Samenspraak Kassé-Papier (ftot Leven van Priester Daens De Pastoor wist niet wat denken en meende te droomen. Hij bevond zich in de duisternis, want de klaarte die in de kamer drong, was te onbeduidend. Zijne wonde ?aan het hoofd smartte hem geweldig. Hij nam zijn neusdoek en verbond die zoo goed mogelijkdan kroop hij tot aan het strooi en liet zich daarop neder- vallen. Nu begon hij te denken op al hetgeen hem overkomen was. Het gedrag van Notaris Vosselaer kwam hem zoo zonderling voor, ge lijktijdig met dit van zijn Neef, dat hij daaruit niet wijs kon worden. Inderdaad, het was vrij zeldzaam dat zijn Neef hem had verlaten om met den Notaris zijne schuilplaats te gaan be zichtigen, en niet meer weergekeerd was. Ook kon hij de reden niet doorgronden, waarom de Notaris hem had komen roepen, om hem in deze onderaardscho plaats op te sluiten. Hij bleef eenigen tijd peinzende zitten en beefde De ongelukkige Priester vreesde de waarheid te raden. Ondertusschen bad hij God hem de gratie te geven al zijn lijden met ge duld te verdragen, en zich te ontfermen over zijnen Neef. Eensklaps werd er een schuifje in de deur geopend zonder eenigen twijfel was er iemand aan den achterkant die hem beloerde. Wie is daar sprak de Pastooroin Qods wil, kom mij ter hulp. Ik, antwoordde eene stem, ik jacobus Vosselaer, die barst van genoegen om dat ik u bezit. - Wat wilt gij met mij begin nen vroeg de Grijsaard verschrikt. Och, mijn heer, breng mij liever spoedig hier uit Daar zal ik mij wel voor wachten, ant woordde de moordenaar lachend. Ik wil van u een nieuwen martelaar makenWees verzekerd, wanneer gij hier zult uitkomen, wordt gij door de Engelen naar den Hemel gedragen. Ach, mijnheer, wil toch niet spotten, zuchtte de Priester Ik spot niet, oude, hervatte de schelm, hetgeen ik zeg, is gemeend. En indien gij mij beter kendet, zoudt gij daaraan geens zins twijfelen. - Maar,mijnheer, ik kan uit al uw doen niet wijs wordenWat begeert gij van mij en waar zijt gij toch gebleven met mijn Neef Wel, ik kom u daar zoo even te zeg- Briefwisseling. 11055. OUS. Te hekomen in ons Bureel Handleiding met uitlegging over de GEMEENTEWET Keukenboeken, orer Kaatsspel en Kiezing D» kiezing ran 2 Juni is de grootste stoot geweest dis het weldenkend rolk ten toppunt ran vervoering heeft gebracht voor 't algemeen stemrecht. De kiezing is de schoonste les geweest die we krjj- §e» konden, dat het Volk geen staat mag maken op e ryke bewaarders va» liberale of katholieke par tijen. Ja, de liberale bezitters hebben, door het steunen van de katholieke regeering, die de groote vyand is van algemeen stemrecht, aan de volkszaak eenen schoonen dienst bewezen. Nu weet het Volk dat het mset handelen en steunend op zich zelf en geen ver trouwen mag stellen in men6chen die met den mond algemeen stemrecht willen maar, die. door in groote geldmaatschappijen betrokken te zitten, het heilig recht van 't Volk verwenschen en onderduims al hun invloed en macht gebruiken om de zoolang be trachte hervorming tegen te honden. Duizendmaal neen, het is niet de katholieke party die zegeviert, het zijn niet de kathslieke princiepen zelve die de kiezers hebben aangezet de huidige re geering te redden en te versterken. Neen, het is de triomf van klerikale en anti-kleri kale rijkaards die alles maar zouden laten draaien hoe het draait, als men maar aan het systeem niet raakt dat hunne previiigiën zou schenden of zou hinderen in hunne vrije werking om meer en meer rykdom te vergaren. Werkers, op 1 het oogenblik is gekomen om uw kop te verheffen; nn hebben uwe rijke broeders het mas ker afgeworpen, nu kent gij de rijke bewaarders en hunne betrachtingen en hebben zy zichzeive in het ware daglicht gesteld. Daarom meer dan ooit op de bres als het signaal gegeven wordt om algemeen S. te veroveren. Geen man uit het Volk talme.. Niemand schrikke sf beve van de bedreigingen van uit de hoogte aan het reehteischende Volk gedaan. Allen moeten te velde voor 't heiligste volkenrecht onzer eeuwHet zuiver en enkelvoudig stemresht aan alle mannelijke Belgen op 21 jaar. Na de overwinning van dat groote reeht, wordt de twintigste eeuw, naar de voorspelling van Kardinaal Manning waarlijk de eeuw van het volk. De tijd der aristokratie is afgeleefd, de volksre- geering vestigt haar troon in België en zal alle we reldlijke en geestelijke machten democratiseeren. Die algemeene democratisatie, die een zege zal zijn voor land en kerk en volk, zal voorgoed aanvang ne men by den zegepraal van Algemeen stemrecht. Dus, nog eens :met allen op en vooruit Als het volk wil, zal het winnen. Goed beleid en volharding, en 't onrecht zal doode- lyk getroffen neertuimelen bij 't blyde feestgezang der overwinnende volksscharen. Ten strijde als 't ure slaat Aan't volk de zege Aaan 't volk zuiver A. S. lichtvaardigheid overwint altijd P. VAN DEN ABEELE. PRIVILEGIE EN PREMIE dsor Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 3° 220 bl., dik papier met Portret en Fac simile 1.00 Waarde Vriend, Uw kaartje wel te Roma ontvaagen. hartelijke geluk- wenschen met uwe 70 Jaar, leef er nog de helft bij I Ook proficiat met uwen naamdag, ik heb hem hier helpen me devieren in St Pietro, uwen Patroon was in Paus ver kleed Mijter, ring, mantel, alles goud en edelgesteenten, de Kerk was geheel verlicht met elektrlek, duomo, muren, auters, kolommen enz., echt tooverachtig en Volk, schrik kelijk Vreeselijk warm hier, 40! Maar droog en gezond. Groeten aan Mev. en Familie Daens. Leve onze Pieter I Roma, 3C juni 1912. Pol Verhulst. Werkman, die met lijf en armen Aan den arbeid zijt gehecht, Dien den rijken steeds verarmen En vervormen tot een knecht Smeek om meêlij noch erbarmen i Vraag en eisch Het is uw recht Werkman die met lijf en armen Aan den arbeid zijt gehecht. Refrein. Wil met fierheid 't hoofd verheffen 1 Dan zal uwe ziel beseffen, Dat gij, edel, trouw en groot, Meer verdient dan nijd en nood Dat een man van werk en waarde Recht heeft op een plaats op aarde 2. Schaar u bij de flinke mannen, Die, met echten moed bezield, Beu van dwingers en tijrannen, Voor hun God alleen geknield, Om hun recht hun kracht inspannen, Dat noch dwang noch duur verniel', Schaar u bij de flinke mannen, Met dien echten moed bezield 1 3. (leef uw handdruk, 't is een zegel 1 Geef een woord, het is een eed Uwe trouw doorpeilt geen pegel, Als de pegel van uw leed Smal is nog uw levenswegel, ln de toekomst wordt hij breed I Geef uw handdruk, 't is een zegel Geef uw woord, het is een eed I Ontdekking van Amerika 0,75 't Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4* uitgave. 0,70 STANDAARDWERK behelzende de Gesahiedenis der Kristene Volkspartij, het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stishters, Aanvoerders en van alle Domokraten. Prys in '1 Bureel genomen of afgehaald 1,00 aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door Heeren Burgemeesters, Sahepenen, Gemeente raadsleden, Secretarissen, Gemsente Ontvangers, Veldwachters, Policie- Arm- en Kerkraden door Thomas Lathouwers. 2,00 DE WET VOOR ALLEN met uitlegging en toepas sing der Wet op de Werkongevallen door Thomas Lathouwers. 1,00 Merkwaardig leven van den PASTOOR TAN LAPSCHEURE door Hans van Horenbeek. 1,25 l>e Geneesheer cl«r Volken versierd met gekleurde platen. Behandeling van alle Ziekten door de Planten. De Veeartsenijkunde. Per privilegie 1,00 DE EERLIJKE 0N VROOLIJKE DADEN «van Keizer Karei. 1,00 BAEKELANDT en zijne talrijke Rooversbende 1,00 LOTGEVALLEN VAN ROB ESPIER 1,00 INHOUDSMET1NG van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 ROZA VAN TANNENBURG, vourheela van kinder- 0,75 0,75 0,75 echtste 3,00 0,50 0,50 0,50 0,40 0,40 0,40 0,60 liefde Leven van Genaveva van Brabant DE VERSTANDIGE HOVENIER JAN DE LICHT en zijne bende, naar de bronnen bewerkt door E. Ternest De Schaduwbeelden met de hand De nieuwe Troost der Armen Leven van Thyl Uilenspiegel THOMAS fttORUS, Kanselier van Engeland MARIA VAN BRABANT DE MENSCHENHATER De Kunst om tot het Volk te spreken ALLEENHEERSCHING en REPUBLIEK door Jul Demarrez met inleiding door Pieter Daens, Volksver- tegen woordiger. 0,40 Het nieuw TOOVBRBOEK 0,75 Wonderbaar leven van CARTOUCHE 0,75 Het spaarzame Keukenboek door CauderlierWie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1 no Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door M" Goemans-Buj* 0,50 Warme en koude Bowl's en van eenlgo warme en koude dranken 1,00 ia goed gelegen Bavo. Dag Rikus 1 Rikus. Dag, Bavo.J Bavo. Hoe ie 't, Rikus? Smokt de pijp Rikus. Eerate klas, Bavo, gelijk de Statie van Hofstaa. vBavo. En hoe hebt ge v *;/de Kermis gevonden, Rikus? Rikus. Kermis-Oilstj, Bavo; poverjaak 1 Een er- rem beestje. Bavo. Partan, Rikus, Zondag was er veel Volk in Oilstj, Rikus. Ge kost op de koppen loopen. Bavo. Rikua, wij mo gen het zeggen Ons Stad de groote Romeinache Steenweg van Luik-Brussel op Gent en Oostende loopt er los sen door. Rikus. Spijtig, Bavo, dat de Katholieken niet meêwillen. Bavo. 't 13 waar, Rikus en die dat loochent, is 't on- noozel om op een berdeken te ataan. Rikua. En de pap is hen in den mond gegeven door de Demokraten, z'hebben depreu- ven gezien met de Rubbens- Kantate samen werken van de vier Partijen éen Komiteito maken; Festival, met Muziek op al de Markten en Pleinen Volk in al herbergen, verteer in alle winkels. Bavo, Maar ze willen niet, Rikus Rikus. Bavo, ze zullen moeten.willen; de stroo ming is er, ge zult het zien deni8 van d'Oogstmaand. Bavo. 't Kaatsspel is nog wel gelukt, Rikus, Rikus. Bavo, noem nog een Stad met zulke .groote Pleinen als Oilstj. Bavo. En d'Houtnaarkt en d'Esplanade die al over de Stad elkander d'hand geven, dat spant de kroon, Rikus 1 Rikus. Bavo, ik zie dat geerne Bavo. Als er schoon gespeeld wordt, Rikus, en als 't kampt Rikus. Gelijk dijnsdag op d'Houtmarkt, Bavo 1 j Bavo. Tusschen Chatelet en Herdersem. 't Kampte verdommelijk nijg 4 spelengelijk, 5 gelijk, 6 gelijk, 6 en 40 gelijk. Rikus. Kan 't meer kampen Bavo. Herdersem levert, Chatelet keert weer de bal is kwaad, er is al Bravo geroepen, de hand schoen is uit men komt zeggen dat de bal niet kwaad is, 't wordt alzoo gejugeerd; Herdersem keert terug op 't spel en behaald de viktorie I Rikus. Bavo, eere aan 't moedige Herdersem. Bavo. Rikus, dijnsdag op 't kaatsspel zijnde, ik dubbmeerde in mijn eigen Moest het daar gaan gelijk in de kiezing, d'een partij 3o ol 40 voren. Rikus. Bavo Bavo 1 elk zou roepen 't Is te zot om dood te doen Bavo. Rikus, moesten ze daar zeuren en bedrie gen Rikus. Onder d'oogen van 't Volk, Markus I Zo werden weggetrokken en zouden het met loopen moe ten halen. Bavo. En indien een rijke heer van den Jury geld had gegeven aan een der 5 kaatsers, om valsch to spelen, om verraad te doen tegen zijn eigen kamera den Rikus. Maar, Bavo, dat kan geen plaats geven 1 Bavo. Rikus, 't is nogtans gebeurd in de lests kiezing, en daarom ik zeg Al wie een hert heeft, moet strijden tegen alle kiesbedrog en voor zuiver algemeen Stemrecht schooa efleee bladen aan 3a centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en mser. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen -EMBALLEERPAPIER— 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapisr •n Enveloppen in allen aard, Zichtkaarten #n Faataisiekaartea

De Werkman | 1912 | | pagina 3