ji$£ Rampen Misdaden-Ongelukken Buitenland De militaire kwestie Mengelingen fj SSï Tegen het springen der lampglazen. Stemrechtlied i De doodrijders DRONKENSCHAP. De zaak-Wil mart Waar is Wilmart De vaarden van Wilmart. Voor uwe VISIETKAARTJES~ wendt a tot ons Bureel. Grootvaderzuchtte het meisje, terwijl zij den grijsaard liefderijk om den hals vloog. Wees gerust, mijn kind, antwoordde de blinde, 't zal spoedig beter zijn. Ik zou u nog zoo gaarne gelukkig zien HelaasWaart gij nog niet genoeg beproefd Indien God zoo met de braven handelt, wat zal er dan met de boozen geschieden De arme man weende bitter. Opnieuw om helsde hem het meisje dat droevig snikte. Arme Fabrice, murmelde de grijsaard. Hij was zoo goed O, 't is verschrikkelijk voegde er het meisje bij. En nu, mijn kind, wat er van onze fortuin overbleef, is verdwenengij hebt niets meer, niets, liefste O, 't is het geld niet, dat mij zoo angstig maakt, riep zij uit. Ik heb geede oogen, goede armen en moed genoeg om te werken De blinde uitte een hartverscheurende zppht en dan liet hij het hoofd in de beide handen rusten, terwijl hij diep scheen na te denken. Leontine had haar werk opgenomen, doch weldra legde zij de handen in den schoot en zat daar onbeweeglijk als een steenen beeld. Zij kon niet langer de tranen weerhouden, die het meisje spoedig uit beide oogen stroomden. Pierre en de verschrikkelijke beschuldiging die op hem woog, hielden al hare gedachten bezig. Ware zij alleen geweest en hadde zij dan haar Grootvader niet te verzorgen gehad, dien zij thans tot haren niet meer te verduren spijt 's avonds te voren enkele uren had alleen gelaten, dan zou zij zeker niet in staat geweest zijn nog langer de onzekerheid te verdragen, waarin zij verkeerde, maar spoedig een rijtuig genomen hebben om zoo snel mogelijk de Sint Sebastiaanstraat te bereiken. Doch thans was zij wel verplicht hier te blijven en de dingen af te wachten, die komen zouden. Niemand stond haar ter beschikking om op inlichtingen uit te gaan. Fabrice, helaas de steeds zoo ge dienstige Fabrice, die haar noeit iets weigerde, was niet meer. VERDACHT. Dame. Is de ronde wijn echt Waard. Zoo echt als uwe roode wangen, mejuffer Dame (verlegen). Breng mij een glas bier. EEN AARDIGE jONGEN. Ik zal, verklaarde de liefhebbende vader geheel van streek, ik zal mijn zoontje nooit meer scheldnamen geven. Waarom niet vroeg een vriend. Dat komt zoo Wij waren ergens te eten gevraagd en mijn Jantje gedroeg zich aan tafel hoogst onhebbelijk, reden waarom ik hem toefluisterde Gij zijt een big. Maar de bengel grinnikte. Hoort ge me niet, siste Ik. Ge zijt een big. Hebt re verstand genoeg om te weten wat een big is Ja papa, antwoordde de bengel in alle onschuld, een big is het kind van een varken. VEELZEGGENDE LOFSPRAAK Patroon.Was de nieuwe klant te vreden met de geleverde waar Bediende. Ja, hij sprak zelfs met lof van ons. Patroon. Ei, ei I wat zei hij dan wel tegen u Bediende. Hij zei dat wij toch niet zulke groote bedriegers waren, als hij al tijd gehoord had. Niets is voor de vorming van 's men- schen karakter van meer gewicht dan de wijze, waarop hij in zijne jeugd behan deld en opgevoed wordt. Zoolang men berijders heeft, heeft men ook vrienden. Om dit te voorkomen legge men 't glas in een pot vol water, en late dit heet worden tet het kookt. Zangwijze;: De Vlaamsche Leeuw. Ons vad'ren van 't verleden Geroemd van eeuw tot eeuw, Die zongen als ze streden Van Vlaanderen den Leeuw. Zij lieten zich niet honen, Beminden de vrijheid, En w(j hun fiere zonen Wij volgen hunnee strijd, Refrein. Zij zullen ons niet temmen Zoolang men ons niet geeft Gelijk gelal van stemmen (y Dat elk zijn rechten heeft. 2. Komt, schaart u in de range# Wij zijn te lang verknecht, Heft aan de strijdgezahgen 't Is om ons heilig recht. Wij zullen zegepralen Al moest het werkersbloed Den prijs ervan betalen Niets dat ons wijken, doet. 3. Waarom de rijken geven Driemaal zooveel als wij, Is 't niet genoeg ie leven In dwang en slavernij. Laai dus uw stemmen hooren Weerklinken door het iand, Geeft geene moed verloren Het onrecht moet van kant. 5. Dus wagen wij de kansen Voor 't Stemrecht kom aan tsn strijd, De leeuwen kunnen dansen Zooals in vroeger tijd, Ons vad'ren die braven Die vloekten hun geslacht, Zoo wij gelijk de slaven Ons buigen voor de macht. 5. Op fiere Democraten De groote strijd vangt aan, Schaart u gelijk soldaten Onder de groene vaan. Wij hebben reer s geleden Voor 't heilig Ideaal, En nu moedig gestreden Tet aan den zegepraal. Een oude Demokraat. Zatlappen vermaak. Antwerpsche steenweg Brussel den nacht van zaterdag, rond 3 ure, er werd gescho ten in volle straat. Dj policie kwam toegeloopen, denkende aan een misdaad. Doch 't was 'ne zekeren H. L., ajusteur, uit de Groenlaan, die zat was en voor zijn plezier met sden revolver werkte. Door een wijnvat verpletterd Een werkman deed dijnsdag morgend een vat wijn binnen in een kelder te Brussel, toen de ongelukkige uitgleed en viel. Het zwaar vat bolde hem over het lichaam. Erg gewond aan de borst e* de beeaen ver pletterd, werd hij in gevaarlijken toestand naar het Hospitaal vervoerd. 7 KOEIEN VERBRAND. Te Maldegem is de pachthoeve van Alle- meersch door brand vernield. 7 Koeien en 2000 schoven rogge bleven in de vlammen. De brand is gesticht door een vluchteling van Hoogstraeten. Het ottomobielongeluk van Lommei. Onze lezeis zullen zich het schrikkelijk otto" mobielongeluk herinneren, dat den i3 Septem" berigiite Lommei (Limburg) plaatshad. Een otto gevoerd door M. Lec., van Argenteau en waarin M. en Mad. Hor., en M. en Vlad. Du- mortier hadden plaats genomen, botste op eene kar. De schok was hevig en ae ottorijders werden met geweld ten gronde geslingerd. Mad. Dumorlier weid zeer erg gewond. De anderen kwamen er met lichte kneuzingen van af. De eigenaar van den otto die zelf voerde, alsook de stoker werden voor de Rechtbank van Hasselt verzondeD, die hen veroordeelde M. Lec., tot 200 fr. boeie en de stoker tot 100 fr. M. en Mad. Hor... bekwamen 2000 fr. schadevergoeding en M. Dumortier bekwam 60,000 fr. Het Beroepshof van Luik heeft nu de straf van M. Lec... behouden, die van den stoker werd op 26 fr. gebracht. De schadevergoeding mad. Dumortier toegekend, werd op 5o,ooo fr. verminderd. Te BRUSSEL, rue Montagne de POra- toire, een jongsken P. R. 10 jaar, komt gegaan in de afdalende straat Montagne de l'Oratoire en wordt overreden door eenen otto. 't Kind werd gekwetst aan buik en beenen. Maandag avond, werd ten vrouw die de Louisalann te Brussel overging, door een taxi- otto omgoworpen en tegen den boord van den bijgang geworpen. Het slachtoffer werd naar het Hospitaal over gebracht. Haar identiteit is nog niet kunnen vastgesteld worden. Een ctto kantelde om maandag rond half negen 's avonds op de Regentlaan, te Brussel. De chauffeur, zijne vrouw «n dochter die in het rijtuig zaten, werden nog al erg gekwetst aan het aangezicht en handen. Te Tumet woont de 35jarige Odile V. met hare 2 kleine kinderen, gescüeiderit van haren man, geprofeste dronkaard en brutale kerel. Vroeger waren deze menschen zeer welstel lend, doch de man dronk alles op en ging naar Laken wonen. Daar was hij spoedig in d'ar- moede. Eindelijk besloot hij naar Jumet te gaan om zich op zijne vrouw te wreken. Deze was bezig hare kinderkes te wasschen, tc«n haar echtgenoot goed bedronken binnenkwam. Zonder een wcord te spreken schoot hij 5 kogels in de richting zijner vrouw. Geen der kogels trof de vrouw noch hare kinderen. De brut?la dronkaard werd door de geburen overmeesterd en in d'handen der politia gegaven. Drama der ellende Zekeren Emiel K.., 5o jaar, daglooner, werd dynsdag morgend verhangen in zijne kamer ge vonden, tc St Gillis. De ongelukkige was zonder werk sedert verschelde weken en 't is de uiterste ellende die hem tot die droeve daad heeft aan gezet. Henri Wilmart, broeder van den vluchteling en zekere M. Dethier, zijn in vrijheid terugge steld. Beiden blijven beschuldigden en moeten zich Ier beschikking houden van het gerecht. Het onderzoek bewees ook nog dat Nestor Wilmart zelfs zijn broeder, noch zuster spaarde, vermits hij een deel hunner fortuin naar de nraan sloeg. Wie is de vriend of vrienden die hem zoo zorgvuldig aan de politie weten te onttrekken 'Toot geheim! Men zoekt. Nieuwe portretten worden rondge zonden de beste opspeurders aan 't werk gezet. En toch hij blijft verdoken, onvindbaar. Middelerwijl zijn de cijferaars en comptabels bezig met cijferen en rekenen om het totaal der ontvreemdingen te kunnen vaststellen. Dijnsdag middag werden de kverspaarden van Wilmarkt te St Denis Westrem verkocht. Er zijn 59 paarden te koop. De verkoop der paarden heeft veel liefhebbers uitgelokt. Het gcheele bedrag van den verkoop beloopt rond de 274,000 franken. Er zijn daar paaiden verkocht van 7,800, 8,000, 10,000, 15,100, 15,900 fr. Een Vader van 8 kinders voor een haasj'e gedood. Te St Mare (Namen) is wederom een Vader van 8 kinders, zekere Colson, oud 5a jaren, die op de goederen van graaf de Courcy op stroop- jacht was, door de garden gedood. 40 SOLDATEN VERDRONKEN. 40 Rumeensche soldaten zich bege vende naar de zeehave van Kalarasi, zijn met hunne schuit op het Donaukanaal verdionken. VREESELIJK ONGELUK IN OOSTENRIJK. Eene sloep op de Donau wilde in de haven van Ostro 5o man van de grens wacht naar de stad brengen. Bij eane zwenking kantelde de sloep en al de in zittenden vielen in 't water 44 grens wachters, een kaporaal benevens de be manning van drie matrozen en de meca nicien verdronken. De anderen konden gered worden. EENE DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. De policie van een der Parijzer wijken heeft in eene herberg der Knpellelaan, een bende geknipt, die r.iet minder dan honderd diefstallen gepleegd heelt te Parijs en in de voorsteden. TWEE ZUSTERS VAN LIEFDE gingen rond om aalmoesen voor Weezen aan den Rhyn, zij ontvingen veel in zeker Dorp waren zij aanzien als heilige zielen en in een Hotel moesten ze blijven eten, natuurlijk in d'eetzaal niet, maar in een ander kamer de Hotelbaas kwam eens sjoeren van achter een gordijn en zag dat ze gulzig aten en dronken, daarbij zeer ongemanierd waren. Hij kreeg achterdenken, deed de twee Zus ters aanhouden, het was een schoenma ker en zijn welbeminde, als schijnrede zegden ze rond te gaan om meubels te koopen voor hun aanstaande huwelijk. OTTO DOOR EEN DOODE GELEID Te Bilbaz (Spanje), reed een Ottomo- biel op de weg van Algortha, die zich op verscheide kilometers in rechte hjn voort loopt. Nevens de chauffeur zat een jonge dienstknecht. Deze laatste bemerkte dat de chauffeur gedurende geruimen tijd niet meer veroerde en niet afstak wan neer andere rijtuigen voorbijvlogen. Aan een draai gekomen had den leer jongen juist den tijd om naar het stuur rad te springen en aldus een schrikkelijk ongeluk te vermijden. De Chaufleur zat dood. De ottomobiel was zoo verscheide kilometers in dolle vaart voortsgereden, en dank aan de koelbloedigheid van den leerjongen werd een schrikkelijk ongeluk vermeden. OPSTAND IN HET GEVANG VAN ROCHEFORT (FRANKRIJK) Dinsdag avond, rond 5 uren, brak een opstand los in het gevang van Rochefort. De opper-wachter werd. door de gevan genen gedood. Zijne vrouw werd met een scheermes het hoofd afgesneden. Een officier en een matrons die de wachter fer hulp kwam, werden zeer erg gekwetst. Twee gevangenen zijn gedood. Nadere bijzonderhedenAlvorens de galeiboeven naar Guaane vervoerd wor den, brengen ze eenige dagen over in het gevang van Rochefort. Het zijn dus de galeiveroordeelden die in opstand kwa men. Een tweede bewaker werd vermoord gevonden. Twee gevangen werden dood geschoten. Een luitenant, een matrons en een sergeant werden erg gekwetst. De opstand brak uit toen men het eten droeg aan de gevangenen. Hst gevecht had plaats in een enge gang. De vloer en muren zijn vol bloed. In 't geheel zijn 5 dooden en 5 gewon den. MEXIKO Aardbbving Dinsdag morgend weiden aardschok ken waargenomen in het Zuid-westen verscheide huizen stortten in; er zijn l5 dooden en talrijke gekwetsten. Daar, sehuins rechtover ons huis, is een swsre, bruine poort. Op die poort hangt nog hat stuk van sen overgroot aanplakbiljet, door de oude bewaarders in den laatsten kiesstrijd uitgehangen. Ik lees daarop De katholieken hebben de militaire kwestie op ds eerlijkste, de verstandigste en doelmatigst# wjjïe sp- gelust en dat zonder de hulp van hunne tegenstre vers. Die oplossing is definitief en afdoende... Een soon per familie 't is het ideaal Zoo boften zjj die groote jannen, vyf maand gele den, en wat hooren wy nu De Brocqueville heeft Maandag 4 November, in de vergadering van de reehterzijde van Kamer en Senaat, verklaard dat het eerste puni van de dagorde voor den aanstaanden zittijd zyn zal, de militaire hirvormik« 1. Dus, het ideaal is weg, als een zeepbel opgeblazen tn... geborsten na een jaar in. 't zonneken te hebben geglansd.. Hon ideaal ligt in de patatten, 't is naar 3e Sus... 0, wat kunnen die groote ouwe pruiken duurzame wetten maken Maar wat ons met blijde of triestige verbazing heeft geslagen is, dat de gansche rechterzijde de legerher- vorming toejuichte L. Zoo, zóó Dat ideaal van rechtvaardigheid en eerlijkheid wordt verstooten, verschopt, feegraven, en de vaders, voogden en stemmers van dat [ideaal juiehen. Wat willen ze nu Twee zeons per familie, hoor ik zeggen.. Toekomer.dc jaar drie, vervolgens vier, enz.. En het loon, de daghuur gebracht van 1 fr. op 60 centimes, 't Zullen dus nog eens de werkerszonen zijn die de gebroken potten zullen betalen. Ben dag loon van 1 fr. was nog te veel, ze moeten dat nog in twee kappen. Bn die legerhervorming primeert het al school wet, werkerspenaioenen, algemeen stemrecht, alles wordt op zij geschoven om aie hervorming te doen. Waarom Wel wij hebben hooren zeggen dat een beslagma ker zijn knevels heeft opgestreken, groote oogen heeft gerold en gezeid heeftBelgi# moet beter in staat zijn zich zelf te verdedigen zoo niet.... En üakr hebt ge nu de reden... En die groote katholieke heeren, die kraaien als ha nen, dat zij niet toegeven zullen en geen duimbreed wijken voor bedreiging of geweld, als er kwestie is van die groote rechtvaardigheidéen man éen stem,., druipstaarten als honden wanneer een groote van de wereld even gram kijkt!... Wat een platbroekery Zullen de oppositieleden zich laten vangen Ik weet het niet; maar 't schijnt wel ja.... Bouwt kazernen als paleizen; gendarmeriën als kasteelen, gevangenissen die miliioenen kosten en laat den armen sloover zijn leemen hut, het volkskind zyn ongezonde schoollokalen, zyn onvoldoende en- derwijs. Wij zien dat met leede oogen aan. Indien gij soldaten wilt, sluit de Volkskinderen niet op in uw kazernen rukt zo niet weg uit den echoot hunner familieleert ze het geweer nanteeron in hun dorp en op bepaalde uren en zendt al die nuttelooze, kostelijke sabelsleepers naar den bliksem,,. Als Duitschland of Frankrijk ons landeken hebben willen, zullen ze 't nemen en als ons tegerke zich sou verzetten, zullen ze met een grijnslach zeggen Kinderen, mjjdtu, laat de groote menschen pafl- seeren 1STIJN STORMS.

De Werkman | 1912 | | pagina 2