Rampen - Misdaden-Ongelukken Buitenland öe doodrijders Ouderdomspensioenen Hulde aan Priester Fonteyne Gemaakt door een werkman. Hel lied van de Volkswil. WijieDï Berlin. Mengelingen Gevolgen der hitte. BRUSSEL. Eei. kolenmijn in brand te La Lourière. Baders opgepast 1 Iets over de De nieuwe Wet en hare toepassing. straat t'Aalst was gevoerd en bij den Notaris geborgen. In dit Notariaat begon onrust te heerschen Pieter Lamarche die in de Nieuwstraat een klein huisje bewoonden, bijna rechtover 't Huis- Van der Haegen, die Pieter Lamarche had te Vlierzele iets gehoord van de opspeuring en kwam bij Notaris Vosselaer binnengestoven, om zijn aandeel in de diefte 300,000 fr. hem beloofd. Hij kwam binnengeloopen zonder kloppen en zag den Notaris, bereid een dikke sneê rog- genbrood en een kruik met water weg te dra gen Lamarche (1) vroeg zijn 300,000 fr.. De Notaris wilde hem wegzenden met 100,000 fr. - Neen, riep Lamarche, ik wil en moet mijn geld hebben dadelijk. Goed, zei de Notaris, doch eerst moet ik toch nog een plicht vervullenge ziet dit water en dit brood Ja, dat zie ik Dat is de laatste maaltijd van den Pastoor van Onkerzele. Is hij niet dood Neen, hij is hier opgesloten in eenen kel der die nu voor eeuwig gaat gesloten zijn. Daar kan hij nu van honger sterven. Notaris, Notaris, ik haat de Priesters, maar zoo wreed zou ik toch niet kunnen zijn. Alia, alia, kom meê Lamarche ging meê Naar dien duftigen kelder Hij hoorde Notaris Vosselaer zeggen Mijnheer den Pastoor, uw opsluiting gaat een einde nemen... Ge gaat vertrekken naar den Hemel't Is de laatste maaltijd die gij krijgt... Van tijd tot tijd kom ik eens zien hoe gij u zult krinkelen van de pijn... Binnen I. Hier in ons donk're Vlaand're», Kwam er een man met moed. Trots haat en nijd van d'anderen, Werkte hij steeds voor 't goed. Hij kwam het volk opbeuren, Dat in de slavernij Vol droelheid zat te treuren. Hij kwam en maakte het vrij Repriin Priester Fonteyne Dat is een man, Heilt smart en pijnen. Zooveel als hij kan. Hij zal ons redden, Uit de slavernij. Hem moesten wij hebban Hij maakt Vlaanderen vrij. II. Trots al den laster en den logen, Van de Concordekliek, Waarmê= ze 't volk bedrogen Fonteyne moest te niet. Maar 't lasteren kon niet baten, 't Volk rechte fier den kop, 't Kwam zijn verdrukkers t'haten En het gaf hen den klop. III. En laat ze nu maar liegen, 't Lasteren dat staat hen vrij Zij zullen zich bedriegen, Kloek staan wij zij aan zij. Want naar de Kamers henen ls den Volkspriester gegaan. 't Onrecht moet zijn verdwenen, Plaats voor de groene vaan. In Hiilot i« crekompn De Volkswil ee» krant, Die bekend zal maken Waar de boel is aangebrand. Want wie zal het wagen Op leven en dood, Om menschen te helpen Hetzij Christen of Jood. Refrein Dat doet Van Dalsum Voor waarheid en reeht, Wij abonneerders Blijven trouw aan hem geheeht. Trouw in dft leven, Trouw tot den dood, Zjjn woorden zjjn edel En zijn daden zjjn groot. Bloemen verwelken En woorden vergaan, De Volkswil echter Zal eeuwig bestaan. STUDIE •Jan l'atat is nu reeds zes maanden in Engeland... Zoo, zoo. Dan spreekt hij zeker al vloeiend Engelsch V Neen, maar hij drinkt al zeer vloeiend whisky. LEKKER ETEN Jan Patat had grooten honger, en liep een eethuis binnen. Geef mij een gebakken tong zei l spijt my, mynheer, zei de gar- 00n. Wij hebben geen tong in huis. Een stille zalm, dan... Ook niet, mijnheer. Wat voor visch hebt gij dan Geen visch, mijnheer.. Geef mij dan een stuk rosbif. Wij hebben geen rosbif meer.. Verdekken toch Geef mij dan een kieken of een duifken... of een stuk boelie.. Spijt my wel, mijnheer,, wjj heb ben dat niet meer... I'otverhier en ginder, wat hebt gjj dan Wij hebben de huissiers in huis, mjinhi er... Als gij die wilt oppeuzelen, zult gjj ons plezier doen AALST. Mensch verdronken. Maandag morgend rond 6 x/a ure, werd in den Dender, beneden het sas, het lijk opgehaald van zekeren Coppens van Nieuwerken. Daar die Zondag een bezoek aan een familielid was gaan brengen. De ongelukkige ouderling droeg eene wonde aan het hoofd. Men veronderstelt dat dit veroor zaakt werd door een val. Maandag namiddag ging eene vrouw der Eilandstraat, over het Sas, toen ze eensklaps eene bedwelming kreeg en in het water viel. Dank aan de moedige tusschenkomst van een schipper kon ze gered worden. Spoedige zorgen brachten haar tot het bewustzijn terug. Zondag namiddag, liep een man in do gebuurte rond de Schaarbeeksche poort, al roepende en schreeuwende. Naar het policiebureel gebracht, bestatigde de doktor, dat de ongelukkige zinne loos was geworden. Korts nadien werd een andere persoon bin- gebracht, en men bestadigde dat hij was aange daan door delirium tremens. Eene oude vrouw werd ook binnengebracht en aanstonds opgesloten. Een schoenmaker, wonende op den steen weg van Jette, werd Zondag nacht zinneloos. De ongelukkige wapende zich met een mes en wierp zich op zijne vrouw deze kon zich red den doch de schoenmaker gaf dan zich zeiven io steken in de borst. Twee doktoors verzorgden den ongelukkigen. Hij is vader van drie kinderen. Twee jongelingen van Gent, reden Zondag morgend per velo naar Oostende. Toen de ge naamde F. D..., tusschen Brugge en Oostende ten gronde viel. Zijn kameraad reed aanstonds om een doktor die de jongeling tot het bewust zijn kon terugbrengen. De jongeling is naar zijne woonst gebracht en moest te bed blijven. Hij werd getroffen door een zonneslag. NAMEN. M"e Doger, 73 jaar, wonende te Bomel, was naar Namen gekomen. In de Borgnetstraat zakte ze eensklaps in een. De ongelukkige was gedood door een zonneslag. Levend verbrand. Maandag namiddag, het kind der echtgenoten Smet, van Hamme, was bezig met solfertjes af te steken. Zijne kleederen vatten vuur en op een oogwenk stond het kind omring van vlammen. Zijn toestand is uitertst gevaarlijk. Van zijn rijtuig gevallen, van net rijtuig van den koetssier Nagels, oud 5i jaar, wonende te Borgerhout, Beekstraat, ge raakte maandag een wiel los, waardoor Nagels van op den bok op de straatsteenen viel. Men moest hem naar het Stuyvenberggasthuis bren gen. HEMIXEM. Frans Huysmans, aannemer- schrijnwerker, was zonndag met zijn zoon en twee gasten gaan zwemmen. Eensklaps ver dween de zoon onder water en kwam niet meer boven. Twee uren later werd zijn lijk opgehaald. Zondag avond rond 10 1/2 ure, kwam de ottomobiel van M. X..., van Brussel, de gemeente Waver binnengereden, toen hij in volle vaart, zich willende afsteken voor een kudde koeien en paarden, met geweld tegen een boom botste. M. X..., zijne vrouw en de chauffeur werden ten gronde geworpen en werden zwaar gewond op genomen. De koeien vluchten verschrikt weg, verscheidene werden gekwetst. De paarden wer den slechts om 3 ure van den morgend terugge vonden. Jan Huigely, 59, jaar, Volderstraat, 92, Bruseel, werd Maandagmorgend op de Water- loolaan, door een auto omgeworpen. Hij werd met gebroken schedel en talrijke kneuzingen H naar het St-Pietersgasthuis overgebracht, waar hij eenigen tijd nadien overleed. Maandag middag brak brand uit in de boven- gebouwen der putten 5 en 6. Het vuur ontstond eigenlijk aan put 5. Men had vuur ontstoken om ijzeren taven te warmen en een genster zal wel licht de ramp hebben verwekt. De drie pompen der stad en 'deze der omge vende Gemeenten, waren dra, ter plaats om den brand te bestrijden. 400 arbeiders waren in tie mijn. De kabels van den put geraakten in brand en het verwoestend element breidde zich u» t tot put 6, die dank aan bovenmenschelijke kr achtinspanning gedeeltelijk kon gevrijwaard wor den. De ophaalmachien was vernield geworder f zoodat water en vuur de arbeiders bedreigden. Men kon hen verwittigen en langs den p»jt van Boviy ophalen en om 4 uren waren al\en gered. Rond 5 uren was het vuur uitgedooh'J. De aangeric iite schade is aanzienlijk. De kabel van den ophf .albak heeft eene waarde van 12,000 franken. Me n vreest dat de groote waterpomp vernield is, waardoor de schade aanzienlijk groo- ter wordt, mits de galerijen vol water zullen loopen. Men rt.eldt geen enkel slachtoffer. Alles be paald zi ch bij stoffelijke schade de arbeiders zullen i'a lang niet kunnen werken. Zaterdag avond te Olne (Luik). Jongelingen waren gaan baden. Zekere Therat, 19 jaar oud, kreeg krampen en verdronk. Te Luik in de Maasbaden verdronk een 25 jarige jongeling. Hij was slechts op i,a5 m. diepte. Mea denkt dat hij door krampen gekwollen, verdronken is. Te Herstal een jongeling van 14 jaar, ging zwemmen in de Maas, toen hij eensklaps zonk. Zijn broeder wilde hem redden, doch liep ook gevaar te verdrinken, toen een schoolmeester beide jongelingen kon redden. Zekere Henri Van Beers, wedde Maandag van na geeten te hebben, hij de bassin Vergote zou overzwemmen. Zoo gezegd zoo gedaan. Hij sprong in 't water, zwom eenige meters en ver dronk. Na eene halve uur werd zijn lijk opge haald. Te Hermalle-sous-Huy, Zondag avond een Duitscher ging zwemmen en verdronk. Hij was voor zaken in het dorp gekomen. Zondag namiddag, een jongeling van 17 j. was gaan zwemmen in het Kanaal van Charleroi, te St-Ghislain, en verdronk. SCHRIKKELIJK ONWEDER. Over het Kanton Dwibug, woedde een schrikkelijk onweder. De velden werden verwoest. Te Izier werden honderde vo gels in de velden dood gevonden. VLIEGER GEDOOD. De vlieger Zakoutsky, van Rusland, dead d'ander week eenige vliegoefenin- gen, doch viel eensklaps neêr en werd op den slag gedood. DE DOODRIJDERS. Te Straetburg (Beieren-Duitschland), een veearts van Munich, reed met zijn otto tegen een boom. De veearts werd op den slag gedood, terwijl zijn zoon zeer erg gewond werd. VLIEGER GEDOOD. De beroemde vlieger Hubert Latham, was laatst naar de Congo vertrekken om de jacht te maken op groot wild. Op 7 |uni laatst werd hij door een wilde buf fel gedood, gedurende eene klopjacht. TWEE PUTTEN VOL MENSCHENGERAAMTEN. Eene akelige ontdekking werd te Ka- tharinaplaats, Moscou, (Rusland) ge daan, waar men bezig ia een huis met twee verdiepingen te bouwen. De werklieden, de aarde onder do grondvesten van het gebouw weggra vend, brachten twee groote putten vol menschengeraamten te voorschijn. Daar lag gebeente van ongeveer 200 dooden. EEN DOODE DIE EENE KOERS WINT. Uit Santa Cruz (KaliforniS) meldt men: H. T. Ferguson, die aan een draafkoers deelnam, viel uit zijn rijtuig toen hij het doel bereikte, en was dood. Niettemin kwam zijn paard eerst toe en won de koers. CHINA. De overstroomingen van den Jang-tse- Kiang, tusschen Hankau en Kirikiang, hebben zeer groote schade aangericht. Naar bericht wordt, zou 70 t. h, van den oogst vernield zijn. De toestand is nog erger dan in het afgeloopen rampvolle jaar en hongersnood dreigt de noodlot tige bevolking. De overstrooming strekt zich ook over een groot deel der provin- kie Hunan uit. DE HITTE TE BERLIN. De drukkende hitte, welke hier tot een i waimtegraad van meer dan 30 graden in de schaduw steeg, heeft Zondag eene gansche reek ongevallen veroorzaakt. 1 Een 12 tal personen bezweken aan een j zonneslag, en de brandweer moest een i 3o tal branden blusschen, welke aan de hitte toe te schrijven waren verder had den verscheidene boschbranden in den omtrek plaats. AMERIKA. Een erg ongeluk viel in eene statie aan de grenzen van Bolivar voor. Men was bezig verscheidene kisten dynamiet op te laden, toen een werkman, die er eene droeg, struikelde en viel. Eene gewel dige ontploffing volgde. De werkers, die der. wagon laden, werden letterlijk in in stukken gerukt. Men vond 11 dooden en 21 gekwetsten. 1* Volgens de oude Wet moet men Werkman of oud Werkman zijn om het Pensioen van 65 frank te kunnen genieten en geboren zijn vöör 1 Januari 1843. Met de nieuwe Wet is het niet meer nnodig gswezen werkman te zijn, het volstaat alleen dat men in nood vorkeerde, 't is te zeggen dat men niet meer dan 360 fr. 's jaars inkomen heeft per persoon, doch men zal zoo streng niet meer zijn. 2° De personen geboren in 1843-1844 en 1845 kon den het Pensioen genieten mits 18 fr. te sterten per 3 jaar. Dit mogen zij nu in eens deen en dat oogen- blikkeijjk, zooaat de personen geboren in 1843-1844- 1845 met 18 fr. te sterten en hunne aanvraag te doen, nog dees jaar hun Pensioen zullen kunnen genieten. 3" De nieuwe Wet laat ook toe dat de Gemeente- of Armbesturen voor personen die te arm zijn en zelf niet kunnen storten, de storting mogen verrichten. 4° Voor als nu zijn de Ouderlingen die in een ge sticht zijn van het Ouderdomspensioen ontzegd, tenzjj 't gesticht de hulp van geneesheer en raedecijnen niet kosteloos geeft. Worden volgens de nieuwe Wet niet aanzien als in nood verkeerende, zij die herberg houden, tenzij zij het tegenovergestelde kunnen bewijzen. 5" De toelage zal onk kunnen ontnomen worden aan deze die er zouden misbruik van maken. 6" De personen die van verblijfplaats veranderen, zyn gehouden op nieuw hunne aanvraag te doen in hunne verblijfplaats, anders kunnen zij 't Pensioen niet meer genieten. T Als in 't vervolg eene aanvraag geweigerd wordt, zal men eene maand tijd hebben om in beroep te gaan in plaats van 15 dagen. 8» Wat moeten de perstnen doen die geboren zijn in 1843-1844 en 1845 die wel gestort hebben, maar niet op tijd, en aizoo van hun Pensioen beroofd ztjn. Deze moeten seffens eene nieuwe aanvraag doen en zullen nog dees jaar hun Pensioen kunnen genieten. 9« De personen geboren in 1846 moeten zoohaast mogelijk hunne aansluiting vragen tot de Pensioenkas door toedoen van eene Pensioengilde en 18 fr. stor ten en indien zjj dit doen, zullen zij ook nog dit jaar hunne 65 fr. Pensioen genieten. Voor de Personen geboren in 1847. Deze personen moeten ook dit jaar hunne 18 fr. storten door middel eener Pensioengilde en zullen dan in 1913 hun Pensioen genieten. Zij zullen hunne aanvraag op 't einde van dit jaar moeten doen. Voor de personen geboren in 1848. Deze personen mogen ef zoo niet dees jaar of ten allerlangste toekomend jaar ook door middel eener Pensioenmaatschappij hunne 18 fr. storten, zullen ook op 't einde van 't jaar 13 hunne aanvraag moeten doen om 't Pensioen te kunnen genieten. StortingwijzeMen kan storten met voorbehouden of met afgestaan kapitaal. Wjj doen eenen oproep tot al de vrienden om deze regelen ruchtbaar te maken. Dezen die nog meer uitleg verlangen mogen zich gerust aanbieden bij Jan De Neve, 24, Lange Zout- sti aat, lid van ?t Beschermkomiteit voor Pensioenkas sen voor 't Arrondissement Aalst, die hun alle inlich tingen zal geven. (1) Nog zeer jong zijnde hoorde ik dikwijls spre ken van een zekere Pierre Lamarche. Het boek JAN CLERKER is uitgeput, doch er zijn nog eenige af druksels van een uitgaaf met platen te Antwerpen verschenen misschien nog 30, te koop aan 1,60 fr. franco 1,65.

De Werkman | 1912 | | pagina 2