De Kamer Gerechtigheid RUGGEKRUGGE Mijn verblijf Onkerzele Loopende Nieuws JAN CLERKER V 2080 19 .lulï 1912 duurte dei Levensmiddelen Hoe is de reis a%eloopen Hoe heb ik Onkerzele leeren kennen Door het boekwerk van mijn vriend SILVAIN VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst, in zijn vermaard boek of de Laatste Binders van Vlaanderen. VII. Hoe de Pastoor van Onkerzele eindelijk verlost werd Reeds meer dan 2 jaar bleef de oude Pastoor uitgehongerd en gepijnigd in dien geheimen kelder ten huize van den Notaris Vosselaer, Nieuwstraat, Aalst. Buiten Notaris Vosselaer en zijnen meester- klerk Sprietviechter wist niemand waar die oude Geestelijke verbleef. Men dacht dat hij naar Cayenne gestuurd was, gelijk vele Pries ters van dien tijd, of dat hij in 't een of in 't an der Gevang van de Nederlanden gekerkerd lag, of bezweken en, zonder eenige plechtigheid begraven in den eenen of anderen hoek. Notaris Vosselaer had met zijne Binders nog vele schelmstukken volbrachthun laatste daad was de Postmaal aan te randen te Mas- semen en na uitmoording van Postillon en Persoon een som van 1 miilioen 200,000 fr. te bemachtigen. Die stoutmoedige zware diefte maakte groot gerucht; het Keizerlijk Bestuur zond den ver maarden Engelschen opspeurden Stiermarck, die met Jan Clerker en Victor Leefmans in op speuring gingen en ontdekten dat die som op eenen wagen met masthouden naar de Nieuw- Wie stond recht aan hel Volkhanket Kn Brugge Priester Fonteyne ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAKVS Volksvertegenwoordiger, AALST 40"<= JAARGANG Ja Brugge met groote letters, want Zondag het voor die oude roemrijke Vlaarasche Hoofdstad een luister- ljjke dag geweest is. Aalst-Demokraat was ten 7 ure 21 aan de Statie met Vlag, Muziek en ongeveer 125 man. Verscheide Treins voor de Zee waren stapelvol. Hierover deed M. Woeste zijn bitter beklach in Febr. 1912, bij de Debatten over de Wat zien wij 1 zoo jammerde hijTreins en Trams broebbelen van't Volk; d'Hotels en Eetplaatsen vol- festapeld en zijn besluit wasAls hulp tegen de uurte der Levensmiddelen, soberder leven. Ach droeven ouden BewaarderBenijdt gij het dat werkende menschen ook eens de zee zien, terwijl gij en uws gelyken er 2 a 3 maanden in de frischheid ligt te wellusten Is het niet van Je werkende men schen dat de Minister zijn millioenen ontvangt Wat zegt Paus Leo Dat de arbeidende menschen een ruimer aandeel willen van den overvloed der rijkdom men die zij helpen voortbrengen En als de Treins en Trams vol zitten des Zondags, dan is het door de Arbeiders uit de groote Steden, uit de Walen... Als in 't arme Vlaanderen de Werkmenschen eens willen een reis doen, daarvoor moeten zij een jaar lang spa ren en dan moeten zjj met spijt hun Vróuw en Kinde ren nog thuis laten... Ach zondag zeer veel Demokra- ten hadden hartpijn van niet te kunnen meegaan, Goed, luisterlijk aandsenljjk schoon Een brave Trein In een vlucht naar Gent... Daar wat asem geschept •n te viervoet den grooten afstand naar Brugge afge legd. Daar stonden Raadsheer Minnebo ons te wach ten daar werd esn eerste glazeken gedronken, want de Trein uit Antwerpen zou ook Vrienden mee brengen. Rond 9 ure, al marcha. De Groene Vlag van Brugge met de Clairons, hun groen muts op, met gouden hand en die welluidend schetterden dan de Vlag van Aalst; 't Muziek van Aalst dat het Bntgsche Volk deed bijstroomen, dan een lange Stoet van Demokraten, naar 't Standbeeld van Breydel en De Coninck, alwaar ons Muziek 't Lied van Priester Daens speelde en al 't Volk meêzongalwaar Van den Bruole een vurige aanspraak deed tot verheerlijking der Hekten Breydel en De Coninck, van hun Schrijver Conscience en tot verheffing van het Vlaamsche Volk, men hoorde zijne «tem tot aan 't Belfort. Daens voegde er eenige woorden bij voor Leerplieht, voor algemeen Stem recht en voor 't Vlaasoseh in de Kamer. Dan woonde Aalst den optocht bij tot luister van 1302 en van Conscience 8 a 10 groene Vlaggen, den groep der Demokraten bracht veei luister bij aan de Betooging. Voor die Betooging was in een bijzondere zaal een bijeenkomst van Aanvoerdersrond de 30 man M. Plancquaert las een flink dagorde voor algemeen Stemrecht op [21 jaar; voor de mceieiykheden van Brussel werd een Komiteit benoemd van 6 Leden Daens, Minnebo, Plancquaert, Verschelden, nog twee ander Heeren o. a. een Antwerpenaarde Propa ganda werd nuttig besproken; Priester Fonteyne wekte elk op om een Boekje te verspreiden dat gaat verschijnen. De bespreking was vrij en ieverig. Rond 2 ure waren ongeveer 400 mannen vergaderd Een zaal beneden en een zaal boven, aangenaam versierd met groene kransen, en een zaal boven op den Volkswijk St Andries. Te Brugge is men niet ge woon aan zulke TafelM. Minnebo en zijn Vrienden halen oprecht eer van hun werk de spijzen waren overvloedig en g»ed bereid, in weerwil den noen- stond, d» brandende hitte, er heerschtte een won dere hartelijke vreugd; in de twee zalen was wellui dend muziekspel; de eerwaarde Moeder van Pastoor Fonteyne, die m 'ne zetel zat op d'eereplaats tusschen de twee Volksvertegenwoordigers, werd vereerd door talrijke Bloemruikers en Bloemkorfjes, na een aan spraak van Volksv. Daens; ze |telt 82 jaar en ziet ei maar 60 uit. Al de Iloofdmais waren 'daar aanwezig; Aalst had H10©g©bra©ht oen mi or lijk lïlcvoo* Moeder Fonteyne en een prachtige palm voor haren Zoon, Priester - Volksvertegenwoordiger; Brugge schonk Bloemruikers aan de Familie Fonteyne en een schoone inktpot in verguld koper aan de twee Volks vertegenwoordigers en aan Hector Plancquaert, die ook een v urige aanspraak deed. Raadsheer Minnebo sprak in de'xaisn even als Priester Fonteyne en Daens. Men hoorde ook Notaris Van Daisum, express uit Hulst gekomen voor het groot Demokraten-feest, zoo aangenaam, zoo verheffend en zoo wel geluktde Partijgenoten hebben het overal met vreugd verno men. Aalst is niet uitgesprsken van lof en dank aan ds Bruggelingen; hun nieuw Lied aan Priester Fon teyne een hartelijke klagende jen hoopvolle melody hun vrome hartelijke gezelligheidhun liefde voor Priester Fonteyne; aa het Banket zijn d'Aalstenaars in de Volkswijken St Andries en St Anneken geweest; 't is al Priester Fonteyne dat men er hoort in die arme Velkswyken.. Want in Brugge, die Stad van rijke Nobless, daar is armoede. Zalig en gelukkig was ons verblijf te Brugge een geede éénparige werking zal er op volgen; wij zagen er geurige Bloemen, lachende vurige wezens; maar het schoonste en hartelijkste nog was 's avonds, in den Optocht naar de Statie, arme, arme Vrouwen uit de Volkswijksn die meêlispen, een kind aan de hand, een kind op den arm, springende van vreugd en mee zingende Priester Fonteynedat is een man, Hg zal ons redden, uit de slavernij, Hem moeten wy hebben, Hg maakt Vlaanderen vrg. Pikter Deens, Volksvertegcnw. Hoe is 't daar Warm, heet gelijk overal, daarbij woelig, tempees- tig.... Waarover Over de Politiek en de Kiezingen de Katholieken zijn arrogant, met hun 16 stemmen ze loochenen alie kiesbedrog en verklaren ons kiezingstelsel het beste der wereld. De oude M. Beernaert, Voorzitter van Ouder dom, 82 jaar, zit waarlijk op een pijnbank en terwijl de Kamer woell en lawijt, zijn de Komiteiten aan 't werk voor het onderzoek der kiezingen. In ons Komiteit 1 zijn dijnsdag 8 a 10 groote kisten gebracht met rond de 40,000 stembrieven. Die moeten nagezien worden Ja één voor éen, maar 5 46 Bedienden uit 't Minis terie helpen, o. a. een Dienst-Overste; de Gekozenen van TURNHOUT zien ook alles neerstig na. Is er al iets ontdekt 10 415 Briefkes op 2000. 't Gaat lang duren Ongetwijfeld. Het Komiteit 3 is gisteren vergaderd en na onderzoek heeft beslist met 4 st. tegen 2 lonthouding dat er geen ge- grondde rede is tegen de kiezing van Priester Fonteyne, maar om elk genoegen te geven, voorstelt een onderzoek over GEHEEL DE KIEZING. L'Etoile Beige schrijft over de kiezing van Priester Fonteyne, maar 't is over geheel de kiezing. Woensdag is in de Kamer ook gevraagd te mogen al de Briefkes nazien over Doornijk. Welvaart en vrede zijn kinderen der Gerechtigheid. Waar de Gerechtigheid wordt verstooten, ver schopt, daar willen vrede en welvaart niet groeien. Opdat een natie vooruitkome moeten al de inwo ners, de kleinen evenzeer als de grooten, de armen zoowel als de rijken, overtuigd zijn, ondervinden, voelen, dat boven alles, boven allen uit, de Gerechtig heid als een heilige moeder wordtgevierd en geëerd! De anarchisten zijn veelal produkten der maat schappelijke Ongerechtigheid. Misdadigers, zinneloozen, ongelukkigen gaan in gevangenissen, gestichten, holen van verderf door de Ongerechtigheid. Honger en mizerie, gramschap en schande, haat en wanhoop, vindt men zelden op de wegen van 't goede recht. Gerechtigheid steunt op de vrijheid en op de liefde. In ons land is weinig liefde en nog nain vrijheid. De Gerechtigheid heelt sinds lang haar matten ge rold en is gegaanGod weet waarheen De ambten en posten, in welke men geld schept zonder iets te doen de gemakkelijke en vetbetaalde bedieningen zijn voor de vriendjes, de kozijntjes Notarissen, opzichters van den arbeid |en hef onder wijs, slaatslandbouwluindigen, nagelkrabbers en lui bakken in de ministeries, magistraten, arrondisse- ments commissarissen, gouverneurs, 't zijn al kleri- kalen Aan do verdienste, aan de waardigheid, aan de be kwaamheid diende men den voorkeur te geven. Hoeveel onverdienstelijken, hoeveel onbekwamen hoeveel nietwaardigen staan en zitten op plaatsen, in zetels, op kussens, waar ze zich schamen moesten te zijn Als pauwen pralen zij er en kijken neer van uit de oogeneiië'de?n Gerechtigheid slaat bedrukt haar Openbare bedieningen worden verkocht voor stem men, voor geld Arm hebt ge één stem; rijk hebt gij er vier Dat is Gerechtigheid. Arm wordt ge Soldaat; rijk zijt ge Universitair! 't Is Gerechtigheid. Christen democraat, vrijdenker, socialist, brood rooft men u, vervolgt men u, mishandelt men u. rooft men uw eer en faam, ruineert men u al zijt ge eerlijk, braaf en werkzaam katholiek, viert mén u, vertroetelt men li, vleit en verheft men u al zijt ge schelm en dief O zoete Gereehtigheid Een fils-a papa verleidt een onnoozel en zonnig werkmanskind. De vader van 't arme meisje verwyt hem op een Zondag voor 't kerkportaal, zijn snoode daad, vat den schavuit bij den kraag en geeft hem een schudding van belang. Elk zeidat 's recht Waar is uu 't boerenmeisje met haar kindeken op 't kerkhof. Waar de vader 1 In 't zothuis. Waar de eerlooze verleider Hoog, hoog.... Mijn gebnur ging op strooptocht met een lichtbak. De wachter» schoten hem zijn beenen van onder het lijf. Daar ligt hij nn en zijn vrouwtje en zijn zes kin- derkes krevecren van honger. Wat al voorbeelden kan ik nog aanhalen om te be wijzen dat Rusland, Spanje, Turkije, België in zake van gerechtigheid op gelijke boogie staan Vergaat der Belgen vaderland dan zal het door de ongerechtigheid zijn dat het in den afgrond viel... Maar 't goede recht komt eenmaal tot zyn rechtEen groot volk, als het onze, kan inslapen, in schijndood vallen eens wordt het wakker, wordt zichzelf, wordt volk, wordt natie weer en herneemt zijn plaats en zyn rang Hopea wij, voor het heil van land en eenling, dat het weldra zal geschieden en Leve de Gerechtigheid STIJN STORMS. Jv Aan elk den goeden Dag, hertelijk. Zondag is 't in AALST nog al een schoon Vuurwerk geweest. De Volkeren zien dat geerne z'hebben er hun beha gen in; en in d'oude Garde, het oudste Muziek der Stad, nu liberaal, begint jeugdig vrij vuur en leven te komenover 6o jaar was in Aalst maar éen Muziek, dan is de Jonge Garde gekomen, en nu zijn er g Muzieken; den 18 Ooogst zullen allen spelen op de Groote Markt., De twee Volksmuzieken ook Ja, ja. In de Fransche Kamer is met 494 st. tegen 56 de 10-ure-werkdag gestemd... Eerste klas; 't is vol gens de vraag van Leo XIIIEen gematigde Arbeid. Meer dan 10 uren is afbeulderij. Volksv. Hubin is tot 100 fr. boet veroordeeld, om op eene Meeting ge zegd te hebben tot de Gendarms Wij hebben hier geen mouchards noodig. ■Ji a 10

De Werkman | 1912 | | pagina 1