Kassé-papier (toopenbe Hictiujs Een woord over de Christene Volkspartij vroolijke bloempaden bewandelen. Heb elkan der lief, kinderen Bemint eikander Eenige stonden hoorde men niets dan gesnak en tranen van vreugd. Gelukkig, gelukkig de harten die vereenigd zijn in reine liefde. Ze leven in ongestoorde vreugd. 't Is dan waar, Leontineriep de jongman verrukt uit. Gij bemint mij Het meisje hief hare schoone, stralende oogen tot hem op en lispelde Ja, Pierre, ik bemin u De blinde glimlachte. Pierre, zeide hij, heden moet gij nog eenigzins -voorzichtig wezen, want anders zóudt gij morgen weer dezelfde woorden te herhalen nebben.,.. Wij hebben op u gewacht voor de hoffie, niet waar, Leontine ja, grootvader. Kom hier bij mij zitten, Pierre. Wij heb ben neg saam te spreken. De koffie werd ingeschonken. 1 Pierre, hernam de blinde, er is iets dat ik 1 gisteren niet gezegd heb thans echter mag k het u vertellen Leontine heeft een kleinen bruidschat. Een bruidschathernam de jongman ver baasd. Daaraan heb ik nooit gedacht. I Laat mij voortgaan, Pierre, 't Is het der de misschien slechts het vierde gedeelte der fortuin, die mijne geliefde kleindochter moest 'bezitten doch hoe gering ook, de bruidschat bestaat. Ik zou u kunnen zeggen, dat een ge- der som mij toebehoort, doch al verlengt oede God mijn leven nog enkele jaren om een gelukkig getuige te doen zijn van uw uk, dan nog heb ik niets noodigik zal toch t u wonen... Welaan dan, Pierre, Leontine's —•■uidschat bedraagt dertigduizend franken.. dertig duizend tranken riep de jongeling tvan zijn stoel opspringend. Maar, mijnheer anchard, ik wil geen bruidschat Lijst tier Soldatenmissen. De Hollandsche Juffer Vogelpik te Rousselare Zitdagen vanVoIksvert. Daens Keukenboeken. Koza >an Tannenburg dat doen teekenen wat is uw gedacht Adolf, mij dunkt, ik zou het niet doen. Neen, ik doe het niet. Dan is men een derde maal teruggekeerd Priester Daens moest niets doen dan buigen met zijn hoofd, als de Priester zegde Indien ik als Priester ongehoorzaam geweest ben aan mijn Bisschop, ik vraag er vergiffenis over. En zoo is 't gebeurd Korts nadien de Denderbode schreefPriester Daens heeft zijn woord moeten herroepen voor 6 getuigen. Waarop M. de Onderpastoor Van den Abeele ?egde Zoo schrijven, 't is schandalig I hij zal die woorden moeten intrekken. Maar Denderbode heeft niets ingetrok ken. Toen over eeniga jaren de Wereldbrief van Paus Leo Xlll verscheen, handelende over de Sociale kwestie, toen hij met leede oogen zag hoe de massa, het Volk, den schoot der Kerk scheen te veilaten, en er op wees om de middelen te beweikstelligen om Volk weder tot de Kerk tekeeren toen Hij deed uitschijnen dat alleen de heilzame leering van Christus, dte gesteund is op Recht- vaardijheld, .'Liefde en Broederlijkheid, in staat is om den Vrede onder alle Volkeren te bewaren toen Hij de ware middelen aanwees om het werkersvolk, dat voor een groot deel in onverdiende ellende gedompel i ligt, en een lot leidt dat aan dat der slaven gelijkt, Ie redden uit de duisternissen van armoede en ongeloof, en het te brengen tn den weldadigen geest van het Christendom toen zijn •enige Katholieke mannen opgestaan in Vlaanderen en gehoor geve. de aa;. de stem van den grooten Paus, be sloten zij, krachtdadig te werken en te strifden om dit Volk te redden en het te brengen in eenen mogelijken toestand die vereischt wordt om a's mensch te leven. Deze mannen, Priester Daens, Pieter Daen3, Smid Lambrecht, De Backer, Du Catillon, Plancquaert, Sterck, sn nog anderen, dit waren de leiders der opkomende Christene Volkspartij. jaren zijn sinds heengegaan. Ha, wij die van de eerste uur af de Christene Volkspartij zijn bijgetreden wij die al de tegenkanting, de ongehoorde vervolgingen hebben gezien om onze Volkspartij in den grond te booren, wij zijn overtuigd dat geene pen kan beschrijven wat er sinds die jaren over haar is heengegaan. Mannen als De Backer, Lambrecht, Priester Daens en anderen hebben wij in 't strijdperk gezien in de volle kracht van 't leven. Wij waren overtuigd van het edele doel van hunnen strijd De groot- en vrijmaking van Vlaanderen in den zin door de leering van Christus aan gewezen. Wij hebben hen gezien als ze alreeds den dood in het lichaam droegen. Uitgeput door eene onbeschrijf lijke vervolging, en door hunnen grenzeloozen iever voor hst Volk, waarvoor zij alles veil hadden, vervolgd tot na den dood. Wij hebben De Backer zien sterven in den bloei der mannelijke jaren, in het volle vuur van den strijd, en op het oogenblik als het weldenkende Kiezerskorps hem ireder naar de Kamer zond. En ha» groot ook deze overwinning was, zij werd in de schaduw gesteld door het onherstelbaar verlies van Hem die een der dapperste Strijders was onzer geliefde Volkspartij, en die wij enkel met deelnemend en tevens dankbaar hart te betreuren hadden... 0 ja, diep en gevoelig zijn de slagen geweest die onze Christene Volkspartij heeft doorstaan sedert haar ont staan dit beschrijven, wij herhalen het, ware onmo- gelijk. En ondanks al die vervolgingen, al die smartelijke te genspoeden van allen aard is onze Volkspartij gebleven wat zij was van haar ontstaan afPersonen verdwijnen, ons ideaal zal nooit vergaan omdat geheel ons programma gesteund is op de ware Christenleer. Is onze Volkspartij eenen tijd belemmerd geweest in haren vooruitgang, thans zien wij met vreugde de toe komst te gemoed en koesteren wij de blijde hoop dat weldra alle weldenkende Vlamingen haar zullen bijtreden Alvorens te besluiten willen wij een oproep doen tot hendiealhoewelhetVolk.de Democratie genegen zijn, toch in de rangen der Christene Volkspartij nog geen deel nemen. Sluit u dus aan bij onze Volkspartij en werkt mede op het ruime veld der Democratie, en weest over tuigd dat alleen de Christene Democratie in staat is om de Samenleving te leiden tot zedelijk en stoffelijk welzijn. Blijven wij dan bewust van hei goede van onzen strijd, en weldra zal de dag aanbreken waarop onze edele groene Vlag in alle gauwen van Vlaanderen zal wapperen als het zinnebeeld der hoop, op eenen gelukkigen en aan- genamen zomer Een beter en waardiger bestaan voor allen die van goeden wil zijn. Calcken. Beroen, 1' in de kerk der Paters Redemptoristen, Groot Triperiestraat, om 9 1/2 ure 2° in de Hoofd- kerk van St Waudru, St Gerinanusplaats, om 11 1/2 ure. t Bruoge, in de kerk van den Soldatenkring, Karthui zinnenstraat 2, bij de Hallen, om 10 ure. 1 Brussel, om 9 ure in St Gudulakerk, en in St Jozefs- kerk (Redemptoristen) om 10 1/4 ure j Charleroi, om 9 1/2 ure, in de kerk van het H. Hert, Montignystraat. j Dendermonde, in de O. L. Vr. kerk, om 9 1/2 ure. Doornik, in de kerk der Paters Redemptoristen, bij de IJzeren Brug, om 10 1/2 ure. Gent, in de kerk van (O. L. Vr.) St Pieters, gelegen St Pietersplein, om 11 ure. I Hasselt, in de kerk der Broeders van Liefde, om 9 ure. Ikperen, in St Nikolaaskerk, G. de Steurstraat, om 9 en 10 ure. j Kortrijk, Van den Peereboomlaan 36, in de kapel van den Soldatenkring, om 9 ure, van October tot Aprilom O 1/2 ure, van April tot October, i Leopoldsburo (Kamp van Beverloo), in de Parochie kerk, om 11 ure. Leuven, in de Vleminxkapel, of de kapel der Paters Recoletten, Vlamingenstraat 61, om 9 1/2 ure. Luik, inde kerk der Paters Redemptoristen, Hois ChS- teaustraat, om 9 1/2 ure. Michelen, in de kapel van den Soldatenkring, Korte Haargracht, om 101/2 ure. Meenen, In St-Vaast, om 9 1/2 of 10 1/2 ure. Namen, in de kerk der Pa'ers Jesuieten, Justicieplaats, om 10 ure. Oostende, in de kapel der Broeders van Liefde, Stock- holmstraat 5 om 9 1/2 ure St Nikolaas, in de Hoofdkerk en in de kerk van O. L. Vrouw, beiden nabij den Soldatenkring. i St Truiden in de kerk van de Pa ers Redemptoristen, Steenaertberg, om 9 ure. Thienen, in de kerk der Paters Dominikanen, Naam- schestraat, om 10 ure. - opgesloten als zinneloos in FortJako, Ukkel. j Veel is daarover geschreven en eindelijk is die Juffer van 29 jaar, zondag nacht gevlucht in mamkleêren. Die vlucht scheen onmogelijk, en toch zij is geschied. I Alle opzoekingen zijn vruchteloos. Een Ottomoblel stond gereed en is met haar weggereden. De zaak lag In proces. Haar Advokaat M. Dujardin, van Oostende, ver- klaart dat zij niet zot was en dat hij de vlucht heeft hel pen bewerken. Zij is in veiligheid zegt hij, hij weet waar zij is, bulten 't Land, doch hij zal niet zeggen waar zij is. Welk misterle mag daaronder schuilen 5,672 Commerfanten uit het Centrum hebben aan Ko ning en Kamer een eerlijk kiess elsel gevraagd. Een man éen stem gelijk Pastoor Van der Haegen, van Steenhuyze, altijd vroeK. Deze week vernam ik het volgende OVER ROUSSELARE: Kort voor de Kiezing, de Katholieke Werklieden waren vereenigd in sektie Doktor en Volksvertegenwoordiger Delbcke was er ook en ging heel gemeenzaam om met de Werklieden. Er werd vogelpik gespeeld, hij stond er rond en wilde ook eens meispelen. Gsed 1 De Werkmensch die de pijlkes moest ultdeelen, gaf aan Volkstertegenwoordi|er Delbeke éen pijltje en hield er vier voor hem. Maar, maar, zei M. Delbeke Wat is er, Mijnheer de Volksvertegenwoordiger. Gij vier pijltjes en ik maar éen zcio moet ik verlie zen. Alzoo spelen dat en is niet eerlijk I En in de kiezing Af., gij 3 oj 4 stemmen en wijéene, IS DAT EERLI/K? Kunnen wij ons alzoo weeren in de Kiezing AALST, den Zaterdag (Marktdag) van 8 tot 10 ure, eiken Zondag van 10 tot 12 uren. i NINOVE. Eiken Dijnsdag (Marktdag) van 8 tot 11 en half. 1 SOTTEGEM. Eiken tweeden Dijnsdag der Maand van 9 tot 11 ure, bij de W« Brunfaut en in Hillegem. 1 Te bekomen in ons Bureel Het spaarzame Keukenboek door Oauderlier: Wie mü zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door M« Goemans-Buvs 0,50 Warme en koude Bowl's en vas «enig* warme en koude dranken 1,00 De Scholen die heropend zijn. De Aalstersche Dich ter Meert zingt het zoo schoon in zijn boekje Eer stelingen (aan 5o c.) Geniel van 't leven,van de eS vreugd Geniet met volle maten. Geniet, o kinders, in uw ieugd, Weest blij en uitgelaten. Maar als het tijd van school gaan I* Dan vlijtig schrijven, lezen. Ge zult dan later heel gewis Zoo blijde, blijde wezen. De Aalstersche Dichter heeft een Gedicht gestuuid aan Koningin Elisabeth en aanstonds een Bedanking f ontvangen, met ondersteuning. - Te PARIJS is een-' Schilderij Van Dyck verkocht voor een tnillioen fran ken. Ge ziet welke weetdeeen kunstenaarshand heeft. In Londen is sedert 25 dagen geen di tippel nat ge vallen en vroeger regende het tot overstroomens toe. 't Weêr is een lapmandei gelijk de Wereld... Tot homi- nus, totsensus. Zcoveel hoofden, zooveel zinnen. In Duitschland is het verboden onverzekerde hoedspel- len te dragen. In alles, voozorg is beter dan nawee. In 't Zuiden van Spanje blijft het Werkstaking op de Spoorwegen. Zaturdag zijn uit Barcelona, een soort van Antwerpen, i5o Treinen vertrokken en enkel 13 zijn kunnen weggaan. Alles blijft rustig de Werksta king neemt uitbreiding. Z'hebben daar het werk ge staakt, omdat hun klachten niet aanhoord werden over hongerioonen en afbeuling. Te Helunoenzal in Baden, zijn al de Gemeenteraadsleden in staking, om dat zij een anderen Burgemeester vragen. - T'AALST het ontslag van M. GhysselincLx doet nog al kwaad garen spinnen, alsook te Brussel de XX" Siècle had er zelfs venijn uit gesponnen ik heb haar geantwoord in 't Fransch de zaak is nogtans zeer eenvoudig M. Ghysselinckx vond Daens geweldig overdreven... Het Hoofdbestuur heett verklaard dat Daens de Partij waarachtig en heldhaftig vertegenwoordigt. Alle De- mokraten keuren Daens goed. Ik schrijf het aan de XX" Siècle We zijn in de Vrije Demokratie de ingang is vrij en dc uitgang is ook vrij. Moederken DIDDENS van Duffel, zal op 7 Oct. haar 108' jaar beginnen zij is nog in volle gezond heid en weet te vertellen van haar Eerste Communie in 1816, in 1816 Tot overjaar las ze nog haren Kerk boek en de Gazet nu zijn haar oogen verzwakt. Allen die het oud Moederken kennen, zeggen dat zij haren gelukkigen ouderdom te wijten heeft aan haar goed humeur en har# vrolijke inborst. Ze spreekt nog met ▼reugd en genoegen van hare Ouders, omdat zij altijd een goed en braaf kind is geweest. Moederken Did- dens spreekt geerne over en de woorden vau Bisschop Norbertus den dag der Verzoening Bemint uwe Ouders, die God u gaf, Zijt hun gehoorzaam, die u zooveel In verstand overtreffen en 't zoo goed met u meenén, en volgt hunns raadgevingen op. De innigste dankbaarheid jegens hen vervulle uw hart. O, verre zij van u een der afschswelijkste zonden, kinder ondankbaarheid. Stelt u een welgemeend vertrou wen in uwe Ouders en wacht u, wanneer gij een misslag hebt be gaan, vcor valscheid en veinzerij, die altijd de eerste schreden zijn op den weg an het volledig verderf. Tracht uwe Ouders vreugde te verschatten en beproeft, daar gij hun de tallooze wel daden, die zij u bewezen, toch nimmer volkomen kunt vergelden, u ten minste erkentelijk jegens hen te betoonen. Evenals zij, toen gij hulpeloos waart in de dagen uwer kindsheid, zich uwer san trokken, moet ook gij hen verplegen, wanneer eenmaal de Jljd des ouderdoms zal zijn gekomen, waarop jook zij hulp zullen be hoeven, en hunne laatste levensdagen verzoeten. Liever rr.oet gij u met droog brood en met water vergenoegen, en u liever in het grefste linnen kleeden dan dat gij uwe Ouders gebrek laat lijden. Zoo alleen komt gij het vierde gebod na, zoo alleen zal 't u wel gaan in dit en het volgend leven. Dan zal Gods zegen u achter volgen tot aan het graf, en aan geene zijde daarvan zal Hij u deel geven aan zijn heerlijkheid. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen -EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo -SCHRIJFGERIE.F- Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Merkwaardig leven van den PASTOOR TAN LAPSCHEIRE door Hans van Horenbeek. 1,25 l»e Geneesheer tier Volken versierd met gekleurde platen. Behandeling va# all# Ziekten door de Planten. De Veeartsenijkunde. Per privilegie 1,00

De Werkman | 1912 | | pagina 3