Liefde en|Haat leiiSGii Op mannen van Stad en buiten Allen naar Aalst op 10 November naar de Betooging voor Algemeen Stemrecht Opening der Kamer N° 2095 51 Oct. 1912 Het schoonste, het zaligste, het zoetste en aangenaamste der wereld is de Liefde, de zuivere reine liefde, die geen eigen eer of eigen geluk zoekt, maar het geluk en de vreugd van andere. Melior, zegt het Boek der Wijsheid, beter in een arm hutteken met goedhertigheid en liefde, dan in een kasteel en paleis met hardvochttgheid en haat. Liefde is warme zonneschijn, liefde is vreugd en zonne des herten. In 't Evangelie, 't is al Goedheid en Liefde. Bemint uwen Evennaaste als uw eigen zelve meer nog, offert u op voor den Evennaaste; dat elke lijdende mensch uw Broeder, uw Zuster, uw Vader, uw Moeder wezel—Als gij iemand ziet lijden, iemand verdrukt ziet, helpt, helpt hem,aanstondsde Liefde tot God is ijde! en valsch, als de Liefde tot den Evenmensch er niet bij is. Doei goed zelfs aan uw vijandenzulke woorden hadden de Heidenen nooit gehoordmaar de God- Mensch verkondigde het en toonde het door zijne werken aan 't Kruiszijn pijnlijk wreed en schandalig Sterfbed, Hij bad voor zijne vij anden. AI zijn Volgelingen, de Helden en Hel dinnen van Allerheiligen hebben uitgemunt in Liefde tot den Evenmensch. Priester Daens zijn eerste en zijn laatste woord was Ik bemin alle menschen ik zou iedereen willen gelukkig zien Geliefde Broeders en Zusters in de Demo- kratie, het Programma van Priester Daens, van Advokaat De Backer, van Frans Sterck, Smid Lambrecht, Dr Caudron allen zaliger, dit Pro gramma is niets dan de reine zuivere Liefde voor de werkende Volkeren Verheffing, Veree- niging, Volksmacht op de Wetten en Besturen, om door den Familieloon en de Kristene Zeden Vrede en Geluk te hebben in de werkende Huisgezinnen laat ons s'erk vereenigd zijn en immer werkzaam voer dit Programma; HET Vrij naar t Fransen. TWEEDE DEEL 2 4 Jaar later XIII. DIEFTE EN MOORD. Ramoneau, die oude boef en dronkaard, van welke Louise had moeten wegloopen en die 2 jaar nadien was teruggekeerd om haar kind te stelen, nu had hij in 't huis waar de oude blinde grijsaard woonde, een diefegge ge plaatst. Juist gelijk Sprietvlechter uit Jan Clerker deed te Meire. 6 dagen nadien was zij al terug op de wijk Belleville met hare vuile, enge slecht onderhou den en sombere straten daar woonde Ramo neau in een soort van kelderkamer. Ge zijt daar al zei de boef. Ja, Ramoneau. Gij weet alles Ik weet alles. Hij woont Op het tweede verdiep de deur Rechts. Hebt gij den afdruk van het slot. Ziehier.. En zij gaf een stuk doek, met het wassen afdruk van den sleutel. Heeft de blinde goud Meer dan 30,000 fr. in goud en bankbrie- Ve- Wanneer moeten wij komen Morgen, dan gaat de juffer bij de Gra- vinne. En de jongeling Morgen komt hij niet. Wanneer gaat de oude slapeu Rond 9 ure. Liefde voor d'oude Vaders en MoedersLiefde voor de Zieken Liefde voor ons Kristen Ge loof wanl zonder Godsdienst leven, 't is zoo stroef, zoo droef, en zoo akelig. Liefde voor onze duurbare Volkspartij, die ge durig bevochten en ondermijnd wordt, omdat zij de Rechtvaardigheid en de Opoffering is. Vrijdag en Zondag we gaan naar 't Kerkhof, niet in stoet maar afzonderlijk, em te weenen en te bidden het gedenkteeken door het Volk opgericht voor Priester Daens is wellicht het eenige waarop een Kruisbeeld prijktom ver sterkt te worden in onze Demokratische over tuiging Versterkt, jain uren van weemoed en neer slachtigheid, als ik het leven van Priester Daens (1) in handen neem, die 218 groote blad zijden, met niets dan feiten en daadzaken en daarin zie ik van den eenen kant zijne vurige aanhoudende Liefde voor den Evenmensch, en van den anderen kant zijn lang en bitter Lij den, bespot worden, belogen, gelasterd, ver volgd van November 1894 tot Dec. 1899 zijn Mis in 't geheim (is dit al ooit gebeurd arme broeder wat moet gij geleden hebben aan den Outaar der Theresianen); dan geen Mis mogen lezen tot den dag zijner dood 14 Juni 1907: gebroodroofd, uitgehongerd, hij, zijn Familie en al zijn Demokratende ondergang van Priester Daens en zijn Familie was gezworen Hongeren Ellende waren de pijnbank door de Katholieke Bewaarders daargesteld om hem te doen verzaken aan de vrije Kristene Volkspartij; in 1895 de Direkteur van den Patriot mij zegde: M Daens, doe wat ge wilt, uw ondergang is gezworenNadien werd verklaard in Aalst Ons grootste vreugd zal zijn te zien dat de kinderen Daens moeten gaan bedelen... Ik zeg dusIn die 218 bladzijden den Haat lezende, die nog altijd voortgloeit, na 20 jaren, al wie zich afvraagtWaar is de liefde en waar is de haat Hij moet zeggen Reine liefde tot den evenmensch is in de Kristen Volkspartij haat, wilden woesten haat vinden wij bij de Katholieke Bewaarders bijzonderlijk in Aalst Derhalve kan iemand het volgende afwijzen Bij de Katholieken zijn brave, kristen menschen maar de bewarendekatholieke Partij mishandelt en krenkt het Kristen gedacht. Volksvertegenwoordiger Daens. Zuiver Algemeen Stemrecht. Door 't Algemeen Stemrecht zal de arbeid zijn echte en noodzakelijke macht hebben in alle Besturen. Paul fanson. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS 5Volksvertegenwoordiger, AALST 40"« JAARGANG «o» 1) Een vrije katholieke volksver, van Brussel las onlang het Leven van Priester Daens en kwam mij zeggen M. Daens, ik heb dat leven gelezen, 't heeft me diep bewogen wat moet u dat werk gekast hebben. Dat boek bewaar ik ais een Dokument. (Het blijft te koop aan 1 fr. franco 1,20 fr «MHItW Bemint de Broederlijkheid. (Ons Heer in zijn Evan gelie) Wacht u wel van eenige voorrang te geven aan het geld. (Apostel Paulus) i Het verheugt me te Zurich mannen, uit verschillen de landen, verschillig van opinie, vereenigd te zien voor de verheffing en verbetering van de arbeidende standen. (Paus Leo XIII) Geene wet is gelijk of ze moet bekrachtigd zijn door Algemeen Stemrecht. (Mgr Ireland, Aartsbisschop van Baltimore) Algemeen Stemrecht is artikel I van de Geloofsbe lijdenis der Kristen Demokraten. (Priester Daens) Wij vragen vooral Algemeen Stemrecht opdat de arbeidende man aanzien en achting zou hebben in de wereld. (Advokaat De Backer.) De geschiedenis bewijst dat Algemeen Stemrecht nooit ievers slecht bjjbraeht, integendeel overal de orde versterkte, onlusten verwijderde en veel goed te weeg brachtde revolutiemakers zijn degenen die de revolutie noodzakelijk maken. Geloof mij. geliefde Kollegas, neem Algemeen Stem recht aan doet gij het niet Algemeen Stemrecht zal u nemen. (Wooraen van het groot katholiek opper hoofd Notnomb in 1892.) Gij hebt er die schrikken van 't woord Algemeen Stemrecht; zij hebben ongelijk... Algemeen Stem recht moet er komen... Hoe kunt gij u inbeelden dat de werkende standen bij ons de rechten niet zullen vragen die zij overal genieten En dat de Democratie zou achteruitgaan, in plaats van zich te ontwikkelen., (Zoo schreef M. Woest» over 40 jaar.) De oorlog woedt in de Balkanstaten... De kannonnen kraken, razen,(huilen Bommen, houwitsers, obussen, schrapnels scheu ren de lucht en zaaien dood, lijden, miserie in de ronde. Kogels snorren door de ruimte, scherpe, glansende kogels, zij doorboren jonge, felkloppende harten, fiere zwoegersborsten, hoofden vol hoop en illusiën... Steden worden plat geschoten dorpen als door wilde orkanen verwoestschreiende kinderen door voorbijvliegende bataljons verpletterd vrouwen ge keeld, maagden onteerd grijsaards, gebrekkelgken met beestige wellust afgemaakt De menschen zijn zot, stapelzot Wij lezen in de boeken dat de tijger het wreedste is van de dieren... Dat is gelogen de mensch is duizendmaal wreeder De lijger rooft en moordt uit nood; hij heeft een rede; de zelfverdediging. De mensch heeft er geen Niet Lucifer, noch Belzebub, noch de afvallige »ng» len zijnde duivels. Het zijn de menschen die 3» dui vels zijn De Serbiërs, de Montenegrijnen, de Bulgaren en de Grieken vechten voor het geloof. Zjj zijn kristenen zij strijden tegen den Islam en als zij sneuvelen is het voor een heilige zaak Arme jongens I Zij veehten voor het kapitalis» e en ze weten het niet. Z\j loopen, springen, woeden, huileo, juichen plegen gruwelen en misdaden dag en nacht, nacht en dag, lange weken, maanden en wat zullen zij daar voor krijgen Niets Buit, kannonnen, geweeren, sabels, goud, geld, ju- weelen en waarden niets voor hen, niets Anderen zullen verdeelen en zij... alt ze thuis ko men zal er meer armoede drukken op hun schouders en meer mizeriën zullen hangen in de lucht... In de beurs speculeeren de zwendelaars op den moed, de taaiheid, dc energie, de snelheid van de volkskinderen, even als een koersman wedt op de paarden... Zij zenden vaische berichten, seinen een overwiu- ningdieeene nederlaag was; verplaa'sen (per tele graaf) geheele legers, nemen steden in, vernielen regi menten, blazen forten op en... verwezentlgken koles- sale winsten. O, dat rot, vort, stinkende kapitalisme Sn d&t leidt de wereld Dat gebiedt aan koningen, natiën en menschdom I En als duizenden onnoozelen zullen gevallen zjjn in lijden en bloed, als vijf landen zullen geruineerd zijn om eenige jakhalzen rjjker te maken aan zullen de mogendheden tusschen komen en hun deel op- eischen 1 Vyf honden vochten om een been Zeven wolven liepen er mee heen Arme soldaatjes En dat onder den goeden God zijnen schoonen he mel STIJN STORMS. Dijnsdag en 8 dagen 12 November. De Budjetten ko men al af De Begrooting der Dotaliën is vastgesteld op de som van 5,586,510 fr.. Verdeeld alsvolgt Burgerlijke lijst van den Koning 3,300,000 fr. Dotatie Gravinne van Vlaanderen 50 000 fr! Senaat 385,000 fr. Kamer van Volksvertegenwoordigers 1,328,000 fr. Rekenhof en Bureelen 523 400 fr Dees jaar is er 107,459 fr 14 c. verhooging, verdeeld Voor 't Senaat 5,000 fr. Voor de Kamer 57,159 fr. 14c! Voor de Rekenkamer 45,300 fr. De Begrooting van Buitenlandsche zaken 4,976,486 dees jaar is er vermindering 14,360. De Afgezanlen Van 16 duizend tot 21 duizend, plus 11 tot 71 duizend fr, verblijfkosten. De Begrooting van 't Ministerie der Financiën 25 236,150 fr.; dees jaar vermeerdering van 851,250 fr. De Minister 21,000 fr., Bedienden van 250C fr., 4000 tot 12 a 14,000 fr. 94 kl bedienden tol 3,120 fr.. Daar over zal Ik onderzoeken.

De Werkman | 1912 | | pagina 1