Kamer Oorlog in de Balkans I2008 22 i\ov. 1912 van Volksvertegenwoordigers HET ÜIÜJIUJBJ Vrij naar 't Fransch. TWEEDE DEEL 24 Jaar later «o>— XVI. - Een bezoek bij de bedrukten jSDaags na de diefte en moord zaten de oude blinde Grijsaard en zijne kleindochter droef geestig te snikken en te weenen Leontine had de lange nacht slapeloos over gebracht; zij hielp haar Grootvader opstaan en kleeden, en ging dan naar beneden om melk en brood voor liet ontbijtde pertierskamer voorbijgaande, wierp zij een blik door het raam en zag daar verschelde vrouwen bij het bed neêrgeknield, waarvoor Jtwee waskaarsen brandden. Op dit bed lag het lijkjvan den Por- tier. Zoodra het ontbijt gereed was, nam zij den blinde bij de hand en beiden zetten zich aan tafel neder. «- De oude man gebruikte zijn warme koffie met melk, doch werd weldra gewaar, dat het meisje niet meer aanizijne zijde zat. Leontine, ontbijt gij niet vroeg hij. Neen, Grootvader, ik heb geen honger, Ik ook niet, liefste, zei de grijsaard, en loosde een diepen zucht, terwijl bittere tranen over zijne wangen rolden. Gij houdt 's morgens zooveel van warme koffie met melk,hernam het meisje. En gij dan, mijn kind Ik heb getracht wat te gebruiken, doch het gaat niet. Zoo gaat het met mij ook. O, mijn God, als gij maar niet ziek wordt, Redevoering van Priester Fonteyne Vragen gericht door P. fhiens Naar den Vrede. Id neming- van Mona stir. De Grieken hebben Zondag het Eiland learia ingenomen. In den Telemachus wordt veel gesproken van dit schoon Eiland. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. |Men schrijft in op alle tijdstippen des jaara. P. DAENS iVolksvertegenwoordiger, AALST 40"= JAARGANG Zitting van 19 November Veel Volk om te luisteren, veel rijkgekleedde Da mes, van Generaals en Admiraals maar kleine op komst van Leden. 2 ure 10 Voorzitter Scbollaert verklaart de zit ting geopend. Spreken France, van Antwerpen, over de Arbei ders-Pensioenen zegt hij dat de katholieken vöór de kiezing een Pensioen beloofd hadden zonder stortiug, terwijl hun ontwerp heel anders luidt; Spreker vraagt zuiver algemeen Stemrecht, reeds in 1900 zegde M. Beernaert: Een breede uitbreiding van 't Stem recht is noodig En nu, na 12 jaar, men durft nog aarzelen.. Maar 't Volk aarzelt niet, geen rust, of alge meen Stemrecht moet er zijn. Spreker is tegen het zonderlinge Referendum van algenseene Werksta king; hij herinnert aan de Katholieken 't woord van 't H. Schrift door M. Beernaert aangehaaldZoekt eerst en vooral de Rechtvaardigheid Franck is voor algemeenen Dienstplicht; hij hekelt de Katholieken die voor de kiezing jmenten uitplak- ten tegen de 6 zoons soldaat en die nu met dit stelsel afkomen. -• Van dï Velde (Socialist), is voor de gewapende Natie met korten diensttijd voor een Pensioen zon der storting in antwoord op 't woord der Regeering: «.Wij mogen niet toegeven aan bedrcigisg, ze^t hij: bewerkende klas bereidt zich tot algemeen# Werk staking ais allerlaatste middel, vreedzaam; is dat niet redelijk? Minister de Broqueville staat bekend als Man van Vredf.; nogtans gaat hij voorstellen het Le ger te versterken om den Vrede te bewaren. Spreker richt hertroerende woorden tot de Regeering om groote rampen te voorkomen door goeden wil. Verhaegen. hoofdstuk der Anti-Socialisten, ziet met vreugd de Sociale Weiten afkomen; hij vraagt een Schoolwet van rechtvaardigheid.. Hij valt hevig het weord aan der Socialisten 't Laatste woord moet aan 't Volk zijn I Neen, de Kamer moet meester blijven. Na gezegd te hebben dat de Kristene Werklieden voor 't algemeen Stemrecht zgn. voegt hij erbij Maar de Vrouwen moeten erbij zjjn De nieuwe Krijgswet zal hij onderzoeken. Zijn gedacht is korten diensttijd voor de bekwame Soldaten; plaatselijke inrichting spoedigere opklimming der officiers tot den graad van generaal. Woeste zegt d at uit de kiezing van g Juni, de wil des Lands is gebleken om alle ruststoorende «nlwer- pen te vermijden; hij is t'akkoord met de Regeering over de Schoolwet, maar niet over de Krijgswethij zou de zaak anders voorgesteld hebben; zeo gaat hij voort, zerp en scherpSpreker zegt dat wij meer be trouwen moeten hebben in de Traktaten, bjj de bewe gingen voor Vrede; wat nu gebeurt toont dat hij groot gelijk had over 3 jaar tegen de Legerwet te stemmen; nu is hij gewroken over de bittere aanvallen alsdan tegen hem gericht. Priester Fonteyne spreekt in 't Y'aamsch; nauwe lijks heeft hij eenige woorden gezegd als het bijna een Eiermarkt wordt gelijk er een getater en geplater op gaat, tegen den Volkspriester die in de taal van. X Velk spreekt; Priester Fonteyne stoort zich daar niet om.. Ziehier zijne redevoering naar 't beknopt Verslag PRIESTER FONTEYNE (in 't Viaamsch) - 't Is niet om te spreken over de rechtveerdigheid van het algemeen kiesrecht, waarover wij binnen kort, onze meening bree der zullen kunnen uitdrukken. Neen, Mijne Heeren, het uur is plechtig, daar de politieke partijen in België wel licht aan het keerpunt staan van hare geschiedenis. Vandaag staat het arbeidersvolk recht om politieke ge lijkheid te eischen. Mijne persoonlijke overtuiging is, dat er, bij de Walen, oprechte geestdrift bestaat voor het al gemeen kiesrecht, gesteund op diepe overtuiging en ware begeestering. Bij de Vlamingen is het (nog stille zee maar vergeet niet dat de Vlamingen kouder zijn van karakter en aard, doch, eens zij aar. 't bewegen gaan, dan zijn zij koppig en met stalen wil. Als wij den vlaamschen werkman hooren,alleen en vrij, dan kunt gij gevoelen dat hij zoo vurig en zoo driftig ver zucht naar de politieke gelijkheid, ja wellicht driftiger en vuriger, dan onze Waalsche broeders. (Gewoel) De heer Triau. Men eerbiedige toch het viaamsch spreken. De heer Debunne. De rechterzijde eerbiedige den Priester die aan 't woord is I Priester Fonteyne. Dus, zij eerbiedigen vooral de stem van het zwoegende en lijdende volk Ons volk dus vraagt het algemeen kiesrecht en het is bereid om het te veroveren, ten prijze van de grootste opofferingen. Wij ook, wij vreezen zeker dat de algemeene werksta king vele droevige gevolgen zou kunnen hebben. Doch, als het atbeidersvolk den moed heeft dien storm te trot- seeren, om zijn recht te veroveren, wie zal dat recht be twisten Wat mij betreft, ik ben diepgetroffen en in 't harte be wogen, als ik ons kloek arbeikersvolk zie rechtepringen, vol moed en begeestering, om zijn recht te veroveren. De Regeering. mijne heeren, beweert niet te willen toe geven aan bedreigingen i Maar, a's men de geschiedenis der volkeren nagaat, ziet men genoeg dat er voor het volk met bidden en smeeken maar weing, te weinig te verdie nen Is. In de Balkangewesten heeft men er eens te meer een treffend bewijs van. Het is wel 30 jaar dat ze bidden en smeeken. ik geloof dat ze nn verder zullen komen met hunne batterijen en kanonnen En dan, men spreekt van de waardigheid der Regeering. Doch het Volk krijgt ook gevoelen van sijne waardigheid en het heeft er genoeg van, in België slechts voor een derde burger te worden geteld. En zijne weerdigheid, Heeren der Regeering, is de uwe weerd Wij Democraten, zijn overtuigd dat het arbeidende Volk in heel het land het algemeen kiesrecht eischt. Wij hopen voor het welzijn ven de arbeidende klasse, voor den vrede van het land, dat zijne edele pogingen met zegepraal zullen worden bekroond. (Op zekere banken, links Zeer wel I) ri k' tot den heer Minister van Spoorwegen, Post en Tele graaf De Reizende Werklieden klagen op talrijke lijnen over d» sieehte verlichting der Rijtuigen terwijl het in de eerste klassen volle Gaz is, is het in derde klas sen zeer lastig, ja onmogelijk te lezen. P.DAENS Op de lijnen Luik-Neerpelt en Tongeren-ïhiencn zijn meermaals bedienden die geen woord Viaamsch verstaan. Ze kunnen de Limburgsche Landbouwers r.iet inlich'en en zijn grootendeels de schuld als aan Werklieden hun reiskoupon wordt afgenomen, waar bij zware boet. 'Zou de heer Minister niet denken dat zulke grove Vlaamsch-krende ongeregeldheden nimmer zouden mogen gebeuren P. DAENS Talrijke Werklieden uit de Dendervallei missen meermaals te Denderleeuw de aansluiting voor Ni- nove (trein 2678)dan moeten ze een volle uur, tot 81/2 wachten, hetgene na een lange dag zwaren Ar beid, toch zoo lastig is. Zou men niet kunnen zorgen dat zij altijd de aansluiting hebben van Trein 3057 met Trein 7678 P. DABNS. Terwijl ongelukkiglijk in Noord-Statie Rijtuigpoet sers afgedankt werden, nu dat de Winter stuur aan grimt, in Statie-Aalst vraagt men te vergeefs 2 rijtuig- poetsers en 2 man voor de verwarmingsbuizen. Is dit niet te betreuren, ingezien en aangezien de Werk- manstrein 3032 uit Aalst rond 4 ure dikwijls wegrijdt zoo koud als ijs, en vele rijtuigen zoo vuil zijn als Turken De Arbeiders komen in die vroege ochtend uur toegeloopen gansch bezweet. Al waren ze van ijzer en staal, is het niet om een katharrieke verkoud heid op te doen P. DAENS. Rende meermaals werd de vraag ingediend, opdat Trein 3071 uit Brussel-Noord 22 uren 21eenige oogen- blikken zou staan te Laken. jj Talrijke Werklieden der Gaz- en Sterkwaterfabrie- ken eindigen 's avonds om 22 uren. Zelfs al loopende, ze kunnen den Trein in Brussel-Noord niet hebben en moeten wachten tot 23 uren 55, komen dan te mid dernacht in Denderleeuw, van waar vele onder hen naar Welle, Haaltert, Teralfene, Denderhoutem enz. huiswaarts moeten. Zou de heer Minister niet kunnen dien Trein 22,21 eenige minuten doen staan te Laken Menigvuldige Werklieden zouden hem dankbaar zijn. P. DAENS. De trein uit Luik, aankomende te Tongeren te 8 uur 24 's avonds, geeft in den Spoorgids aansluiting naar Loon en Thienen. 's Zaturdags beloopt hot ;;etal aansluitings-vra- gende Reizigers, vooral Werklieden, uit 't I.oonsehe 150._ Verscheido malen gebeurde het roeds dat de Trein naar Thienen weg was, door de vertraging van den Luikertrein. Dan moeten de arme Werklieden na 6 dagen zwaren arbeid, 2 A 4, ja enkelen 6 uren in den donkeren te voet afleggen, Zou de heer Minister ge lieven orders te geven, opdat zulke stroeve toestand zich nimmer voordoe, nu bijzonder in deze Winter maanden p. DAENS. Reeds 3 maandagen actervolgens is aan 3 i 400 Werklieden die in 't Walenland werken, o.a. te Blanc Miseron, de groote schade gedaan van 5 fr. dagloon en een halve dag verlet, door de schuld dat de Trein uit Aalst 4606, 7 ure 40 te laat toekwam in Sottegem, en de trein uit Gent voor het Walenland vertrokken zijnde, en al die Arbeiders moesten terug huiswaarts keeren. Zou de heer Minister gelieve te zorgen dat zulke droeve zaken niet meer voorvallen P. DABNS. De Stad Salonika is ingenomen, en in de Kathedraal van den Grieksjhen Godsdienst hebben al de Kerkelijke Overheden verklaard dat zij den Vrede begeeren tusschen Kristenen en Mahometanen... Dit woord Vrede heeft goeden indruk gemaakt. Uit Konslantinopel wordt geschreven dat de toestand der Turken hopeloos is. Ze zijn nu aangevallen dnor den Cholera, die zoo wreed woedt, als een ware verpesting en duizende slachtoffers maakf, bijzooverre dat de Bul garen niet durven vooruit trekken, uit vrees der besmet ting de kommandant Aliri Pacha is door den Cholera weggernktbenevens verschelde andeie Legeroversten te Denkos, waar de waterleiding naar Konslantinopel verpest is, zijn 12 man der wacht donderdag schielijk weggerukt door den Cholera. Tchataldje, een sterke Turksche vesting, is zondag morgend ten 3 ure aangevallen door de Bulgaren... Zoo wordt de Zondag daar gevierd. Het gevecht duurde tot 5 ure nanoeR. Eiken dag sterven er met duizenden door den Cholera; sp alle banen en wegen ziet men niets dan zieken, die ransel en geweer laten vallen en een schuilplaats liggen. De steenwegen zijn gestremd door de lijkeu die er op hoopen liggen de lucht zelf is verpest. De Gazet tiersdie er gaan om nieuws, loopen weg door den stank en den schrik nooit hebben ze dat gezien te Stamboul zijn 1500 Turksche Soldaten aangekomen in 50 wagens, de arme jongens konden niet meer voortgedurig stier ven er en blijven liggen bij de levenden. Schromelijk, ongehoord I De ziekte wordt gedurig vreeslijkerer is niets tegen te doen. Te San Stefano 3000 zieken, drij duizend, per ijzerenweg aangevoerd, bleven 24 uren in opene veid, zonder zorg, zonder water, zonder eten... Welk afgrijslijk lijden En 't zijn toch iemands kinderen En de Mogendheden hooren dat, hartloos en Werkloos! De Turk vraagt den Vrede hij kan niet meer voort aan de Mogendheden vraagt hij om er tusschen te ko men bij de 4 Balkansslaten, deze haperen en aarzelen, heffen en leggen terwijl de vier Balkans zeggen wij be trouwen dien Turk niet I Eerst moeten er vaste voorstel len gedaan zijn. Ondertusschen wij gaan voort naar Konstantinopel Och heelt die wreede moorderij niet al lang genoeg geduurd De Serben van 't Oosten hebben de sterke stad Mo- nastir ingenomen met 50,000 Tu'ken o. w. 2 generaals en 3 Pacha's 't is moeilijk oin gelooven.

De Werkman | 1912 | | pagina 1