Demokraten, Algemeen Stemrecht Loopende Nieuws Kassé papier SR réfe- Goede Getuigenis. Toeh plaatste zij voorzichtig haren stoel dicht bij de deur. 9 ure was het geslagen. Twee mannen, met koussen over hun schoe nen, deden zacht de voordeur open, slopen voorzichtig binnen, gingen als hazen de trap pen op 't was Ramoneau en zijn mededief ge noemd de Hagedis. Zij bevonden zich in de diepste duisternis op de kamer van den Blinde, die nog niet sliep, die iets gehoord had, die zich oprechtte in zijn bed en dacht dat zijne kleindochter was bin nengekomen. «Zijtgijhet reeds, -mijn lief kind? vroeg hij. Ge zijt niet lang weggebleven? Was Me juffrouw niet thuis? Geen antwoord. Wat is er Leontina, zei de Blinde, waarom spreekt gij niet? Lichtsprak Ramoneau. KrisjEn licht brandde. Beiden wierpen zich op den ouden man die in staat niet was zich te verdedigen en weldra een prop in den mond had. Hij verweerdde zich uit al zijne macht, wilde roepen, maar kon geen kreet uitbrengen. Heesche schorre klanken, gelijk het doodsreutel van een st«rvende, ont snapten aan zijne borst, meer niet. Houd hem stevig vast, fluisterde Ramo neau, ik zal den oude doen inslapen.. De arme oude hoorde die woorden, zijn haren rezen te berge en hij meende reeds de punt van eenen dolk op zijn borstmaar de booswichten deden niets dan uit een fleschje een kleurloos vocht onder zijnen neus steken, om hem de dampen van den choloform te doen opsnuiven. Enkele oogenblikken maakte de grijsaard nor stuiptrekkende bewegingen, stiet een paar deffe zuchten uit, dan vielen zijn oogleden toe terwijl het moede hoofd op het oorkussen nederstortte. Dan begonnen zij te zoeken, eerst vonden ze de 350 fr. door Pieter gebrachtdan in den i Krnisplanting-Gustaaf Guus Te bekomen in ons Bureel Handleiding met uitlegging over de j GEMEENTEWET Leven van Priester Daens Keukenboeken, neemt allen tleel aan de groote Be tooging te Aalst voor Algemeen Slem- recht, Zondag 10 November. Lange en Korte Zoutstraat, Gecraardbergsche straat, Ajuinstraat, St Janstraat, Houtmarkt. Daar gaat de Stoet uiteen en neemt de Mon- stermeeting plaats bij Clementine Byl. Dien dag moet Aalst te kleiD zijn we moeten dan teonen dat het Volk bereid is den strijd tot het uiterste te drijven, wanneer het Gouver nement alsstarrig blijft weigeren hetgene reeds van over 25 jaar afgesmeekt werd. Al de Demokraten op post dien dag. Weldra gaat de strijd aanvang nemen voor ons Bur gerrecht, die op dees oigenbhk maar alleen ten voordeele der begoede standen was. Waarom mag een werkman niet hetzelfde recht bezitten dan een rijke, wijl hij niet verschoont blijft van de verplichtingen jegens het Vader land 't Is de werkman die zou moeten voorrecht bezit ten als er moet voorrecht bestaan, om te vergoeden wat hij door de foruin moet missen. Doch wij vragen geen voorrecht, maar gelijke rechten voor alle Belgen, dan zal het eeiste ariikel Alle Belgen gelijk voor de Wet, geene bittere spotternij daarstellen in ons Burgerlijk Wetboek. 'tZal het wapen zijn die ons de noodige Wetten zal ge ven, onontbeerlijk voor onze bedrukte werkersbevolking; '1 zal een einde stellen aan de knoeierijen in de kiezers lijsten en de valsche eigendommen afschaffen die voor vele Gemeenten en S'eden de macht uitmaken der Bewa rende Besturen. De strijd zal op leven en deod zijn, doch met moed en betrouwen zullen wij hem aanvatten en de overwinning zal aan de zijde van het goede recht zijn. Waarom moet een rijke voorrecht hebben, terwijl zijn fortuin hem alle voordeel schenkt En waarvoor zijn zij geen twee- of viermaal sdldaat ais zij dubbel recht genie ten Wat zal een vreemde indringer in Oorlogstijd aan den werkman als schatting kunnen doen betalen daar hij niets bezit, 't zal alleen de rijke zijn die zal moeten afdui- men. En voor den kofferfort yan den rijke te verdedigen zal den werkman moeten optrekken. Dus plichten nevens de rijke, maar rechten daar kan geen spraak van zijn bij de zoogezegde Katholieken, die opgehouden hebben van handelen volgens de Leering van Hem,die voor de verlos sing van de menschen zijn leven liet op een kruishout en die hen veroordeelde wanneer hij hun zegde Gsef aan God wat aan God toekomt en aan den Keizer wat aan den Keizer toekomt. En wanneer er zal bloed vloeien ter verovering van ons recht, zsi het niet de schuld zijn der werkers, maar wel van de Katholieks Bewaarders, die in het bloed de rech ten van het Volk willen smooren doch de strijd zal hevig zijn en den einduitslag zal bewijzen dat niets de Valksstroom kan tegenhouden. Op dus Christene Demokraten en met vereende krach ten storm op de wet der eerloosheden. Bambruqqe. zelve kan getuigen Dank aan mijne Kiezers, ik heb van daag eeriig goed gedaan. Voor raa i en dtad ik ben eiken Zaturdag van 8 til 10 are in 'I Lokaal, en eiken Zondag van 10 tot 12 are. Men moet mij niet sparen.. Verders te Sottegem en ie Ninove en voor dringende gevallenalle dagen ben ik niet thuis, Franz is tr toeh. Te Dender leeuw, Leeuwbrug, bij Van den Bruele-Daens in de Bttkdrukkerij. Redevoering uitgesproken door d.h. Karei Van j Holder, in naam der Partij, op 't graf van den j duurbare vriend Gustaaf Guns. Geachte omstaanders, j De dood, de wreede onverbiddelijke dood komt op nieuw een slachtoffer te zoeken door den levensdraad af ie snijden van ons medelid en partijgenoot, den neer Au- gustinus Ouns. Zijne dood ireft niet alleen in 't harte een achtbaar huisgezin, die hij uit aide krachten zijner ziel lief had en waar hij immer zal beweend worden, zij treft ook de Kristen Demokratische Partij, waarvan hij deelmaakte en waar hij niets anders dan vrienden telde. De noodlottige slag, die ons geacht medelid ten grave sleep, was voor ons allen zoo onverwachts dat we moeie- lijk de uitgestrektheid van het ongeluk kunnen begrijpen. Maar vooraleer het graf van onzen duurbaren vriend Guns te verlaten, houden wij eraan hem den verdienden fol eerbewijzen te betalen die wij hem verschuldigd zijn want onze harten zijn nog zoo vol van toegenegenheid en verkleefdheid dat wij ons genoodzaakt gevoelen te zeggen wie de vriend Guns is geweest. Goede vader, uitmuntende vriend, rechtschapen en ver kleefde Kristen Demokraat,bezat Gustaaf al de hoedanig heden die den mensch doen beminnen en eerbiedigen. De droefheid en de smart der zijnen toonen ons welk onherstelbaar verlies zijne teergeliefde kinderen in hem komen te ondergaan Onze algemeene weeklachten, onze aanwezigheid in de godvruchtige plechtigheid rond dit graf, de smartelijke gemoedsaandoeningen die onze zielen ontroert.deze diepe ingetogenheid en de laatste hulde die wij aan de nage dachtenis van onzen vriend Gustaaf bewijzen, zeggen u genoeg dat wij in hem een goeden vriend, een verkleefd en ieverig medelid, een «cerdige Parlijgenoot en een goed hart verloren hebben. En die brave man is ons thans ontnomen! Ons gemoed komt vol, de tranen omspringen aan onze oogen als wij denken dat onze vriend Guns over korten tijd nog zoo genoeglijk in ons midden verbleef en heden S reeds de eeuwigheid is ingetreden, j Doch God heeft hem tol zich geroepen I Onderwerpen i en buigen wij ons voor den Goildelijken wil en sturen f wij liever een vurig gebed tot den Ailerhoogsten voor de zaligheid der ziel van hem die wij hier ais goede vader, rechtzinnige vriend en ieverigeK'isten Demokraat hebben leeren liefhebben en beminnen. Geliefde kinderen van den dierbaren afgestorvene, uit het diepste onzes harten deelt de Kristen Demokratische partij in de smart die thans uwen boezem omprangt, uit het diepste onzes harten zijn we gevoelig aai het grooten •nherstelba«r verlies welke gij in den persoon van uwen teergeliefden vader komt te ondergaan. Doch troost u bij de gedachle dat wij van deze aarde niet zijn, maar voor hooger bestemming geschapen en dat uw vader de pijnen en smarten verwisseld heeft tegen den loon welke hij thans roor zijn Kristen Demokratisch leven geniet. Nu, vriend Gustaaf hebt ge ons verlaten, edoch ontvang in den naam der Kristen Demokraüsche Partij onzen dank, duizendmaal onzen h >rtelijken dank voor al uwe schoone voorbeelden, voor ai uwe te navolgende stichtin- 1 gen en propaganda, die immer bij ons zullen bewaard blijven. Vaarrwel, tot wederziens in het hemelsch Vader land 1 aangaande beslissingen die kunnen genomen worden deor Heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeente- raadsleden, Secretarissen, Gemeente Ontvangers, i Veldwachters, Policie- Arm- en Kerkraden door Thomas Lathouwers. 2,00 Ontdekking van Amerika 0,75 't Boek van PASTOOR KNE1PP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen doer het water. 4' uitgave. 0,70 DE WET VOOR ALLEN met uitlegging en toepas sing der Wet op de Werkongevallen deor Thomas Lathouwers. 1,00 OM PRANSCH TE LEEREN ZONDER MEESTER door L. Vervarcke, in twee deelen. 3,50 MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Pransch, in drie maanden tijd. 4,00 Het groot WOORDENB01K-C ALLÉW AERT, volle dig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsch-Pransch 6,00 franco 6,50 ALLEENHEERSCHING en REPUBLIEK door Jul Demarrez met inleiding door Pieter Daens, Volksver tegen woordiger. 0,40 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 LOTGEVALLEN VAN ROB ESPIER 1,00 DE EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. 1,00 BELGISCHE NEGOCIANT Of tafel van rekeningen 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of raadgevingen envoorschriften, door Rector Van den Bosch 1,50 Wonderbaar leven van CARTOUCHE 0,75 TIJL UILENSPIEGEL in Vlaanderen door Auctor. 2,CO PRIVILEGIE EN PREMIE door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8° 220 bl., dik papier met Portret en Fac- simile 1,00 Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier; Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren Joor Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door Mc Goemans-Buys 0,50 Warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude dranken 1,00 Vliegende nieuws gelijk den tijd TempusIn Frankrijk sneeuwstormen, de Winter in aantocht is..; El marcha, zegt de Spanjaard. De Tijd en eet geem brood, maar Tijd verloren, veel verloren. 't Is wreed de menschen die geld verliezen aan dien WIL- MART. Overtijd, hij komt 'ne vriend tegen die ont eigend was en zegtIk heb i5o,ooo Ir. ik zoek een plaatsing. Zet ze bij mij, zegt Wilmait, op Gent- Terneuzen, weldra zijn ze 300,000 fr. weerd.. Die groote winst lokt aan; hij brengt- zijn 150,000 fr. Ze zijn naar de Maan Ex abrupto, in de vuile afgron den.. Wilmart kocht voor zijn plaasters halssnoeren van 25,ooo fr. Ze zeggen dat in Aalst verschelde rijke- menschen gefopt zijn.. Is het te verwonderen Zelfs groote Bankiers, Rechters, Procureurs zagen niets dan KRAMiK in den arglistigen diet. Wat zullen wij zeg gen, die niet veel heeft, kan niet veel verliezen. VLIERZELE, bij Aalst, waar Bisschop Lambrecht hoogzaliger zijn Volksliefde toonde met arme men schen die met den Tilus lagen te gaan bezoeken... D'ander week is er ware vreugd geweest voor 3 Frans mans, in Frankrijk gevangen sedert 3 maanden voor een vechtpartij, waarin een Man dood bleef, die veel angst afzagen zij en hun Familie; eindelijk zijn ze vrij gesproken en teruggekeerd in hun Parochie. Maar op wijk STRIfMEERSCH zijn door de nieuwe linje op Brussel-Oostende veel Huizen zonder water.. Ik heb naar 't Ministerie geschreven Hoe is 't nu op Strij- meersch.. Onder Algemeen Stemrecht, dadelijk zou de Burgemeester hem die zaak aantrekken. Algemeen Stemrecht, zoo schreef Advokaat De Backer, zuiver Algemeen Stemrecht, geeit den Arbeider aanzien en achting in de wereld. EN TINEL, de grootste Muziekopsteller der Wereld, Bestuurder der Koninklijke Muziekschool van Brussel, overleden, dood; hij stond mij sedert lang niet aan.. Van 't jaar 54, geboren te Sinay-Waas, zijn Vader was er Koster, Edgarken was een wonderkind, van zijn 6 jaar schreef hij Muziek, gelijk Mozart, 7 jaar zijnde hij speelde d'Orgel in de Kerk op zijn 8 jaar niemand speelde op de Piano gelijk hijzijn Ouders dood zijnde, hij ging met zijn Broêrkes en Zusterkes naar Brussel en leed er veel armoê, hij ging in ver schelde Kerken Mis en Lof spelen en 's avonds Concert. schoon eSene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en mser. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen -EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potiooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten Te bekomen in ons Bureel STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volkspartij het strijden en ljjden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. Prijs in 't Bureel genomen of afgehaald 1 m ROZA VAN TANNENBUJÏG, vourbeeld van kinder liefde Leven van Genoveva van Brabant DE VERSTANDIGE HOVENIER JAN DE LICHT en zijne bende, bronnen bewerkt door E. Ternest De Schaduwbeelden met de hand De nieuwe Troost der Annen Leven van Thjl Uilenspiegel 0,75 0,75 0,76 naar de echtste THOMAS MOitUs, r.ahseiier van Enceland MARIA VAN BRABANT DE MENSCHENHATüR De Kunst om tot het Volk te spreken Het nieuw TOOVERBOÉK 3,00 0,60 0,69 0,60 0,49 0,40 0,40

De Werkman | 1912 | | pagina 3