ctairalmaoattei] voor 1913 prijzeii voor vertoom Hoppeboeren Denderhautem. te bekomen ten bureele dezer. DE HOPPEBLOEM De grijsaard zweeg. Een oogenblik later werden de koffers op het rijtuig geheschen. Mijnheer Blanchard, mejufvrouw, zeide de jongman, wij rijden voort, en nam dan plaats aan de zijde van den koetsiér op den bok. Waar is hij nu vroeg de grijsaard verwonderd. De heer heeft zijne plaats bij den koet zier gekozen, Zoosprak de grijsaard. Een welopge voed jongmensch Hij iegt eene kieschheid aan den dag die een bijzonder goed gedacht van hem geeft. Het meisje had eene gewaarwording van genoegen haar blik helderde op en een zoete glimlach verscheen op hare lippen. Eensklaps neeg zij tot den blinde en omhelsde hem. Het rijtuig stond stil in de Rijsselstraat voor n» 62, De jongman sprong van den bok en haastte zich het portier te openen. De grijs aard en het jonge meisje stapte uit, terwijl de portier des huizes haastig toesnelde om zich ter beschikking te stellen van de nieuwe huur ders en den jongman. Mijnheer Fabrice, sprak deze, den korf van het jeugdig meisje overnemend, dit zal ik eerst naar boven brengen en dan keer ik on- middelijk terug om met u de koffers binnen te dragen. Daarbinnen zult gij mijne vrouw vinden, mijnheer Pierre; die heeft alles gedaan, wat gij haar bevolen hebt. Dan wendde de jongeiingzich tot het meisje, dat den arm van den blinden genomen had en sprak Kom, mejufvrouw, gelief mij te volgen, 't Is niet hoog, uwe vertrekken liggen op de tweede verdieping. De woning bestond uit vier goed verlichte en pas op nieuw behangen kamers links de keuken, rechts een slaapkamer, daarneven een tweede slaapkamer en de eetzaal langs de keuken. Velodroom van Aalsl Be Reuzen slat! Te bekomen in ons Bureel Handleiding met uitlegging over de GEMEENTEWET i- Aü ïft tfrt WiÜSW Al» men zoo wat 25 tot 30 jaar achteruit gaat, kan men zich nog herinneren aan de goede tijden. Immers wie was er gelukkiger onder de landbouwers- klasse dan de Hoppeplanters. Dan ten minste trokken de brave deftige landslieden des morgens met iever naar hun lochtingen, om te gaan zien of er gedurende den nacht niets bijzonders was voorgevallen om te zien zeg ik, of er door den wind geen staken waren neergeveld; »m te zien of er geen ranken waren die links rond den staak liepen, wanneer het moest rechts zijn en als zij dat bestatigden dan leidden zij die misloopcn ranken met de grootste zorge en de meeste oplettendheid op de goede wege en dat omdat zij maar al te wel wisten, dat dat snel- kllmmende kind, den eenigen goeden steun was die kon voorzien In het onderhoud van hun Landbouwersbestaan. Dan was den pluktijd een tijdstip van vreugde én ver maak. Met vurlgen iever trok men 's morgends bij het krieken van den dag den ast of de schuur binnen, om daar den ganschen dag door te brengen, ja, dikwijls tot 10 11 ure 's avonds, want men dacht niet aan slapen te gaan, zoo verheugend was dat gezelschap. Ieder belleken dat men vast nam was een cent, dan was men op zijn gemak, en vreesden ook niet voor een harden winternacht. Dan was de Hoppeboer geen slaaf, maar wel een goeden Burger, want hoeveleri zijn er niet die van arme sukkelaars tot welstellende lieden geraakten. Hoe verheugend was het ook niet die ploegen meisjes en jongens uit de Vlaanderen te zien komen, om bij onze Brabantsche Hoppeboeren een goed stuiverken te komen verdienen. Hun hart rilde naar dien schoonen tijd, want dan was 't feest, daar de boerkens deftig hun brood ver dienden, dan wicrd er gezongen, en de laatste dagen ge danst en gesprongen, dat hooren en zien verging. Waarlijk al de plukplaatsen waren herschapen in zangzalen. O ja ik herinner mij nog goed dien tijd, ik was nog jong vader zegde in 't laat var. den avond als onze kin op onze borst begon te vallen Allo jongens ge moet |niet zitten knikken, haalt er liever eens een deuntje door, en al met eens doer de stem van meisjes en jongens, oud en jong, weerklonk het schoone welkomlied zoo welgepast aan die roemrijke Hoppeplant WELKOML1ED AAN 0 schoone Hoppebloem, Hoe grootsch is uwen roem. Door uwe aangename geuren Voelt men zijn werkershert opbeuren Door uwen snellen groei Verwekt gij 's Belgisch bloei, Hoe vlug klimt gij toch op Tot aan den staak zijn kop. Omringd van jeugdig groen Dat npg vermeerdert uw roem. Refrein Aan U, gewijd ons leven, Aan U, onze milde zegen. Wees welkom frissche bloem Wees welkom rijke Hoppebloem 1 01 schoone Hoppebloem. Hoe grootsch is uwen roem. Gij schenkt ons 1 kkere bieren Om te versterken onze spieren, Gij maakt ons leven zacht En geeft ons den genisten nacht. G i brengt er ons bij machten Om te betalen onze pachten, Want daags na St Jan Dan wachten die Heeren al. Refrein 01 schoone Hoppebloem, Hoe grootsch is uwen roem. Zonder U 1 ware ons het leven Een onvermijdelijk bitter streven, Maar gij kent er onze zuchten En geeft U aan ons te plukken, Voorwaai gij moogt u roemen Want al de Hoppeboeren Die wachten op den tijd, Die men noemt uw plukkentijd. Refrein Aan U o rijke Hoppebloem Onzen zegen en onzen roem, Wees welkom bij ons allen Want zonder U moeten wij vervallen. P. S-, Hoppeboer te Liedekerke. Verleden Maandag was het hier zitting van den Ge meenteraad. Op de dagorde stond Bespreking der Be grootingen Benoeming van een Onderwijzer enz. Deze twee punten zijn al belangrijk genoeg, opdat geen enkel lid van den Raad afwezig zij. Immers zij ver tegenwoordigen de ingezetenen der Gemeente hebben het op zich genomen dezer belangen te verdedigen en de kwesties te besturen die zich voordoen. O Wonder De Burgemeester, een Schepene en Nein- rod, de felle jager en de twee democratische gemeente raadsleden, HH. Van den Haute en De Saedeleer alleen, kwamen naar de zitting, wachtten tot 6 uren en moesten uiteengaan zonder iets te kunnen afhandelen. Zes Katho lieke raadsheeren waren afwezig I Ziedaar inwoners van Denderhautem, hoe de Jannen, die vóór hunne verkiezing hun beenen afloopen, bidden, smeeken, liegen, beioven, de zaken van de gemeente, uwe onmiddelijke belangen behartigen I De eene gaat naar de Kermis of zijn slier na zien, de andere wil zich nu nog geen boogscheut verzet ten, terwijl hij met de kiezing nacht en dag uilreed, met het berucht grootboek. En de andere Waarbleven zij Naar een kwatong me vertelt heeft, zijn ze niet willen ko men naar de zitting. Ze kwamen niet overeén, den Zon dag voormiddag, en de stemming der democraten had hun kunnen eene pert spelen. Ce moet weten, de benoeming van den onderwijzer brengt stoornis in hun kamp. De kandidaten zijn om ter meest fanatiek katholiek, bijzonderlijk de eene heeft zijn meesterstuk gespeeld daags na de geineedtekiezing. N* een onderwijzer moest hooger staan, 't is laag, menschen die hij nu al noodig heeft, te helpen uitschelden Zijn plaats is boven de politiek en nieter ondet, nooit het werktuig, de lage ziel, die meehelpt om gekochte zegepra len te huldigen, de domme boerenstreken af te werken en dwazen geldhoogmoed op Ie hemelen. Ons is het om 'I even wie er benoemd wordt. We wen- schen maar een zaak Dat de Onderwijzer nooit de poli tiek in de »choel brenge, want hij Is de opvoeder, de lei der van al de kinders der gemeente, en niet van de een of andere politieke geziadheld. Buiten de School hebbe hij zijn politieke overtuiging, evenals ieder burger in de School is hij de leermeester, de onzijdige, onpartijdige man, die zich ganscli wijdt aan de uitoefening van zijn gewichtig ambt. We betreuren daarvoor te meer de afwezigheid der ka tholieke raadsleden, de nalatigheid van hunnentwege, wanneer het er op aankomt over eene zaak van zulk groot belang te beslissen. Immers van den onderwijzer hangt voor een groot deel, het geluk of het ongeluk af, van de hem toevertrouwde kinders. Zoo jde onderwijzer, zoo de school zoo de volksontwikkeling. Maar daar va gen de katholieke raadsleden nu toch hun pollevien aan Met wat min onverschilligheid, wat meer liefde voor hei volk en de hun toevertrouwde belangen, zouden zij zoo licht niet omspringen met hun plicht. Nu, beate inwoners van Denderhautem, onthoudt goed hoe de katholieken de gemeentezaken behartigen. Op tijd en stond moet ge hun handelwijze oordeeien en dan moet ge de plichtverzulmers veroordeelen. BOER STEVEN. P.S. Op 't laatst oogenblik verielt men dat men de ma- rionnetten gaat stellen in den gemeenteraad om de ledige plaatsen te vullen. Drie Katholieke haanlje3 vooruit waren Maandag, met Burgemeesteisvoituur op zoek achter de marionnetten. Ais deze zullen zetelen, zal de verandering toch no maar klein zijn op ons afgrijselijk, leelijk verwaarloosd ge meentehuis. Door het slechte weder heeft de schoone koers van 8 September geen plaats kunnen hebben. Om aan het talrijk publiek te voldoen welke zich on danks den regen, aan den Velodroom verdrong, zal dezen koers gereden worden Zondag 22 Sept. eerstkomende. Dezelfde vermaarde stayers Böschlin van Straatsburg, Kreutz van Vervlers en Lasjou van Luik, zullen er aan deel nemen en lusschen elke reeks eene koers voor begin nelingen op Amerikaansche wijze, waaronder Van Bran- teghem, Sterck en anderen. Deze koers gaat gepaard mei de inrichting der Volks plaatsen aan 0,75 fr. en 0,50. Welk wreed, ongenadig, raupspoe- dig, bedroevend, vernielend en afbeu lend weêr. Elk zucht en ducht. Elk vreest, om 't meest. D'Haveris kapot, de Aardappel wordt rot. En d'Hop, ze staat te treuren, wat gaat er nog gebeuren? En onze Melkboer laat hem niet zien laat hem niet zien 't is dat hij er geen goeden kant aan ziet, hij zit, als elk, in zwaar verdriet. In Saxen gaat de Keizer-Pruis een revue passeeren van 125,ooo man er zullen 40 Vliegma- chienen zijn en 140 Ottomobielen. De oudste Volks»- vertegenwoordiger der gansche wereld is in Hongarlë, M. Madarasz, 98 jaar en meer dan 70 jaar Lid der Kamer hij spreekt er nog als een jonkheid. Werk zaamheid, eerbaarheid en eerlijkheid geven vrolijkheid «n moedighed, tot in de hoogste jaren. Ze vieren te Moscou, de heilige Stad der Russen, 't jaar 1812, als- wanneer 't groot Leger van Napoleon vernield werd door den strengen Winter en de Russische Leger macht. In Engeland komt een groot woud in bewe ging, te Glamorganshire, een berg-bosch. Spijtig dat hij over de Zee moetanders zou ik hem naar Aalat vragen Afflighem-bosch is toch weg. Te SOTTE- GEM zijn nu drij felle Muzieken 't Muziek der Jonge er nu bijgekomen 't zijn de JONGE I UKKEN die den Conscience-dag meinden te vieren, Zondag door 't slecht weêr is dit Feest uitgesteld tot Zondag toekomende de twee oude Partijen doen niet meê die Sottegemsche Van Hcckerij is een soort van Bethunerij... Te Sottegem is een schalk Volk, de oude (Katholieken worden er de OUDE TURKEN Sen°emd. TRIPOLI gaat Vrede komen, als t luktmaar nu spieken ze van Oorlog tusschen Bul- garië en Turkije ze mo-st?n al die Oorlogvoerders vastzetten, tot Vrede in 't Menschel ijk Geslacht Bij de SOCIALISTEN willen ze den cumularis af schaffen van 2 betaalde plaatsen. M. Eibers, Schepeno van Meulebeke en Lid der Kamer, vraagt daarover een Scheidsraad, beslist de Raad, een man, ün plants dan zal hij zijn Schependom laten vallen. JA-i s-*ws«ena»Krcr* 't Is voorzeker Londen wiens bevolking dagelijks met 106 inwoners vermeerdert en welke heden meer dan 7.000,000 zielen telt, terwij! Parijs 2,800 OtO New-York 4,766.000, Berlijn 2,095.000, Weenen 1,880,0)0 Meer dan 800,OT) personen en 90,000 rijtuigen trek ken dagelijks door de straten der stad. In de stad' zelve is geene vierkante meter grond onbewoond. De grond is er ook schrikkelijk duur Sedert 1908 zijn er 452,897 nieuwe huizen bijgebouwd Heden zijn er 3000 in opbouw. Gedurende hetzelfde tt|d' perk werden er 8,028 nieuwe straten aangele«d Er zijn meer dan 8,000 openbare drankhuizen en 3000 koffiehuizen. De bewoners verbruiken jaarlijks meer dan 2 millioen gallon bloem (gallon 4o4,346 liters). 850,000ossen, 4 millioen schapen, varkens en vaar zen^ millioen wild en gevogelte en daar of omtrent 150,000 tonnen visch. In een jaar wordt er 200 millioen gallons bier uitge zopen; 30 millioen gallons wijn en 20 millioen gallons sterke drankei. Volgens de laatste statistieken telde Londen in 1911 20,000 policieagenten. Er zijn 450 gemeentescholen en 550 vrije. Londen geeft jaarlijks 112 millioen en half uit voor het onderwijs. aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door Heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeente raadsleden, Secretarissen, Gemeente Ontvangers Veldwachters, Policie- Arm- en Kerkraden door Thomas Lathouwers. g^Q Merkwaardig leven van den PASTOOR VAIV LAPSttlEUItF. door Hans van Horenbeek. j I»e Geneesheer (Ier Volken versierd met gekleurde platen. Itehandeling van alle 'Ziekten door de Planten. De Veeartsenijkunde. Per privilegie 1,06 DE EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. j qq BAEKELANDT en zijne talrijke Rooversbende 1,00

De Werkman | 1912 | | pagina 3