Em hërkwndiuë Mijn verblijf ta Onkerzele JAN CLERKER Belangrijke beslissingen. Machtige Optocht en Volkstoeloop. Geschenken aan onzen Volksvertegenwoordiger door de Vrienden van Appelterre- Eychem, Oultre en Ninove. Groole Meetingen.Algemeene geestdrift. Beste voorspiegeling voor de Toekomst. Geschenken aangeboden door de Vrienden van Appelierre-Eychem, Oultre en Ninove, aan onzen Volksverregenwoordiger. Hoe heb ik Onkerzele leeren kennen Door het boekwerk van mijn vriend SILVAIN VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst, in zijn vermaard boek of de Laatste Binders van Vlaanderen. Het verblijf zal licht goed genoeg zijn voer mij, mijnheer, afuwcw-Sde de Geestelijke. Met uw verlof, Oom, zegde Adolf, het is iets wat uwe veiligheid betreft en wij zijn dadelijk terug. Ondertusschen had de Notaris nog eens de roomers vol geschonken, cn zij werden op dc gezondheid van der goeden grijsaard geledigd. Ga maar in vrede, zegde deze treurig glimlachend, ik zal middelerwijl mijne getijden lezen. En hij nam zijn brevier, en zonder zich nog om Neef of Notaris te bekommeren, maakte hij een kruis en begon te lezen. Jacobus Vosselaer wenkte Adolf en beiden verlie'en de kamer. Hii geleidde den jonkman naar eene achter kamer? Daar prijkte tegen den muur eene heer lijke eikenhouten kleêrkas zeer kunstig gebei teld. Zie, zegde hij de kas naderend, of het ge makkelijk is iemand te vinden die zich hier zou versteken. Hij opende dezelve, raakte met den duim eene verborgene veer aan en *ene deur sprong aan den binnenkant door den muur open Gelief mij te volgen, zegde hij, zich tot Adolf wendend. En hij trad de kas binnen en KRUISPLANTING van j. B. DE VOS. De Familio De Vos vraagt ons haren innigen dank aan de inrichters, medewerkers en aan wezige vrienden op dit plechtig Huldebetoog over te brengen. vde 8)U ■ve-uwb $ioo pewc 01LSTJ-KERMIS den Zondag na Sinte Pieteren Paulus, die twee kloeke vrij Kristene Demokraten, in 't geste ken gegeeseld, ter dood gebracht door de Geldmacht. Zaterdag Peerden en Veulen markt op Esplanade; Zondag 11 1/2 Concert, Groote Markt; nanoen Luchtbal op EsplanadeDijnsdag Veemarkt, nanoen groot Kaatsspel Houtmarkt, Woensdag groot Kaaisspc-1 Esplanade verders de gewone Feestelijkheden, 't Is van erremendito. Voor een Stad van 35,000 zielen, 't Is de schuld van de ikzuchtige Allcenheerschiag die meester blijft. De merkweerdigheden van Aalst zijn Ons Hoofdkerk, met al de kunststukken Rubens Craeyr, Otto Venivs, Duquesnoyhet oud Stadhuis kunstig hersteld; Dirk Martens; de Tentoonstelling der Aaisteroche Schilders Valerius De Sadeieer neemt er deel aan onze Stadgenoot, thans wereldberoemd die een Schilderstuk De Sadeieer heeft, mag zeggen! Ik heb een kunststuk dat gedurig aanwint in waarde Ander merkwaardigheden van Aalst zijn den Cinema den elodroom, het Lokaal der Demokraten, Lange Zoutstraat, met 't Borstbeeld van Priester Daens, om- kransd van bloemen, zijn graof Portret door Geruset enz. enz- waarbij vriendschap, vrolijkheid lp"? eJ-2» en een lekker glas Bier. -- Te ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Meti schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DARNS ^Volksvertegenwoordiger, AALST I r 40"« JAARGANG Ufo 2077 o28 Juni 1912? Zondag 23 Juni 1912, is waarlijk 'n groote merkwaar dige dag geweest voor onze Partij. 's Morgends had er in ons Lokaal een groote bijeen komst plaats van de Afgevaardigden uit bijna al de Gemeenu n van ons Arrondissement, voorgezeten door onze Volksvertegenwoordiger, sterk vereenigd zooals nog nooit, waren ze opgekomen die dappere Demokraten. Op die vergadering had eene belangrijke bespreking plaat» over algemeen Stemrecht. Ook over het Vrouwenstemrecht werden er eenige ge dachten gewisseld. Algemeen werd aangenomen dat het geven van Stem recht aan de Vrouwen een lauter kiesmaneuver is van wege de Regeering. Vragen onze Vro«wen het Stemrecht Bij de laatste Kamerverkiezing hebben wij gezien dat de Katholieke Bewaarders de Vrouw uit haar huis hebben gesleurd, en op de straat geworpen om politiek te ma ken. Dl was eene voorbereiding met het oog op het invoeren van 't Vrouwenstemrecht. In princiep waren al de Demokraten van het Arrondis sement het eens, dat de Vrouw benevens de man Stem recht zoude gemeten. Doch daarvoor is een Pariij-Congres noodig, omdat alle Demokralen het vast zouden eens zijn. Een krachtige dagorde ten voordeele van zuiver alge meen Stemrecht word geestdriftig goedgekeurd. in de dagorde zegt men da! het algemeen Stemrecht altoos het doel van ons streven is geweest en dat de Kris- tene Demokraten van Aalst krachtig zullen meewerken, dat g ene opofferingen ken zullen te zwaar vallen om te bekomen het algemeen Stemrecht. Schooner en nuttiger vergadering was er zelden 1 Hoe grooter de vervo!ging, hoe grooter de lanter en •erroof door de Katholieke Bewaarders tegen M. Daens is, hoe nauwer alle Demokraten zich vereenigen, hoe grooter ook de genegenheid opbruischt voor M. Daens. Om 2,30 kwamen de Kristen Demokraten van Appel terre Eychem, Oultre en Ninove toe. Vrienden van Aalst wachtten hen af en gezamenilijk met de Groene Vlag van Eychem aan 't hoofd, stoetsge wijze trokken ze naar het huis van onzen Volksvertegen woordiger. Dit was een schoone aandoenlijke Stoet. Vooraf de ii->» j Groene Vlag, dan een prachtig portret van M. Daens en een schoonen groenen Zetel ais geschenk. Door de jonge, doch kloeke Strijder en Vriend Beeck- man van Oultre werden de volgende woorden tot den heer Daens gesproken bij het aanbieden der geschenken Aan onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger den heer Pieter Daens. Mijnheer, In naam der Christene Demokralen van Eychem, Oul tre en Ninove, heb ik het genoegen U eenige woorden van vurige genegenheid toe te spreken, alsmede niet en kel met woorden maar met de daad die innige dankbaar heid te bewijzen. Wij schenken U dus, duurbaren Volksvriend, een prachtigen groenen zetel, omdat ge ons aan 't harte ligt, omdat ge ons immer als uw eigen kinderen verdedigd hebt... Daarbij ook voegen wij een heerlijk afdruksel van uw steeds minzaam wezen, 't geen ons aangenaam zou zijn in 't Lokaal de Volksverheffing mogen ten toon te plaatsen. En al die genegenheid, opoffering en die ontberingen zelfs, zijn U uit ter harte gegund, omdat het Volk U eens te meer zijn vertrouwen geschonken heeft, omdat het ons eenigen hartezucht voldaan heeft met U op 2 Juni laatst leden als Volksvertegenwoordiger uitgeroepen heeft. Zijn wij nochtans een weinig teleurges eld geweest door 't verminderen van 't getal stemmen', 't geen toe te schrijven is aan gegrondde redens, toch verheugen wij ons hierbij Hoe harder de strijd, hoe schooner de ze gepraal 1 Aanvaard dan, eerwaarde Volksvertegenwoordiger, de geschenken uwer Parlijgenoten die met welgevallen de ontslaving van 't Vlaamsche Volk, of de ontwikkeling der ware Demokratie, strekkende tot 't welzijn der twee noodlijdende klassen Werkman en kleine Burger, te gemoet zien. Aanvaard dezelve met ons aller vertrouwen in God, opdat eens de zegevierende zon hare milde stralen op 't aardrijk nederzenden z< u. Geschonken door de Vrienden-Partijgenoten van Eychem, Oultre en Ninove, den 23 Juni 1912. Diep ontroerd antwoordde onze Volksvertegenwoordi ger. Met de tranen in de oogen dankte hij de Vrienden die hem die geschenken aanboden, 't Is te veel, riep hij, te veel Al» bewijs uwer genoegenheid en liefde zullen die schoone geschenken op de eereplaats slaan, omdat ze me immer zouden herinneren dat ze geschonken werden door mijne vurige vrienden van het Ninoofsche 1 Na eenige woorden van opwekking stelde dc heer Daens voor gezamentlijk naar het Lokaal Ie gaan om deel te nemen aan de Kruisplanting van j. B. De Vos. Nogmaals stoetsgewijze trokken we met de geschenken langs o»er de Markt naar ons Lokaal, reeds opgestampt vol Volk. Om 3 1/2 uren wierd de Stoet gevormd in de Zout- straatVooraan het Muziek Tot Heil des Volks van Aalst, dan het Kruis, geleverd en gebeiteld in de werk- werkhuizen Alfons De Backer,van Aalst, dan kroonen en bloemen van wege het Mannen- Vrouwen- en Kinderzie- kenfonds, het Ziekenfonds van Herdersem en eene van wege het Hoofd-Komiieit van Aals', dan de Vlag der Partij, deze van den Osbroek en van Eychem. Dan de Familieleden en het Bestuur van het Mannen- ziekenfonds. Daarna volgde een schoone aandoenlijke groep van het Kmderziekenfonds, een groot getal Leden van het Vrouwenziekenfonds en dan de Leden van het Mannenziekenfonds. Er waren afgevaardigden der Zie kenfondsen van Wieze, Erpe, Herdersem, Vereen. Werk lieden en Concordia. Wat lange ontzaglijke Stoet. Reeds was het Muziek aan de Zonnestraal als nog het einde aan ons Lokaai was! Deftig en statig, ingetogen en in orde trok hij voorbij onder het spelen van de beste rouwmarschen door onze Fanfaar. Zoo kwamen wij aan het Kerkhof, aan het Graf van onzen diepbetrcurden vriend. Voor eenige maanden kwamen zij daar nog eens, 'i was om Tisijes overblijfsels daar Ie laten rusten. Zondag wa ren wij er ierug 't Was om Tistje's verheerlijking. O ia dat verdiende hij dien braven eenvoudig.u werk man. Dat was weerdig vair hem dien langen, langen Stoet, die kroonen en bloemen Nooit zulien vregenoeg kunnen beseffen wat we verlie zen met het afsterven van dien kloeken Dc-tnoknaat. Lan ger moest hij leven om den zegepraal te kunnen zien van al die werken waartoe hij met lijf en zici verknecht was. Lijkreden werden op zijn graf uitgesproken door onzen Volksvertegenwoordiger, door Mej. Üansstns, in naam van het Kinderziekenfonds, door Jan De Neve, in naam van het Mannenziekenfonds, door Karei Van Holder, in naam ran den Beheerraad van 't Lokaal en den Hoofdraad En dan langzaam, nc,; ónder den indruk van al dien weiverdienden lof werd hei Kerkhof veriaten. leder was gelukkig voor den volbrachten plicht. Aan de Zoutstraatpoort wierd de Stoet wederom in gang ges!oken en Muziek vooruit gingen we naar het Lokaai. EERSTE MEETING. Aanstonds nam de heer Daens het woord om de Vrienden van Eychem nogmaals te bedanken en iedereen op te wekken voort te strijden. Dan kwam de Vriend Van den Bruele aan 't woord. In eene prachtige improvisatie schandvlekte en ontmaskerde hij den strijd der Katholieke Bewaarders tegenover hem. Menig aanhoorder had de tranen in d'oogen en wrong de vuisten samen bij het hooreri van al dit vuile en lage welke de Katholieke Bewaarders op een Kristen Huisge zin wierpen. Geestdriftige toejuichingen bewezen dat allen het met den Spreker eens waren om krachtiger dan ooit den Strijd aan te vatten. Dan nam Vriend Jan De Neve het woord. De Katho lieke Bewaarders hebben het Volk bedrogen met hunne leuzeEen fr. Pensioen. Spreker haalt cijfers en feiten aan die ons aantoonden hoe onze Bewaarders het Volk bedrogen.Met krachtige woorden bevecht hij d« tusschen- twee-waters zwemmende politiek oan den heer Baron Louis de Bethune. Dan sprong den jongen Spreker Victor Bocqué recht, en deed 'n krachtigen oproep om meer dan ooit voort te werken, Bonden te stichten, onze Bladen te verspreiden In welgepaste woorden schandvlekte hij den strijd der Bewaarders. Tegenover hun strijd van vuige laster en leugen zullen we onzen krachtigen eerlijken strijd voe ren en wat ze ook beramen, het goede recht zal zege vieren. (Donderende toejuichingen). TWEEDE GROOTE MEETING. Om 7 3/4 werd de Meeling geopend door Vriend Jan De Beul, die met welgepaste woorden de aanhoorder» bedankte en hen vurig aanzette van nu af tot aan de Kiezing van binnen 2 jaar. Voor de vierde maal nam onze70jarige Volksvertegen woordiger hel woord cn even krachtig, soms luimig en schertsend, sprak hij voor zuiver algemeen Stemrecht. Dan was het nogmaals de beurt aan Van den Bruele, die ieder opwekte om deel te nemen aan den strijd van zuiver algemeen Stemrecht. O waf was er toch geest drift bij onze mannen I Weike schoone vooruitzichten voor de toekomst I O, moesten onze Bewaarders die def- lige, geestdriftige vergadering eens kunnen zien I Wat zouden ze stom staan, en hoe zouden ze voelen op welk* zwakke grond hun zegepraal berust I Hoe zouden ze bezonderlijlt blozen over hunnen schan- digen strijd tegenover ons 1 't Ir. 'n schoone dag geweest. Dank daarvoor aan onze Vrienden. Dank aan allen die aan de schoone plechtigheid van de Kruisplanting deel namen I 't Was een schoon bewijs van deftige solidariteit t 't Was een blijk van breed denken I Eere daarvoor 1 Aan de Demokraten van 't Ninooischc herinneren we hier nogmaals onzen innigen dank in naam van al d» Demokraten van Aalst. Ja, uw geschenk, het portret van Pieter Daen» zal in oris Lokaal prijken en zal ons altijd herinneren dat daar ook kloeke Vlaamsche harten kloppen, gelijk met ds onze, voor de verheffing van ons Volk, voor den bloei en vooruitgang onzer geliefde Volkspartij.

De Werkman | 1912 | | pagina 1