De Kamer Gemeenteraad van Aalst Over de Hop Zitting van Dijnsdag 30 Juli Zitting van 31 Juli HET Vrij naar 't Fransch. II GROOTEN TROOST IN DIEP ONGELUK Laat ons het eerste hoofdstuk hernemen voor de nieuwe Lezers en Lezeressen, want 't nieuw Verhaal is lang en hertroerend. Vijftig jaren geleden, in Frankrijk op de baan jvan Straatsburg naar Parijs, in 't lief stadje La Ferté, een jonge dochter Louise, jong getrouwd, vroeg berouwd, mishandeld en ge slagen door haren man Ricard, op den grond gesleept bij heur haren, was weggeloopen naar Parijs, met een kind aan haar hert, weggeloo pen na 10 maand huwelijk. Te Parijs, moederziel alleen, zonder Vrien den of Familie, zou ze gestorven zijn van ver driet en armoê, zonder de hulp van een Dame, bij welke ze nog 7 jaren gediend had, name lijk van madame Gervais, vrouw van een ver maarden Geneesheer. Die brave Fransche dame had met groot spijt hare dienstmeid Louise ?ien weggaan, omdat Louise een brave, eerlijke en werkzame Dienstmeid was geweest; zij had genegenheid en respekt rvoor hare dienstmeid; zij hielp haar met geld en goeden raad ze zocht werk voor haar; in een woord, de verlatene wees Louise vond in haar een tweede moeder. Ge ziet hier wederom dat men nooit mag wanhopen, zelf niet in de moeielijkste omstan digheden. Een maand na de geborte van haar zoontie, in een adelijke treffelijke Familie was een kind geboren, een zoontje; uit oorzake van buiten gewone omstandigheden, dit kind moest weg, van huis. 2^ 2082 2 Oogsl 1912 ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vn emde Landen 4,50. Men schrijft in op alle ti dstippen des jaars. Vervolg der bespreking over de Kiezing van Nijvel. M. Jouret spreekt van 2 tot 3 1/2 uren, Allard tot 4 ure; Woeste tot 4 en half; Rosseeuw sluit de zitting. Te Nijvel is nog al dwang en bedrog geweest. In t Komiteit hebben wij het Onderzoek over Has selt geëindigd; nukomt Tongeren; Denderdag zullen onze werkingen geëindigd zijn. De Kamer moet nog beslissen over Brugge, Kortrijk, Veurne-Dixmuide- Ostende, Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Hasselt Tongeren-Maeseyck en Soignies. Donderdag zal M. Cock 't verslag neerleggen over Brugge. He. be- slsit tot een algemeen Onderzoek der kiezing. Over Nijvel zijn nog ingeschreven Van de Walle, Huysmans, Franck en Masson, 3 Liberalen en 1 Socia list. De Kiezing van Nijvel, bespreking tot 4 ure. De kiezing wordt goedgekeurd met S2 st. tegen65. Dan legt M. Cock zijn verslag neer over Brugge. Het besluit is een onderzoek over heel de kiezing. Standakrt (Katholiek), sprekende als jurist zegt dat er geen spraak zijn kan den katholieken lijst at te wij zen; 9 liberalen vragen een onderzoek over de kiezing van M. Fonteyne; zijn hun redens gegrond, dan zou het onderzoek moeten zijn voor éen man. Doch bpre- ker komt daar niet tusschen. ('t Is 5 ure.Eenige Leden vragen voort te gaan, an deren willen weg. De Voorzitter, M. Beernaert staat recht; de zitting is geheven). v Zitting van Dijnsdag 30 Juli, 6 uren. Afwezig De heeren De Naeyer en Ghysselinckx. J Daqorde le punt. Overeenkomst met de bocreté d'Electricité du Nord de la Belgique voor de electrische bedeelingen. M. Moyersoen vraa ;t de aandacht der Leden over het verslag der beslissingen die genomen werden door de bijzondere Commissie en de Maatschappij. Art. 1 duidt het voorwerp dc-r vergunning aan dienende voor veilichting en beweegkracht. De Stad heeft geene verplichting en blijft gansch vrij voor hare verlichting. In artikel 2 spreekt men over het net. De Stad heeft het recht in de kom der Stad de leidingen onder den grond te doen plaatsen. In verdere artikels spreekt men van de prijzen die vastgesteld zijn alsvolgtVoor de verlichting jtó c. per P. DAENS ^Volksvertegenwoordiger, AALST 40"* JAARGANG kilowatuur, doch na zeker verbruik komt 40, 35 /enz. tot op 10 c per kilowatuur. Voor de beweegkracht is de prijs onder de 180 uren per jaar 25 c. per kilowatuurvan 180 vermindert de prijs en komt aan 10 c. boven de 3000 uren. Voor de verlichting van gebouwen der Stad 0,35 enz.. Bovendien zou de Stad ook per cent trekken na vaste som van winsten der maatschappij. De Vergunning zal afgestaan worden voo' 35 jaren. Ten slotte vraagt hij de goedkeuring en doet opmerken dat de afstand der Qaz, om welke hij zoo be knibbeld werd en zelfs in een Gazet (die voor hem lig') van persoonlijk belang beschuldigt, dat die afsland noodig was en nu toelaat het nieuw voordeelig akkoord te sluiten; nu zullen de t-vee Maatschappijen elkaar de concurrentie doen in 't voordeel der Stad. M. De Blieck zai de Vergunning stemmen, de voor waarden zijn goed en voordeelig; nögtans is hij niet eens voor wa'. de Gaz betreft meester van de Gaz, zou de Stad ook voordeelig tien Elektriek inrichten. Het is te voorzien dat de twee Maatschappijen eikaar zullen ver staan en in geen concurrentie komen. M. Daens ziet met genoegen dat al de geschriften en onderhandelingen in 't Vlaarr.sch zijn. Onder dit opzicht geeft Aalst een goede les aan alle Vlaamsche Steden. Spreker heeft over die zaak in de Kamer gesproken met Heeren uit St Nikolaas en ook uit Mechelen, in Mechelen de Liberaal zoowel als de Katholiek gaf voldoende ant woord. De Demokraten zullen dus de Vergunning stem men. M. De Windt spreekt over 't minimum van dagloon in de voorwaarden aangestipt als moetende zijn gelijk in alle andere Steden van onzen aard. Hij zou een vaste som willen bepalen 3,50 of 4 fr. M. de Burgemeester. Is dat mogelijk en voorzich tig Wat is de dagloon van een Electricien. M. Daens vindt het gevaarlijk voor 35 jaar een mini mum te bepalen. Wie zegt ons dat zij binnen 10 jaar het deftig Familieloon niel zullen hebben. M. de Burqemeester. Zoo is 't M. De Windt wil aandringen, doch M. Schepene Moyersoen zegtMaar als M. Daens zelf te vrede is. (Algemeen gelach). De Vergunning wordt eenparig toe gestaan, zonder stemming. II. - KAAIRECHTEN. M. Daens. Mijne Heeren, ware 't niet goed en voor deelig die kaairechten te verpachten. Nu worden zij ont vangen door een Poiicfe-agent. M. de Burgemeester. M. Daens, vroeger met ver pachting brachten die rechten maar 4 A 500 fr. op nu is het 2400 fr. M. Daens. Dat is wonderlijk op al d'ander mark ten vindt ge nogtans goede orde en groote voordeden met de verpachting terwijl wij op de Vaart zijn roep ik de aandacht op de klachten der Schippers, dat ze zoover van de kaaien moeten liggen. M. de Burgemeester Dat is ons werk niet. M. Daens. 't Is waar, maar de Stad kan toch rekla- meeren bij wie het aangaat. De loskaaien zullen verbete ren eens wij zullen verlost zijn van dat monster de Brug der zuchten (gelach)Spreker vraagt of het voorzichtig is de Vaart zonder reddingsboeien te laten M. de Burgemeester. Ze werden gestolen door de Schippers. M. Daens. Is hier geen Schipper En de Bisschop straat, Heeren Alle dagen zijn daaar groots malheuren te vreezen door de bijeenstropping van wagens en kar ren in die smalle straat. Daar zal toch moeten hand aan j gesteken worden. Boulvards en Parken, jamaar de nuttige werken mogen niet vergeten worden. M. de Burqemeester. Da toestand is daar moeilijk, St Annabrng is te smal, er is een plan van een Brug i nevens 't Huis Leveau, Nogeens, dat is ons werk niet, i dat M. Daens, die in de Kamer zit, daarop aandringe. j M Daens. Zeer gaarne, ik vraag niet beter dan een eenparige werking... 't Zelfde geldt veor de Statie. Nu is ze voor 4 jaar uitgesteld als allen niet aandringen, kunnen j wij nog 10 en meerjaren zitten met een statie te klein i voor een Boerendorp. 1 Een Lid De plans liggen gereed, j M. Daens. Plans I plansGaat eens zien in de 1 Noordstatie bij M. Van der Slagmolen er ligger, daar j allerschoonste plans die beginnen ie rotien (gekch). Naar 't Ministerie loopen, Heeren, niet loslaten, anders krijgen j we niets. M. de Burgemeester. Het Schspen Codegie zal alles grondig onderzoeken. j M de Bethune vraagt hoe het zit met de Passerelle aan Zwarten Hoek Gedurig moet daar werkvolk b ijven wachten. j M. Schepene De Wolf. Er wordt een nieuw plan i verwacht. S M. De BLtECK. En de overwelving van den ouden i Dender aan de Molenstraatpoort De Bevolking ver wacht met ongeduld dit dringende werk van gezondma- j king. M. DeWolf. Het plan wordt verwacht, airas gaat men de hand aan 't werk slaan. M. Da Windt. En den Schouwburg, Heeren M. de Burgemeester. Er is uitgezien naar verschei- de Steden nu moet men nog naar Antwerpen gaan. M. De Wolf. Ondertusschen begint men af te breken. M. Moyersoen. 't Zal voor de volgende Begroomig zijn. M. Van den Beroh Jaak. Is er nog gce.i antwoord gekomen van de Spaarkas Derde artikel der Dagorde. Rechtlijning en verbreeding der Kloosterstraat aan Mljlbeekkerk, Opening eener straat tusschen Brabantstraat en Erembodegemstraat. Goedgekeurd. M. de Burgemeester. 'l Woord is per brief ge vraagd door M. Daens. M. Daens. Mijne Heeren, volgens onze Verklaring in de eerste zitting, zullen de Demokraten immer blijge moed en veerdig alles aannemen en goedkeuren wat strekt voor een beter en een schooner Aalst. Onder dit opzicht verdien! de heer Schepen van openbare Werken lof en dank de Straten zijn beter onderhouden en langs veie kanten wordt gekalseid. Over eenige jaren een En- gelschman, in Aalst komende, mij biller kloeg en zegde Men zou toch in Aalst de vreemdelingen moeten verwit tigen van schoenen aan te trekken met dubbel zolen. M. De Windt. En grove nagels 1 M. Daens. Nu zou die Engeischman zoo niet meer spreken. De baan cp 't Kerkhof laat vee! te wenschen eik klaagt er over en konden de dooden spreken, ze zou den roepen Stoort toch mijne rust niet door het geschok op die hobbelbaan. Nu ter zake Ai de Hopboeren klagen (lat men enkel weegt per pond en vragen juist gewicht tot half pond die vraag kwam nog voor den Raad en had bijna de meerderheid. Zou men nu geen voldoening geven aan de rechtmatige vraag der Hopplanlors Mijne Heeren, in de Geschiedenis van Aalst staat te lezen dat van ir. de jaren 1500 de Stedelijke Raad van Aalst gedurig bekommerd ging met de Hop, een bijzon der artikel van. leven en bloei. De Hop van Vlaanderen en Brabant was beroemd de wereld doornu is een tijd stip van verval gekomen, sedert 20 jaar door de inko mende Rechten van Duitschlar.d en Frankrijk. De strijd der Demokraten voor het leven en den bloei der Hop en hun woorden werden bevestigd, o. a. door onzen Burge meester, M. Gheeraerdts, die in een Manifest van heb Studie-Komiteit in 1039 verklaarde en teekend* Met rede vreest men dat de Hoppla"ters hunne Hop zullen moeten lalen vallen en dan zullen de Brouwers moeten hun Hop koopen in vreemde Landen, aan hoo rt gere prijzen I Over 30 jaar waren Vlas en Koolzaad ecne bron van rijkdom voor 't Land van Aalstwat is daar nu van geworden Hc-t is dus noodig een gema- tied inknmrecht te heffen op de vreemde Hoo-AAet ean recht van 2d tr. op de vreerhae Hop, zult gij are vrucht redden van een aanstaande ondergang, en gij zult een grooten dienst bewijzen aan den Landbouw. De Bevolking vermeerdert er komen oversl Brouwers bijherbergen bijde werkende menschen kunnen een glas bier drinken veei Hop wordt uitgeroeid ge ziet dit voor uw oogen in Vlaanderen en Brabantvele Boe ren die 1000 slaken hadden, hebben er nog 6 A 300 en ons Hop komt maar aan redelijken prijs, als zij mislukt in vreemde Landen. Nogmaals mag dus bevestigd Zonder inkoinrecbten en zonder eene wet tegen de vervalsching van 't Bier is de Hop dood. Die woorden van Burgemeester Gheeraerdts vallen meer en meer uilal d'Hopboeren verklaren hetde vel den/getuigen hetde Neeringsdoeners, Stielmans en Herbergiers ondervinden het, alsmede de Grondeigenaars, als over eenige jaren de Hop eens bij uhzondering aan hoogen prijs stond, er werden achterstallige pachten van 4 4 5 jaar betaald we zien de jaarlijksche processie niet meer van Plukkers en Pluksters. Den raad aan de Hopboeren gegeven om hun slaken ts verminderen is uitgevoerd er zijn Boeren die vroeger 1000 Hopplanten hadden, nu nog 5 4 600. Dit komt door ongelijke Inkomre-hlen en ook omdat min Hop gebruikt wordt in de Brouwerijen. In Aalst Stad en Land vindt men nog goed gezond biermaar op veel ander plaatsen is het ver van zoo te zijn. Volgens de getuigenis van Geneesheeren treft men Bieren aan, dl* een langzaam vergif zijn. Kunnen we dan aan de Stad Aalst en omliggende een grooteren dienst bewijzen, dan te werken voor de herle ving en den bloei der Hop Waarom zou Aalst, een Hoofdstad der Hop, zich niet aan 't hoofd stellen door Verzoekschriften of door een Komiteit van aanhoudends en krachtige werking M. De Blieck is het eens met M. Daens voor het ge wicht op halven kilo dit werd hier over eenige jaren nog gevraagd Schepene Meert was er tegen en 't werd ver worpen met een kleir.e meerderheid. Ik ben ook niet te gen een inkomend recht, maar waar ik moet krachtig pro- lest aar.ieeiienen, dat is tegen de woorden van M Daens. Al die woorden van vervalsching zijn ongegrond, ja valsch, d e uistering der Brouwerijen loopen al te lang rond ik protesteer er tegen in naam van ai de Brouwers. Die geruchten worden uitgestrooid door Fabrikanten van Waters. Op ons Brouwerijen i„ niets te zeggen, en ik protesteer de woorden van M. Daens. M. Moyersoen vraagt een nieuw lid in het Komiteit der Hop. Lu hier heb ik een eiken te pellen met M. Daens. M. Daens. Zeer wel, M Moyersoen. M. Moyersoen. In 1908 voor een Kamerkiezing zegde ik le Moorsel dat ik de belangen en de rechten der Hop in de Kamer zou verdedigd hebben. Nu in de be spreking van het Budget van Landbouw verweet M. Daens mij mijn woord niet gehouden te hebben. Al. Daens. Verweet? Zeg liever bracht mij toe. M. Moyersoen. Al gelijk Mijnheeren, len eerst* het was daar de plaats niet, zulke vraag moest komen in alggemeen Budjet. Hoe hel zij, mijn innige overtuiging is voor inkomende Rechten, doch de Hopstreek is zeer b«- (Zief 't vervolg 4" bi. 4° kol.)

De Werkman | 1912 | | pagina 1