October N" 2001 i Oct. 1912 HET Vrij naar 't Fransch. TWEEDE DEEL 4 Jaar later IX. Een schemering van licht 't Is vandaag vrijdag, zei de Blinde lot de jongeling j kom zond&g asnsta^ndo ik Z3l u ni^t schrijven; ge zult Leontine's antwoord in hare oogen lezen. Als Pieter weg was, en Leontine in de Ka- mer teruggekeerd Grootvader, zegde ze, wat zijt ge lang in gesprek geweest met mijnheer Piene Ja, antwoordde de Grijsaard grimlachend, wij spraken over een ernstige zaak. Zoo hernam ze. Pieier zegt dat hij van plan is te trouwen. je trouwenherhaalde het meisje, niet in staat hot gevoel van ontroering te overmeeste ren dat zich bij haar opdrong. Acht gij hem niet in staat eene Vrouw ge lukkig te maken Zeker Grootvader, zekerantwoordde zij met bevende stem; ik ben overtuigd dat Pieter zijne Vrouw zal allergelukkigst maken. -- 't Verheugt mij u van hetzelfde gedacht te zien dat ik koester. En heeft hij u zijne aanstaande genoemd, Grootvader. De jufvrouw die hij wenscht te trouwen ja. Hij bemint haar oprecht, doch de arme iongen weet nog niet of zij hem zal willen. Zij zou al heel moeieiijk moeten zijn, zoo zij hem niet met beide handen aanvaardde. Hoe heet zij Leontine Blanchaar. HET GEMENGD COMITEIT voor zuiver Algemeen Stemrecht AALST. - 'l Jubelfeest Schoolvrede. Etoile lielge. Hei'dersem. Tegen de duurte van 'l Vleescli MIJMERING. Oat de eene den last van den anderen drage, zegt het H. Schrift, zoo zult gij het Gebod van Christus volbrengen. ftMKïV iaSWJAWw-tjT ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Men schrijft in op alle tijdstippen des jaare. P. DAENS 'Volksvertegenwoordiger, AALST 40"e J AARGANG Alban Staiz, in zijn boekwerk 12 maanden in 's Men sehen leven neemt October Het weder wordt koud ei een killige nevel stijgt op uit de aarde. Het gure jaargetijde is daar. Hoeveel tanden hebt ge nog Ik wed dat gij geene noten meer kunt kra ken, de hairsnijder zal zijne schaar niet meer bot knippen en uw boofd ziet er uit, als een bosch waar men hout ge knipt heeft om den ijzerenweg te leggen. Wie kan de Tijd tegenhouden Rust en vrolijkheid verlengen en ver lustigen het leven. "Ie Verstandige Hovenierallernuttigst boekje aan 75 c., heeft 14 bi. over October aangaande Kru deri en Bloemen, Planten en Boomen, Gewassen als nut, aange naamheid en geneesmiddel. OCTOBER is de maand van den Roozenkrans, de een voudige herhaling van de twee schoonste Gebeden die in Kristenheid bestaan, nederig, eenvoudig, maar verheven. De mensch is het eenige schepsel dat Iran bidden. Zondag hoorde ik preêken in onze Hoofdkerk Door het bidden van den Roozenkrans moet de Kerk hare vijanden overwinnen. Wie zijn de grootste vijanden van den Godsdienst Zonder eenigen twijfel de Katholieke Bewaarders. Die Katholieke Bewaarders zwemmen in den overvloed van geld en goed en iaten hunne Kristene Broeders in diepe armoede en ellende. Z'hebben huizen en kasteelen zoo groot al kaserns voor hun brok Huishouden en ze laten duizende en duizende werkende Broeders met een kamer ongezond en onzedig. Verre van de Leering Kristi te volgen voor het dage- lijksch Brood van den Vadrons, ze willen niet dat de Staat vaderlijk handele, ja zij haten, lasteren en brood- rooven hunne arme kristene Medebroeders die zich ver- eentgen, om hun ellendig lot te verbeteren. Krister.e Demokrsten, duurbare Broeders ea Zusters, onze Strijd, zoo heilig, zoe rein, voor de behoudenis van oni Kristen Gelostzonder Kristene Volkspartij, geen Kriitene Volk in de toekomst, laat ons toch meer en meer dien heiligen strijd beminnen en behertigen Iaat ons Waakzaam en moedig zijn tegen de listen en lagen, tegen de verleidingen en uitkoopingen onzer doodsvijanden. P. DAENS, Volksv. ('t Vervoigt). as* ytamawwi dat pas komt gesticht te worden, levert het bewijs, door zijne werkzaamheden, dat het goede diensten zal bewijzen. Het heeft zijn zetel gekezen by den neer Louis Van der Hulst-NVéllekens, Molenstraat. Zijne eerste zitting had plaats op 23 September. Afgevaardigden der Socialistische en Christen-de mocratische partijen en der Vooruitstrevende libe rale jonge Wacht waren aanwezig. -A, DE EERSTE BEKOMMERNIS van het Gemengd Oomiteit was. dat het zich zou trachten uit te breiden en traehten de liberale partij, alsook de katholieke werkmanskring er doen aan deel te nemen. y De Liberale partij is voorstaander van Z. A. S. M. Baron Lodewijk de Bethune, Voorzitter van den Katholieken Wermanskring, is gekozen ibet het Z. A. S. op zijn programma. Er is een Gemengd Comiteit gesticht dat voor doel heeft de middelen te beramen om langs wettigen weg Z. A. S. te veroveren, dus ds Liberalen evenals de Katholieken Werkmanskring hebben den zedelij ken plicht mede te werken, of liever samen te wer ken om hun eigen programma te helpen doorveeren^ HET TWEEDE PUNT dat afgehandeld wierd, was de tegenwerking der Christene vakbonden. Die richten meetings in, om het Volk op te ruiën tegen de partijen die de beweging voor Z. A. S. op teuw zetten en dreigen met A. W. indien het kleri kaal goevernement langer weigert do gelijkheid, op politiek.gebied door te voeren. J Op die meetings wordt het woord entzegd aan de zen die Z.A. S. willen verdedigen en «ie middelen willen aanwijzen hoe het zal veroverd wooden. Het Gemengd Komiteit besloot tegen dergelijke handelwijze te pretesteeren en een manifest op 6000 exemplaren is als pretest gedrukt en verspreid ge worden, alsook eene groote meeting ingericht, by den heer Van der Hulst,waar een Socialist, een Chris-/ ten Democraat en een Vooruitstrevende Libera)* Jonge Wacht het woord voerden. DE TWEEDE ZITTING had plaats nu verleden Maandag 30 September, en daar moest het Gemengd Comiteit met spijt bestati- gen dat noch de liberale partij, noch hare groepen, noch de Katholieke Werkmanskring afgevaardigden hadden gezonden. A Vanwege de eersten antwoorden op onze brieven, hunne eerste besluiten bevestigende, dat ze op eigen krachten, langs wettigen weg, het Z. A. b. zullen trachten te veroveren. Juist alsof het Gemengd Comiteit in 't zin had, on wettige middelen te gebruiken Van wegeM. Baron de Bethune of zijn Kring geen letterken antwoord. Ferm onbeleefd. Wie niet mede doet, loopt alleen, doeh in 't belang van Z. A. S. zouden alle oprechte voorstaanders er van moeten samenwerken. Het Gemengd Comiteit zocht opnieuw naar uitbrei ding. Er zijn nog vakbonden in onze stad, die strijd voe ren voor een beter bestaan en die het Z. A. S. met vsandig kunnen zijn, gezien het langs den weg van Z. A. 8. is, dat er moet en zal verbetering komen. Afgevaardigden zijn gevraagd geworden van DIE bonden, die alhoewel geene politieke kleur hebbende aangenomen, toch overtuigd zyn, dat Z. A. b. veel voordeel zai bijbrengen aan de werkendeklasse, aus ook aan hunne leden. Verder is er besioten wijkmeetingen in te richten, om het Volk voor oogen te houden, hoe broodnoodig het is L. A. S. Ie veroveren en dat het dus plicht is, dat ze er zich toe voorbereiden, door zich een appel ken tegen den dorst te sparen. EENE MANIFESTATIE voor Aalst en omliggende, cevoM van eene GROOTE MEETING zal te Aalst gehouden worden, op ZONDAG 10 NOVEMBER, m de» namiddag. Meetinaen op den buiten zullen worden ïngencnt, vooral voor die werklieden, die in Brussel en zijne voorsteden, alsook in het Walenland hunne bete brood moeten gaan verdienen. Op weinigen tijd dus goed en degelijk werk. De derde zitting heeft plaats, Dijnsdag 8 October, zelfde Lokaal. Het Gemengd Comiteit. van Mevr. Coéssens is luisterrijk gevierd in Groote Kerk, on Stadhuis, in Gebuurte en Huis der ach'bare en ver- dienstrijke Jubilarisse... Grooten toeloep yen Volk een- pariee Hulde, 's avonds Seien.'.de en Verlichting. Ad muitos annos Nog vele gelukkige jaren Schoolvrede, ja, ja, geen Szhooloorlog. Op ons Kongres van Aalst, dit Verslag van M. Van den Bruele, de Besluiten, dat is vast en zeker de School vrede. Het stelsel-Woeste is Schooloorlog. En het zou wel schijnen dat l'Etoile Beige geen School- viede wil, vermis zij aanhaalt dat M. Woeste van geen hulpgelden wil aan ALLE Scholen, terwijl noglhans na M. Woeste het opperhoofd der Ministers is rechtgestaan De heer Woeste spreekt verkeerdwij willen hulpgel den aan ALLE Scholen degelijk ingericht ook door Socia listen. Te HERDERSEM bij Aalst, is in 1910 een School in gericht op den Kouter, met wereldsche, maar zeer kriste- lijke Onderwijzeressen. Geestelijke en Wereldlijke Over lieden gaven hun volle goedkeuring. Verre van mij tegen Broeders of Kloosterzusters te zijn doch een wereldsche Onderwijzer en Onderwijzeres is gedurig tusschen 't Volk de Kardinaal van Mechelen is van gevoelen met vele helderziende Katholieken dat het Kristen Onderwijs door wereldlijken moei b'ijem, terwijl men er vindt die zelfs alle wereldsche Ouderwijzers willen vervangen door Broeders. De overeenkomst van Herderseer, peteekend op zegel, was aanveerd door de hooge SchootoverheiJ. Nu inde Gemeentekiezing valt 't oud Bestuur met 3 stemmen, ter wijl meer dan 20 feilen van Bedrog, Bedreig en StemuU- kooping bestaligd zijn. Die kiezing m<>eU verbroken. Nu, de nieuwe Meerderheid, 5 tegen 4, wil het kon- trakt van 1910 verbreken, wil de juffers Onderwijzeres sen uit de Kouterschoo), tegen de Wet.itegen den wil der Ouders. Er is t'Herdersem een soort vaii School-Revolutie. Moesten list of kuiperij de bovenhand hebben, aanstonds kondig ik een Interpellatie aan in de Kamer waar alles zal geopenbaard worden. P. DAENS, Volksvertegenwoordiger. AALST. De opbrengst was overschot. Vrijdag! 2# S.. werd uitgegaan met 100 fr. en zateidag op de Markt zijn geweest 175 balen, belleken oen aan 100 A 120 fr. en ge wone pluk 95 A 105 fr. NUREMBERG, 30 Sept.- Ontegensprekelijk, de Hop heeft veel geleden door de koude en de natte (Ndsse und kalle)de taaiste schoone dagen hebben iets of wat ver betering aangebracht, maar vele Hop is vochtig en koud ingezakt, waarom de puike drooge soort zeer gezocht wordt. In Nuremberg zijn de prijzen gestegen, van 115 a 120 tot 125 a 140 marken. Zelfde bericht uit Spalt, Saaz, Dauba, Elzas, Posen, overal meer handel aan hoogere prijzen. Nuremberg. In Sept. zijn 33,500 balen verkocht. Nuremberg, 1 Oct. De beste Landhop aan onveran derde prijzen. Voor geringe waar min kooplust. heeft de Pruisische Regeering vastgesteld dat vrijen in voer van versch Ossenvlecsch uit Kurland, alsook uit Serbië, Ossen- en Verkensvleesch voor de groote Steden er zal goedkoop moeten verkocht worden, onder toezicht der Stedelijke Overheden. Ik ging onlangs inde Pontstraat en dubbineeide in mijn eigen dat ik in de Jesuieten-kapel zat en er te biechte ging. Eerwaarde Vader, ik heb uw kapel en de Paters ge lasterd. Koe dit, mijn k lid Eerwaarde Vader, ik heb geschreven in mijn gazet dat de geve van 't Coilegie afgrijslijk vuil is, ja 't schan daal van de Pontstraat. Maar dal is zoe-, mijn kird ai de Paters zeggen of denken het, en al de Broeders en a! de Studenten, er zijn £.1 hekeldichten op gemaakt. Pater Minister moet het zoo dikwijls houten. Wees daar heel gerust op. Maar eerwaarde Vader, de Volksstem, dit Katholiek biai schrijf! dat het een goddeloosheid is te durven schrij ven dat de gevel van 't Coilegie- afzichtelijk zwart en vuil is. Mijn kind, heeft die gevel een klacht ingediend Ócii neen, neen Eerw. Vader. Wees dan iieel gerust en laat die Volksstem maar praten, schrijf zoo dikwijls als gij wilt dat de gevel van 'l Coilegie vuil en zwert is... Vincit vim Veritas.

De Werkman | 1912 | | pagina 1