PARLEMENT October urn Oorlog in de Balkans Napoleon Bonaparte ïV 2093 18 Ocl. 1912 HET liet Leven en de Oorlogen van I De Vlamingen en de Gentsche Tentoonstelling. In de Demokratische Wereld En den OOKLOG, hij is verklaard? ABONNEMENTSPRIJS voor Belgis 2,50; de vreemde Landen 4,60. Men schruft in op alle tijdstippen des jaare. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 40"° JAARGANG PROFIJTIGE GEDACHTEN: Ach wat is hij goed, een goeds Priester. (Nictor Hugo.) De goede Priester en de goede God. Victor Hugo). Leven is lijden, maar in lijden en druk, de Liefde brengt geluk. (rijmt met sober, maar dees jaar Is October een tweede meimaand geweestreine zuivere lucht, warme zonne schijn, goed voor d'Eerdappels, voor de zaaiing, voor de reizende en wandelende Lieden ware 't niet die verdom- melijke geruchten van Oorlog en de quasi-zekerheid dat Mn Oorlog gaat losbersten, October zou mogen bekransd en bekroond worden.) Bewoardtr zijn is niets zien, niets beminnen dan zijn eigen. W'hebben de Htidinscht Be waarders gezien, die de werkende menigte ver laagden tot. Slaven en Slavinnen ze mochten oieti bezitten, zelfs hun leven niet. De Leering Kristi I betere Samenleving dan die der eerste Kristenen kunnen de Socialisten niet uitdenken. Maar de Katholieke Bewaarders hebben de Besturen en Regeeringen overmees terd in hun voordeel. Dat is de groote zaak. Het Boek van Pater Maumus toont dat zij in Frankrijk wreed waren als wilde dieren, brast- ten en smeerden, terwijl de werkende menigte van honger stierf. Door den naam van Katholiek is in Frankrijk de naam Kristen bijna dood ea te niet. Bien Public, Etoile Beige, ander gazetten, ge vraagt aan 't Werkvolk Waartoe zal 't ALGE MEEN STEMRECHT u dienen Ha, 't is de Bewaarderij die spreektAlge meen Stemrecht is krachtige Volksmacht, om door Besturen en Wetten de werkende Volkeren uit Armoede en Ellende te trekken. In zijn vermaarden Wereldbrief sprak LeoXIII van een nieuw Heidendom, door de Bewaarders ingerichteenigen, in overgrooten rijkdom de groote msnigte in kremp en armoede. In 1896 drukte Paus Leo zijne groote voldoening uit, •mdat te Zurich Democraten, verschillig van Godsdienst en Land, samenwerkten voor hoo- ger en beter Volksleven. Vrij naar 't Fransch. TWEEDE DEEL 24 Jaar later XI - MIJN PLICHT. Bij Moeder Chertn vernam Louise nog dat de jongeling in 1870 ais Vrijwilliger had dienst fenomen, te Lebourg en te Champigny gestre- en had, Korporaal werd, Sergeantmen wilde hem nog bevorderen doch hij weigerde. Hij wist dat hij den naam droeg van een Galeiboef. Te Champigny kreeg hij een kogel in den schouder. Ditmaal wilde men hem het kruis van eer geven, doch hij weigerde nogmaals al tijd om dezelfde reden. De brave jongeling! zegde Moeder Chéron; gelukkige Dochter die zijn Huisvrouw wordt Een zaak is droefZijn Vader een booswicht, zijne Moeder, wie weet waar zij is Louise wist het zooveel te beter. Zijn Vader en zijae Moeder, ze was erbij sedert meer dan 20 jaren. In plaats van hun zoon, z'hadden haar kind, een booswicht gelijk zijn Vader. Eindelijk had zij hem gevonden En nu, wat gedaan Mijn plicht, sprak die brave Vrouw, mijn plicht. Mijn Zoon moet weten wie ik tegenover hem ben, en de brave jongeling die nu een ge- schandvlekten naam draagt, moet terug gege ven worden aan zijne edele Ouders. Met die gedachten keerde ze naar huis, bij Graaf de Merviile. Eerst en vooral moest haar Zoon weten, dat hij niet de Zoon van den Graaf was, maar een jongeling zonder fartuin. Hoe spijtigDe schat rijke jongeling had een gaede stiel geleerd en was zijn Brood waard overalde arme jonge- De ziel van den grooten Volkspaus spreekt nu ook tot alle Democraten van Belgie in dit uur van grooten strijd Allen vereen igd, allen aan 't werk voor Algemeen Stemrechtmoest dit groot Volkswerk overgelaten worden aan Werk lieden die, eilaashun Kristen Geloof niet meer willen kennen, het ware schande en on dergang voor den Godsdienst. Werklieden, luis tert toch niet naar Katholieke of Liberale Be waarders zijt gij in hunnen dienst, blijft vrij in uw zielsvermogen. Algemeen Stemrecht ja, ja 't is erger leven, beter leven voor allen die met werken den kostjmoeten verdienen niets zonder arbeid; moet daarvoor geleden en opge offerd worden, wij zullen er de zoete vruchten van plukken, maar nog meest van al: het nako melingschap zal dankbaar zijn. Die tegen alge meen Stemrecht is, is vijand en ^verdrukker van 't werkende Volk. Aalst, 16 Oct. 1912.P. Daens. In Serbiï wordt pluk gemaakt in de Scholen. De Muiuimannen roepen den heiligen Oorlog uit. Bloed vergieten ia helsch. De eerate gevechten lijn geleverd door de Montengrijnen, die eerat wonnen, maar dan ach teruit gestagen werden, met verlies. Men verstaat niets uit de berichten der groote dagbladen. Men spreekt al van 1000 Montenegrijnen dood te Taraboch langs 3 kanten hebbende Montenegrijnen het Turksch grondgebied overrompeld. Montenegro is 't eenige Land waar 't Lexer in aantocht Is. In d'ander Landen lijn 't afgezonderde Benden die ordeloos aanvallen Het plan Is den Turk aan te vallen op honderde punten te gelijk. Dit Land ts 'ne klisjklasj van steile bergen. De Vrede is nu toch geteekend tusschen Italië en den Turk. Wat nu gebeurt, zijn schermutselingen. De Turk trekt al itjn Troepen bijeen en gaat beschikken over 250,000 man. Konstantlnopelen valt zonder Broed, dt Bakkers mogen thuisblijven. De Turken die in ons Land verblijven, hebben hun inroepingsbrie- ven ontvangen. Den Turk acht zich to stork om den Oorlog to verklaren aan die kleine Staatjes... Hij zou wel kunnen rekenen zondor zijn Meester. „ijl—MimiiMif urn iiiioiinm» 1 iii im 111 1 'i 1 Komt te verschijnen in wekelijksche aflevering S Nieuw onuitgegeven werk -■ Versierd met 300 platen. - Verschijnt in wekelijksche afleverin- gen van 32 bladzijden aan 10 centiemen Het werk zal in het jaar voltrokken zijn. Ieder kooprr zal kosteloos bij de laatste afl. ontvangen een groot prachtig Portret van Na- I poleon. - Vraagt de eerste at levering gratis: Wat is dat eigentlijk Een groote zaak voor Vlaanderen. Te Gent, elk weet het de rijke stand en de hooge Bur gerij is er Fransch, alhoewel de Gentenaars af grijselijk slecht fransch spreken. Die verfranschte Vlamingen willen in de Ten tcenstelling van 1913 de Rechten der Vlaamsche Taal niet herkennen... In d'Hoofdstad van Vlaanderen Nu dat do Vlamingen zoo mach tig vereenigd zijn. Daarop is een vlaamsche bond gesticht daarop waren zondag 5o mee tingen daarop verhellen alle vlaamsche ver- eenigingen. In Vlaanderen Vlaamsch 1 De zaken zijn dusdanig dat het verbond der vlaamsche Rechtsgeleerden en der vlaamsche Geneesheeren verklaarden te Gent hut.j zitting nii-t te zullen houden, als de Inrichters der Gentsche Tentoonstelling niet toegeven aan de algemeenen redelijken wer.3ch. Het Avondfeest in Aalst is met den allerbesten uitslag bekroond. Honor et gloria. Eere cn dank zij u, duurbare Vrienden, die alle moeielijkheden en tegenwerkingen blijmoedig en kloekhartig hebt overwonnen. Finis coro- nat. Veel Volk, schoon Muziekspel, Drama en Blijspel, allerbest gelukt. WKIjLE. Het groot Avondfeest met Kantate De Wcereli in zal plaats hebben Zondag 17 en 24 No vember. Hoe is 't, Daens, hoe is 't Goed, bene, goed. Goed Ja, zekerlijk. Ge zult dat zeggen tot op uw sterjbedde En waarom niet Primum vivere, elk lesft geerne, maar die zijn beste gedaan heeft om eerlijk en treffelijk te leven, vindt in zijn hert, en vooral in den Godsdienst wonderbaren troost en sterkte; en die De- mokraat is met zuivere inzichten, die strijdt en lijdt als Demokraat, om een betere en kristene Samenle ving te stichten, hij wordt beloond van in dit leven. Dsens is ziek geweest Ja, en niet zonder eenig gevaar; 14 dagen moeten binnen blijvenoppassen is de boodschap. En nu, men is hersteld f Zus en zoo, volgens d'hooge jaren. Zaterdag mocht ik éen uurken ui'gaan, langsheen onzen Rhijn met zijne groene oevers; hef was een herleving voor mijelk verheugd was mij te zien veel Schepen in ons Zeehave ik zie een opschriftEsperanto. De Hoop, de zoete Hoop voor hier en hiernamaals. En Aalst, de Volkspartij Door God ons hier gegeven in ons ellendig Ie ren, gelijk vriend Jan Miers in zijn Lied, t Moer be ieren fa, ja, al dat gerammel, die verscheuring, al die valsche geruchten f Och, zijn we daaraan niet gewoon sedert 20 jaarl Zijt ge daar gerust op Vrienden, mijn woord is Doe wel en ziet om.. Meer dan ooit het woord van Priester DaensIk be ntin alle menschen ik zou elk willen gelukkig zien Hoe ouder ik worde, hoe vaster ik zeg Als Volks- vertegeswoordiger zal ik mij nooit hooger achten dan de armste Werkman. Ik zal zooveel goed mogelijk doen aan iedereen. Dat is mijn wapen Amorvineit I Ongelukkiglijk, sedert zondag, ze gaan kappen en kerven in menschenvleesclt, branden en moorden, schieten met hun nieuwe moordtuigen, moorden met hun vliegmachienen Ach waarom is er geen Volks macht in den Oosten, gelijk hier? Wie zijn ze die gaan vechten Belgarië, Serbië, Griekenland, Montenegro, vier klein Staatjes in schoon Landen, een paternoster van hooge bergen, tegen den ouden Turk. Waarom vechten ze Zoogezegd omdat den Turk nog altijd wreed» heden pleegt in Macedonië, ondanks zijn beloften aan de Mogendheden gedaan in 1882; maar inderdaad om hun Domeinen te vermeerderen.. Van over 60 jaar hoor ikVoor die rijke Domeinen van den Turk Den Bosfoor, Constantinopel zal eens de wreedste aller Oorlogen losbersten.. Al de groote Mogendheden loe ren er op De Mogendheden konden dezen Oorlog beletten. Nu zeggen ze enkelDe Landkaart moet blijven gelijk zij ts I En den Turk, is hij nog machtig In Europa en Asia heeft hij 52 millioen zielen en een Leger van 600,000 manwaarbij nog in geval van oorlog ontelbare Araben en Muzelmannen die te peerd afkomen. Wat zegt den Turk f Dat hij meester wil zijn in ziju kot eu van nie- tnend orders te ontvangen, dat hij de hervormingen zal doen. als't hem lust en belieft; dat hij nu den Vrede met Italië niet zal teekenen Ik kan zoowel vechten tegen 5 ais tegen 4, zegt de Turk. -- En hier? wat geruchten hooren wij hier, in ons België Dat ons Leger te kiein is, dat men 2 soldaten per Hmsgezin moet hebben in plaats van éen, verders ka- serns. forten, kano.ns 1II En dat zóu gem eind zijn Ja is 't geen Militaristerij Ze loeren al zoo lang, om ons Land in te richten op zijn Pruisisch. Elk Sol daat en een Oorlogsbudjet van 150 millioen. Caveant consules, opgepast. Wat is uw gedacht -- Dat wij wel uit ons twee oogen moeten zien. Met de nieuwe Leger-inrichting werd vast verzekerd dat 200,000 soldaten voldoende |waren om alle vreemde Legers uit ons Land te houden.. Moeten er nu vijf honderd duizend zijn

De Werkman | 1912 | | pagina 1