Uit het Leven van Priester Daens Parlement: Kassé Papier stukken de valies van mijnheer Adolf inhoudt, want hij heeft dezelve nog niet geteld. Maar vooraleer u tot morgen te verlaten, moet ik u neg iets te kennen geven. Ginder, in den heek der kamer, is eene deur in den muur vervaar digd wanneer gij dezelve opent, bevindt gij u in een geheim gemak. Ik zeg u dit, omdat gij, het niet wetende, u zoudt kunnen bevuilen, en ik niet van zin ben u alle dagen uit te mesten, gelijk men een verken zou doen. De Pastoor bleef zwijgend bidden. Gij wilt niet meer spreken, hervatte hij Nu, naar uwe beliefte... Slaapt wel, indien gij kunt, tot morgen. Dan zal ik eens komen zien of het niet mogelijk is u nog wat meer te doen lijden. En de onmensch sloot het schuifje, en onder 't uitbrengen van zijnen duivelachtigen schater lach, verwijderde hij zich. Alwie den daaropvolgenden dag Notaris Vosselaer had gezien, zou nooit hebben kun nen denken, dat er zoo een akelig drama ten zijnen huize was gebeurd en dat hij daarin een zoo bloedige als eerlooze rol had gespeeld. Hij had des nachts bijna niet kunnen slapen van blijdschapde inhoud der valies, die hij, alvo rens zich ter rust te begeven, had onderzocht, overtrof vér zijne verwachting. En al dat geld was voor hem, want wie zou het hem komen betwisten Adolf was dood en de Pastoor van Onkerzele in zijne macht. In zijne machtDit woord smaakte hem zoet als honig. Hij die zoo menigwerf gewenscht had een Priester in zijne klauwen te krijgen om zijnen haat en afkeer, welke hij voor al wat deugdzaam eerlijk was koesterde, bot te vieren. Hij had, gelijk wij reeds gezegd hebben, nog meermaals Priesters en Edellieden in zijn huis verstoken en helpen vluchten en dit was reeds geruimen tijd voor hem een bron geweest van groote winsten. Maar nog nooit had de gele- fenheid zich zoo schoon aangeboden da.i nu, aar alle andere personen die zijne tusschen- k»mst hadden gebruikt, dit hadden gedaan Te bekomeu in ons Bureel Om Vlaamsch te Ieeren 3 bl. 171 - 172 - 73 - 74 Voor de kiezing is lafheriig en schromelijk gelogen over de Aanvoerders der Vólkspartijze fs werd Priester Daens uit zijn graf gehaaid tegen mij. DE WAARHEID over alles, over de broederlijkheid die steeds bij de Aan voerders heerschtte, over de laatste maanden, den ziels strijd en den doodstrijd van Priester D ens, de reine waarheid vindt men in 't leven van Priester Daens, be schreven door mij zijn Broeder. Het is daarom dat dit groot schoon boekdeel in 8° met portret en geschrift van Priester Daens te koop gesteld wordt aan 1 fr. in plaats van 1,51 op 't Bureel genomen. MEI 1900 Woelige maand, wegens de kiezing, den 27enal de mannen der Kristene Volkspartij zijn aan 't werk te Brussel, aanhoudende Meeting, Priester Daens aan 't hoofd, om een gedacht te geven den 6 Mei sprak hij te Ukkel 's voornoens na den noen te Woluwe en Buysingen den 8 Mei A voornoens t'Assche, na den noen te Brussel op twee plaatsen. Priester Daens dringt diep in de Volkswijken van Bru; zijn woord heeft er grooten bijvalde Socialisten stooren menige Meeting en schrijven rond half Mel: Binntn 14 dagen zijn de Kristene Demokraten voor eeuwig en 3 dagen begraven. In Antwerpen dringen Advokaat Lebon en Priester F011- teyne tot diep in de Kempen Plancquaert strijdt met leeuwenmoed te Gent gelijk Du Catiilon in het Dender- rrondsche en Minnebo in Kortrijk. 27 Mei. Uitslag der Kiezingen Brussel, den zondag avond gaat de roep da! Priester Daens gekozen is 's nachts er komt twijfelden maandag men rekent en telt tot na den noen dan wordt het cijfer afgeroepen 10,178 stemmen, eenige honderden te reinig; er was groot gebrek geweest aan goede getuigen te Gent be haalde Plancquaert ongeveer 6009 stemmen Advokaat Lebon te Antwerpen ook 5041 stemmenDu Catiilon 4287 Kortrijk 4595 t'Aalst Advokaat De Backer was zeer, zeer ziekelijk ik stond hier niet moedige mannen doch.met grooten lastik gaf Meetingen in Aalst en in Brusselden Zondag 13 Mei had ik Meeting gegeven op 3 Gemeenten, 4 uren te voet afgelegd, den nachttrein ge mist te Brusselop 't kamerken geslapen van Smid Lain- brecht nabij de Noord-Statie 's morgends rond 7 uren men klopt op de deur 't was Smid Lambrecht die 's nachts na mij gekomen was en in de keuken op 'ne stoel had geslapen rond dea maandag noen ik ben t'Aalst's anderdaags moest de lijst binnen onrusl kwelt mijik ga rond 4 ure te voet naar Denderhautem ik vinde daar M. De Backer, moedeloos en hopeloosde lijst met 110 handteekens is ermaar het handteeken der Burgemeesters van de verschillige Parochiën is er niet bijDe Backer zegt't is verloren 1 Men kon die hand teekens niet meer hebbenlll DroefDroef I Hoe is 't mo gelijk 1 Een gedacht valt mij te binnen Da! aanstonds iemand naar Aalst rijde per ve'o bij M. Jan uit de Nieuwe 'Wereld da! hij de Vrienden bijeenroepe z'hebben nog heel den nacht, tot morgen dijnsdag 12 ure; want de lijst moest binnen vóór 12 ure en niet vóór 4 ure gelijk men dacht in de toenmalige Klok. Advokaat De Backer zijn Familie woonde nog te Brussel, hij vergezelt mij rond 9 en half, tot in 't zicht van Okegem-Stane het was een opwekkende Meiavond we spraken elkander vrie*- delijken moed toe... Tot morgen vroeg, De Backer, wees gerust, ik ken de Vrienden van Aalst. - Tot morgen, Petrus, mijngraeienisscn aan den Pastoor. Ik ga voort in de vrije Vlaamsche lucht, onder den hoo- gen blauwen gesternaen Hemel. Ik kom aan de Statie eilaas I de laatste trein staat er niet meer, sedert lang in 4 4 5 herbergen gegaan, geen onderkomen En te voet naar Aalst is mij onmogelijk eindelijk vinde ik slaping in een groote herberg bij den Peerdenknecht's mor gends van voor 4 ure opgestaan, ach hoe schoon, hoe gezond, hoe deuglijk, hoe voedzaam, hoe verkwikkend, hoe verrukkelijk, h»e dichterlijk die eerste uren op den" Builen 1 Eerst naar Soltegem gereden, t'Aalst rond 8 ure, bona fortuna alles is effen De Backer mag ge rust komen Jan Miers heef: van op zijnen zetel ailes be stierd heel den avond, een stuk van den nacht hebben de Vrienden rondgeloopen, een keesken in de hand 's morgends zijn Fabriekwerkers binnengeroepen, het j Heldenwerk is volbracht115 Handteekens I Och Vrien- deu Democraten, De Backer dankte u 's morgends met ontroerd gemoed, en ik ook, ik dank u in dit levensbe schrijf van uwen Vriend en Vader Priester Daens. Gij hebt alsdan de Partij gered en de Familie De Backer, gij hebt alsdan den zetel van Aalst in de Kamer verzekerd, den zetel van 1900 tot 1904 voor Advokaat De Backer, nu al 5 jaar voor mij; rond 11 ure was de lijst binnen, kloek en gezond, na zware en rare pcrijkelen. Ik schrijf dit om te toonen het lastig leven der Demoeralen. Dan wierd er voortgewerkt met standvastiger! iever, tegen list en bedrog, legen geld en geweld, en coronal, de strijd werd bekroond. Uitslag der KiezingKatholieke Bewaarders 33339 st., Democraten 10,707, Liberalen 7430, Socialisten 3189 Worden uitgeroepen als Volksvertegenwoordigers Woeste, De Sadeleer, Belhune en De Backer. In Aalst was droefheid wegens Priester Daens, maar vreugd voor de Backer. Ik zie nog Priester Daens harte lijk de hand drukken van zijnen goeden medebroeder De Backer. Te Denderhautem ston I een Doodkist gereed voor De Backer ze gingen hem levend begraven zekere voor name heer, zijn onvermoeibare bespotter had 30 ellen zwart lint gekochtdoch 't was een ander paar mouwen Frans De Prez schreef het in geestdrift Nooit is het gezien, gelijk dien maandag na de kiezing uit alle wij ken trok men met bloemenkransen en gedichten naar het Huis van De Backer, stoffelijk vervallen, maar zedelijk hoogverheven ai zingendeen juichende springende en dansende liep een onafzienbare Stoet rond, veel oude menschen weenden van vreugd voor den Triomf van hunnen De Backer, Ninove was daar ook met zijne Broe derlijke Werkers. Uitslag der Kiezing in 't gansche Land 85 Katholie ken, 33 Socialisten, 31 Liberaten, 2 Progressisten en 1 Kristen Democraat. Door 't Evenredig Stelsel was de Katholieke Meerdetheid gevallen van 72 st. tot 18 in de Kamer en van 30 tot 14 in 't Senaat. Juni en juli.Plancquaert had geschreven in zijn RECHT Priester Daens stelt zich voor te Brussel, uit opoffering voor de Partij immers zijne kiezing te Aalst was zeker. Zonder die opoffering wat zou er geworden zijn van M. De Backer en van zijn jong en talrijk Huisgezin Niet gekozen in 1900, moedeloos, verkwijnen, sterven van verdriet, geen Pensioen voor de Weduwe en de Kinderen I Edoch voor Priester Daens was het een harde slag. Hij wierd bespot, zelfs door La Justice Sociale, die nog 18 maand voortleefde nauwer en strenger werd hij in gesloten in het web der vervolging met geheel zijn Fami lie de Kamer was voor hem gesloten. Zonder twijfel had hij daar groot verdriet indoch toonde het niet. Lomme moedeloosheid viel op zijn hartdoch hij hield ze verborgen onder den schijn van geduldige vrolijkheid. Is in hem de neiging gekomen den strijd te staken 7 Ik denx het niet. Eene zaak bemerkte men Dat de slape loosheid, die hem reeds vele jaren deed lijden, nu zeer toenam. Menigen morgend was hij getrokken in zijn wezen en met zwarte randen rond zijn oogen niet kun nende slapen, dwalende in duizende gedachten, dan stond hij op, bad den Roozenkrans, zacht op zijn kamer gaande, of schreef brieven en artikels. Als er van ons kinderen ziek waren, dan kwam hij soms in den nacht 3 4 maal zien, gansch gekleed, als bewijs dat hij niet kon slapen. Arme Broeder wat moet gij afgezien hebben I Met begin Juli, De Backer, nog altijd woonachtig te Brussel, Haachtschen steenweg, viel ziek, van angst en verdriet, viel ziek en eensklaps ging de roep De Backer is doodWreede toestand Toen voor de kiezing de lijst van kandidaten opgemaakt werd, de vierde man ontbrak ik stelde Van Schuylenberg voor die alsdan te Ninove Klokke Roeland u itgaf... Te jong, veel te jong! riep De Backer. Och, dat zal beteren met den dag. Oolc goed En die longe Van Schuylenberg stond als Plaats vervanger, ondanks den tegenstand van Priester Daens ik wilde niet oenken dat die moedige De Backer ziek was en zoo jong kon sterven... Dit akelig gerucht werd ge- loochenstrafthet was Bara, het groot liberaal kopstuk, die zijn hoofd had eelegd, oud 65 jaar. Advokaat De Backer herstelde, verliet Brussel om terug naar zijn geliefde Denderhautem te komen wonen met zijn Familie. Een zijner eerste bezoeken was voor Aabt bij Priester Daensmen was overeengekomen dat hij jaarlijks aan Priester Daens 1000 fr. zou afgestaan hebben, ingeval Biussel moest tegenslaan en De Backer heeft met veel liefde die voorwaarde volbracht tot in Mei 1902. TIJL UILENSPIEGEL in Vlaanderen door Auctor. 2,"0 BELGISCHE NEGOCIANT 01 tafel van rekeningen 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW ot' raadgevingen envonrschriften, door Reetor Van den Bosch 1,59 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Hektor Van den Bosch 1,50 ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne Plichten en mijne Rechten in zake van Erfop volgingen 1,00 OM FRANSCH TE LEEREN ZONDER MEESTER door L. Vervarcke, in twee deelen. 3,50 MOEDERT AAL voor ieeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch, in drie maanden tijd. i 4,00 i Het groot WOORDENBOEK CALLBW'AERT, volle dig Fransch-VTaarasch en Vlaamssh-Fransch 6,09 franco li,50 I Zelfde boek, maar korter 3,25 Sabina. Clara, de Kermis. Clara. Ook al voorbij, gepasseerd raet tepasseeren. Sabina. En de dagen die al begin nen te korten, Clara. Aehtereen Hall- Oogst.. Clara. I'roeessie Sabina. Ja, Clara, Processie Maar dat was nu toch een eeuwig schandaal, in de Volksstem Omdat ons Raadshee- ren-Demokraten eerbiedig in de Pro cessie gingen. Clara. Gevraagd ais ze waren door Mynheer den Deken en Mijnheer den Burgemeester. Sabina. Justement, Clara, ze wor den g'inciteerd, ze gaan Clara. In onzen naam, Sabina. Sabina. En in de Volksstem, ze worden verweten als vuile visch. Clara 'k Vraag mjj af, SabiQa, wie heeft zulke schandalige artikels ge schreven? Sabina. Niemand weet het Clara. Clara. 't Moet ievers een stom bot suiekt zijn, 'nen affrodiet. Sabina. - Of 'ne wiljen mlskweekten Avekaat. Clara. - Geef het wonder, Sabina, dat hij van achter een posschener schrijft en zich wegsteekt Sabina. 't Is misschien diezelfde iasj, Clara, die 't Huis van de Vrije Klok te Ninove een heidensch Huis genoemd heeft. Clara. Ja, Siska, dat zijn verdommelijke leugens en laster Sabina. Eu de Kerremis, Clara, is goed gepasseerd. Clara. Stillekens, Sabina,'ne werkende mensj is al bin dat hij toekomt en elk het zijne kan geven; hjj mag niet veel op kermissen denken. Sabina. Na pertikulier, Ciara, dat alles zoo duur is, wat doe-je tegenwoordig met 'ne frank. Clara. Sabina, wat zegde van den Volkshof aan den Os- broek Sabina. Frisch en schoon, Clara 0 groene Vlag, 0 kleur der weide. Clara. Blommen, graspleinen, boomenj Sabina. En niemand die eraan toucheert. Clara. Sabina, daar mag 't Statiekwartier hem aan spie gelen Sabina. En g'hebt de Champetters gezien, Clara, met hun nieuwe sjako's. Clara. Ze zijn er schoon mee, Sabina 't Is iets anders als de Champetters van vroegertijd. Sabina. Als Ninof of Derremonde ze maar niet komen stelen. Clara. En zou de solde op zijn nave nant zijn, Sabina Sabina. 't Verbetert loch, Clara; en1 't zal nog verbeteren Clara. Als ze maar niet luisteren, Sa bina, naar 'nen Aspirant uit de Vijilstem, die op de Meeting in de Langestraat zegde, dat de Champetters te Gent met 75 fr. in de maand beginnen. Sabina. Dat en kan geen waar zijn, Clara, Gent is een groote Stad en de Socia listen hebben er veel te zeggen. Clara. Sabina, Donsj zal dat wel on- derzoeken. Sabina. Clara, waren daar geen Champetters op de Mee ting van Mijl beek Clara. Vier waren er, Sabina, om hem te beschermen. Sabina. Clara, ze zullen in hun eigen wel gezegd hebben: Wa ne Lorias is dat Clara. Sabina, kende d'historie al van den ouden Woeste die in Oilstj geweest is Sabina. Daags na de Kiezing.. Hij stond op den Balkon van 'tStadhuis, Clsra. Clara. fabina, hij was verlekkerd, omdat z'hera gezegd hadden Den Donsj is weg Sabina. En den Donsj blijft.. Clara. In gloria, Sabina. Sabina. En om zijn hert te vertroosten, Clara, Woeste van zijnen balkom gekomen, Woeste karesseerde den Bok. Clara. Deu ouden smerigen Bok. Sabina. Maar aanstonds, Clara, trok hij zjjn hand weg, gelijk zijn hand stonk.. Clara. Geeft het wonder, Sabina Sabina. En veertien dagen lang, Clara, als het geen 3 weken ts, heeft zijn hand naar dien Bok gestonken, hjj heeft alle «lach van zeep gebruikt, bruin zeep, Marseilsche zeep, Sunlieht zeep, Eau de-cologne zeep, ioogzeep, lanolimc-zcep, Sauda zeep, melkzeep, dinamiet zeep, fitriool zeep, maar ïiete hielp, Woeste zijn hand bleef stinken, Ciara. 't Is krisus Sabina. En nu zegt Woeste, 'k en karesseer van leven goenen bok meer myn zonder Meester, door Leo Vervarcke 3,50 schoon efe»e bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1912 | | pagina 3