A AIS T Groote Meeting sÉScmsi. m Aalstersche Bevolking in de Zaal Weilekens Zaterdag 28 September te 8 üür 's avonds n>5f MC _vV%X V? v. N* 2000 27 Sept. 19! 2 Aalst, met'schoone Bloemletters I Ja, geliefde M.nschen, voor den Dag van Zondag 22 Septem ber, loo goed en zoo luis'terlijk HET t Fransen. Vrij naar TWEEDE DEEL 2 4 Jaar late r VIII. In Ondertrouw. Wat een lief kind, sprak de jonge Graaf, wellicht een naais er die bij Ernestina werkt. Met die woorden was hij weg. Onder den blik van den jongman had Leon tine eon bijzondere gewaarwording gevoeld; ze moest gesidderd hebben, wijl de jonge Gra vin haar zegde Wees gerust't is mijn Broeder. Uw Broeder, stamelde het meisje, dat wist Hij is zeven jaar ouder dan ik, wij hebben sieeds van elkander geleefd, toen ik met u te Nancy was, voltooide mijn Broeder zijne stu- diën in de Universiteit van Parijs. Gij gelijkt in 't geheel op hem niet, ant woordde Leontine onwillekeurig. Dat is mij nog opgemerkt, mijn Broeder is zeer geleerd hij is Doktor in de Rechten, maar heeft ongelukkig het gebrek van zeer op loopend te zijn... Wie is zonder gebreken? Doch hij is pas 25 jaar en zal zich beteren. Mijn Vader, Graaf Merville, de beste der men- schen heett ais diplomaat gewichtige diensten bewezen aan Frankrijk, zijn Zoon gaat hem opvolgen en gaat weldra sekretaris van een Ambassade worden. Doch ik wil u niet langer ophouden. Laat ons slechts even een kijkje .jiemen in mijne kamers. Na samen rond te zijn ge-;aan in dit prachtig irblijf, zei de jonge Gravin. Leontine, ge moet hier dikwijls komen. Advokaat De Backer sprak en schreef dikwijls over de Negers van Brazilië, in siavenstand er daag den Verlossers op, en er waren er bij die Negers, die vochten om te mogen Slaaf blijven Zou dat ook in Aalst gebeuren Zouden hier Werkmenschen gevon den worden, die Alg. Stemrecht helpen bestrijden Ziehier het Manifest uitgegeven door het voorloopig gemengd Komiteit voor Algemeen Stemrecht Aan de Burgers, Werklieden Op Donderdag 26 September, beieggen de Christen V akvereenigingen een meeting tegen het Algemeen Stemrecht. Die katholieken willen dus steeds den klein burger en den werkman, als een mindere be schouwen en behandelen als het cferdé of het vierde zelfs van een Belg, om aldus natuurlijk hun macht ujd ons Vaderland te bestendigen en enkel wetten te ver vaardigen in 't belang van de grooten, de machtigen, en legen alle vrijheid. Wij, integendeel, willen aan den mindere het wa pen in de hand geven, waarmeê hij een beter lot zal veroveren op stoffelijk en verstandelijk gebied dat wapen is het zuiver algemeen Stemrecht. is er iets eerlijker, iets rechtvaardiger, dan aan iede- ren Belg één stem te schenken om zijn meening be kend te maken over de zaken, die zijn Land en hem aanbelangen j Waarom moet er een eersteeen tweede, een derde, een vierde-klasse mannen zijn, die beurtelings hun zienswijze omtrent dezeljde zaken vier, drie, twee en slechts éénmaal mogen uitspreken Zegt, brave werklieden, aangesloten bij de Christen Vakvereenigingen, voelt ge dan niet de vernedering, t die uw meesters katho ieken u doen ondergaan, met dergelijke vergadering te beleggen En beseft ge dan niet dat die tieeren legen het Algemeen Stemrecht 1 zijn om u onder hun dwangjuk te blijven houden en 1 u a lies te weigeren, waarop ge als mensch recht j hebt Begrijpt ge dan niet dat het Algemeen Stem recht u een sociale wetgeving zal bezorgen, die u zal heffen uit de stoffelijke en verstandelijke ellende, waarin ge thans gedompeld ligt? Duizenden en nog duizenden van uw werkbroeders hebben seder: lang ingezien dat de vijanden van het Algemeen Stemrecht de Volksvijanden zijn duizenden en nog dui zenden hebben sedert veel jaren den strijd aangebon den tot verovering van dat rechtvaardig kiesstelsel velen zijn als slachtojjer gevallen, hebben hun bloed vergoten Zult g;j, Katholieke Arbeiders, de verraders zijn van die heilige zaak en de nagedachteuis van die edele dooden onteeren O, we weten zoo goed op voorhand, wat uw spre-» kers u zuilen willen wijs maken; we weten wel dat ze u zullen zeggen dat het Algemeen Stemrecht onmoge lijk uw lot kan verbeteren, dat integendeel het hui dige kiesstelsel de beste regeering voortgebracht heeft, die zich om uw bestaan bekommert; dat ge u moet verzetten tegen de algemeene werkstaking, die de heethoofden van de anti klerikale partijen willep doen uitbreken om in troebel water te visschen, ter wijl gij zelf in de grootste armoede zoudt verkeeren en aan den handel den doodslag zou toegebracht *vor- den... We zouden zoo gaarne op uw meeting verschij i nen om u de waarheid over het Algemeen Stemrecht te zeggen, maar we worden niet toegelaten. Anders hadden we u kunnen zeggen dat uit rechtvaardig heidsbeginsel alleen reeds net zuiver Algemeen Stem recht u moet geschonken worden, dat men u niet lan ger met 9 cent pensioen daags zou blijven paaien, dat een degelijke arbeidsregeling uw lichamelijk leven j zou verbeteren, dat een redelijke loonsyerhooging uw stoffelijk bestaan zou wijzigen, dat de leerplicht V uw kinders tot welopgevoede, onderwezen burgers zou groot brengen, dat een nationaal democratisch leger de onafhankelijkheid van Belgiü zou waarbor gen, da> nijverheid en handel verstandig zouden be schermd worden en zouden opbloeien tot eer en glo rie van ons gemeenschappelijk Vaderland, dat de vrijheid van burger, boer, werkman, geen doode letter meer zou zijn, dat de toenadering tusschen de verschillende standen zou bewerkstelligd worden, dat België een edel Land zou worden met edel-denkende, gezondr, verstandige burgets en werklieden. En we hadden er u ook willen opwijzen dat al de rampen en onheilen, die een algemeene werkstaking volgens hen, na zich zou sieepen, door diezelfde hee- ren zouden kunnen vu meden worden, met u het Alge meen Stemrecht te geven Waarom, als ze de wel vaart van het Land en van U boven alles stellen, wil len ze dat Land en U teisteren door honger en kou en door ondergang van handel en nijverheid Wie zijn de ware schuldigen En wat denkt de heer baron bodewijk de Bethune over die meeting, hij, die zich voorstaander verklaard heett van het zuiver Algemeen Stemrecht Waarom spreekt die edele heer thans geen woord om ZIJN zaak - ónze zaak ook te verdedigen Zijn plaats is aan onze zijde We hadden U dat alles willen zeggen, vrienden, maar we kunnen niet, omdat we in uw zaal niet spreken mogen. En we hadden er ook willen bijvoegen aat we de algemeene staking niet vragen, maar wel het Algemeen Stemrechtdat we alle wettige midde len zullen beproeven om dat recht te veroveren, en dat het slechts zal zijn, als de Katholieken halsstarrig blijven weigeren, dat volgens vrije beslissing der Arbeiders zelf de algemeene staking zal uitbreken, ook een wettig middel. Aan uw meesters dus, om die staking onnoodlg te maken Dat ze ons het zuiver Algemeen Stemrecht schenken, en ze zullen een echt naliemalen plicht ver vuld hebben 1 Laat U intusschen niet opruien tegen uw andere broeders, tracht niet hun werk te verijdelen, waaraan ge slechts uw krachten zoudt verspillen, maar, houdt de toekomst in het oog, en spaart om den strijd indien de Katholieken hem doen uitbarsten zegevierend te doorworstelen. Spaart, vrienden, wilt ge niet bezwijken En daar we tot U niet mogen komen, noodigen we U uit dat gij zelf tot ons zoudt komen. Voelt U één avond vrij en komt luisteren Zaterdag naar de PROTEST ME ET ING, die we beleggen tegen At Volksvijanden, en waar iedereen vrij net woord zal mogen nemen. Alle vrijzinnige Burgers en alle Arbei ders zullen het als een plicht beschouwen op die Meeting aanwezig te zijn. Allen dus, Aalstenaars, naar de tén voordeeletan Algemeen Stemrecht MOLENSTRAAT. Sprekers d.d. h.h. Bolchery, Gent. Namens het voorloopig gemengd Komiteit van Algemeen Stemrecht ACH1LLE BkIJS (voorde Vooruitstrevende Liberale Jor ge Wacht.) FRANZ DAENS (voor de Kristen Democratische Partij.) ALFRED NiCHELS (voor de Socialistische Partij.) ABONNEMENTSPRIJS: roor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars P. DAENS (Volksvertegenwoordiger, AA jST 40*'= JAARGANG Ten eersten, Alderschoonste weêr, Heldergem en Zo- mergem, men zou verliezen met te wenschen Pax et bonum. Ten tweeden, om 11 ure de Tentoonstelling va» Land- boawvruchten, Moeskruiden, Fruit, Sieraadplanten, Conserven, onder d'Overdekte Markten omliggende. Goed Ingericht, wonder baar, die rijke milde Grond, onuitputbaar in vruchtbaarheden; en op dien Grond kan de Boer niet leven I De Pachter is er Land- slaaf op Geëerde Landbouwers, de Wetenschap volgen, zeker lijk, Advokaat De Backer, die Boer was, sprak gedurig over ons Vlaanderen, als Groenselhof van Engeland, ook door de Conser ven kunnen talrijke schoon Dagloonen gejond worden doch nie mand zal loochenen dat de Wetgeving den grooten Faktor moet zijn Bescherming der Vruchten, lange Pachten, afslag van Las ten, beter Onderwijs en dat kan enkel komen door een Volks kamer, gesproten uit Algemeen Stemrecht Tenderden, na d'Elf-uren-Mis, het Kunst-Concert, op deGroote Markt, door de Oude Garde, die Jubilé vierde van 125 jaren bestaans. Veel Volk, meesterlijke Uitvoering van Mu ziek der groote Meesters, elk had er lust en behagen in als in het Tannhauset van Wagner, de Zang werd weêrgegeven doo. onzen jeugdigen en reeds wijdvermaarden Stadsgenoot heer Van Stceriwinkel, toen was het op de Markt zoo stil, als opeen zoete Lentemorgend bij 't Gezang van den Nachtegaal in het Woud, en als de Zanger stil bleef, daverde de lucht van de geestdriftigste toejuichingen... Ja, we gaan naar een beter en schooner Aalst..., Despotismus, Sektarlsmus en Cumularlsmus zijn aan 't verflau wen. Ten Vierden. Hel Kaatsspel op d'Houtmarkt. Hoe is 't geweest, vroeg Ik aan een Patriciër der Houtmarkt Niet al te veel Volk door de piste op Gentschensteenweg. Elk wilt daar zijn. Wie was't die speelde Brussel, Moorsel en Aalst. Aalst heeft gewonnen na felle kaïnping tegen Moorsel. zondag toekomende zal 't een schoon spel zijn. De 5 jongste kaatsers van Aalst tegen gtga."«gs.ta.i -it 1 i'.u'ëssag-M...■■■■-'U-mi"1 I«O» I de 5 oudste, Sp'er.s tegen Emlel De Groot.fEr zal muziek bij zijn Een hevige strijd is te verwachten. Ten Vijfden. D: Ailsterschs Velodrom. 'fis aan den Nieuw st raatpoort gelijk ten tijde der oude Romeinsche Amphitheaten. Een aangenam - beweging van Volk. Ten Zesden. Uitstap der Demokraten mef Vlag. Muziek en 'n groote Stoet van Parijgenoten, naar Nieuwerkerkeo alwaar de vrienden bezocht werden, het nieuw Lokaal ingehuldigd, den Bond bevestigd en aanspraken gedaan door Dams, Van den Bruele en Priester Font yne er was schromelijk veel Volk het Loksi eivol en een grooic Menigte mndem, aan de opene vensters wij hebben daar met genoegen vele Aanvoerders en Partijgenoten ge zien uit omliggende en zelfs uit verafgelegene Gemeenten wij zijn in het aangename Nleuoerkerken geblevtn tot na half-zeven dan te samen naar Aalst, alwaar ten 8 ure de gioote Meeting voor Algemeen Stemrecht de twee zalen van 't Lokaal waren stamp vol, Priester Fonteyne sprak éen uur lang voor Algemeen Slem- recht, zoo krachtig en aandoenlijk, dat alle herten in ó'iioogste verrukking opgevoerd werden. Na hem spraken Daens en Vanden Bruele. PlETER Daens, yolksverUgtawordigeg Aciiiixe Brijs.

De Werkman | 1912 | | pagina 1