Processen Vragen en antwoorden m m m 4 Mi Tooiietlruieuws. «Kunst en Eendracht» geeft op X0 201)6 8 i\()v. 1912 legen tk Demokraten. HET ïi 'M lil naar 't Fransch. TWEEDE DEEL 2 4 Ja a r I a I e r XIV. Dief te en Moord! In 't vorig hoofdstuk zien wij de Hagedis vluchten, ook de oude boef Ramoneau, die den portier Fabrice vlak voor hem vond en hem een dolkmes in de borst stak. Daar lag de brave man, badende in zijn bloed. Doktor en Priester werden geroepen De Doktor gaf eenige verzachtende midde len, doch moest verders zijn schouders optrek ken. De Geestelijke kwam bij iemand die buiten kennis lag en gaf hem de generale Absolutie; De Policie-Commissaris moest niet geroepen worden; een Agent had hem ras verwittigd en hij kwam dadelijk zijn plicht volbrengen. Onderhooren wie daar ten huizè geweest was 2 manspersonen, een oude en een jonge de lichaambeschrijving opnemen; de Portieres onderhooren, naar de andere Vrouw vragen die daar sedert 8 dagen woonde deze was ver dwenen. Terwijl de man der Justitie alles aantee- kende, zag men teeken van leven op het wezen van den Portierde Kommissaris trad na derbij; al d'aanwezigen stonden angstig te luisteren; ook juffer Leontine, die teruggekeerd ^__was, die vol schrik heur woning omringd zag van Volk, die bijna dood viei als zij haar Grooi vader zag liggen zonder taal of teeken, den Poortier in doodsneod Wanneer gaan de Kamers nu open Dijnsdag aanstaande, 12 Nov. 't kwaart voor 2 ure, is ons lange Vakantie uit. Mijnheer Schollaert zal Voorzitter zijn - Ik hoor dat ook, de Katholieken van Se naat en Kamer zijn dijnsdag samen geweest, ze zijn in akkoord met de Ministers, voor een ontwerp van Pensioen, voor Werkmanswoonin gen, voor nieuwe Belastingenveranderingen aan de Legerwet Willen ze waarlijk 2 Zoons per Huisge zin - Daar is toch spraak van. En t algemeen Stemrecht Dat zouden ze liever in den hoed laten, maar de vraag zal neergelegd worden, zoodra de Kamer g'installeerd is, met Hoorzitter, met 2 Ondervoorzitters en g'heel den Sckulorium. Wat zeggen ze van WILMART? Den grrrooten Dief Motus, niets zeggen ze van hem, hij is verdwenen als rook, als een schaduwe, den gepaitenteerden Schobejak! En den OORLOG Ja, den Oorlogdat MonsterEr kunnen daar al Vijftig Duizend menschen vermoord zijn, al d'Hospitalen liggen strijkende vol van geblesseerdenmen heeft de slachtoffers moe ten leggen in Scholen, in Feestzalen, op groote Pachthoven en onder Tentenuit Frankrijk ar- riveeren in de Balkans en in Turkije talrijke Gasthuisnonnen, om met Krisiene Liefde de arme droeve gekwetsten ie verzorgen, waarover de Turken zoo ontroerd zijn, dat ze zeggen, hun oogen vol tranen: OnsMoeders en Zusteis zou den ons niet beter kunnen oppassen. Den Turk ligt onder 2 Op g'heel de linje, gfhoort hem ontfermen tot over de Roode Zee, en het zou ons niet moe ten verwonderen als wij hooren dal den Turk gevlucht is uit zijn Hoofdstad. Te bekomen in ons Bureel Aals'. - Chrisleiie Democratische Partij Geachte Partijgenoot, Zondag aanstaande, 10 November heefter eéne groote BETOOG flATi gdaats ten voordesle van ZUIVER AEGEMEEY STEMRECHT Onze geliefde Christen Volkspartij, die van af haar ontstaan strijd voert voor deze noodzakelijke hervorming, heeft beslist deel te ne men aan deze betooging en zal om 11/2 uren in 't Lokaal vergade ren, om vandaar, met muziek aan 't hoofd, naar de ons aangewezene piaats de Partijgenoten te brengen. Wij durven verhopen, dat ieder werkman, die zijn plicht begrijpt, Zondag in den Stoet zal aanwezig zijn immers, het is enkel wan neer wij de verovering van 't zuiver Algemeen Stemrecht zullen ver worven hebben, dat men onze klachten zal hooren. Zonder Algemeen Stemrecht hebben wij geene ware Volkskamer, dus ook geene ware Volkswetten. Partijgenoten, gij allen die strijdt voor betere loonen, verminde ring van werkuren en om betere levensvoorwaarden; het eenigst middel om dit te bekomen, het zuiver Algemeen Stemrecht is. La d ons dan doorpnze groote opkomst toonen dat wij waarlijk het zuiver Algemeen Stemrecht eischen, ons groot getal moet onze tegenstrevers bewijzen dat wij, Werklieden, 'bereid zijn alles op te offeren voor deze rechtvaardige hervorming, hervorming die men wederom op den achtergrond wiit plaatsen, zoo wij ons niet toonen. Slamen» tie vcfsclïillige ufdeelingen tloi' Kuisten Volkspurtij. scheef in 1898, in zijn boeksken «Handwijzer voor den Kiezer Advokaat De Backer, Hoe komt het dat er vroeger aan den Werkman niet gedacht werdf Zoolang als hij geen stemrecht bezat, moesten onze Wetgevers zich om hem niet bekommeren, zij moesten hem niet vreezen in de stemming, zij werkten uitsluitelijk voor de cijnskiezers. De schrik voor 't verlies van den zetel was voor die kerels 't be gin van belangstelling. Zal elke man zijne eene stem dit veranderen Nat urlijk die daar tegen is, bfvkent onrechtstreeks dat het Volk tegen hem is daarom wil hij door d'overmacht der grooten het evenwicht in zijn voordeel herstellen maar dit houdt niet, alle macht komt uit het Volk, die er tegen is, moet vallen. Hoe komt het dan dat nog Werklieden stemmen voor hen, die daar tegen zijn Ten eerste, uit verouderde verdrukking. (In Brazilië traden de slaven in opstand tegen hen die hun vrij heid schonken). Ten tweede, verstomping van 't oordeel tengevolge van onwe tendheid 't is daarom dat de bewaarders het Volk zooveel moge lijk willen dom houden. Ten derde, misbruik van zedelijken invloed in de politiek. Stemmen voor hen wordt door sommigen bevolen als een middel van zaligheid. SYNTHESIS Elke werkman die zijn belang kent en eenig gevoel van eigen waarde en fierheid bezit, zal enkel stemmen voor dezen die zuiver Algemeen Stemrecht willen Bijgevolg voor de Vlaamsche Christene Demokraten, die sedert hun ontstaan die hervorming in hun schild voeren. De bewaarders zijn er tegen, dit bewijst dat zij de volksmacht vreezen. En zij vreezen die volksmacht,juist omdat zij dit Volk stief- j moederlijk hebben behandeld. Algemeen Stemrecht is de sleutel der Volks- i-wetten. Woorden van Priester Daens Democraten, allen Zondag naar groote Betoogin ig voor Algemeen a 1st voor de Stemrecht "V y&Xf. ABONNEMENTSPRIJS voor Belgis 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. 1». OVENS Volksvertegenwoordiger, AALST 40*« JAARGANG Van als de groote strijd begon, de strijd voor 't werkende volk, de strijd der Liefde Dan is ook de strijd ontstaan van dan Haat, om door alle middelen de verdedigers van 't Volk te verschrikken, en door den honger te doen bukken of te ontmachtigen. Eén dier middelen dat waren dc* Processen Priester Daens had er van soorten, voor de eerste te beginnen nog voor de vermaarde kie zing van Nov. 1894 en gedurig voortgaande mij bijzonder wilde men verpletteren onder de Processen wat heeft mij dat een geld gekost 1 Een voorbeeld In i8g5 schreef M. Van Schuylenberg 5 k 6 regels, gelijk er eiken dag geschreven worden. Proces Van Schuyienberg wilde het op hem nemen; doch advocaat Schel- Jekens "an Dendermonde zegde Doe dien era- bras niet I Men kan u niet vetoordeelen... Nogtans ik werd veroordeeld en 't koste mij 5 600 fr. Te Brugge Vriend Minnebo doet een drei gend gebaar in den Gemeenteraad proces en a5 fr. boet... De katholieke Bewaarders willen hem vangen en voor de Rechtbank sleuren door zijn rechtzinnig gevoel van verontwaardiging Priester Fonteyne en Minnebo vragen School- rifters voor de armeBrugsche werkersbevolking; de rijke trotsche katholieke Bewaarders weige len éénparig meer nog, ze spannen strikken de millioenrijke dokter Van Steenkiste verwijt aan raadsheer Minnebo dat hij in zijn kinder jaren soep is komen halen naar 't Hospitaal; een andere katholiek, Monthaye, werpt hem de saam van Marquet toe; Minnebo antwoordt Gij exploiteert het Armbureel.., tegen mij. Aanstonds den deurwaarder bij Minnebo,waar schijnlijk als hij afwezig is, tot doodschrik van Vrouw en Kinderen Monthaye vraagt 2000 fr. en 10 insertiën met de kosten 3 a 4000 fr. T'Aalst.in de tweede zitting van denGemeen- teraad, op de uitnoodiging der Demokraten, «o»— zegt het naar de om hem maar de Algemeen Stem P. DAENS. om eenparig te werken voor de welvaart van stad en volk, men werpt't woord BROODROOF tegen ons, om mij te doen namen noemen bij ech- - ten broodroof, waarop proces zou gevolgd zijn. Nog t'Aalst, den nacht van 2 Juni rond 1 ure, één uur lang is't vuil, schandalig, ontuchtig, eerschendend gehuil en gedreig voor ons Huis door eene talrijke bende 's anderendaags tus- schen 10 ix uren gebonk op ons blaffeturen geroep Donsj luierik, smeerlap Menschen, die het gehoord en gezien hebben, komen mij namen noemen; al mijn Vrienden zeggen Laat het toch zoo niet 1 Er moet een les zijn... Ik stuur de naam der vermoedelijke daders aan de Pali cie een eerste onderzoek heeft plaats de Pro- kureur des Konings en de Policie van Aalst vra- nen mij1) Hebt gij dat gehoord Ik zeg neen; 2) Begeert gij dat het Proces voortga Mijn antwoord is Ik laat dit over aan de Jnsticie. Door mijn antwoord neen op vraag I komt <!e zaak voor 't Vredegerecht eene vrijspi aak volgt ik kondig die vrijspraak af in mijn 2 gazettent. Ie mand loopt 't vel van zijn voeten om mij te doen vervolgen hij roept: Al kost het mij ioooofr. De heer Prokureur geeft hem een advies dat hij wel zal verzwijgen.. En toch krijg ik den Deur waarder, ik moet verschijnen voor den Vrede rechter, omdat ik geschreven heb, zonder ie mand te noemen of aan te duiden Zatte plod- den en ploddinnen De zaak komt voor 't Ge recht Als zulke walgelijke wilde streken uitgerecht worden, zou ik misschien moeten zeggen": O dat is schoon en treffelijk Wel bedankt Als 't u nog zal believen Och, raadsheer en vriend Minnebo zoo wel Er zijn hier advocaten die woorden van een werkman snakken voor het Gerecht te kunnen sleuren dag der verlossing is nabij recht staat voor de deur. BELGISCHF1 NEGOCIANT Of tafel van rekeningen 1 50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of raadgevingen envoorschriften, door Rector Van den Bosch 1,60 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 zondagen 17 en 24 November om 4 1/2 uren een prachtig feest in de zaal van Gustaaf D'Haeseleer. DE WERELD IN, kinderkantate (200 uitvoerders) DE DRONKAARD, drama in 3 bedrijven, en HOTSEBOTSE, zeggen genoeg wat dit feest zijn zal 'n kolossaal succes voor de wakkere fooneefafdeeling. AALST maakt zich gereed voor hun tweede feest, welke zal plaats heb ben rond half December. BROEDERHAAT en DE TWEE BOEZEMVRIENDEN zullen opgevoerd worden en veel bijval bekomen.

De Werkman | 1912 | | pagina 1