October [MHPAT jjjJI Samenspraak met mijn eigen Reizende Werklieden i\° 2092 11 |öct. 1912 October komt voort van Octo (8) omdat het bij de Romeinen de achtste maand van het jaar was De Zon bevindt zich in den schorpioen en gedurende de 31 dagen dezer maand onder vindt men gewoonlijk eene aanmerkelijke ver laging van den warmtegraad. October, bijna einde jaargelijk de Natuur in doodslaap komt, zoo ook de mensch op zijn oude jaren, want niemand in 't aardsche dal aan de dood ontsnappen zal en zeer weinigen gaan, gelijk Minister Beernaert tot 83 84 jaar. Sedert 10 dagen gevangen op mijn kamer, in afzondering of retret, ik ondervir.de hoe zoet en hoe goed het bezoek is van een vriend- Zoo ook en nog veel meer in Gevangenissen en Hospitalen. Alle Gevangenissen staan voor Mij open, in alle Hospitalen des Landes mag ik gaan, alle uren van den dagmenigmaal ben ik daar ongelukkigcn gaan tfopstcn, dank san IJ, geliefde Kiezers, die mij tot Volksvertegeru weordiger hebt verheven en mij in die hooge plaats behoudtenkel en alleen in 't Hospitaal van Aalst mag ik niet, zonder rede en tegen alle rede. Ik vraag gedurig aan het Bestuur der Hospieiün Welke stoornis was er ooit? En ze ïWijgen. Ach, 't is om den strijd voor 't Volk en de vrije Democratie. Nu ben ik den slechtsten van allen 6 maanden lang is er gelogen, gelasterd pn gebroodroofd tegen mij, om mij it de Ka mers t'hebben, na de kiezing d'afgriiselijkste lasters zijn 's nachts rond mijn huis gehuild.. En indien ik mij hadde laten uitkoopen om te zwijgen of in den den dienst der Bewaarders te treden, dan zou ik den aljerbesten der wereld geworden zijn. !n mijn eenzaamheid, gelijk vroeger te Sley dinge en t'Onkerzele, de 20 verloopene jaren voor mij komen, gelijk de tafereelen In onzen schoonen Central-Cinemaik zie de liefde, de HET Vrij naar 't Fransch. tweede "deel 2 4 Jaar later X. VERRASSINGEN. Zoa gezegd, zoo gedaan. De blinde Grijsaard en zijne Kleindochter gingen met den Jongeling naar het vermaarde Bois de Bologne, het Terkamerenbosch van Brussel, een zeer groot Park met lanen en slin gerpaden, meren en daarin gelegene eilanden, ia vroegeren tijd was het een domein deF Kroon geschikt voor jachtpartijen en tweege vechten In 1853 werd het afgestaan aan de Stad Parijs. In 1870 71 werd het gansch ver woest, maar alras schoon hersteld. 't Was een schoone zomerdag. De bloemen hadden daar hare kelken ontsloten en ver spreidden een aangenamen geur. Talrijke be zoekers waren in het bosch en overal ontwaar de men lieve lichtgekleurde toiletten. Kinderen speelden op de grasperken en rijtuigen volgden in groote menigte de breede wegen van het bosch. Prachtige ekwipages reden voortdurend op en neêr. Leontine was opgetogen. O mocht Grootvader dat eens kunnen zien! Wat zou dit een geluk voor ons zijn fluis terde mij Pieter in het oor. Uwe liefde is zijn geluk, antwoordde de Jongman. Een oogenbiik later hernam zij ge Zouden wij niet te voet wandelen :lin| Volgaarne, antwoordde Leontine. Ja dat vind ik ook ui'ssekend, voegde de zijt Minde erbij. ik Het rijtuig stond stil en alle drie stapten uit. tuig. De Grijsaard bood de verloofden den arm en opoffering, den heldemoed van 't werkende Volk, ik zie ook de valschheden, de wreedheid, de broodrooverijen der Bewaarders. Een Bewaarder is ikzuchtig, is ongevoelig, is wreed, en is zoo geweest in alle Landen en Tijden. De Katholieke Bewaarders van Frank rijk, onder Lodewijk Elf, onder Lodewijk Veer tien en Vijftien, zwommen in 't goud en in de wellusten, bijzooverre dat menige Bisschop schreefD'Ellende is hier onbeschrijfbaarmet duizende menschen moesten zich voeden met gras, met bladers en vallen er dood van hon ger langs de baan lijken van honden worden gulzig opgeöten lijken van menschen worden ontgraven, 't Is atschuwelijk('t Vervolgt) Ondervraging gericht tot den Heer Minister van Landbouw Vraag gericht doorP. Daens, tot den heer Mi nister van Spoot wegen, Post en Telegraaf: Reeds meermaal* werd de vraag ingediend, opdat Trein 3071, uit Brussel-Nord 22 ure 21 eenige oogen- blikken zou staan te Laken. Vaste Waarheden over de HOI* Aan M. Volksvertegenw. Moeyersoen In 19J8 was uw woord te MoorselLandbouwers ik zal zorgen voor uw Hop M. Moeyersoen zetelt 2 jaar en spreekt geen woord voor d'Hop. Hij legt dit uit alsyolgt1° Ik had nog de gelegenheid niet... Heer Collega Moeyersoen, in Budjet van Landbouw en 't Budjet Binnenlands kwam d'Hop zeer goed te pas Doch het waren morgendzittingen die gij misschien moeielijk kondet bijwonen. Tweede antwoord van M. Moeyersoen liet zal onmogelijk zijn tot een meerderheid te geraken de Hop distrik- ten zijn te klein. M. Moeyersoen, elke streek heeft haar bijzondere Nijverheid; sedert duizende jaren is de Hop de roem en de hNe.n van Vlaanderen' en van Brabant. Ik schrijf dit nicl om te vitten en te misnoe gen, maar om U en al de Gekozenen op ie wekken tot eendrachtige samenwerking om de Hop te doen herbloeien. Niet enkel de Hopboeren, maar alle Stiel- doende menschen, alle Winkeliers en Herbergiers zullen er goed meevaren voor hun eerlijk Broodge- win. p. Daens Oorlog aan de Balkans tusschen Turken en Bulgaren. ABONNEMENTSPRIJS ▼oor België 2,50; de vreemde Landen 4,58. PiUn ichryft in op alle tijdstippen des Jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 40"« JAARGANG to»—: Ome Vlaamscht Broedert die te Watermaal werken lot's avonds rond 10 ure, misten zeer dikwijls dm trein van 10 ure 21 te Brussel en moeten dan wachten anderhalfuur tot den Nachttrein. Wtllte pynlgke toe- etand t Ik heb al meermaals bjj den heer Statie-Overste van Brussel-Noord, ook naar 't Ministerie '.geweest.. Is de toestand nu beter Die trein uit Watermaet moet severs btijven haperen. Hoogachtbare Heer Minister van Oorlog, Met groot genoegen verneme ik, dat uw Ministerie een nieuwe iooptarief bereidt voorde gemilitariseerde ■Werklieden, Dank op voorhand, want lk hen verzekerd dat de nieuwe tarief een flinke nadering zal zijn tot het Fa- mtltelüan. Ik voeg hierbij de Budjet van een Huishouden, Man, Vrouw en 2 Kinderkes, in 1904 belccpende tot 18,6# per week en nu door den opslag der Levens middelen tot 20,83, voor het allernoodzakelijkste, zon der een cenliem voor drank of lekkernij. fleer Minister, gelief in te zien dat vele Huishou dens dier gemilitariseerden 4 tot 5 en 6 kinderen heb ben en bijgevolg in gedurigen pijnlijken en ongeluk- kigen toestand verkeeren, {k koester de zoete hoop U te mogen dank zeggen voor eene merkelijke verbetering. Hoogachtend u groetende, P. DAENS, Volksv. Aalst, 8 Oct. 1912. Over de dringendheid van 't Wetsontwerp-Otiomo- hielen, door het Senaat gestemd, voor de Kamer te brengen, nademaal de ongelukken, verwonding en dood, bijna dagelijks voorvallen en zooveel brave Huishoudens krenken, beschadigen, bedrukken en verscheuren. P. DAENS Aalst, 8 Oct, 1912, Talrijke Werklieden der Gaz- en Sterkwaterfabrie- ken eindigen's avonds om 22 uren. Zelfs al loopende, ze kunnen den Trein in Brussel Noord niet hebben en moeten wachten tot 23 uren 55, komen dan te mid- dernacht in Denderleeuw, van waar velen onder hen naar Welle, Haaltert, Teralfene, Denderhoutem enz. huiswaarts moeten. Zou de heer Minisl er niet kunnen dien Trein 22,21 'eenige minuten doen staan te Laken? Menigvuldige Werklieden zouden hem dankbaar zjjn. I P. DAENS. I Talrijke Werklieden uit de Dendervallei, missen meermaals te Denderleeuw de aansluiting voor Ni- nove (trein 2678); dan moeten ze éen volle uur, tot 8 1/2 wachten, hetgene na een lange dag 7,waren ar beid, toch zoo lastig is. Zou men met kunnen zorgen dat zij altijd de aansluiting hebben van Trein 3057 met trein 2678 P. DAENS. lk roep hier alle Hopboeren, allo Vrienden der Hop tot getuige. Is 't volgende niet waar Is sodert 23 jaar d'Hupplanterjj niet op den helft ge vallen, door de klein prijskes, 50 fr 40 fr. 30 fr. Door die vermindering, door de betere bezorging, en door het feit dat er veel meer Bier gebrouwd wordt, is d'Hop gestegen in prijs 7 Ja.. Moest er nu veel meer Hop geplant worden, zou de prijs niet da len wie durft zeggen neen W.it zijn de vaste redmiddelen 1" Inkomrecht gelijk de vreemde Hop, anders is d'Hop kwijnend en dood. (Woorden van M. Ghee- raerdts, Burgemeester van Aalst, Voorzitter van het Studie-Komiteit). i-' 2» Een Wet op 't Bier, vaststellende: Qten drank mag de naam van Bier dragen, of hij moet gebrouwd zijn met. Hop en Mout.Dit Wetsontwerp, door Priester Daens en De Backer neêrgeleg I, wordt goedgekeurd en gevraagd 1° Door de Geneeskunde; 2° door al de Hopbonden, zie het Blauw-Boek; 3* door al de Hop- koopmans; 4° door veel Brouwers. LANDBOUWERS, HOPBOEREN, deze voorstellen, alsook het half-pond gewicht, deed ik in den Gemeenteraad van Aalst; ze zhn verzonden naar 't Komiteit der Hop... Ik verwacht de gevolgen F. DAENS. Hoe ts 't met mij Zus en zoo, half en half, in vllliglafuur, boven ep miin kamer. Ziek Ziek en niet ziek en toch ziek, een kopstuk van een valling, soort van kattharrah, vrees van komplikatie door pneunomia, een sukkursaal van 't Kerkhof, beter voorzorg dan nawee, uit voor zorg moeten thuis blijven. Vandaag 7 Oct Verloren Maandag is 't al 9 dagen dat ik gevangen op mijn kamer zit. Hoe breng ik den dag over Met brieven te schrijven, mijn achterstellen in te halen, met artikels te schrijven voor de Gazetten, te overwegen en te medl- teeren, nu en dan een Vriend te ontvangen, door wipperstij van over den Rhyn geklopt te worden in opspearing te blijven over de zware buitenlandsche tijdingen Atlassen en Landkaarten te doen bovenkomen over den Oosten, waar ze riskeerlijk gaan vechten in alle groote Gazetten men leest Zou er vrees zijn Inderdaad, groote vrees, ge weet de Balkans, de vrucht baarste schoonste Landen der wereld, g'hebt er Servië, Montene gro, en bijz. Bulgarië, 2 mlllioen en half zielen, vroeger een vrij Koninkrijk met Walachië, in 1391 ingenomen door den Turk, die er 500 jaar zijnen duivel schoor en opviel als een helsche razige hond, 't is onbeschrijflijk wat die brave menschen daar af gezien hebben van dien wreeden Turk, de mans en jonkheden werden vermoord, de vrouwen, dochters en kinderen als slavin nen meêgeleid. En dit werd gedoogd Och, elk had ichrlk van dien wilden wreeden machtigen Turk eindelijk namate dien Turk oud en kaduk werd, zijn de Volkeren daar opgestaan en in 1876 als een Inval der Turken het feven kostte aan 12,000 menschen uit Bulgarië, dan zijn de Mogendheden van Europa er tusschen gekomen. Uit menschlievendheid Kwansuis, ten deele, maar ook uit baatzucht, om hun de«l te hebben van den koek. Dan, in 1876 is te Konstantlnopel een Conferencie geweestonverrichterzake ging zij uiteen daarop volgde de Russisch-Turksche Oorlog tot 8 Maart 18T8; daarop werden Bulgarië en Servië afzonderlijk ingericht mst Kamer en Koning, maar schatplichtig aan den Turk daarop weid aan den Turk opgelegd die Landen gerust te laten, ook Macedonia.dat hij meest mishandeld had; daarop heeft de Turk zijn woord geë en en nu staan al die kleine verdrukte Landekes recht en vragen hun volle vrijheid, met vuur en algemeene geestdriftde klassen gaan al zingende binnen een onrzachlijk getal neemt deel als Vrijwilligeroveral bieden Vrouwen zich aan, om de gekwetsten te verzorgen in een woord, 't is daar een geestdrift, een geestdrift Gelijk hier voor algemeen Stemrecht. Ja. ja, ja, de VOLKSWIL die de groote macht macht wordt. Wat zeggen de Mogendheden De Mogendheden, Met wie zouden ze doen Tot heden met niemand het eerste gedacht was er niet tusschen te komen doch nu, door de Volksmacht aangedreven, hebben Rusland, Oostenrijk, Engeland, Duitschland en Frankrijk laten weten 1° Dat zij geen verandering willen van grondgebied in de Bal kans 2° Dat zij den Turk zullen belasten en gebieden beter te ban delen in Macedonia. Is dat goed Het is toch niet slechtzondag meinde men dat de Oorlog ging losbersten, hij hangt nog in de luchtde gemoederen in de Balkansen in Turkije zijn gloeiend Men staal aan beide kanten vechtensgereed.

De Werkman | 1912 | | pagina 1