht, met honderde duizer,de franken, is de kalme lachende Volksmacht op gekomen, zonder geld, namelijk 2000 fr voor 2 Arron dissementen 't is ongehoord in de Geschiedenismijn oud hert loopt over van levensvreugd ik zou eiken De- mokraatop mijn hert willen drukken in naam der Kris- tene Volkspartij, in naam der overledene Stichters en Aanvoerders, Priester Daens, Advokaat De Backer, Frans Sterck, Smid Lambrecht, Doktor Caudron en an deren, persoonlijk als Volksvertegenwoordiger, Ik dank U, heldhaftige onvermoeibare Sprekers, Schrij vers, Propagandisten Ik dank U, waakzame en vernuftige Getuigen Ik dank U, ieverlge Demokraten die gedurig en aan houdend persoonlijk hebt gewerkt om de Kiezers te on derrichten om Poêr aan te brengen als Steunfonds, om Leugen en Laster af te keeren ik dank U, machtig Leger der Reizende Werklieden, ik dank U, geachte Vrouwen, Huismoeders, jonge Dochters der Vrije Demokratie Aan U allen hebben wij den grooten zegepraal ver schuldigd der Rechtzinnigheid en Eerlijkheid, der Opof fering Uw Volksvertegenwoordiger zal j.n -Uwen naam kloeker dan ooit ons schoon Volksprogramma verdedi gen, goede Volkswetten vragen, alle Hongerloonen in Staatsdienst bestrijden, al'e mogelijke verbeteringen af- eisschen, in één woord Goed doen aan elk, kwaad aan niemand met de jonge krachten aan zijne zijde zal hij regelmatig zijne zittingen houden, gevolg geven aan alle redelijke klachten en aanvragen. Uw Volksvertegenwoordiger rekent op U allen, om de echle vrije Demokratie gedurig te versterkengij van uwen kant moogt op hem rekenen. Een woord van dank ben ik nog verschuldigd; voor de Kiezing werd een stroom van logen en laster tegen mij gerichtna de Kiezing werd het een stortvloed van sme rige smadelijke en walgelijke verwijtsels, rond mijn huis 's avonds, 's nachts, op de straat, zelfs door Kinderen die zingen zonder iels te begrijpen, ja zelfs tot in de Kerk. Oogen als kogels zijn tot mij gericht. Doch ik moet er bijvoegen Bijna geen stap kan ik verzetten, of ik zie wezens en oogen van reine hartelijke Vriendschap de Liefde overtreft zeer verre den Haat ook Kinderen noe men en groeten mij minzaam. Dank daarvoor, eeuwigen dank het geeft mij Troost en Sterkte in mijn laatsle maanden of jaren. Zoo zullen wij samen voortgaan en ons geliefde Volks partij, nu zoo verdrukt zal groeien en bloeien en gevolgd en erkend worden, zelfs door hare vijanden. Wat ze ook zeggen, ze zullen de Groene Vlag volgen, zinnebeeld van hoop en vrede, of ze zullen niets zijn. P. Daens, Volksvertegenwoordiger. Groote Plechtigheden in Aalst op 't Graf van wijlen J. B. DE VOS, Stichter van ons Ziekenfonds bijeenkomst in 't Lokaal ten 3 ure, om ten 3 en half in Optocht te gaan naar 't Kerkhof. Ten 7 uren, Groote Meeting in 't Lokaal voor Onrecht lijden is beter en edeler dan onrecht doen ten werkzaam leven een gelukkig leven is. Werk en aanhoudenheid overwinnen alle moeilijkheden. Vro lijlcheid versterkt de gezondheid.

De Werkman | 1912 | | pagina 1